Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare dauna RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdannvlas, on 10 august 2022 - 19:08, said:

Acu' vine dilema: daca dauna e pe o janta care nu mai exista pe piata, e obligat asiguratorul sa le schimbe pe toate 4? OEM?
Decat intreb. Posted Image
Nu - asiguratorul trebuie sa remedieze problema. Daca nu se fabrica janta noua o sa gaseasca cel mai probabil service-ul o janta pe undeva (online, etc). Cu siguranta nu iti plateste 4 jante noi...

#20
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View PostRemicade, on 10 august 2022 - 13:33, said:

Daca te loveste cineva, asigurarea iti propune o "oferta de plata rapida" de o anumita valoare care nu acopera dauna cum se procedeaza ? Care e urmatorul pas ?
Pasul cel mai simplu pentru tine e sa cedezi drepturile catre un service care iti repara masina, service care bineinteles va umfla factura cu pretentii de la asigurator. Dar e si pasul cel mai pagubos, nu faci decat sa ajuti la cresterea tarifurilor RCA pentru tine in viitor.

Am un exemplu in cercul de cunostinte, ambii avand aceeasi masina aceeasi generatie (difereau putin dotarile), cu o dauna asemanatoare la aproape 1 an distanta. Primul mai destept a acceptat suma pentru reparatie in regie proprie, care acoperea costurile de reparatie chiar la serviceul marcii (si iesea mai ieftin daca facea la alt service), al doilea s-a incapatanat sa nu accepte si a facut cedare catre acelasi service al marcii. Primul si-a reparat dauna cu factura pe numele lui cu 1000 lei la serviceul marcii, al doilea a aflat ulterior datorita citatiei in instanta ca serviceul marcii a trimis asiguratorului o factura de 4000+ pentru reparatie, aceeasi reparatie facuta ca la primul care a platit 1000 lei. Serviceurile au obisnuinta sa umfle facuturile cand fac reparatiile pe asigurari, lucru care inevitabil duce la cresterea RCA an de an. Si in mod ironic, asta care a facut cedare si a lasat serviceul sa dea un tun de 4000+ lei pentru o reparatie ce facea doar 1000 lei e chiar ala din cercul de cunostinte care se vaita cel mai tare ca ii creste RCA-ul... el si atitudinea lui fiind motivul principal al cresterii RCA-ului.

View PostRemicade, on 10 august 2022 - 14:04, said:

Au propus schimbarea unei jante dar ghinion ca nu se mai fabrica.

View PostRemicade, on 10 august 2022 - 13:54, said:

Da, am fost atins de o masina cu RCA la ASIROM, facut amiabila (pe viitor voi cauta sa am un exemplar in masina nu sa umblu brambura) mi-au propus o oferta de plata rapida dar care e mai mica decat suma pe care o estimeaza reprezentanta (masina e in garantie si vreau sa o fac la ei).
Daca nu le mentionai ca vrei pe asigurare nu ar fi incercat sa te preseze sa le cedezi lor drepturile. Si ai fi obtinut un pret real pentru reparatie, si mult mai mic, evident.
Janta zgariata o faci ca noua la un meserias serios care o sa te taxeze 100 lei, acesta fiind tariful pentru ce ai tu la janta.
Usa o faci chiar la reprezentanta cu aproximativ 150 euro, si iti zic aici tarif de service de brand premium german, nu brand de masina ieftina ca Renault (presupun ca e Captur).
De curiozitate care e suma propusa de asigurator pentru zgarieturile alea?

View Postvictord36, on 10 august 2022 - 19:00, said:

Nu accepta.Ori janta noua,ori dauna totala.
Mult succes sa obtii vreodata castig de cauza in lupta asta. nu o sa iti dea nici asiguratorul nici instanta dauna totala pentru o janta zgariata.
Daune totala se mai da la modele vechi de 20 de ani, din motive evidente.

#21
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Renault Kadjar, pentru tot ce e in poze Asirom mi-a oferit 2.500 de lei, am fost la Dacia Service (ei se ocupa si de Renault) si au spus ca nu ajunge. De ce vreau acolo ? Pentru ca masina mai are 1 an garantie, pentru ca din 2005 tot la ei merg (am mai avut 2 Logan de la ei).
Au spus ca trebuie schimbata usa ca are o forma care nu se poate repara, repet ca nu stiu daca e corect ce spun ei eu am alt domeniu de activitate. Si mie mi se pare penibil sa schimbi o usa pentru o tamponare usoara.
Sunt constient ca din cauza accidentelor frecvente si a tarifelor mari ne creste tuturor pretul dar eu conduc din 1993 si nu am lovit niciodata pe nimeni.

Pur si simplu am crezut ca sta pana trec, era una din Spania cu masina inchiriata, toata noaptea sarise probabil la Antolt si era obosita.
Sa va faceti rost de formular de constatare amiabila sa-l aveti in masina altfel e cam nasol trebuie sa umblati dupa el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n4fnvcyyGpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Janta probabil o voi face eu din banii mei daca trebuie nu are decat o mica ciupitura si cateva zgarieturi. Dar ramane intrebarea de mai sus ce te faci daca trebuia inlocuita si nu o mai gasesti pe piata ? Cine mai vinde doar 1 bucata ?

Edited by Remicade, 11 August 2022 - 06:39.


#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Refuza orice oferta de a primi bani si sa te descurci singur cu reparatia...
Baga masina in service si lasa-i pe ei sa isi rupa capetele cu banii, cu decontarile, cu toate... tie la final sa iti fie tabla perfecta cum era...
Oricat ti-ar oferi, nu acopera nici macar piesele necesare, mai trebuie manopera, de montare, vopsire, materiale accesorii...

Am trecut prin asta si am fost inspirat ca nu am acceptat, imi facusera 3 oferte, pana i-am oprit si le-am spus "Nu vreau banii vostri, vreau tabla" si asa nu m-a mai interesat ce bani au ei de oferit...

Edited by bonygy, 11 August 2022 - 07:14.


#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am refuzat, service-ul a trimis cerere de reparare catre Asirom care s-a aprobat.  Nu am mai trecut prin asa ceva si nu stiam cum se procedeaza, mi-au venit 3 mailuri de la Asirom care ma presau sa semnez urgent.

#24
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View PostRemicade, on 11 august 2022 - 06:34, said:

Renault Kadjar, pentru tot ce e in poze Asirom mi-a oferit 2.500 de lei, am fost la Dacia Service (ei se ocupa si de Renault) si au spus ca nu ajunge. De ce vreau acolo ? Pentru ca masina mai are 1 an garantie, pentru ca din 2005 tot la ei merg (am mai avut 2 Logan de la ei).
Au spus ca trebuie schimbata usa ca are o forma care nu se poate repara, repet ca nu stiu daca e corect ce spun ei eu am alt domeniu de activitate. Si mie mi se pare penibil sa schimbi o usa pentru o tamponare usoara.
Asiguratorul a fost generos si ti-a oferit tarif de inlocuire, desi s-ar putea sa nu fie cazul.
In principal serviceurile de reprezentanta cand aud de asigurare vor spune ca trebuie inlocuit totul, ca acolo sunt tarifele mai nesimtite si castigurile mai mari. Noua o data pentru o zgarietura minora la unul din serviceul marcii ne-au spus ca trebuie inlocuit tot elementul cu unul nou si vopsit, asiguratorul a oferit tarif de revopsire, in mod corect zic eu, avand in vedere ca era o banala zgarietura pe care altii mai putin pretentiosi ar fi rezolvat-o cu un retus ce ar fi costat 100 lei.
Alta data pentru o infundatura mica unul din serviceul marcii dorea sa le platesc pentru inlocuire, in final am rezolvat treaba in mod impecabil la un meserias recomandat in cercul de cunostinte cu masini premium ce se ocupa cu ventuzari la care am dat 150 lei din care o buna parte era bacsis, omul chiar meserias cinstit si mi-a cerut mai putin, s-a amuzat teribil cand i-am spus ca cei din serviceul marcii doreau sa le platesc mii de lei pentru inlocuire si chiar mi-a aratat busituri mult mai grave pe care le rezolvase impecabil, avea o galerie de lucrari complicate cu care se mandreste, la lucrarea mea nici n-a facut poze inainte si dupa ca era o infundatura mica si penibila. Totul a durat foarte putin, cat m-am racorit la terasa deja rezolvase treaba.
Pana la urma faci cum vrei, dar sa stii ca oferta asiguratorului e una buna, daca faci reparatia in regie proprie o sa iti mai ramana bani si de o revizie.
Incearca la alt service, eventual chiar tot al marcii daca esti obsedat de asta (dar sa nu le spui ca ai asigurare) sau mai bine cauta recomandari de la cunostinte care au trecut prin asta si la care poti sa vezi lucrarea finala ca sa iti dai seama de calitatea lucrarii. Sunt serviceuri cu lucrari mai bune decat cele de la reprezentanta, in mare parte ca pe la astea gasesti meseriasi cu experienta si pasionati, in timp ce pe la serviceurile marcii gasesti mai mult amatori care vor doar un salariu.
Si eu am fost novice si credeam ca serviceurile marcii sunt cele mai bune, asta pana cand am intrat intr-un grup de oameni care cunosteau meseriasi adevarati la orice probleme legate de masini, si imi aduc aminte ca prima data m-am dus putin cam sceptic la un meserias din asta, desi vazusem lucrari facute la el una facuta pe o masina chiar rar vazuta pe strazile patriei la acea vreme. Cand am ajuns acolo am vazut ca avea prin curte in asteptare numai masini scumpe si m-am relaxat instant.

#25
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View PostRemicade, on 11 august 2022 - 06:34, said:

Au spus ca trebuie schimbata usa ca are o forma care nu se poate repara, repet ca nu stiu daca e corect ce spun ei eu am alt domeniu de activitate. Si mie mi se pare penibil sa schimbi o usa pentru o tamponare usoara.
...
Cine mai vinde doar 1 bucata ?
Si eu am schimbat o usa de Opel Corsa pentru o "simpla" indoitura.
De vandut iti vinde oricine o singura bucata, dar pe masina arata ca naiba. Minim doua jante la fel, ca nimeni nu vede masina din ambele parti simultan.

#26
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View Postcetces, on 10 august 2022 - 22:36, said:

Pasul cel mai simplu pentru tine e sa cedezi drepturile catre un service care iti repara masina, service care bineinteles va umfla factura cu pretentii de la asigurator. Dar e si pasul cel mai pagubos, nu faci decat sa ajuti la cresterea tarifurilor RCA pentru tine in viitor.

Nu le mai plângeți de milă asiguratorilor, că nu aveți de ce. E adevărat că sunt jecmăniți de service-uri, dar asta e o problemă pe care trebuie ei să și-o rezolve, nu noi. Pe noi ar trebui să ne doară că zeci de ani plătești RCA fără a avea niciun incident dar nu mai vezi niciun leu înapoi din banii ăia sau că ești automat catalogat drept infractor dacă ai sub 30 de ani, drept urmare fiind suprataxat pe măsură.

View PostRemicade, on 11 august 2022 - 07:16, said:

Am refuzat, service-ul a trimis cerere de reparare catre Asirom care s-a aprobat.  Nu am mai trecut prin asa ceva si nu stiam cum se procedeaza, mi-au venit 3 mailuri de la Asirom care ma presau sa semnez urgent.

Pe viitor, ca să știi, asiguratorul e obligat să accepte reparația la orice service autorizat RAR. Cei de la Asirom au fost ok la faza asta, cu alții trebuie (sau trebuia, că au dat faliment) să te lupți pentru dreptul ăsta.

Edited by 0v1d1u, 11 August 2022 - 07:58.


#27
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Post0v1d1u, on 11 august 2022 - 07:58, said:

asiguratorul e obligat să accepte reparația la orice service autorizat RAR.
Asiguratorii nu au lista cu anumite service-uri agreate de ei, cu care colaboreaza la reparatii? Asa stiu. Cand m-am prezentat la constatare, mi-a dat un pliant in care erau trecute service-urile cu care ei au "decontare directa". Daca vroiam so o duc la unul care nu era in lista, era o procedura mai grea de decontare... Parca asa era povestea...

#28
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Nu, e literă în legea RCA, mai exact legea 132/2017:

Quote

Art. 6, alin. 8:

Contractul RCA dă dreptul persoanei prejudiciate, în cazul producerii unui prejudiciu, să se poată adresa pentru efectuarea reparaţiei oricărei unităţi reparatoare auto, în condiţiile legii, fără nicio restricţie sau constrângere din partea asigurătorului RCA sau a unităţii reparatoare auto, care ar putea să-i influenţeze opţiunea.

Nu am citit niciodată legea integral, posibil să existe vreo excepție în cazul decontării directe.

#29
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

View Postbonygy, on 11 august 2022 - 09:55, said:

Asiguratorii nu au lista cu anumite service-uri agreate de ei, cu care colaboreaza la reparatii? Asa stiu. Cand m-am prezentat la constatare, mi-a dat un pliant in care erau trecute service-urile cu care ei au "decontare directa". Daca vroiam so o duc la unul care nu era in lista, era o procedura mai grea de decontare... Parca asa era povestea...
Pai exact asa este.
Masina o poti repara in orice service autorizar RAR si asiguratorul este obligat sa achite costul reparatiei.
Asiguratorul are o lista de service-uri cu care are decontare directa, adica sunt service-urile la care poti face reparatia si apoi poti recupera masina fara ca service-ul sa mai astepte acceptul de plata.
Pentru restul service-urilor (adica cele care nu sunt incluse in lista celor cu decontare directa), dupa reparatie ai doua variante pentru a putea pleca cu masina din service: fie astepti ca service-ul sa primeasca acceptul de plata, fie achiti tu reparatia si recuperezi apoi banii de la asiguratorul respectiv.
In practica, unele service-uri nu lucreaza cu asiguratori "dubiosi", din considerente de intrazieri foarte mari in efectuarea platilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate