Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Viteza scazuta extern digi Fiberlink 1000

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Fix o situație de genul am avut si eu: conexiune fixă rds, viteza pe vpn <1Mbps, conexiunea de pe modem 4G, totul normal.

Dacă ai posibilitatea alege alt provider fix, sau daca nu ceva pe 4G. Cu siguranță n-o sa-si bata capul sa schimbe rutele externe doar pentru un singur utilizator.

Edited by NikoroB, 10 August 2022 - 20:49.


#20
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Postpupama, on 10 august 2022 - 20:46, said:


am citit....m-am oprit la 100 MBps
Infrastructura mea este ok, chiar am retea mixta  1 - 10Gbit Posted Image

View PostNikoroB, on 10 august 2022 - 20:49, said:

Fix o situație de genul am avut si eu: conexiune fixă rds, viteza pe vpn <1Mbps, conexiunea de pe modem 4G, totul normal.

Dacă ai posibilitatea alege alt provider fix, sau daca nu ceva pe 4G. Cu siguranță n-o sa-si bata capul sa schimbe rutele externe doar pentru un singur utilizator.
Sa vedem ce reusesc la suport, oricum astept upgrade-ul la 10gbit, atunci sigur se va misca ceva...

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Pai tu n-ai problema la partea de acces, acolo este capacitate suficientă chiar si acum. Upgrade-ul la 10gbps n-ar schimba nimic.

De curiozitate cam ce debit ai avea nevoie prin vpn pentru munca pe care-o desfășori?

#22
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
2008-2011 am fost detasat cu serviciul in Belgia. Cand am plecat din tara am lasat acasa o conexiune pe cablu TV - da, asa oferea provider-ul atunci - de la care aveam clar 10-12 Mbps. In Belgia cea mai buna conexiune era un ADSL puturos - eram fericit cand vedeam 550 kbps - si costa porcos de mult.
Nu divaghez de la problema, doar ca in tarile unde apa calda exista de mult, nu s-a inventat dupa 1989, au cam lalait-o cu schimbatul infrastructurii, si au stat pe doua sirme de cupru pana au crapat alea. In Romania infrastructura de internet s-a dezvoltat de la un nivel in sus, si ADSL mai vez doar pe la tara, unde cine are cate un telefon fix. Asa ca, degeaba iti garanteaza provider-ul o tona de mebabiti pe secunda daca portiunea de infrastructura de unde te conectezi sughitza si la o zecime din viteza aia...
PS si in Marea Britanie, in 2010 in Reading - un orasel la 7- km nord de Londra- situatia era la fel.

#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Pe digi bucuresti e totul ok, apoi pe orange polonia are 10Mbps down cu 800+ up. Ce legatura are ADSL-ul in situatia de fata?!

#24
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Vrea sa spuna ca externul nu poate face fata internetului din Romania. Chiar se sperie ISP-urile din Europa cand primesc trafic din Romania. Posted Image

De obicei anunta ca sunt sub atac DOS cand Gigel activeaza VPN-ul pentru a-si plati abonamentul de Netflix pe Portugalia.

Edited by icename, 11 August 2022 - 08:10.


#25
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View PostNikoroB, on 10 august 2022 - 21:15, said:

Pai tu n-ai problema la partea de acces, acolo este capacitate suficientă chiar si acum. Upgrade-ul la 10gbps n-ar schimba nimic.

De curiozitate cam ce debit ai avea nevoie prin vpn pentru munca pe care-o desfășori?
Minim 30Mbps dar si o latenta decenta(nu 300-400ms cat am acum) . Download-urile si upload-urile de firmware ce le fac  dureaza destul de mult, sunt kituri de cativa GB fiecare.....

#26
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Se pare ca problema nu e de la RDS Posted Image .
Am pus un rooter si vitezele sunt ok.
Problema e de la mine din server , din partea de nat, strict pe server vitezele fiind ok iarasi.
O sa deschid un topic la retelistica sa explic problema.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!Posted Image

#27
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View PostCPX, on 10 august 2022 - 17:39, said:

Da, am echipamentul personal.+ GPON Digi Este insa irelevant, in tara am viteze normale!

Mno ca nu era irelevant.
Spor!

#28
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View PostZnevna, on 11 august 2022 - 18:30, said:

Mno ca nu era irelevant.
Spor!
Corect, am fost si eu socat, am gresit cu judecata, imi pare rau...
Multumesc pentru urare, sper sa rezolv cumva :D

Edited by CPX, 11 August 2022 - 23:53.


#29
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 CPX, on 11 august 2022 - 16:21, said:

Se pare ca problema nu e de la RDS Posted Image .
Am pus un rooter si vitezele sunt ok.
Problema e de la mine din server , din partea de nat, strict pe server vitezele fiind ok iarasi.
O sa deschid un topic la retelistica sa explic problema.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!Posted Image
Ai deschis topicul? Și eu când eram abonat digi la internetul fix aveam viteze ciudat de mici de download prin cam orice vpn deși upload-ul era okay.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate