Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Xperia 10 IV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 10.04.2008
Specs:
https://m.gsmarena.c...10_iv-11522.php

Early battery life review:
Screen time: 1:39
Battery left: 92%

Attached Files


Edited by DEPA, 10 August 2022 - 11:12.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
500 euro mi se pare un pret foarte mare pentru ce ofera. Iei o chinezarie  (Xiaomi, Oppo, Motorola) cu aceleasi performante la jumatate de pret.

#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Merita mai mult sprijin Sony din partea fanilor Android.
Sony si Asus sunt singurele companii non-chinezesti care inca mai fac lucruri de calitate si totodata singurele optiuni in cazul in care fugi de chinezarii si nici nu vrei sa folosesti un telefon Scamsung (care are bloatware, Exynos la pret de Snapdragon samd).

Da, e adevarat ca preturile sunt cam mari pentru ceea ce ofera, dar nu am incredere in firmele din China, asa ca prefer sa dau mai mult, dar sa stau linistit.

#4
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 10.04.2008
Un scurt update la baterie:
- aceiasi incarcare ca in primul post
- Screen time: 5:13h
- Battery left: 59%
Mda....

Attached Files



#5
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 10.04.2008
Un nou update, bateria inca rezista:
Screen time: 9:04
Battery left: 30%
Mai am un A52s pe langa el si deja l-am pus la incarcat azi.

Attached Files



#6
DEPA

DEPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 10.04.2008
Pareri dupa aproape doua saptamani.
Pro:
- bateria
- compact, spatele mat. Cu un tempered glass merge folosit lejer fara husa
- ecran
- jack 3.5 bun cand te lasa bateria la tws

Contra:
- camera soft, sub nivel de A52s
- un singur difuzor (nu e deranjant la mine, am casti tws)

In momentul de fata este in tandem cu un A52s si un 13 Mini, am pus la sertar Pixel 6, 13 Pro si S21 Ultra din motive de gabarit si greutate in buzunarul pantalonilor de vara. Pentru poze si filme, 13 Mini e mai mult decat rezonabil.

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022
Mi-aș lua pentru că este compact, mai deosebit si pentru a susține Sony... Altfel există doar doi producători de telefoane în lume; Apple și Samsung + Sony și Asus. Deși îmi propusesem și aproape am atins scopul de a trece întreaga familie, familia extinsă, pe Samsung. De obicei cumpăr un Samsung din seria A pe care după 6 luni îl pasez la alt membru alt familie sau prieten apropiat.

#8
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 20.10.2005
Deocamdată la noi nu a ajuns update-ul la Android 13: https://www.xda-deve...-iv-android-13/

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Sony 5IV a venit direct cu android 13.

#10
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
Salut. Mai merita cumparat acest telefon? Incerc sa ma feresc de chinezarii. Vine cu Facebook preistalat? Ma enerveaza faptul ca mai toate androidele vine cu asta si nu imi convine.

#11
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Sony nu s-a fabricat niciodată în China.
Xperia 5 IV Made in Japan. Au mai fost câteva modele, mai vechi, din Coreea de Sud.
Cine te oprește să dezinstalezi aplicația sau dacă este instalată să o îngheți (freez).

Edited by vik19, 30 April 2023 - 21:48.


#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,748
  • Înscris: 12.06.2004
Pentru cei care au Xperia 10 IV: cum se misca?

Ma tenteaza (pentru baterie, desigur) urmasul acestui telefon - Xperia 10 V - care are acelasi procesor deci si performanta ar trebui sa fie similara.

#13
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Performanta va fi similara ,dar dupa un timp xperia 10 V o sa fie mai rapid.Am avut sony xperia x si apoi am luat xa2 .Chiar daca la procesor era putin mai bun x-ul pana la urma a inceput sa se miste mult mai prost decat xa2.
Eu am xperia 10 III si doamna are xperia 10 IV.Nu sunt diferente vizibile.Mai bun este la poze sony xperia 10 IV.In rest per total nu e o diferenta prea mare.Parca are un contrast mai mare al ei fata de a meu.Doar ca a meu va fi depasit acusi si stiu ca va merge mai greu dupa o perioada.Recomandarea mea este daca ai cum sa incerci sa iei direct 10 V.

Xperia 10 IV este folosit pentru facebook,whatsapp,spotify,youtube,garmin connect,strava (care la xperia 10 II facea probleme cand telefonul cam s-a apropiat de 2 ani).Poze mai mult in excursii.GPS-ul s-a conectat destul de repede si nu au fost probleme cu el prin padure.Telefonul se reincarca in fiecare seara asa ca nu pot sa iti spun daca duce 2 zile fara incarcare.Blocaje nu a avut si nici nu s-a supraincalzit.Nu s-a filmat cu el.

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,748
  • Înscris: 12.06.2004
Pai am zis ca Xperia 10 V ma intereseaza; la 10 IV nici nu gasesc cine stie ce oferte (mai ales ca, din cate inteleg, 10 V va veni initial cu niste casti "cadou"). Insa niste scoruri AnTuTu nu-mi spun nimic.
Inteleg ca pentru genul acela de taskuri se descurca OK, fara lag sesizabil? Scuze dar nu sunt familiarizat cu Xperia 10 iii :)

#15
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Nici unul din telefoane nu are lag.Pentru aplicatiile standard nu au fost intalnite probleme.Am butonat si 10 IV nu am vazut nimic in reluare.Jocuri nu au fost testate asa ca nu stiu ce si cum.

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,748
  • Înscris: 12.06.2004
De curiozitate, ce viteze de transfer 5G/4G obtineti cu acest telefon?

#17
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.02.2022
Telefoanele astea, Sony Xperia 10 IV/V au VoLTE si VoWiFi activate pentru retelele romanesti?

#18
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate