Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema interfata Visual Basic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
Salut
Am facut o aplicatie dar se pare ca pe calculatorul meu se vede intr-un fel iar pe alt calculator in alt fel.
De ce? Stie careva?
Mersi mult

Attached File  mine.jpg   19.3K   121 downloads
Attached File  his.jpg   8.91K   112 downloads



#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
forma o creezi dinamic?
oricum, verifica rezolutile: daca sunt diferite pe cele 2 pc-uri, ai gasit unde sa cauti.
ma gandesc ca fereastra se mareste.micsoreaza in functie de rezolutia sistemului, pastrand un anume "aspect ratio" (defapt un raport intre marimea formei si marimea desktopului). pe cand continutul formei nu tine cont de acest lucru si se deseneaza tot timpul "la fel".

#3
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
Nope, forma e generata static deci rezolutia curenta nu influenteaza cu nimica ....
Ma tot intreb oare ce ar putea sa fie ... am testat pe 5 sisteme, ferestrele aratand exact la fel pe primele 4 dar problema e cu ultimul.
Mersi mult

#4
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Moved.
Da mai multe detalii, diferentele intre systemul care nu merge si cel pe care merge , folosesti vreun control/activeX? sau sunt doar imagin? faci redimensionare in functie de contents-ul ferestrei? dupa cate vad eu ai facut colturile rotunde si in al 2-lea screenshot colturile sunt prea rotunde eu zic ca aici e problema ;)

#5
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
De fapt aplicatia e pentru un client din Australia si nu pot avea mai multe detalii (are WinXP SP2 ruland pe un laptop@2GHz).
Butoanele erau introduse ca ActiveX dar le-am integrat acum in cod(user control) si tot nu s-a schimbat nimic.
Colturile din cea de-a doua imagine sunt mai rotunjite pentru ca este alta versiune (totul facut prin API).
Marimea ferestrei este standard(resize not allowed).
Cineva de pe newsgrupurile microsoft mi-a sugerat ca de vina ar fi suportul pentru LARGE fonts.Acum astept raspuns daca intr-adevar asta este cauza.
Cine este interesat sa vada problema .... pot uploada programelul pe un server ftp si sa pun aici un link.
Mersi mult
,toate cele bune

#6
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004

View Postnekhbet, on Apr 10 2006, 13:54, said:

Colturile din cea de-a doua imagine sunt mai rotunjite pentru ca este alta versiune (totul facut prin API).
Ce alta versiune? de windows? Nu cer detalii de gen numele aplicatiei etc ca nu ma intereseaza  :lol: vreau detalii despre modul in care ai facut fereastra/aplicatia ca sa te pot ajuta... si iti spun sigur ca e de la rotunjirea ferestrei ;) cand ai rotunjit cu CreateRoundRectRgn si SetWindowRgn ai tinut cont de TwipsPerPixelX/Y ?

#7
nekhbet

nekhbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.06.2004
"ai tinut cont de TwipsPerPixelX/Y ?"
Da, am tinut...
Problema s-a rezolvat intre timp din partea lui ... nu avea runtimeurile potrivite de VB.
Mersi mult pentru ajutor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate