Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

schimbare data salariu

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006
Multinationala de IT la care lucram pana acum avea ca datã data de 5 ale lunii in care vira salariile.
Noua multinationala care a preluat acum 1 an o parte din echipele fostei firme (si in care am fost migrat si eu) are ca datã data de 15. Pana acum ne virau pe 5, insa de luna asta vor sa se alinieze la regulile lor oficiale si sa ni-l dea pe 15.
Ca sa fie impactul mai mic, luna asta ne-au dat un avans de 40% in data de 5, iar pe 15 ne dau diferenta.
Am semnat un act aditional in acest sens
Dar practic eu nu “pierd” 10 zile odata cu schimbarea asta? Daca pana acum il luam pe 5 si acum il iau pe 15.
De cand m-am angajat il luam mereu pe 5, daca peste 2 ani imi dau demisia, il iau tot pe 15. Deci sunt 10 zile muncite extra, intr-un final,salariul fiind acelasi

#2
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Pai, cu siguranta mutinationala iti da salariul pe orele lucrate. Ai primit fluturasul? Nu e acelasi numar de ore ca si-n lunile trecute?

Daca-ti muta data de salariu in 25 le ceri banii pe 25 de zile ca ai 'pierdut' 25 de zile? Posted Image

Edited by kNN, 10 August 2022 - 12:17.


#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
asta e cel mai bun exemplu de "analfabetism functional"

cum sa "pierzi" 10 zile? pe tine oricum te plateste ptr zilele lucrate luna trecuta, asa ca e irelevant ca iti da salariul pe 5 sau pe 15
daca pleci din firma o sa iti dea salariul in luna urmatoare plecarii si o sa iti plateasca ptr zilele lucrate pana in momentul plecarii

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Nu pierzi nimic!

Salariu se da pe luna calendaristica... inainte pentru perioada 01.07.2022 - 31.07.2022 primeai banii in 5 acum tot pentru aceeas perioada 01.07.2022 - 31.07.2022 primesti banii in 15. Nu se pierde nici o zi de lucru, difera doar data cand esti platit pentru luna perioada lucrata in luna anterioara.

Daca peste 6 luni o sa decida ca banii se dau in 25 a lunii la fel nu pierzi nici o zi, doar se muta data cand esti platit pentru luna anterioara de munca.

View Postrexx, on 10 august 2022 - 12:21, said:

asta e cel mai bun exemplu de "analfabetism functional"

Pana mea, parca in IT erau cei mai inteligenti angajati si cele mai bune salarii... nici eu nu inteleg!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Singura chestie  - in 25 nu se poate muta - 15 e ultima zi in care se pot plati salariile - e ultima zi in care se pot vira contributiile si toate cele catre stat. De-asta majoritate angajatorilor platesc pe 15.
Pe 25 eventual se poate plati avans.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu pierzi nicio ora  de munca. Tot salariul de pe luna anterioara il iei. Doar ca il iei cu 10 zile mai tarziu decat pana acum.

Asta e tot.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Iti imaginezi ca ii primesti tot pe 5 dar ai acces la ei doar pe 15. Deci nu se schimba nimic. Mai faci si economie la bani. Eventual iti mai si raman ca n-ai timp sa-i cheltuiesti in prima luna pe toti.Posted Image

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Imi amintesc un scandal monstru acum vreo 3 ani tot intr-o firma de IT la care lucram pe atunci.
Salariul se dadea pe 1 dar cel pentru ianuarie s-a dat pe 23 decembrie. Desigur, 1 si 2 fiind libere, departamentul de salarizare probabil fiind in  concediu, a fost o varianta foarte OK.
Pfai, ce scandal si urlete si mailuri. "Pai cum, asta inseamna ca la Revelion nu mai luam salariu" "aoleu, in februarie ne da tot pe 1, n-o sa mai avem niciun ban pana atunci".
Multi oameni au fixul, daca asa a fost, apai asa sa ramana, nu conteaza ca schimbarea nu afecteaza cu nimic. Ca si cum ai avea grafic zilnic de bani care trebuie cheltuiti fix in ziua aia.
Firma a fost si corecta in cazul din topic, dand un avans astfel incat chiar daca e un om care are nevoie urgenta de salariu pe 5 si nu mai are bani, se descurca pana pe 15.

#9
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View Postambr0zie, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Imi amintesc un scandal monstru acum vreo 3 ani tot intr-o firma de IT la care lucram pe atunci.
Salariul se dadea pe 1 dar cel pentru ianuarie s-a dat pe 23 decembrie. Desigur, 1 si 2 fiind libere, departamentul de salarizare probabil fiind in  concediu, a fost o varianta foarte OK.
Pfai, ce scandal si urlete si mailuri. "Pai cum, asta inseamna ca la Revelion nu mai luam salariu" "aoleu, in februarie ne da tot pe 1, n-o sa mai avem niciun ban pana atunci".
Multi oameni au fixul, daca asa a fost, apai asa sa ramana, nu conteaza ca schimbarea nu afecteaza cu nimic. Ca si cum ai avea grafic zilnic de bani care trebuie cheltuiti fix in ziua aia.
Firma a fost si corecta in cazul din topic, dand un avans astfel incat chiar daca e un om care are nevoie urgenta de salariu pe 5 si nu mai are bani, se descurca pana pe 15.

Unii nu au limita si nu stiu sa-si gestioneze banii. Daca salariul vine mai repede, timpul dintre salarii se mareste, si nu vor mai avea. Sunt cazuri si cazuri.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTalkabout, on 10 august 2022 - 12:05, said:

Multinationala de IT la care lucram pana acum

Dar practic eu nu “pierd” 10 zile odata cu schimbarea asta? Daca pana acum il luam pe 5 si acum il iau pe 15.

Se spune ca IT-istii care lucreaza in multinationale sunt crema. In cazul tau, degeaba,
Ce-i asa greu de inteles ca indiferent ca primesti banii pe 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 sau 15 ale lunii tot banii conveniti in contract ii primesti?

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
terminati cu aiurelile, in multinationale e crema de code monkeys.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006

View Postambr0zie, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Salariul se dadea pe 1 dar cel pentru ianuarie s-a dat pe 23 decembrie. Desigur, 1 si 2 fiind libere, departamentul de salarizare probabil fiind in  concediu, a fost o varianta foarte OK.

Primeati salariu in avans? Sau de ce ati primit in decembrie salariul pe ianuarie?

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Of-of, mai-mai...
Ce vârstă ai, de curiozitate?
Ai idee cum se face un pontaj, un calcul salarial?

#14
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Eu as vrea sa termine odata cu zilele fixe si sa se se implementeze data de salariul baza pe ziua din luna (ex. in ultima zi de vineri din luna.).

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Asa aveam eu. Ultima zi lucratoare din luna, plata salariului pentru luna curenta. Doar daca exista un concediu pe ultima suta de metri, etc, se ajusta luna urmatoare ca altfel nu prea avea cum, altfel tot ce se muncea in luna X era platit tot in luna X.

Era ok. In opinia mea e ok oricand, tot banii aia sunt pe luna. Pot sa mi de-a si pe 3-6 luni inainte, tot aia e.

#16
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View Postlaffin, on 10 august 2022 - 13:29, said:

terminati cu aiurelile, in multinationale e crema de code monkeys.

Total de acord, din pacate.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,413
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa te duci la 5 dimineata la birou, sa nu pierzi orele pana incepe oficial programul de lucru.
Citeste-ti contractul de munca, bea 2 guri de apa si o sa te lamuresti daca pierzi sau nu alea 10 zile.

#18
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005

View Postambr0zie, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Imi amintesc un scandal monstru acum vreo 3 ani tot intr-o firma de IT la care lucram pe atunci.
Salariul se dadea pe 1 dar cel pentru ianuarie s-a dat pe 23 decembrie. Desigur, 1 si 2 fiind libere, departamentul de salarizare probabil fiind in  concediu, a fost o varianta foarte OK.
Pfai, ce scandal si urlete si mailuri. "Pai cum, asta inseamna ca la Revelion nu mai luam salariu" "aoleu, in februarie ne da tot pe 1, n-o sa mai avem niciun ban pana atunci".
Multi oameni au fixul, daca asa a fost, apai asa sa ramana, nu conteaza ca schimbarea nu afecteaza cu nimic. Ca si cum ai avea grafic zilnic de bani care trebuie cheltuiti fix in ziua aia.
Firma a fost si corecta in cazul din topic, dand un avans astfel incat chiar daca e un om care are nevoie urgenta de salariu pe 5 si nu mai are bani, se descurca pana pe 15.
s-a intamplat ceva similar si la vechiul job: salariul se platea de obicei in ultima zi a lunii.
in decembrie au decis sa plateasca pe 20-22 a lunii ca sa aiba oamenii bani de craciun, plus ca si cei care se ocupau de salarizare plecau in concediu.
problema a aparut ca urmatorul salariu venea pe 31 ianuarie si de pe 20 dec pana pe 31 ianuarie era prea mult si nu mai aveau bani, asa ca au cerut la HR sa le plateasca jumatate din salariu pe 15 ianuarie si cealalta jumatate pe 31 ianuarie.
adica astia nu aveau nici o rezerva de bani sa supravietuiasca macar 1 luna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate