Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

N-are vlaga in a 5 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La majoritatea masinilor treapta 5 daca e ultima e pentru consum scazut.Altfel spus masina respectiva atinge viteza maxima in treapta 4.Intinde mai mult treapta 4 si cind vei trece in a 5 a nu vei mai avea acea senzatie.Cred ca daca te trimit sa vezi demultiplicarea in specificatiile cutiei de viteze a masinii e prea mult pentru tine.

#20
Psiqo

Psiqo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2022

View Postxmanyacs77, on 10 august 2022 - 06:48, said:

Trebuie inlocuit filtrul de motorina...Posted Image
Si asta Posted Image) dar e mai multa bataie de cap cu el pentru ca nu prea reusesc sa il gasesc tot ceea ce gasesc pe internet este diferit, la mine trebuie sa fie suportul de fixare intr-un anumit fel si patratos nu ca acum care este un filtru rotund cu senzor care nu il are nici macar conectat

View PostMike1alike, on 09 august 2022 - 21:54, said:

Aaa... "turația crește foarte foarte greu"
Eu după prima citire am rămas cu impresia că turația crește, viteza foarte greu.
My bad!
Întradevăr și pt ambreiaj, era ciudat că numai în viteza 5.
În condițiile acestea, problema pare să fie la cutie.

N-are cutia nici o problema, masina mergea fara turbosuflanta nu tinea vaccumul deloc, plus debimetrul care avea niste pini de la conexiune mai subrezi desi ECU nu a detectat nimic si un senzor de presiune care la fel era cam subred, s-a remediat problema.

View PostMelteanu, on 10 august 2022 - 07:00, said:

La majoritatea masinilor treapta 5 daca e ultima e pentru consum scazut.Altfel spus masina respectiva atinge viteza maxima in treapta 4.Intinde mai mult treapta 4 si cind vei trece in a 5 a nu vei mai avea acea senzatie.Cred ca daca te trimit sa vezi demultiplicarea in specificatiile cutiei de viteze a masinii e prea mult pentru tine.

Masina are 6 trepte, si te-as ruga sa recitesti ceea ce ai scris intradevar poti folosi o treapta superioara mergand cu turatii mai mici pentru a reduce consumul, daca vroiam sa folosesc treapta a 4 a pentru un cuplu mai bun puteam sa o fac dar imediat ce schimbam in a 5-a masina chiar daca pana in a 4-a i-as fi dat 130km/h ea ar fi scazut inapoi la 110-120km/h in fine problema a fost remediata

Edited by Dany_Darke, 10 August 2022 - 07:40.


#21
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
@Psiqo, tu esti cel care da informatii eronate si incomplete. Nu toti membrii softpedia au bile de cristal acasa sa ghiceasca ce Doamne iarta-ma a avut in cap initiatorul cand a postat dupa ureche. Primul post, zero info despre vehicul. Al doilea post, spui model, an, capacitate cilindrica si stop. Pai Mazda la anul si configuratia aia a avut si 1.6 benzina si 1.6 diesel. Se vorbeste de turbosuflanta al naibii de tarziu, deci se ajunge la concluzia ca e vorba de un motor Diesel. Si tot tu sari de posterior in sus ca nu a citit cutarica mai bine. Ce sa citească??? dupa primul post un admin ar fi trebuit sa iti dea un avertisment si sa te puna sa completezi informatia, ca sa primesti un sfat util.

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ca sa inteleaga toata lumea ce am reusit sa inteleg eu :) :
Masina nu mai trage in treapta a5a cum tragea inainte. Accelereaza mai greu dupa 120 in tr5 decat inainte.
Intr-a 4a accelereaza ok in vomparatoe cu a5a (cum e si normal).


Dar probabil ca si in tr4 trage mai prost decat inainte doar ca nu se simte la fel de mult diferenta ca in treapta a5a.

#23
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View PostPsiqo, on 10 august 2022 - 07:07, said:

masina mergea fara turbosuflanta nu tinea vaccumul deloc, plus debimetrul care avea niste pini de la conexiune mai subrezi desi ECU nu a detectat nimic si un senzor de presiune care la fel era cam subred, s-a remediat problema.
Şi făcea asta numai în viteza 5, ceea ce e o coincidență mare, cred că o vezi şi tu tot aşa.
Însă, ai spus tu de termosuflantă din primul post, deci o aveai pe radar, ți-a mai dat ea semnale.
Bine că ai rezolvat! Drumuri bune!

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 10 August 2022 - 09:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate