Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

De ce meteorologia nu mai știe nimic în avans?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 lupini, on 10 august 2022 - 14:17, said:

Aşa e, nu numai că iniţiatorul topicului nu discută schimbările cauzelor, ci lipsa de exactitate a prognozelor.

Eu spun ca fiind tot mai multe cauze si tot mai brutale si rapide, predictia se poate face tot mai greu, indiferent de progresul tehnologiei aferente.

Cand e vorba de terenuri intinse plane/plate, cred ca e mai simplu de facut o prognoza: Africa , Antartica, etc

Cand e vorba de terenuri variate/accidentate, cu ape curgatoare, munti, paduri, pante inclinate sau nu spre Soare, etc, miscarile aerului si implcit ale umiditatii aferente, sunt tot mai imprevizibile.

Concret, in urma cu 10-15 ani, pe terenul meu de la deal stiam foarte clar in functie de pozitia si densitatea norilor, daca urma sa inceapa sau nu o ploaie in urmatoarele 15-30 de minute.Nu stiam durata sau intensitatea ei, dar stiam ca va ploua.

Azi, astept cu nerabdare sa ploua dupa forma norilor densi si nimic, sau stau linistit ca nu va ploua si in 10 minute vine o ploaie de durata

Si am prognoze de la accuweather, yr si syngenta, care nu doar ca se bat cap in cap, dar nici nu corespund situatiei de pe teren.

Nici macar hartile radar

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Prognoza nu e precisa mai mult de 3 zile, si alea cu semnul intrebarii. Sunt atatea variabile, ca nici cele mai puternice computere nu le pot lua in seama pe toate.

Si mai e si "efectul de fluture": plastic exprimat, bataia aripilor unui fluture in Amazon poate provoca o furtuna in Europa. Sau mai prozaic: sistemele atmosferice sunt sisteme haotice, sensibile la cele mai mici perturbatii.

De asta nu cred nici in balivernele cu schimbarea vremii la comanda. Nimeni nu poate calcula ce parametru trebuie schimbat si cu cat ca sa determine efectul dorit intr-o anumita regiune.

LE: pe vremuri aparuse urmatoarea gluma. care e valabila si azi:
Institutul meteorologic angajeaza batrani cu reumatism pentru imbunatatirea prognozelor :lol:

#39
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Azi m-am uitat la meteo pe telefon: 40% sanse de precipitatii la ora 14:00 in Bucuresti. M-am uitat si pe o harta cu radar, am dat play, am vazut cum se coloreaza harta in aproape tot orasul, dar ce sa vezi, nu a plouat de la ora 14:00 nici pana acum, la ora 21:51. Trebuiau sa fie nu stiu ce fel de averse (cred ca sporadice), dar nu au fost. Eu nu sunt dezamagit ca nu au fost, chiar m-am bucurat pentru ca oricum nu stiam sigur daca vor fi sau nu, dar asta e baiul, nesiguranta.

#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
La mine în oraș este un pasionat (cu studii de specialitate) care a împânzit tot județul cu stații meteo automate iar prognozele lui sunt foarte precise. Deci nu peste tot vremea este imprevizibilă.

#41
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Pe ce interval sunt precise?

#42
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Până într-o săptămână. Cu o singură ploaie neînsemnată (prin mai sau iunie a fost) l-am prins că nu a prevăzut-o, în rest e spot-on.

Edited by sandel1, 10 August 2022 - 23:00.


#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Rockyy, on 10 august 2022 - 20:56, said:

Azi m-am uitat la meteo pe telefon: 40% sanse de precipitatii la ora 14:00 in Bucuresti. M-am uitat si pe o harta cu radar, am dat play, am vazut cum se coloreaza harta in aproape tot orasul, dar ce sa vezi, nu a plouat de la ora 14:00 nici pana acum, la ora 21:51. Trebuiau sa fie nu stiu ce fel de averse (cred ca sporadice), dar nu au fost. Eu nu sunt dezamagit ca nu au fost, chiar m-am bucurat pentru ca oricum nu stiam sigur daca vor fi sau nu, dar asta e baiul, nesiguranta.
Ecmwf sau icon-eu nu prognoza ploaie pe Bucuresti.
Daca te iei dupa altii, de ex alde accuweather...ghinion.

#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ecmwf sau icon-eu sunt surse pentru 90% din aplicatii, Si toate dau gres.

#45
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

 gushpi, on 10 august 2022 - 10:01, said:

Ura!
Ideea acestui topic o aveam de mai multă vreme, dar ce s-a-ntâmplat de două zile-n zona mea de trai, a umplut paharul.
Încă de prin 2003 am avut nevoie de o prognoză a vremii pt a putea face profit la patron.
Io apreciez că între 2003 și 2010 prognoza meteo „știa” bine cum va fi în următoarele 5...7 zile
după 2010, până prin 2017, 3 zile era acceptabil
2022 - dezastru!

Ieri și alaltăieri, acuweather/google/apple/busu :P /inmh arătau galben și portocaliu de vijelii DOAR în interiorul arcului carpatic
pe zona moldovei și dobrogei era un verde pătrunzător
ieri, de la ora 16, cerul a-nceput să se-ntunece, cam spre 17 a-nceput dezastrul: ploaie puternică + grindină + vânt (de grindina aproape că era orizontală)
ploaia a căzut în 3 reprize de cam o oră fiecare (doar prima cu grindină, a 2-a puternică, a 3-a mocănească)
în tot acest timp cerul a fost brăzdat încontinuu de fulgere și aerul a vibrat de tunete
plafonul de nori a acoperit cerul de ieri de la 16 până azi la ora 09:00

de ce dau toate aceste detalii? pt ca să arăt că nu a fost ceva trecător care să „scape” programelor de prognoză, ci ceva serios și îndelungat, care trebuia să fi fost detectat din timp
în schimb am primit RO-alerte (cred că 3) DUPĂ ce fenomenul vizat trecea, ca și cum bieții de la butoane vedeau și-ncercau să salveze rahatul... :(

mai acu' fo' 3 zile un șef de salvamont se plângea că turiștii pleacă pe munte fără să citească prognoza!
io-l contrazic: ba tocmai pt că citeau - plecau!!! :(
Daca te informezi dupa accuweather,ala e un jaf ca restul aplicatiilor de vreme

#46
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.09.2008
Cea mai buna aplicatie pe care eu o urmaresc e meteoblue.com

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 __Dan__, on 10 august 2022 - 12:58, said:

Patronul nu facea profit decat pe vreme favorabila? Terasa (fara umbrele), balta sau parapanta?

 audiofidell, on 10 august 2022 - 13:12, said:

Pe
Cisterna de udat carosabilul

hehe, mai lăsați voi „șpionaju' ” economic! :P

 lupini, on 10 august 2022 - 13:27, said:

E doar o iluzie a trecutului bun şi frumos. Oricine cu un anumit număr de ani ai vârstei, poate constata cu uşurinţă că..."ce frumos şi bine era în trecut, şi ce urât şi rău e acum !"

frazele astea de introducere n-au nimic comun cu subiectul topicului..., doar să arătăm că știm să scriem... (scuze, dar așa văz io!)

Aşa şi cu vremea: avem senzaţia trecutului când era frumos şi bine,când credem că totul era aşa cum trebuie, ceea ce e total invers: precizia e mult mai mare acum, decât cum era în trecut.

NU în prognoza meteo!

Să ne gândim fiecare că am vrea să ştim ce vom mânca mâine la amiază, ce vom mânca poimâine, ce vom mânca săptămâna viitoare şi...ce vom mânca peste o lună, în ziua de Miercuri, la amiază.

...iar bălării...

E imposibil deoarece probabil cunoaştem majoritatea conceptul numit efectul fluturelui: "o mică schimbare într-un loc dintr-un sistem, poate duce la diferenţe mari faţă de momentul schimbării, într-o stare târzie". Conceptul a fost descoperit chiar de un meteorolog: Edward Lorenz.

prognoza NU introduce-n mersul norilor ABSOLUT niciun efect fizic!!!
deci nu se aplică „butterfly”-ul tău acilea...

Adică, cu cât vrem să aflăm ce se va întâmpla într-un viitor cât mai îndepărtat, cu atâta...nu putem. Posted Image

dacă ani de zile modelele matematice au putut să prognozeze cu destulă acuratețe vremea pe 3...5 zile, ar trebui ca mândria de a fi cercetător să aibă ca rezultat o modificare a acestor modele matematice și să ne câștigăm pâine pe bune!

...mai rău este că nu există sinceritatea de a recunoaște anumite neîmpliniri... :(

#48
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca-s in cod galben si portocaliu de vreo saptamana...
Cateodata ploua torential. cateodata fulgera si tuna. Nimic nou. Dar niciodata nu se intampla cand spun ei, e delay si de 6 ore. Si in niciun caz nu cade atata apa.

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
zilele astea sunt deosebite..., se aleargă fronturile atmosferice-ncontinuu... nu am ce să cer de la prognoză...

dar, când mai săptămâna trecută era cod galben de la granița de vest până la munții vrancei, iar la galați era verde-verde-verde..., iar după amiaza la 17 s-au năpustit 2...3 ore de ploaie diluviană  - asta n-o mai înțeleg...
să nu „vezi” un nor de 30 de minute, mai treacă-meargă, dar să nu „vezi” un front atmosferic de 3 ore... :(

#50
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
Recomand meteoblue pentru prognoze exacte.

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 adip1962, on 12 august 2022 - 07:05, said:

Ecmwf sau icon-eu sunt surse pentru 90% din aplicatii, Si toate dau gres.
Sa fim serioasi, multe aplicatii au ca sursa GFS care e si mai praf.
Ecmwf e totusi ok in proportie mare.

#52
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Cu discuțiile din acest topic, mi-am adus aminte de următorul banc:

Un trib de amerindieni adunau lemne pentru iarna la poalele unui munte. Într-o zi, Ochi-de-Vultur, şeful tribului îl trimite pe Iute-de-picior până în vârful muntelui unde era o stație meteorologică să întrebe dacă va fi o iarnă grea, ca să ştie câte lemne să adune.
Se întoarce Iute-de-picior şi spune:
– Da, meteorologul mi-a spus că va fi o iarnă grea.
Următoarea săptămână, ca să nu fie surprinşi de frigul iernii, Ochi-de-Vultur pune tot tribul să mai adune lemne, apoi îl trimite din nou pe Iute-de-picior în vârful muntelui să întrebe la stația meteo detalii despre cât de friguroasă va fi iarna, ca să ştie să adune suficiente lemne.
Pleaca Iute-de-picior într-un suflet şi îl întreabă pe meteorolog.
Acesta îi spune:
– Va fi o iarna extraordinar de grea.
Surprins de acest răspuns, Iute-de-picior, care putea să jure că au adunat suficiente lemne, întreabă:
– Dar dumneata cum îți dai seama?
– Hai să-ți arăt!
Merg ei în spatele cabanei şi meteorologul îi spune:
– Uite, vezi tribul ăla de indieni de acolo departe, jos în vale...?!  De o săptămâna adună lemne ca nebunii. Asta înseamnă că va fi o iarnă foarte, foarte grea…

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate