Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Inlocuire sim Telekom cu sim Orange pentru cei (cu televiziune + mobil Telekom) preluati de Orange

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011
Buna ziua.
In ce conditii si cum se poate schimba sim-ul vechi de telekom cu sim nou de orange?
Am rude care pe langa pachetul de televiziune prin satelit aveau si telefonie mobila de la Telekom.
Au fost preluati si trecuti automat la Orange, cu tot cu telefonia mobila.
Ce se intampla cu cei care se plang ca acum nu au semnal(date) mai slab la telefon,
in timp ce in zona cei cu sim-uri de orange au semnal.
...
Una dintre persoane mai in varsta a intrebat la un orange partener,
si a fost trimis la plimbare (ca pierde numere, ... etc, desi are telefonul, agenda, configurate pentru contul google).
Din experienta personala stiu ca in caz de probleme, inaite  se schimba simul si in agentiile partener
...
Sim-ul poate fi inlocuit in aceasta situatie, doar cu prezenta fizica in Orange shop din judetul,
orasul unde a fost facut abonamentul initial?
(fiind vorba de cei abonamente cu TV prin satelit nu toti sunt pe langa un orange shop)

Edited by costeld69, 10 August 2022 - 13:45.


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
La "relatii cu clientii" ce vi s-a spus?
P.S. este posibil sa nu fi avut "pachet" care sa cuprinda televiziune si telefonie mobila? atunci este cu televiziunea la Orange iar cu telefonia mobila la Telekom Mobile.

Edited by Caralumba, 10 August 2022 - 13:55.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Simul nu are treaba, tu acum ai semnal de la telekom sau de la orange ? Vrei sa ai semnal de la celalalt operator, faci portare, foarte simplu.

Iar de schimbat si aia e simplu, il dai pierdut si gata, fara sa asculti ce zic agentii de vanzari din magazin. Posibil sa mearga si online cu sim blank, nu stiu. Dar cred ca ai semnal tot de la operatorul vechi ...

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011
- a avut pachet televiziune + telefonie mobila.

#5
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
In acest caz, pana acum trebuia sa primeasca notificare de la Orange sa se prezinte pentru inlocuirea SIM-ului.
Sugerez totusi o intrebare la "relatii cu clientii" pentru lamurirea situatiei.

#6
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 05.09.2006
Nu trebuie nicio notificare. Se prezinta pur si simplu la un magazin Orange Romania Communications, sim-ul se va schimba si activa pe loc fara probleme. Operatiunea nu se poate face intr-un magazin Orange Romania, indiferent daca e propriu sau partener. Angajatii OROC au primit instructiuni sa schimbe sim-urile Telekom cu sim-uri Orange.

#7
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Acum normal ca "nu trebuie" , eu spun ca pana acum ar fi trebuit sa primeasca (asa au primit toti cei preluati de Orange).
Si, bineinteles ca se poate duce in magazin sa isi schimbe SIM-ul.
Atentie : asa cum bine spune l_dan,    trebuie mers in magazin Orange Romania Communications (fostele magazine Telekom).

#8
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 05.09.2006
Eu nu am primit nicio notificare, cum ca ar trebui sa schimb sim-ul. Doar ca, dintr-o data, viteza la netul mobil s-a dus spre zero, cu mici fluctuatii- si acolo a ramas. M-am dus intai intr-un magazin ORO, aia mi-au zis ca nu se ocupa ei de clientii preluati de la Telekom/nu au acces la conturile lor si m-au trimis intr-un magazin OROC. Acolo, angajatii stiau deja de problema, ziceau ca exista ceva incompatibilitati si ca au primit instructiuni sa schimbe sim-urile tuturor clientilor cu probleme, urmand ca intr-un interval de timp neprecizat toate sim-urile Telekom sa fie schimbate cu sim-uri Orange.

Edited by l_dan, 10 August 2022 - 16:34.


#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am avut pachet telefonie + tv + net la telekom. cind s-au despartit serviciile , am ramas cu telefonia la telekom si tv + net au trecut la orange ( ca fapt divers , mult mai proasta interfata de client la orange, cel putin pt plati ).
Am primit notificari de la telekom sa schimb sim-ul cu unul compatibil 4G ( desi si cel vechi functiona ok pe 4G) si ulterior a adus postasul un sim nou, inlocuirea sim-ului fiind facuta de mine fizic , ar noua serie de sim din portalul telekom.

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011
Va multumesc pentru info, deci sunt doua Orange.
Orange si
Orange Romania Communications.
Attached File  orange.JPG   52.55K   8 downloads
www.orange.ro/ce-cont-my-orange-accesez/
Deci trebuie mers intr-un magazin Orange Romania Communications.
L.E.
Am gasit acest link pentru mai multe informatii:
www.hellofix.ro/help/schimbare-retea/

Edited by costeld69, 10 August 2022 - 17:52.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
Normal ca sunt doua Orange: fostul dialog (Orange) si fostul Romtelecom (actualmente Orange Romania Communications, fostul Telekom Romania Communications).

Tu ai SIM pe fostul Romtelecom care oricum functiona pe roaming intern de la fostul Cosmote, iar acum dupa cumpararea de catre Orange, a trecut in Roaming intern de la Orange. Ele raman totusi 2 entitati juridice separate si de asta trebuie sa te duci intr-un magasin al fostului Romtelecom sa iti schimbe SIM-ul.

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Asta este o zonă gri a preluării Orange. Trebuie sa suni la relații clienți sau să mergi la un Orange shop. Vezi că astea îs de două tipuri, unele cu parteneri externi și altele care chiar țin de Orange. Preferabil să mergi la ultimul.
Primul e store, Al doilea shop.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Nu înțeleg cum e cu normalitate asta. Înainte nu erau tot două entități juridice (TKR si TKRM)? Atunci cum se putea?

#14
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 03.05.2019

 costeld69, on 10 august 2022 - 13:39, said:

Ce se intampla cu cei care se plang ca acum nu au semnal(date) mai slab la telefon,

Daca nu au semnal mai slab inseamna ca e perfect: au semnal mai bun. Care-i atunci problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate