Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vibratii bass

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Iti raspund aici. Daca asculti de la calculator mp3/flac/etc ar fi o idee buna sa incerci un player care iti arata egalizator la 32 Hz, cum e in poza. Dai in sus frecventa de 32 Hz dar in acelasi timp dai in jos preamp-ul, renuntand la volum pt un bas, si dezactivezi orice fel de efecte din combina aia a ta (bass boost sau alte rahaturi de 2 lei), si eventual cauti sa pui boxele in alta parte a camerei, de obicei un colt al camerei.

Ideal ar fi un egalizator care sa arate 20 Hz, dar boxele tale sunt prea mici pt asa ceva. 20 Hz (si sub 20) e frecventa care zguduie tot blocul dar nu auzi nimic in ureche. Pt 20 Hz iti trebuie un subwoofer mai scump cum ti-am aratat mai sus.

Attached File  Untitled.jpg   39.32K   16 downloads

#38
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,928
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 10:03, said:

Nu știu dacă are 1700 RMS reali, dar are sunet puternic. Peste 30 nu m-am dus cu el.

Ia sa facem un calcul 1700 x 1,41=2397. Asta cu avand un consum din reteaua electrica de 150 de watti. Wow, e ceva, halal eficienta! Ziceam ca doar astia de la Denon is tatici in asa ceva, la mine Denon Heos 7 are o putere de 100 de watti RMS la un consum de 90 de watti din reteaua electrica. Bine ca in realitate cu cred sa aiba mai mult de 30 de watti e o alta discutie, dupa cum si hi-fi-ul e doar pe hartie, stiam asta, chipurile a fost o alegere temporara care a ramas definitiva, pentru cat timp nu stiu, am povestit ce si cum. Referitor la bass, eu vreau sa scap de el pentru ca este foarte puternic si acopera celelalte frecvente iar tu alergi dupa el. Am impresia ca esti tipul de client pasionat de bling-bling-uri si si zgomot, nu muzica. Iti recomand Temeisheng, are tot ce vrei tu. :) Acum serios: i-ati un subwoofer separat si ai rezolvat problema, daca tie iti place sa-ti danseze paharele pe masa si ceaiul din stomac sa faca bulbuci cand asculti muzica cine-s eu sa te contrazic?

#39
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 08.11.2019
Un sound bar de 400 w RMS ar fi ok ?

Care este diferența între un LG SN5 și un SN5Y ?

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
O luam de la capat, un soundbar de 400w care consuma cat... la priza?

#41
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 08.11.2019
Nu, fiindcă pe acesta mi-l voi lua separat.

Attached Files


Edited by BAYMAX, 13 August 2022 - 00:29.


#42
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Deci dupa specificatiile lor, sub-ul ala consuma 33 W de la retea si scoate 220 W RMS Posted Image  Uite aici specificatiile unui subwoofer pe care il am, SB 2000 care chiar iti face sa tremure geamurile, nici asta nu cred ca scoate exact cat zic ei, dar este mult mai aproape de realitate.
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-13 at 8.44.35 AM.jpeg   247.88K   24 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-13 at 8.44.58 AM.jpeg   213.02K   26 downloads

Edited by baribalu, 13 August 2022 - 07:50.


#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBAYMAX, on 12 august 2022 - 23:41, said:

Un sound bar de 400 w RMS ar fi ok ?

Care este diferența între un LG SN5 și un SN5Y ?
Wattii aia RMS nu inseamna nimic. Decat un numar cu multe zerouri care sa ia ochii necunoscatorilor. Nu mai zic de puterea PMPO care nici macar nu e standardizata , adica nu e admisa de oamneii seriosi ca masuratoare.
RMS se refera la niste varfuri de putere atinse pt un timp foarte scurt , milisecunde chiar.
Puterea reala o afli vizualizand consumul de curent de la priza , daca e dat de producatori. In cazul de fata  daca acolo e 33W , in cel mai bun caz(randamentul clasei D de amplificare) ai vreo 30 W reali.
Dar nu neaparat watii aia dau o masura a volumului/intesitatii sonore a unui sistem audio ce include si boxe. Conteaza foarte mult si alti factori ca sensibilitatea boxelor ,asezarea in camera ,acustica incaperii etc.

Edited by edigee, 13 August 2022 - 08:53.


#44
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014

View Postoverseas, on 12 august 2022 - 23:44, said:

O luam de la capat, un soundbar de 400w care consuma cat... la priza?

Daca-i sticlesc ochii doar dupa jdemiile de w scrisi pe hartie, lasa-l, ca nu se-nvata minte.

View PostBAYMAX, on 12 august 2022 - 23:41, said:

Un sound bar de 400 w RMS ar fi ok ?

Du-te, asculta-le si poate-ti trece pofta de a te lasa pacalit de specificatiile mirobolante de pe hartie. Desi ma indoiesc de asta...

#45
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,928
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBAYMAX, on 13 august 2022 - 00:24, said:

Nu, fiindcă pe acesta mi-l voi lua separat.

Pai fa-ma sa inteleg, pe langa Panasonicul ala pe care il ai deja vrei si un alt sistem audio. Am inteles bine? Daca-i asa, la ce vrei sa-l folosesti in mod concret? Vrei sa te "bati" cu vecinii in "daramat" peretii, sarit varul de pe ei si spart geamurile, eventual sa se auda din mijlocul strazii, sau vrei sa asculti muzica, sa te uiti la fime, doar pentru tine? Sunt doua situatii distincte! La ce vrei sa-l folosesti, repet intrebarea. Pentru filme e o discutie, pentru muzica e o alta discutie. Daca e vorba de galagie, da, ai citit bine, galagie, e cu totul alta treaba. Deci?

#46
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Exact asta vrea, sa se laude vecinilor ca el are bass-ul cel mai cel din parcare. Scuze, din bloc.

#47
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 08.11.2019

View Postun_el, on 13 august 2022 - 10:42, said:



Pai fa-ma sa inteleg, pe langa Panasonicul ala pe care il ai deja vrei si un alt sistem audio. Am inteles bine? Daca-i asa, la ce vrei sa-l folosesti in mod concret? Vrei sa te "bati" cu vecinii in "daramat" peretii, sarit varul de pe ei si spart geamurile, eventual sa se auda din mijlocul strazii, sau vrei sa asculti muzica, sa te uiti la fime, doar pentru tine? Sunt doua situatii distincte! La ce vrei sa-l folosesti, repet intrebarea. Pentru filme e o discutie, pentru muzica e o alta discutie. Daca e vorba de galagie, da, ai citit bine, galagie, e cu totul alta treaba. Deci?


Pentru muzică îl vreau. Concurența am zis-o în glumă.

Vreau doar să completez frecvențele joase. Nu este pentru cine este cel mai tare.

E pur și simplu pentru muzică. O mică petrecere sau să asculți tu muzică (orice fel de muzică).

Nu vreau să mă mai complic atât. Am găsit un subwoofer jbl, și pe acela îl voi conecta în mufa externă de la sistem.

#48
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,928
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBAYMAX, on 13 august 2022 - 13:21, said:

Pentru muzică îl vreau. Concurența am zis-o în glumă.

Vreau doar să completez frecvențele joase. Nu este pentru cine este cel mai tare.

E pur și simplu pentru muzică. O mică petrecere sau să asculți tu muzică (orice fel de muzică).

Nu vreau să mă mai complic atât. Am găsit un subwoofer jbl, și pe acela îl voi conecta în mufa externă de la sistem.

Sa-ti vand un pont: pentru muzica, daca vrei sa asculti muzica cu adevarat si vrei sa completezi frecventele joase in niciun caz nu-ti iei subwoofer. Muzica se asculta pe un sistem audio format din amplifficator si incinte cu trei cai, inalte, medii si joase.

Edited by un_el, 14 August 2022 - 04:53.


#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Multi  nu-s de aceeasi parere.

#50
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"pentru muzica, daca vrei sa asculti muzica cu adevarat si vrei sa completezi frecventele joase in niciun caz nu-ti iei subwoofer. Muzica se asculta pe un sistem audio format din amplifficator si incinte cu trei cai, inalte, medii si joase."
Muzica adevarata e veche deja...ce se scoate nou e comerciala , trebuie incinte de zgomot infernal a se vedea cea mai vanduta scula de muzica din toate timpurile Akai x10 , la acesta daca in monteaza si un sub de 16 cm la partea inferioara darama vanzarile la scule audio .
Ce sa faci in casa cu boxe de 2000Eu/bucata cand vin 10 amici , se drojdesc si incep sa-ti bage degetele in membrane - din acest motiv i-au pus grilaj de sarma la x 10 si i-au facut multiple gauri pe panoul fata , sa ai unde baga degetul .

#51
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,928
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvinciun, on 14 august 2022 - 10:16, said:

Multi  nu-s de aceeasi parere.

Eu mi-am zis parerea, in rest, fiecare e liber sa aleaga. Daca intiatorul doreste un sistem audio la care sa adauge un subwoofer de 5kw "chinezesti" putere cine-s eu sa-l contrazic? Raman la parerea mea, incinte pe 3 cai, statie de amplificare separata. Eu injur Denon Heos 7 pe care il am de cate ori am ocazia, tocmai bass-ul e marea problema, acopera celelalte frecvente si asta dupa ce amplificatorul mai e si clasa D, cine stie despre ce este vorba poate imi va dreptate. Se doreste zgomot, se poate lua cu toata increderea ceva de la Sony, adica: SHAKE-X70 Ca si specificatii: putere RMS totala 2400 W Posted Image iar ca pareri "avizate" ale unor utilizatori:
"Sunet incredibil de curat, cel mai frumos sistem pe care l-am avut, il am legat cu doua boxe sony mhcv11 legate toate prin party chain, au un sunet de mare impact, basul este pe x70, si vocile pe mhcv11, terorizez vecinii. Pretul este mare, dar sunetul este cu adevarat grozav,referitor la cei care asculta de pe youtube,folositi cd-uri originale,sau pe laptop prin cyberink media suite,de unde poti sa mixezi sunetul,o sa ai un sunet grozav",

si o alta,

"Nu stiu exact cat de tare se aude x70d ul dar sa fim seriosi la alte chestii. Cate fire iti ies dintr un x70d si cate ies din max 4000? Nu o sa ai nici o data claritatea sunetului mai buna atata timp cat toate difuzoarele de pe o boxa sunt alimentate doar de 2 fire ai punct. Panasonicul are pentru fiecare dif in parte alimentarea lui proprie la diferite frecvente e ca si cum v as pune lapte peste ciorba. Nu zic ca cei de la sony nu au sisteme bune dar uitativa lapr et la putere si fidelitate. Am ascultat x30d pot sa spun ca se aude foarte bine in exterior, nu distorsioneaza mare lucru si are un avantaj ca are horn, ma refer pe inalte, doar atat in rest e sub si in exterior si in interior. Sony x70d cred ca ar merge conectat la un instrument muzical mai bine decat un max de la Panasonic."

Ce sa mai zici? Nimic! Se vand trancotele doar pentru ca au bling-bling-uri si jdemii de watti, de unde i-or scoate nu stiu. Eu voi incerca sa scap de Heos 7 si sa-mi iau altceva, in niciun caz nu voi mai face greseala pe care am facut-o, mai degraba asteptam dar am zis sa fac o incercare, m-am parlit, asa-mi trebuie!

Edited by un_el, 16 August 2022 - 09:08.


#52
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Un subwoofer bun, corect integrat intr-un sistem hifi nu are  nicio legatura cu sistemele de facut zgomot despre care ai sris.

Inteleg ce spui, eu ascult pe boxe focal aria 948 pe un yamaha rn803d. Am si subwoofer pe care nu-l utilizez fiindca in CAMERA MEA nu-si are rostul. Dar asta nu inseamna ca blamez subwooferele in general. Pur si simplu nu-i simplu deloc sa-l pozitionezi corect in camera si sa faci management de bas corect intre subwoofer si boxe. Dar daca toate astea sunt facute cum trebuie, subwooferul aduce calitate in plus, nu zgomot.

#53
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Dai bani degeaba pe soundbar. Ce te face sa crezi ca vei completa bass-ul a 2 woofere panasonic, cu un soundbar ? Sansele sunt ca basul soundbarului sa fie chiar mai slab.

Edited by Handicarpati, 16 August 2022 - 19:08.


#54
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,928
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvinciun, on 16 august 2022 - 15:09, said:

Un subwoofer bun, corect integrat intr-un sistem hifi nu are  nicio legatura cu sistemele de facut zgomot despre care ai sris.

Inteleg ce spui, eu ascult pe boxe focal aria 948 pe un yamaha rn803d. Am si subwoofer pe care nu-l utilizez fiindca in CAMERA MEA nu-si are rostul. Dar asta nu inseamna ca blamez subwooferele in general. Pur si simplu nu-i simplu deloc sa-l pozitionezi corect in camera si sa faci management de bas corect intre subwoofer si boxe. Dar daca toate astea sunt facute cum trebuie, subwooferul aduce calitate in plus, nu zgomot.

Am mai zis, fiecare face ce doreste. Ca eu nu agreez solutia nu inseamna ca pentru altii nu-i buna. Ca mie nu-mi plac amplificatoarele in clasa D iar altora le plac, foarte bine, sa-si ia fiecare ce doreste. Ca am o parere cel putin subiectiva sau preconceputa despre asa-zisele sisteme HI-Fi de la Philips sau Sony, e strict alegerea mea. De aceea se fabrica si sunt in continuare disponibile in magazine, exista cerere pentru ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate