Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Husa saltea temperatura spalare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Am dat jos husa de la saltea ca sa o spal, la ce temperatura o pot spala ? Ca nu scrie nicaieri, nu are chestie din aia ca la haine unde scrie temperatura, husa e alba din aia cu fermoar.
Ca daca pun la 40 grade nu stiu daca se spala ca lumea, daca o fi sintetica si pun la 60 sau mai mult, nu stiu daca nu se strange de sa nu o mai pot pune pe saltea.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Salteaua ce marca este sau de unde ai cumpărat-o?
Încearcă sa speli husa la 40 grade, cu un detergent eficient și la temperaturi scăzute. Eventual poți adauga Vanish pentru rufe albe, gel sau pudra. E pe baza de oxigen activ, nu clor, deci nu afectează țesătura husei, indiferent ca e din material sintetic, amestec sau bumbac.
O spălare chiar și la 40 de grade e mai buna decât nici-o spălare.
Nu uita sa aspiri salteaua, pe toate părțile (înainte sa pui husa proaspăt spălată) , și s-o întorci periodic, atât de pe o fata pe alta, cât și de la un capăt la altul.

Edited by corinadaniela, 10 August 2022 - 18:00.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
O pui la 40 grade, cu prespalare si cu "scotator de pete" VANISH.
Foloseste detergent lichid sau capsule. Sunt mai eficiente in acest caz fata de pudra.
Si baga si 2-3 prosoape mai groase, nu neaparat mai lungi, normale, o data cu husa, sa aiba ce bate masina.

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cu un detergent bun poți spăla și la 20 grade.

Dacă vrei să fii sigur că ai dezinfectat bine, folosește un dezinfectant in loc de balsam.
Apoi, dacă vrei pufosenie sau parfum fain mai speli încă o dată cu balsam.

Lecția cu dezinfectantul am invatat-o când am început să spălăm rufele bebitei

#5
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
ariel gel pt apa rece si o speli la 30-40. daca vrei dezinfectare si prin temperatura poti spala si la 60 de grade, eu am spalat de cateva ori asa si nu a patit nimic remarcabil pe moment. balsamul etc sunt cancerigene, nu stiu daca exista si altfel.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dezinfectant, exemplu.
https://comenzi.bebe...-dettol-p301943

#7
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
BloodRa, nu-i bun linkul. Te duce la pagina prncipala/generala.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ciudat, la mine merge.
Încercam cu Auchan:
https://www.auchan.r...-1-5-L/p/749401

Sau caută pe Google
1.5 L, Dettol
Dezinfectant pentru rufe Sensitive,

Ăsta e de la acest brand, dar se găsesc mai multe mărci, inclusiv la Lidl găsești, de-al lor.

Edited by BloodRa, 10 August 2022 - 22:09.


#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
oare detergentul "antibacterian" e la fel de daunator pt sistemul imunitar precum sapunul antibacterian? ramane ceva in rufe dupa spalare?

si de ce masinile de spalat nu au setarea 65 de grade ci doar 60? fiindca pe la 64-65 de grade e garantat ca mor toate(aproape toate) bacteriile si alte rautati.

#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Au 90 de grade ca sa fii sigur ca mor. Asa cu 65-ul e relativa treaba.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
oricum ai spăla-o  o să fie mai curată decât acum

Edited by EMPP, 11 August 2022 - 08:55.


#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Am bagat-o la 80 de grade, e ceva mai curata ca inainte, dar tot n-a iesit negreala aia de pe ea ca lumea.

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Punter, on 10 august 2022 - 22:56, said:

oare detergentul "antibacterian" e la fel de daunator pt sistemul imunitar precum sapunul antibacterian? ramane ceva in rufe dupa spalare?

si de ce masinile de spalat nu au setarea 65 de grade ci doar 60? fiindca pe la 64-65 de grade e garantat ca mor toate(aproape toate) bacteriile si alte rautati.
Dacă e aprobat pentru bebeluși aș zice că nu.

Negreala o scoate un detergent după mai multe spălări. Ideal ar fi un program pentru cearceafuri, e de câteva ore.
Sau poți să pui husa într-un lighean la înmuiat în apă cu detergent și abia după câteva ore să o speli.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 MinettoMatoi, on 11 august 2022 - 14:59, said:

Am bagat-o la 80 de grade, e ceva mai curata ca inainte, dar tot n-a iesit negreala aia de pe ea ca lumea.

Omule, dar de câți ani nu ai mai spălat husa, de a ajuns asa îmbâcsita? Ce detergent ai folosit, ai pus și Vanish? Exista protecții pentru saltea (simple sau impermeabile), tocmai ca să previi astfel de situatii. La ce interval schimbi lenjeria de pe pat? Transpiri mult noaptea?

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Husa la saltea nu am spalat-o de 4 ani adica de cand am luat salteaua, am schimbat des lenjeria de pat, am ignorat ce era sub, nici nu stiu cum s-a innegrit asa.
Am folosit detergent Dermalin din ala fara miros de la farmacie de copii, nu suport detergentii clasici la miros deloc, oricare imi face rau. Vanish n-am pus.
Nu transpir mai deloc noaptea.

Edited by MinettoMatoi, 11 August 2022 - 20:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate