Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Este informatie publica/accesibila lista persoanelor care locuiesc in chirie declarate la ANAF?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
Ma intereseaza pentru ca incerc sa dau de o ruda indepartata despre care stiu doar ca e in chirie si cu probleme de sanatate.

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Nu e publica si nici nu cred ca exista o asemenea lista.

Edited by pasilla, 09 August 2022 - 16:38.


#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu, nu este publica.
Eu cred ca ANAF nu a avut niciodata o lista cu personele care locuiesc in chirie, deoarece niciodata nu a trebuit sa declari persoanele ce stau la tine in chirie. La ANAF inregitrai doar contractul si suma luata, ca sa stie cum sa-ti calculeze impozitul. Pe ANAF il intereseaza cit cistiga proprietarul si nu cui ia inchiriat.
Pe de alta parte, de foarte multi ani nu mai trebuie inregistrat contractul de inchiriere la ANAF. Acum cel care obtine venituri din inchiriere, trebuie sa completeze Declarația unică (212) in care trebuie trecute sumele incasate, ca sa stie ANAF-ul cum sa te taxeze.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018
Obiectul de activitate al ANAF-ului este identificarea persoanelor care nu tin legatura cu rudele lor mai indepartate?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu reusesti sa iti gasesti ruda, folosind informatiile de la prieteni si alte rude, poate ca o agentie de detectivi te-ar putea ajuta.

Edited by pasilla, 09 August 2022 - 16:42.


#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,717
  • Înscris: 13.08.2008
Intr-o tara in care evaziunea fiscala este sport national, in care inchirierile sunt peste 90% la negru ?! La recensamant au gasit acum ca circa 600.000 de locuinte sunt goale ( in acte ) ! Oare cate dintre acestea sunt ocupate de fapt de chiriasi ? Pe unii dintre cei care incaseaza chirii la negru ( cei cu chirii peste medie ) ii poate gasi Fiscul prin campania actuala. Posted Image

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
contractele de inchiriere nu se mai inregistreaza de ceva timp la ANAF, este suficient ca proprietarul sa-si declare veniturile.
si nici inainte nu cred ca astfel de liste ar fi fost publice.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
vrei bani împrumut?

#9
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postreborn_21, on 09 august 2022 - 16:39, said:

Nu, nu este publica.
Eu cred ca ANAF nu a avut niciodata o lista cu personele care locuiesc in chirie, deoarece niciodata nu a trebuit sa declari persoanele ce stau la tine in chirie. La ANAF inregitrai doar contractul si suma luata, ca sa stie cum sa-ti calculeze impozitul. Pe ANAF il intereseaza cit cistiga proprietarul si nu cui ia inchiriat.
Pe de alta parte, de foarte multi ani nu mai trebuie inregistrat contractul de inchiriere la ANAF. Acum cel care obtine venituri din inchiriere, trebuie sa completeze Declarația unică (212) in care trebuie trecute sumele incasate, ca sa stie ANAF-ul cum sa te taxeze.

Ce spui tu e valabil numai din 2018 incoace. Inainte de 2018 erai obligat sa depui contractul la anaf si exista in el si informatia despre chirias. Daca anaful o valorifica sau nu, asta numai ei stiu, insa logic ar fi fost sa existe undeva stocata informatia asta, nu numai in hartii.
Oricum, sunt date cu caracter personal si in mod sigur nu poti avea acces la ele din afara.

Nu stiu daca ati vazut modificarile codului fiscal: de la 1 ianuarie 2023 devine iarasi obligatorie inregistrarea contractelor la anaf. Iar cei care au contracte in derulare la 1 ianuarie, au termen 90 de zile sa mearga sa le inregistreze. Spor la plimbat hartii ! (Sau poate o sa fie obligatorie depunerea online?)

Edited by inu1711, 10 August 2022 - 21:13.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postinu1711, on 10 august 2022 - 21:07, said:

LE  Tind sa cred ca anaf are (a avut) o baza de date cu chiriasii, altfel de unde au aflat primariile care sunt imobile inchiriate ca sediu de firma?
De la firma ?

#11
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postinu1711, on 10 august 2022 - 21:07, said:


Ai foarte mare dreptate, cind spui ca pina in 2018 trebuia sa depui 3 exemplare ale contractului la ANAF (de ce 3 si nu unul, nimeni nu stie). Dar daca acel contract era si prelucrat informatic, nimeni nu stie (in sensul ca se bagau in caculator toate datele din contract). Poate ca era doar o hirtie neimportanta dintr-un dosar cu sina (habar nu am)

Edited by reborn_21, 10 August 2022 - 21:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate