Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Rotoare, statoare și alte generatoare...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Salutare.
Eu n-am nici o legătură cu domeniul, dar am o curiozitate...
Cum se determină puterea unui generator?!
Adică... poate ea fi determinată încă din faza de proiectare?! Exemplu: dacă folosesc fir de cupru, cu secțiunea de x mmp și lungimea de y m și fac din el o bobină cu z spire... și folosesc magneți din-ăia, cu dimensiunile astea și caracteristicile alea... etc =  obțin o putere de 1000W. Se pot face asemenea calcule?
Sau se folosesc ingredientele la nimereală și la sfârșit se măsoară cât produce? Și automat, toate celelalte construite la fel, vor avea aceeași putere...
Are socrul în garaj o dihanie cât un aragaz (pe benzină) și cică produce 3000W, dar dacă bagă flexul și un bec pe el, aproape că se stinge becul și se aude cum se chinuie motorul ăla pe benzină.
Iar cumnatul are unul mic (ceva de la Honda, tot pe benzină), nu știu cât produce că nu se mai vede ce scria pe el, dar cu flex, becuri și aspirator abia dacă auzi că se mărește un pic turația. Și e mic, comparativ cu ce are socrumeu.
Le-am folosit zilele trecute pe amândouă, că am curățat și vopsit ușile de la garaj și am rămas cu nedumerirea asta? Cum de merge mult mai bine chichineața aia (Honda, e adevărat) și ditamai generatorul de-l ridicăm doi, abia stoarce ceva. Ceva cu Rotob... sau Rotop... e producătorul, că tot așa zgâriat e și ăla.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcristian_puscasu, on 08 august 2022 - 23:24, said:

Adică... poate ea fi determinată încă din faza de proiectare?! Exemplu: dacă folosesc fir de cupru, cu secțiunea de x mmp și lungimea de y m și fac din el o bobină cu z spire... și folosesc magneți din-ăia, cu dimensiunile astea și caracteristicile alea... etc =  obțin o putere de 1000W. Se pot face asemenea calcule?
Nu. Nu se pot face asemenea calcule. Totul e la intamplare.

Pe bune ? Cum poti pune asemenea intrebari ?

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Se fac calcule, bineinteles. Plecand de la calcule usoare, care tin de numarul de spire, grosime, pana la calcule mai dificile, care tin de circuitul magnetic de dizainul generatorului. Acestea din urma fiind ceva mai complicate, sunt efectuate mai mult empiric decat sa se scrie ecuatii de camp pe-acolo.
Dizainul e si el unul care a mai tot evoluat si cu evolutia acestuia s-au creat diverse observatii empirice ce servesc la calcule. Altfel, sa scrii ecuatii pe campuri electromagnetice in niste piese magnetice de forme neregulate, nu stiu in ce masura pot sa dea foarte exact la socoteala.
Daca toate calculele ar fi facute pur matematic, probabl ca cei mai buni dizaineri de motoare sigeneratoare ar fi fizicienii si nu ar mai fi nevoie de ingineri. Insa exista ingineri de motoare care stiu mai bine ce calcule trebuie facute pe un anumit tip de dizain. Sau sa gandeasca dizainul functie de parametrii pe care si-i doresc. Sunt multe aspecte ce tin de tipul de materiale, costuri, precizie de executare, regim de lucru si o multime de alti parametri ce intra in calculul si dizainul unui motor/generator. Si.. dupa cum ai vazut si tu, exista diferente intre ele. Unele-s mari si proaste, altele mici si bune.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
ferosiliciu mai bun, interfierul dintre stator si rotor mai mic, vreun regulator electronic de turatie mai performant, pot creste substantial randamentul de productie al generatorului

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Și numărul de poli e important.

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022

View Postmihaicozac, on 09 august 2022 - 06:42, said:

Și numărul de poli e important.
E important  in caz ca  ai turatie mica  , e nevoie de mai multi poli.
Exista eoliene gigant la care rotorul are dimensiuni impresionante (5-6 m) si acolo e nevoie de sute de poli.
Dimensionarea puterii in faza de proiectare e o stiinta laborioasa, in care fizicieni si ingineri in electricitate tin seama de toate aspectele .

#7
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aia cu numărul de poli nu o ştiam. Generatoarele vechi, de diametru mare aveau destui poli. Alea la care se vedeau polii erau interesante ca material de studiu, că puteai vedea detaliile.
Despre maşini electrice există cărţile alea alea lui Rudolf Richter, dacă vrei ceva foarte aprofundat. În rest, există cărţi mai simple.
Dacă cineva îmi arată cum arată conexiunile interioare (într-un desen) când faci stea-triunghi, aş fi extrem de recunuscător. Adică de la borne cum pleacă la bobine, cum se contectează bobinele între ele. Nu am găsit în cărţile vechi din colecţia mea aşa ceva din păcate.

Edited by djl, 09 August 2022 - 22:27.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Cele 3 bobine se conectează la borne pe diagonală, astfel poți face cablarea stea sau triunghi foarte ușor de vizualizat și identificat, ca în figură, unde u1-u2 reprezintă o înfășurare, v1-2 a doua, w1-w2 a treia:

Attached Files


Edited by mihaicozac, 10 August 2022 - 08:09.


#9
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, să văd un desen de genul ăsta.

Attached File  Motor electric foarte vechi.jpg   48.83K   2 downloads

Sau măcar ăsta

Attached File  split-phase-capacitor-run-reversible-induction-motor-143.jpg   20.42K   2 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate