Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Stalp de lemn inclinat la terasa.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022
Salut,

Am construit recent o terasa alipita casei, 6x3m in regie proprie. Da, stiu... dar pe langa dorinta de a economisii niste bani exista si pasiunea mea pentru a mesterii si mi-am asumat acest risc. (Pana la urma toti trebuie sa incepem de undeva.)

Am ancorat grinda de 6 metri in peretele casei cu ancore chimice, am folosit grinzi de 10x10, inclusiv stalpii, 3 stalpi au fost folositi iar acoperisul e format din astereala (scandura 2.5 pe 15) iar peste e folie anticondens cu tigla metalica. (designul si dimensiunile au fost copiate dupa un vecin care si-a facut o terasa de 6x4).

Problema mea este ca unul din stalpii exteriori pare si este stramb. Pe langa boloboc, am masurat distanta intre stalpi si daca toti stalpii sunt la baza la o distanta egala de 161 de cm, la varf, stalpul cu pricina este la 163. Probabil mi-a scapat cand am pus grinda de pe stalpi.

Intrebarea este pe langa faptul ca e putin inestetic, care sunt sansele ca terasa sa fie afectata din punct de vedere structural. Acum pare cimentata efectiv, dar sunt curios in timp daca diferenta asta de planeitate o poate afecta.

Daca sunt necesare reparatii ati intampinat vreodata astfel de evenimente si cum le-ati rezolvat?

Multumesc.

#2
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Probabil stlpul are o curbura in partea de sus. Nu cred ca va avea vreo problema pe viitor..eventual daca are o burta, sa incerci s-o corectezi cu o alta grinda pusa temporar.Dar e cam mica abaterea ca sa ti bati capul

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
iese la glet :)

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Ordinea corecta este: iese la tencuiala, iese la glet, iese din lavabila :)
La subiect: de daramat nu se va darama doar ca vei avea pe suflet tot timpul
Nu merge sa o ridici cu un pop si sa indrepti stalpul?

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
2 cm nu conteaza.

Important e sa ai contravanturi. Si multi nu pun. Sau pun prea mici/scurti si nu ofera suficienta rigiditate structurii.

Macar sus sa pui daca nu ai deloc. Si pe ambele directii.

#6
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022

 underb, on 10 august 2022 - 15:14, said:

2 cm nu conteaza.

Important e sa ai contravanturi. Si multi nu pun. Sau pun prea mici/scurti si nu ofera suficienta rigiditate structurii.

Macar sus sa pui daca nu ai deloc. Si pe ambele directii.

Multumesc de sfat, chiar ma gandeam sa fac asta, exista undeva un ghid ca sa calculez dimensiunea?

#7
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
O poza face cat o mie de cuvinte:)

 underb, on 10 august 2022 - 15:14, said:

2 cm nu conteaza.
Era un banc care te contrazice.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E doar stramb bre :D


 D3rek, on 10 august 2022 - 15:15, said:



Multumesc de sfat, chiar ma gandeam sa fac asta, exista undeva un ghid ca sa calculez dimensiunea?

Pai cauta un vecin care are contravanturi :D

Sau poze pe net. "Contravanturi terasa lemn"

Iti dai tu seama la ochi cam cat de mari sa fie. E infinit mai bine decat deloc.
Ca doar restul nu e calculat.

Sper ca nu iti cade zapada de pe casa pe terasa. Ca nu e ca atunci cand se aseaza frumos, fulg cu fulg. Daca iti cade mai multa odata si mai si ai niste metri buni de la acoperisul casei la cel al terasei trebuie structura serioasa. Nu prea e de joaca cu asta daca e diferenta mare de inaltime intre cele 2 acoperisuri.

Daca e asa, si cade zapada de pe casa de la inaltime mai mare as pune niste stalpi si in partea cealalta a terasei. Langa casa.

Cateva poze "motivationale" in articol.

https://www.hotnews....t-peste.htm/amp


https://www.presasm....cauza-vantului/

Vezi ce a facut ala prost si nu face la fel.


Edited by underb, 10 August 2022 - 16:59.


#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Ia baga niste poze....

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ar fi rau sa puna poze.

Problema in general nu e cu incarcarea statica. Cand sta asezat totul frumos sub propria greutate.
Problema e cand incepe sa se miste stanga-dreapta, sa iti traga vantul in sus sau intr-o parte de acoperis, cand iti cade zapada de pe casa si fortele se impart. Unele se duc in jos iar altele iti trag de acoperis inspre fata.

#11
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022

 underb, on 10 august 2022 - 20:03, said:

N-ar fi rau sa puna poze.

Problema in general nu e cu incarcarea statica. Cand sta asezat totul frumos sub propria greutate.
Problema e cand incepe sa se miste stanga-dreapta, sa iti traga vantul in sus sau intr-o parte de acoperis, cand iti cade zapada de pe casa si fortele se impart. Unele se duc in jos iar altele iti trag de acoperis inspre fata.

Am pus niste poze aici https://imgur.com/a/oIzuWw5 (sper ca e acceptata metoda asta de a da poze).

Nu exista riscul sa cada zapada direct de pe casa pe terasa  (dar bine de stiut pt momentul in care vreau sa fac un acoperis si acolo). :)

Oricum o sa adaug contravanturi si inca doua grinzi la peretele casei ca sa pot s-o inchid cu folie la un moment dat.

[ https://imgur.com/a/oIzuWw5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://imgur.com/a/oIzuWw5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Daca ai folosit lemn verde (si din poze asa pare) nu are rost se te apuci acuma sa faci remedieri pt cei 2 cm. Cand se usuca e foarte posibil sa se mai strambe.

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Da,....ai bagat grinda in beton?...buna treaha.
Nu ai gasit  suporti sub forma de U in care sa bagi grinda si suportul sa ramina 1cm peste beton astfel incit lemnul sa nu traga umezeala?.
2cm...este un fleac, si cum este verde lemnul, o sa mai apara surprize,

#14
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022
Nu e bagata in beton. E intr-un suport metalic patrat, nu atinge direct betonul/gresia, terasa e inaltata 60 de cm de sol, practic, doar daca ploua abundent spre interiorul terasei exista riscul sa se ude, dar in acelasi timp tot stalpul poate sa se ude cand se intampla asta.

Edited by Dany_Darke, 11 August 2022 - 11:48.


#15
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.09.2019

 D3rek, on 10 august 2022 - 14:04, said:

Problema mea este ca unul din stalpii exteriori pare si este stramb.

Intrebarea este pe langa faptul ca e putin inestetic, care sunt sansele ca terasa sa fie afectata din punct de vedere structural.

Daca sunt necesare reparatii ati intampinat vreodata astfel de evenimente si cum le-ati rezolvat?

Stalpul se poate usor fie repozitiona la partea de sus (daca nu are capatul in pozitia corecta), fie schimba cu totul (daca e stramb, rasucit, etc). Trebuie doar sa sprijini grinda cu un pop si sa faci corectia/schimbarea.

Structural nu afecteaza cu nimic diferenta aia de 2 cm la stalp, dar daca vizual/estetic te deranjeaza acum, te va deranja tot timpul cand te uiti la el.

Era bine daca vopseai stalpii si grinzile inainte sa le montezi.

La capriori era mai eficient sa folosesti ceva de sectiune dreptunghiulara pus pe cant decat sectiunea patrata.

Tigla metalica e montata cu sipci verticale sau sunt puse cele orizontale direct pe astereala? Mai ales daca urmeaza s-o inchizi conteaza sa ai invelitoarea ventilata, altfel probabil se va incalzi puternic sub bataia soarelui.

#16
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022
De acord cu vopsitul, m-am gandit, dar eram nerabdator sa termin structura. :|

Cred ca pana la urma o sa urmaresc in continuare si sa vad cata lume face misto de el ca e stramb si daca tot ma deranjeaza o sa-l schimb pur si simplu.

Tabla metalica e montata pe sipci verticale + orizontale.

Grinzile sunt luate de la hornbach din sectiunea de cherestea uscata, deci doar stalpii sunt "verzi" dar acum ma oftic putin ca nu am luat tot si nu din cauze economice ci in magazinul respectiv nu mai aveau nimic drept. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate