Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vibratii bass

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Bună seara. Am și eu un sistem audio cu super woofer de 20 cm și alte 4 mici. Aș dori să știu și eu cum pot crea aceea senzație de vibrație în casă, atunci când asculți muzică ?

Adică, vecinul meu de jos, când ascultă muzică, și când este pe încet, vibrează podeaua. Dar se și aude afară. Cum ?

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
eu cred ca boxele de podea sunt cele mai de senzatii si reale.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Activezi "loudness" din amplificator.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Cel putin un sub de 18" sa iti tremure paharele in vitrina.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 01:09, said:

Adică, vecinul meu de jos, când ascultă muzică, și când este pe încet, vibrează podeaua. Dar se și aude afară. Cum ?
Pe tine te interesează cum auzi tu muzica sau cum o vor simți vecinii? Cu ei ai discutat - cu toti, nu doar cu cel de dedesubt?

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 19.03.2022

View Post__Dan__, on 10 august 2022 - 07:38, said:

Pe tine te interesează cum auzi tu muzica sau cum o vor simți vecinii? Cu ei ai discutat - cu toti, nu doar cu cel de dedesubt?
Asta e unul din multele motive pentru care viata la bloc imi pare tortura.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 01:09, said:

sistem audio cu super woofer de 20 cm și alte 4 mici. Aș dori să știu și eu cum pot crea aceea senzație de vibrație în casă
Ce sistem ai ?
Ai nevoie de sub care sa "stie" deep bass iar aici JBL sunt foarte buni - vorbesc de firma cu preturi mai pamantene .
Nota : sunt extrem de enervante la bloc , reusesc sa rasune la 5 nivele distanta , acel bass se aude mai bine la vecinuil de dedesupt decat la tine , nu, nu sunt pentru bloc .

#8
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPaco_ste1, on 10 august 2022 - 07:57, said:

Asta e unul din multele motive pentru care viata la bloc imi pare tortura.
Este. Am ajuns la psihiatrie din cauza asta. Ma mut intre doua locatii, cand da unu muzica intr-o parte ma duc in alta, si invers. Viata de nomad.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil vrea sa-i arate vecinului ca poate si el sa-i vibreze tavanul...

Acum, depinde ce frecventa de rezonanta are apartamentul si in ce punct se manifesta...
La mine de ex cand stoarce masina de spalat rufe in baie nu e bine sa stau in bucatarie ca se simt niste vibratii de ma ia ameteala... Culmea in restul casei n use simte sau aude nimic.

#10
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Am un sistem cu 2 boxe (fiecare boxă are un super woofer de 20 cm, woofer 8 cm [4 pe o boxă], tweeter 6 cm).

Edited by BAYMAX, 10 August 2022 - 09:08.


#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 06.11.2014
Mie-mi vibreaza podeaua de la un amarat de soundbar Q70T de la Samsung. Subwoofer-ul e pozitionat in coltul camerei, la vreo 15cm distanta de perete si, cand ma uit la filme, vibreaza podeaua si patul.

#12
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Cu vecinii stau în regulă. Atât cu cel de sus, cât și cu vecinul de jos. Ambii rup. Problema este că la mine nu are aceea senzație puternică de bass, deși super wooferele sunt puternice. Este sistem high power.

Am dat pe ele ca să intru în concurență cu vecinii. Când asculți, asculți calumea. La vecinul de jos, chiar se și aude afară. Ciudat este că, el cred că are și 2 lângă geam și le activează și pe acelea. Când dă el drumul la muzică, nu se aude afară, apoi parcă mai activează 2 și se aude până dincolo de stradă, de la îndepărtare.

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Deci tu ti-ai luat sistem sa faci concurenta la vecini nu sa se auda cum iti place tie.Posted Image Beton! Recomand 2 sirene de vapor tonuri diferite, pe aer comprimat, rupi cartierul.Posted Image

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 24.11.2002
Pai ai fost la ei sa vezi cum se aude muzica ta?
Daca nu cumperi apartamentul unuia dintre ei si asculti muzica de la tine in acel apartament, atunci chiar ca esti sarac...

Edited by vestale, 10 August 2022 - 09:37.


#15
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 08.11.2019
Nu, sistemul l-am luat ca să ascult muzică pe standarde înalte. Concurența este partea 2. Acolo scrie că are și funcția de ,,cutremur" bass. Dar eu nu o văd pe aplificator.



View Postvestale, on 10 august 2022 - 09:37, said:

Pai ai fost la ei sa vezi cum se aude muzica ta?
Daca nu cumperi apartamentul unuia dintre ei si asculti muzica de la tine in acel apartament, atunci chiar ca esti sarac...

Pe mine mă deranjează bass-ul. Sunetul este puternic.

Attached Files



#16
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 18.02.2004
La 700W RMS nu te poti astepta la miracole: https://www.panasoni.../sc-akx660.html

#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 06.11.2014
Bă băiatule, cu minisistem din ăla vrei să faci vecinii geloși? AKX660?! Ăla-i cum erau chinezăriile cu luminițe și mii de watt PMPO, numai bun de luat banii fraierilor... Ți-a luat ochii cu sutele de watts pe care-i are doar pe hârtie și-ai sărit cu banii.

Edited by iZet, 10 August 2022 - 09:55.


#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 24.11.2002
Muti boxele tale la vecinul pentru a simti bas-ul la tine. Sau mai simplu cere o intrare in amplificatorul lui.
Muzica la standarde inalte se asculta in studio, nu in apartamente.
Apropo, politia ce zice de concurenta voastra? Sau inca nu v-au facut vizite?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate