Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie logan nou (ce cutie, ce motor)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Ai uitat sa precizezi anul in care vrei masina

#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostNikoroB, on 09 august 2022 - 07:31, said:

Cat a costat? Au fost ceva reduceri? Vad ca-n configurator e vreo 17k...

Nu e 17 mii in configurator
1.0 tce 90 prestige culoare metalizata plus toate optionalele bifate (fara accesorii) in configurator 15710
din asta se scad cam 2400 rabla si reducerile si ajunge vreo 13.300

#21
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021

View PostNikoroB, on 09 august 2022 - 07:31, said:

Cat a costat? Au fost ceva reduceri? Vad ca-n configurator e vreo 17k...

Nu am avut reducere, am platit 14.700 euro ( suma o sa mai scada dupa ce voi da masina mea la rabla) pentru varianta Prestige fara vopsea metalizata ( albul se impaca mai bine cu caldura) si accesoriile le voi achita cand vine masina ( alarma, compartimentare portbagaj, etc)

Termenul de livrare: 9 luni :))

#22
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Daca masina ta are minim 15 ani si maxim EURO 3 vei incasa maxim pe bonul ala

Dar in cazul asta trebuie sa mai cumperi inca un bon de la dealerul de unde achizitionezi masina, iti cere vreo 2500-2700-3000 de lei pe el
ca sa beneficiezi de o reducere suplimentara

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 08 august 2022 - 23:24, said:

Cutia automata este net superioara celei manuale.

Io zic ca cutia manuala este net superioara celei automate.
Cine are dre[tate dintre noi doi?Posted Image

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostEMPP, on 09 august 2022 - 05:45, said:

Daca nu te deranjeaza schimbatul vitezelor ia normala.daca acest lucru iti provoaca discomfort ia automata.acum depinde si de pret


Cum adica daca nu te deranjeaza? Normal ca te deranjeaza. Trebuie sa lasi mereu telefonul jos ca sa schimbi viteza.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 15k sau cat e, m-as uita la un hyundai/kia, un Suzuki, skoda, masini mult mai fiabile decat actualele dacii. Nu e posibil ca o gramada de posesori sa aiba atatea probleme in nici 20.000km !!! Cum e masina aia dupa ce iese din garantie ?

#26
zilias

zilias

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.10.2020
Hyundai sau Kia, ca sa nu mai vorbim de skoda, au prețuri semnificativ mai mari ca Dacia. Skoda a sarit calul rau de tot. Suzuki nu stiu, nu cunosc...

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mergi la dealer, la 15k cat e un Logan imposibil sa nu gasesti ceva, mai au si discount comparativ cu Dacia care daca iti da un set de covorase sa le pupi picioarele. Sau poate au ceva lichidari de stoc. Vezi Renault , avea Megane 1.3tce la vreo 11-13k cu programul rabla, masina superioara din toate punctele de vedere.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View Posttakillya, on 09 august 2022 - 07:01, said:

daca intri pe un grup de facebook unde toata lumea posteaza numai probleme la masina atunci e normal ca ai impresia ca ti se trica masina la 10 m dupa ce ai iesit de pe poarta dealerului.
insa orice om normal care a mai avut logan  stie ca nu e chiar asa.
7 intrari in service dupa 30k; poate ca e soferul de vina aici ?
E mult 15000 Eu pentru masina .
Axul de la turbina nu are voie sa se strice in sub 15.000 km nici daca mergi numai cu a 1 a , apropo, ai vazut turbina cum arata , e cat o cutie de ness dar are pret de aur .
Soferul nu are vina ca se aprind becuri in bord si incep sa curga mesajele .
Sunt taximetristi care au luat asa ceva si vin de pe 1.4 si 1.6 mpi , vorbesc singuri pe drum...
Imi mentin parerea ca la 15.000 Eu se geseste ceva mai bun .
Pacat ca nu pun 1.3 tce care vine doar pe Duster , culmea, la acest motor nu sunt probleme dar si aici au saltat pretul la peste 20.000Eu .
Sunt o gramada de rechemari pe serii pentru rescriere soft si tot nu se impaca benzina cu gazul .
Una peste alta e masina de maxim 100000km dupa care ...alta - intretin pe parte electrica peste 30 taximetre , pot sa-mi fac o parere cat de cat pe viu , fb e doar de cautat cum s-a rezolvat cutare problema care deobicei da cu virgula , adica - schimbat modul sau piesa.

Edited by ldpe, 09 August 2022 - 08:54.


#29
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Sunt preturi din trecut, sunt altele preturile acum. Iar logan/sandero nu sunt chiar 15 mii din cu rabla reduceri se ajunge la un 12-13 mii

La Hyundai si Suzuki care mai au preturi rezonabile, cam la acelasi pret cu logan/sandero 1.0 tce cu dotari iei un i20 sau swift, ignis cu 1.2 aspirat

La Kia un rio 1.2 aspirat mai scump ca i20, la skoda nu iei nimic unde o Fabia 1.0 aspirat e mult mai scumpa

Megane-ul ala nu mai e 13k e vreo 14.850 cu doua rable. Doar un Clio 1.0 tce ajunge pe la preturi similare la renault

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"logan/sandero nu sunt chiar 15 mii din cu rabla reduceri se ajunge la un 12-13 mii"
La masina noua parerea mea este sa cantaresti foarte bine diferenta de 2000Eu in favoarea altei firme cand apar atatea probleme . Pentru 10000 lei diferenta stai cu saptamanile prin service plin de nervi si te faci prieten cu tipa de la vocea clientului . Stai sa vezi cand tu sti ca e in garantie si iti baga un pret la final de lesini ca acea piesa nu este acoperita de garantie .

#31
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Eu personal nu mai am nevoie sa achizitionez o masina acum, am o Kia 2008 care e pusa la punct ..si un Renault 2021
La vreo 2 mii in plus fata de un Sandero stepway dotat s-ar gasi un Megane sau elantra in echiparea de baza

#32
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022

View Postdjhappy89, on 08 august 2022 - 23:19, said:

Doresc sa cumpar un Logan nou, insa nu stiu la ce anume sa ma decid in privinta motorizarii ( ce motor sa aleg nu inteleg mare lucru de pe siteul celor de la daciaa cu privire la motoarele lor ) si in privinta cutiei manuale sau automata. (de ce ar fi ok o cutie automata si manuala sau invers)
Salut!
Poate totusi s-ar incadra si un Fiat Tipo in buget cu toate reducerile? Cred ca sta mai bine decat Logan-ul: https://www.fiat.com...-SEDAN-MY21.pdf
Sau un Megane cu toate reducerile, putin sub 15k euro si vine prin Noiembrie-Decembrie: https://vanzari.rena...gane-sedan.html

Desi vad ca ai si Sandero Stepway sub 15k euro, echipat decent: https://vanzari.dacia.ro
Parerea mea sa faci Test Drive cu fiecare si vezi ce ti se potriveste.
Eu personal intre Logan si Sandero Stepway, l-as alege pe al 2-lea.
Intre Stepway si Megane nu stiu sigur, dar cred ca Megane. Depinde mult de bugetul tau maxim si cum te vei simti in acele masini.

#33
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Tipo a luat doar 3 stele la ncap dupa regulile anterioare, la moose test doar 70 km/h
Clio a luat 5 stele si la moose 75 km/h si incercari semi reusite la 77/78 cu doar un con daramat
plus ca la modelul anterior de tipo era raportat ca se tot strica cu usurinta
este si scump, deci e posibil sa fie cea mai proasta oferta

#34
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022
@stalker greseala mea atunci, imi retrag propunerea Posted Image

#35
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005

View Postpasilla, on 08 august 2022 - 23:36, said:

GPL-ul are aproape acelasi pret ca benzina (kg/kg). Nu mai e o mare smecherie.
Nici inainte nu era pentru 10 K- 12K km /luna.
cand ai verificat ultima oara pretul la GPL? nu de alta, dar eu pun si benzina si gpl si diferenta de pret e SUBSTANTIALA

#36
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View Postldpe, on 09 august 2022 - 08:48, said:


E mult 15000 Eu pentru masina .
Axul de la turbina nu are voie sa se strice in sub 15.000 km nici daca mergi numai cu a 1 a , apropo, ai vazut turbina cum arata , e cat o cutie de ness dar are pret de aur .
Soferul nu are vina ca se aprind becuri in bord si incep sa curga mesajele .
Sunt taximetristi care au luat asa ceva si vin de pe 1.4 si 1.6 mpi , vorbesc singuri pe drum...
....
....
1.0 tce a prins cativa ani si pe Logan 2 , ce s-a schimbat intre timp ca pe Logan 2 problemele la 1.0 tce au fost infime fata de modelu nou Logan/Sandero 1.0 tce ?

PS: nici la 1.0 ecoboost nu-i mai mare turbina (si se lauda cu 240000 rpm in sarcina) la Focus are la noul propritar 130000 km (si resoftat) nu da niciun semn turbina de oboseala/uzura.
Nu cred ca are legatura marimea cu uzura

Edited by Octavian___, 09 August 2022 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate