Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Zdravan.ro - escrocherie scumpă

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mario_pop

mario_pop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.08.2022
Vreau să avertizez iubitorii de pomi despre escrocheria Zdravan.ro.
Am cumpărat un teren de 200 de mp să fac o mică livadă în oraș,  pentru familie.
În copilărie am avut la bunici un cireș Boambe de Cotnari,  cu cireșe galben - roz.
Un astfel de cireș voiam să fie elementul central al livezii.
Pe teren am marcat cele 8 poziții pentru pomi.
Am căutat pe net pom Boambe de Cotnari,  o singură firmă se lăuda că are, Zdravan.ro. Site-ul e foarte sofisticat,  are planificator de livadă,  să poți teoretic cumpăra pomi care se coc în perioade diferite. Am luat 5 cireși diferiți,  2 peri Williams galben și roșu,  un mar Kandil Sinap (spuneau că e foarte rezistent,  trăiește foarte mult, nu are nevoie de tratamente!). Mărul și părul Williams galben îi aveau la ghiveci, an mai mare, la aproximativ 150 lei bucata.
Am comandat și am primit pomii toamna, i-am plantat exact ca în instrucțiuni (gropile săpate cu mult timp înainte).  S-au prins toți.
Acum vine partea neplăcută.  După 2 ani perii, mărul și ciresul Boambe de Cotnari au rodit. Din nefericire,  mărul nu este Kandil Sinap,  e un măr românesc obișnuit,  cireșul Boambe de Cotnari e un cireș banal, Van sau Stela, cu cireșe roșii obișnuite.
Am comandat și un cireș Pietrose Donissen (cireșe complet galbene), încă nu a rodit, văd la anul, dar nu îmi fac mari speranțe.

Concluzie : evitați această firmă,  păcălesc clienții,  teoretic au multe soiuri mai rare, practic vând soiuri banale la suprapreț. Când vor ajunge pe rod veți descoperi că nu sunt soiurile comandate și plătite scump.

#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 19.03.2022
Multumim pentru avertizare. Din pacate se poate intampla si la case mai mari, am cumparat puieti de pomi fructiferi din hipermarket si dupa 2-3 ani descopar ca nu e ce era inscris pe etichete. Nu am dat bani multi insa timpul conteaza.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
O remarca, in fapt doua:
- "e un cireș banal, Van sau Stela, cu cireșe roșii obișnuite". Este exact invers. Atat Van, cat si Stella sunt mult deasupra speciei autohtone.
- Kandil Sinap. De regula, cu cat un fruct este mai rezistent la boli, cu atat este mai slab (gust, pastrare, intrebuintari etc.). Daca acest soi era ok, ar fi fost prezent in toate curtile, livezile etc. Nu e.
Per ansamblu, in locul tau as spune merci. Este regretabil ca nu ai primit ce ai cumparat, dar aceasta este o problema pe care trebuie sa o rezolvi cu firma in cauza.
Apropo, Zdravan.ro are referinte bune, discuta cu ei.
Ar fi util ca patania ta sa fie un avertisment pentru cei nepriceputi care ar trebui sa cumpere puietii din pepiniere. Zdravan.ro nu e pepiniera, ei cumpara puietii de la pepiniere... Au fost pacaliti, te-au pacalit si ei pe tine.

Edited by adip1962, 10 August 2022 - 08:47.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
reclamatiea la PC.
am auzit asemanator si despre GradinaMax din vreo 20 de surse...

#5
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Eu tot ce am cumparat de la ei a fost ceea ce am comandat, Am pruni Avalon si Jubileum, par Williams, ciresi Kordia Summit si Stella, caisi Goldrich si un mar Auriu de Bistrita, pe asta din urma il vad anul asta daca e ce trebuie. Nu am fost foarte multumit de puieti, unii erau foarte strambi dar legati de cativa tutori i-am "dresat". Cred ca un singur pom nu s-a prins. Au preturi maricele pentru calitatea cam slabuta a pomilor, cel putin cei primiti de mine. Dar acum pomii is ok.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postodastramosilor, on 10 august 2022 - 09:02, said:

reclamatiea la PC.
am auzit asemanator si despre GradinaMax din vreo 20 de surse...
Aia chiar trebuie evitati. In fapt nu am auzit pe nimeni care sa fie multumit de ei.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
N-am luat pomi fructiferi de la Gradinamax, ci diverse plante cu sau fara flori. Au trimis ce au zis ca e si s-au prins toate. Singura problema ar fi ca sunt cam scumpi, motiv pentru care acum cumpar de la altii cand mai am nevoie.

Edited by george_alexandru, 10 August 2022 - 10:03.


#8
mario_pop

mario_pop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.08.2022
Adip,
Nu asta e problema,  dacă soiurile primite sunt mai gustoase sau nu.
Cireșul Boambe de Cotnari era ceea ce îmi doream cel mai mult, nu contează că Van sau Stela sunt buni. Voiam cireșe roz.
Mărul Kandil Sinap a costat 150 de lei. Un măr obișnuit costă 10 -15 lei la orice magazin de bricolaj.

Scopul postării e să semnalez o țeapă,  nu să discut calitățile soiurilor.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Marul nu a costat mult. Intra pe verdi.ro sa vezi preturi. Sau chiar cei de la Zdravan cand vand pomi la ghiveci de 4 ani.
Vrei neaparat Boambele alea?
https://pepinierele-...mbe-de-cotnari/
http://www.pepiniera...ni.ro/cires.php
https://vanzare.pepi...mbe-de-cotnari/
Samd. Sunt zeci de pepiniere in tara asta. Tu sa sti ce portaltoi vrei...
Tot o dai inainte cu teapa... Ti-am scris, dar nu bagi in seama. Ai discutat macar cu cei de la Zdravan? Daca da, care-i punctul lor de vedere?

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postadip1962, on 10 august 2022 - 10:40, said:

Marul nu a costat mult. Intra pe verdi.ro sa vezi preturi. Sau chiar cei de la Zdravan cand vand pomi la ghiveci de 4 ani.
Vrei neaparat Boambele alea?
https://pepinierele-...mbe-de-cotnari/
http://www.pepiniera...ni.ro/cires.php
https://vanzare.pepi...mbe-de-cotnari/
Samd. Sunt zeci de pepiniere in tara asta. Tu sa sti ce portaltoi vrei...
Tot o dai inainte cu teapa... Ti-am scris, dar nu bagi in seama. Ai discutat macar cu cei de la Zdravan? Daca da, care-i punctul lor de vedere?
Ce mai conteaza care e punctul de vedere al celor de la Zdravan.ro?

Ma pun in situatia initiatorului. Am si eu peste 60 de pomi in curte.
Indiferent ce ar spune vanzatorul, ca sa astepti 2-3 ani sa descoperi o teapa este trist, ca sa fiu indulgent.

Nu neaparat problema de bani cat de timpul pierdut. Ani de zile sa vezi ca nu e ce trebuie
Sa le fie rusine

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
Genul ala de situatie in care nici daca iti dau banii inapoi nu rezolva problema. Din pacate nu se poate face nimic, dar macar stim de ei ca sa-i evitam pe viitor.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Incurcarea soiurilor este ceva constant. Din pacate. Mi s-a intamplat de atatea ori si am tot scris despre asta ca imi este si sila sa mai pomenesc. Dar s-a intamplat numai cu pomi luati de prin market-uri. Niciodata de la pepiniera.
Banii inapoi nu cred ca sunt o solutie, dar poate primi un cadou de compensare. Repet inca o data, nu-s pepiniera, cumpara de la altii.
Si nu am niciun interes sa le tin partea. Dar in astfel de situatii nu rezolvi nimic pe forumuri ci, poate, discutand cu firma in cauza.

#13
mario_pop

mario_pop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.08.2022
Adip,
Mulțumesc pentru linkuri.
Dar am pierdut 2 ani, pe care nu îi mai pot recupera.
Dar cel mai important,  mi-e milă să tai un pom pe care l-am îngrijit 2 ani. Înțelegi problema ?  Nu am loc să plantez altul fără să scot un cireș care e de 2 ani la mine, deci are vreo 4 ani. La primăvară ar trebui să rodească toți,  vor avea 5 ani.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Stai chill... Esti incepator.
Acum am, din nou, peste 100 de pomi. Au fost vreo 150...acum 6 ani. Intre timp, 56 plantati de mine, pomi altoiti alesi, cred eu de "mare caracter". Multe soiuri, multe specii...Care traiesc. In ultimii 5 ani, 11 mi-au murit. vreo 3 i-a scos eu. 6 au fost orice altceva decat ce scria pe eticheta si ce vroiam. S.A.M.D... O sa treaca multa apa pe Dambovita pana cand lucrurile vor fi normale in tara asta.
Pana atunci puna manutza si burtica pe carte si invata pomicultura atat cat e necesar sa poti avea grija de ei. In aceasta ramura a forumului vei gasi oameni mai pregatiti decat mine care pot sa te indrume sa faci ceea ce doresti.
Si neaparat si tine minte si invata-i pe cei mai putin pregatiti decat tine: Pomii se cumpara din pepiniera!

#15
renu

renu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2009

View Postmario_pop, on 10 august 2022 - 16:59, said:

Adip,
Mulțumesc pentru linkuri.
Dar am pierdut 2 ani, pe care nu îi mai pot recupera.
Dar cel mai important,  mi-e milă să tai un pom pe care l-am îngrijit 2 ani. Înțelegi problema ?  Nu am loc să plantez altul fără să scot un cireș care e de 2 ani la mine, deci are vreo 4 ani. La primăvară ar trebui să rodească toți,  vor avea 5 ani.

Salut, in loc sa-l scoti ai putea incerca o altoire cu soiul dorit. Succes!

#16
mario_pop

mario_pop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.08.2022

View Postrenu, on 10 august 2022 - 20:39, said:

Salut, in loc sa-l scoti ai putea incerca o altoire cu soiul dorit. Succes!
Salut,
Merge oare altoit să am 2 soiuri pe o tulpină,  să las ramuri din soiul actual pe o parte, să nu risc să moară  ?  Nu am altoit niciodată,  nu am experiență.
Mulțumesc

#17
renu

renu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2009

 mario_pop, on 10 august 2022 - 22:34, said:

Salut,
Merge oare altoit să am 2 soiuri pe o tulpină,  să las ramuri din soiul actual pe o parte, să nu risc să moară  ?  Nu am altoit niciodată,  nu am experiență.
Mulțumesc
Sigur ca da, poti pune si mai multe. De ex. eu am altoit pe un cires salbatic 4 soiuri. Poti afla mai multe despre altoire aici:
https://forum.softpe...lor-fructiferi/

#18
mario_pop

mario_pop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.08.2022

 renu, on 11 august 2022 - 18:50, said:

Sigur ca da, poti pune si mai multe. De ex. eu am altoit pe un cires salbatic 4 soiuri. Poti afla mai multe despre altoire aici:
https://forum.softpe...lor-fructiferi/
Mulțumesc,
Voi încerca să fac rost de o ramură de boambe de Cotnari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate