Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

E-Book Reader - sfat achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am inceput sa citesc macar sa am o idee despre Ebook readere. Sotia are un kindle paperwhite de vre-o 7 ani.
Nu am probleme de pret daca costa 3000 RON si e ceea ce am eu nevoie e ok, daca costa 1000 si indeplineste 95% din ce am eu nevoie e si mai bine :)

Eu vreau sa folosesc eBook reader-ul pentru:
a) a citi carti in variate formate pdf, epub, foarte putine in formatul propietar de la amazon kindle.
b) sa pot sa incarc carti eu adica sideload
c) sa am eu un cont si baiatul meu un alt cont pe acelasi device
d) sa nu fie prea mare, cam ca un kindle cred ca e 6.7 kindle paperwhite sau doar un pic mai mare
e) sa pot sa folosesc un dictionar, de preferinta offline, dar  e ok si online. Am acum pe android Moon Reader pe care l-am integrat cu goldendict si sunt multumit cu un click am traducerea. Eu si cu baiatul citim in multe limbi straine dar si dictionar romanesc. Am deja destul de multe dictionare care merg cu goldendict

Nice to have:
f) sa pot sa uploadez relativ usor cartile sau articolele (pdf) de pe laptopul cu windows sau de pe telefonul cu android pe Ebook reader
g) sa pot sa navighez pe anumite pagini de internet cu Ebook reader-ul, stiu ca poate nu o sa mearga chiar asa de bine ca un browser adevarat e ok.
h) sa pot sa marchez relativ usor cand navighez pe telefon in browser sau in windows in browser, sa trimit la ebook reader, ca sa il citesc alta data mai pe seara
i) sa pot sa cumpar si de pe magazine online de carti in format electronic, poate ca amazonul nu o sa mearga, pentru ca presupun ca formatul cartilor lor e pentru kindle, dar alte magazine sunt ok, nu tin neaparat sa cumpar numai de pe amazon, dar sa aiba o selectie relativ mare de carti
j) ecarn color? de ce nu? e vre-un dezavantaj la ecran color?


Puteti sa ma ajutati cu niste idei cam spre ce sa ma indrept ce fel de eInk reader ?

Multumesc

P.S. probabil ca trebuie un dispozitiv separat, biatul ii place mult sa deseneze, e un pic mai profesionist decat mazgaleala, adica are idei multe si isi ia o hartie si culorile si deseneaza multe lucruri din capul lui asa cu talc, cu o poveste... daca ar avea si un stilus separat ar fi ok, dar presupun ca trebuie un alt dispozitiv dedicat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pe scurt, PDF nu e format de ebook reader, de aceea pt PDF se foloseste tableta.

Pt ebook non pdf, Kindle Paperwhite.

#3
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Cauta Huawei MatePad Paper, are si pen, bifeaza multe din cerintele tale, dar este de 10,3 inch.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

 Adm, on 11 august 2022 - 14:33, said:

Pe scurt, PDF nu e format de ebook reader, de aceea pt PDF se folsoeste tableta.
Sau E-Book Reader de peste 10" :D

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 utopium, on 11 august 2022 - 16:09, said:

Sau E-Book Reader de peste 10" Posted Image
Pentru un ziar. Daca ai de vizualizat (fara zoom) schema unui microprocesor, minim unul de 20. Metri.

Edited by __Dan__, 11 August 2022 - 16:21.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Daca vrei un reader cat o carte de marime "tipica", trebuie sa te cam apropii de 10". 6" e semnificativ mai mic decat o carte normala, pe la 9" esti pe-acolo. Sigur, exista si carti mici, care se compara cu 6", dar nu sunt tocmai confortabile pentru cititori. Macar 8" ar fi frumos.

Edited by utopium, 11 August 2022 - 16:35.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
nu ma pricep la alte readere - dar kindle face tot ce vrei tu. suporta epub si pdf, cartile le incarci din windows daca vrei, cand conectezi kindle-ul prin cablu pur si simplu iti apare ca un drive extern in explorer (sau le poti trimite pe mail daca nu vrei sa folosesti cablul, eu asa fac), are browser integrat (inutil dpmdv, dar exista), are dictionarul oxford deja incarcat (cred ca poti incarca si altele, n-am incercat).

acum imi dau seama ca singura chestie pe care n-am incercat-o din ce ai spus tu este cu 2 conturi separate - poti crea totusi colectii separate si fiecare isi citeste din colectia proprie.

#8
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Citește epub?
Parcă la kindle aveau numai format mobi.
De când s-a schimbat?

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
nu stiu exact, eu am vrut sa incarc o carte in format azw si mi-au dat mail ca din august nu mai suporta azw si mobi, dar suporta epub.

pun si textul integral din mail:

Quote

We wanted to let you know that starting August 2022, you’ll no longer be able to send MOBI (.mobi, .azw) files to your Kindle library. Any MOBI files already in your library will not be affected by this change. MOBI is an older file format and won’t support the newest Kindle features for documents. Any existing MOBI files you want to read with our most up-to-date features for documents will need to be re-sent in a compatible format.
Compatible formats now include EPUB (.epub), which you can send to your library using your Send to Kindle email address. We’ll also be adding EPUB support to the free Kindle app for iOS and Android devices and the Send to Kindle desktop app for PC and Mac.
If you have any questions, please visit our help page or contact our Customer Service team.
Regards,
Amazon Kindle Support

Edited by born2lose, 11 August 2022 - 17:48.


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Calibre converteste orice format in oricare altul repede si bine.

#11
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 19.06.2018
Vorbesc din experienta, aveam si eu aproximativ aceleasi cerinte.  Am luat paperwhite ul din 2018, mi s a parut prea mic desi era comod in mana. L am dat si dupa o minima documentare aveam ca alternative paperwhite 2021 cu ecran de 6,8 si kobo libra 2 cu aceeasi marime a ecranului. Eram hotarat sa iau kobo insa a fost o reducere substantiala pe amazon si am luat paperwhite 2021. Nu regret nicio clipa, face tot ce am nevoie, transfer fara fir de pe tableta sau laptop. Totusi , kobo sta mai bine in specificatii , mai multe leduri, mai ergonomic, contrast mai bun, negru mai negru. Pentru ecosistemul amazon, clar kindle, pentru toti ceilalti, kobo  mi se pare un pic mai atractiv.

E totusi o particularitate aici, in cazul initiatorului, bugetul alocat e mai generos. In cazul acesta, sunt variante mai interesante, Onyx una dintre ele. Sau Matepad Paper cum a mai sugerat un coleg mai sus. Sau ce o mai fi pe piata in plaja de pret superioara.

Edited by audiofidell, 11 August 2022 - 19:14.


#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 born2lose, on 11 august 2022 - 17:45, said:

nu stiu exact, eu am vrut sa incarc o carte in format azw si mi-au dat mail ca din august nu mai suporta azw si mobi, dar suporta epub.
Kindle foloseste in continuare formatul lor, Kindle Format 8 (sau AZW3).
Epub-urile fara DRM, recum si Mobi se vor converti automat cand le trimiti catre Kindle - fie din aplicatia Send To Kindle, fie prin email.
PDF-urile pot fi si ele convertite, si in unele cazuri chiar e mai OK asa. Merg si direct, insa nu ai reflow.

Nu e nevoie de Calibre, decat poate pentru eliminarea DRM-ului din carti pe care le-ati cumparat in format epub. Serviciul Send To Kindle chiar functioneaza.
https://www.amazon.c...5WYD9SAF7PGXRNA

#13
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 djmaddox, on 11 august 2022 - 14:39, said:

Cauta Huawei MatePad Paper, are si pen, bifeaza multe din cerintele tale, dar este de 10,3 inch.
Multumesc am inceput sa verific. Huawey ca marca nu ma atrage, e o chestie de principiu, dar intr-adevar vad ca poate sa faca transfer de pe smartphone...
Am vazut ca au un OS propietar, nu e android. Nu stiu cat de bine ar merge traducerea din alte limbi...  si ma gandeam mai mult la traduceri offline ca sa nu tin Wi-fi-ul tot timpul on si sa se consume bateria. Dar poate asta e o conceptie gresita sau falsa a mea... o sa mai citesc despre ea.

 utopium, on 11 august 2022 - 16:33, said:

Daca vrei un reader cat o carte de marime "tipica", trebuie sa te cam apropii de 10". 6" e semnificativ mai mic decat o carte normala, pe la 9" esti pe-acolo. Sigur, exista si carti mici, care se compara cu 6", dar nu sunt tocmai confortabile pentru cititori. Macar 8" ar fi frumos.

Da, cum spuneam sotia are Kindle Paperwhite de vre-o 7 ani, si e ok sa citesti carti. Nu e ok sa citesti rapoarte mai mari, sau sa navighezi pe internet cu browserul lor varza. Intr-adevar poate un mic mai mare de 6.7 cat are kindle-ul si mai mica de 10, poate 8 sau 9. Copiii au tableta de 10 mi se pare destul de mare, dar probabil o sa ma obisnuiesc daca asta e form-factorul recomandat si sunt multe Ebook readere de 10. Adica sa fie de 7'' nu e o conditie blocanta, acum fac research-ul, si daca e mai bine cu mai mare pot macar sa va cred si sa incerc.

 born2lose, on 11 august 2022 - 16:37, said:

nu ma pricep la alte readere - dar kindle face tot ce vrei tu. suporta epub si pdf, cartile le incarci din windows daca vrei, cand conectezi kindle-ul prin cablu pur si simplu iti apare ca un drive extern in explorer (sau le poti trimite pe mail daca nu vrei sa folosesti cablul, eu asa fac), are browser integrat (inutil dpmdv, dar exista), are dictionarul oxford deja incarcat (cred ca poti incarca si altele, n-am incercat).

acum imi dau seama ca singura chestie pe care n-am incercat-o din ce ai spus tu este cu 2 conturi separate - poti crea totusi colectii separate si fiecare isi citeste din colectia proprie.

Kindle-ul era prima mea optiune ca sa nu mai cumpar alt device, si mi-am pierdut destul de mult timp cu cautatul: poti sa faci un cont de copil, dar nu poti sa adaugi pdf-urile si mobiurile si epub-urile tale incarcate direct prin cablu (sideload) pe contul copilului. El/ea o sa citeasca numai cartile pe care le-ai cumparat tu de pe amazon si vrei sa-l lasi pe ea/el sa le citeasca. Poti sa faci al doilea cont de parinte cu un alt cont de amazon, dar nici asa nu merge sideload.
Plus ca trebuie tot timpul sa descarc pdf-urile pe calculator si apoi sa le transfer prin fir... stiu ca merge si prin email dar si asa e un pas in plus. Daca as putea sa share-uiesc o adresa de internet pe care sa o deschid de pe Ebook reader direct si sa downloadez de acolo PDF-ul respectiv mi-ar face viata mai usoara si ar fi mai rapid.
Nu mai vorbesc de cat m-am chinuit la Kindle cu dictionarele... am reusit sa incarc unele dictionare dar nu pe toate pe care le am.


O alta intrebare cum am scris mai sus la inceput, ecranul color merita?

Edited by jimmyy, 12 August 2022 - 08:50.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

 jimmyy, on 12 august 2022 - 08:45, said:

Plus ca trebuie tot timpul sa descarc pdf-urile pe calculator si apoi sa le transfer prin fir... stiu ca merge si prin email dar si asa e un pas in plus. Daca as putea sa share-uiesc o adresa de internet pe care sa o deschid de pe Ebook reader direct si sa downloadez de acolo PDF-ul respectiv mi-ar face viata mai usoara si ar fi mai rapid.
Nu mai vorbesc de cat m-am chinuit la Kindle cu dictionarele... am reusit sa incarc unele dictionare dar nu pe toate pe care le am.


O alta intrebare cum am scris mai sus la inceput, ecranul color merita?
prima parte o rezolvi cu send to kindle - ai aplicatie stand alone si cred ca si extensie de chrome. citeste aici: https://www.amazon.c...tokindle/chrome

la partea cu contul de copil nu ma pricep deloc pt simplul motiv ca nu am copii, e posibil sa nu poti face ce vrei.

partea cu ecran color tine doar de preferinte, eu unul citesc doar beletristica si sincer nu ii vad rostul, dar daca citesti comic book-uri de ex presupun ca e mult mai ok un ecran color.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 jimmyy, on 12 august 2022 - 08:45, said:

Da, cum spuneam sotia are Kindle Paperwhite de vre-o 7 ani, si e ok sa citesti carti. Nu e ok sa citesti rapoarte mai mari, sau sa navighezi pe internet cu browserul lor varza. Intr-adevar poate un mic mai mare de 6.7 cat are kindle-ul si mai mica de 10, poate 8 sau 9.
Paperwhite 2 sau 3?
Eu am (sta nefolosit) vechiul Paperwhite 2, si noul Paperwhite. Diferenta intre ele e mare, cel nou se misca incomparabil mai repede dar... e mai bun, insa e mai bun la aceleasi lucruri.
Browserul in continuare e varza. Eu il mai folosesc sa downloadez direct carti de pe Project Gutenberg, deci ar trebui sa mearga si ce vrei tu (desi... de ce nu Send to Kindle?).
In continuare, Kindle este carte electronica si nu tableta.

Nu am folosit deloc Child Profile, insa nu ar trebui sa poti adauga carti din libraria ta? Eu acum imi incarc cartile si documentele care nu-s cumparate de pe Amazon prin Send to Kindle; tocmai ca sa nu mai stau sa le transfer prin cablu.

Edited by TS030, 13 August 2022 - 00:06.


#16
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 TS030, on 13 august 2022 - 00:03, said:

Paperwhite 2 sau 3?
Eu am (sta nefolosit) vechiul Paperwhite 2, si noul Paperwhite. Diferenta intre ele e mare, cel nou se misca incomparabil mai repede dar... e mai bun, insa e mai bun la aceleasi lucruri.
Browserul in continuare e varza. Eu il mai folosesc sa downloadez direct carti de pe Project Gutenberg, deci ar trebui sa mearga si ce vrei tu (desi... de ce nu Send to Kindle?).
In continuare, Kindle este carte electronica si nu tableta.

Nu am folosit deloc Child Profile, insa nu ar trebui sa poti adauga carti din libraria ta? Eu acum imi incarc cartile si documentele care nu-s cumparate de pe Amazon prin Send to Kindle; tocmai ca sa nu mai stau sa le transfer prin cablu.
Nu stiu exact ce Paperwhite este, in device info scrie Kindle 7th generation. L-am cumparat acum multi ani dar nu mai tin minte cati. Si software version scrie 5.14.3.0.1.

Poti sa share-uiesti cu copilul din libraria ta, dar doar ce ai cumparat de pe amazon, nu ce ai incarcat prin cablu/send to kindle. Poti sa incerci si tu e relativ usor, pe device in settings poti sa adaugi un child profile si nu vezi apoi nici o carte adaugata manual. Am cautat in lung si in lat inainte sa postez aici, si de aia m-am hotarat sa cumpar un alt device si de aia am zis sa vad ce mai e nou pe piata.

Plus ca am si o pasarica cu privecy-ul, si mi se pare mie ca daca le incarc direct prin cablu local nu mai trece prin nici un server de la amazon, nici chiar prin mail server, recunosc ca e o pasarica a mea.

Edited by jimmyy, 14 August 2022 - 05:28.


#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 jimmyy, on 14 august 2022 - 05:25, said:

Nu stiu exact ce Paperwhite este, in device info scrie Kindle 7th generation. L-am cumparat acum multi ani dar nu mai tin minte cati. Si software version scrie 5.14.3.0.1.
Deci e Paperwhite 3, o idee mai recent decat credeam - si inca e updatat la ultimele versiuni de firmware.

Nu vad cum un Paperwhite ar putea sa-ti indeplineasca toate cerintele... poate cum zicea djmaddox, ceva in genul Huawei MatePad Paper - care desigur nu e nici ala color. Sau o tableta. Sau un ebook reader si o tableta.

#18
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Ma uit acum la Boox Nova Air C cu ecran color si Android 11
https://shop.boox.co...oducts/novaairc

Ce ziceti, e interesant?
Ma intreb care ar fi limitarile androidului pe eBook reader-ul asta? in afara de refresh rate, anyway nu planific sa ma joc jocuri pe ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate