Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Curatenia si violenta la parnaie

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Unora chiar le ar prinde bine puscaria. Cred ca ar trebui dat un test cu 10 intrebari,si cine nu raspunde corect la minim 5,ar trebui sa mearga 3 luni la puscarie.
La ce intrebari ai,daca ajungi la puscarie,sper sa nimeresti in aceeasi celula cu karax. O sa aveti multe de discutat.

#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Poststrongsss, on 08 august 2022 - 14:21, said:

Te ai gandit ca, poate, emisiunea e aranjata? Inchisoarea arata ca "are conditii", femeia ca s a reeducat, reporterul are subiect, toata lumea multumita.
De unde pasiunea ta pentru conditiile din inchisori?
M-a atras printre altele sa ascult pe aia de povestesc cum e in inchisoare, ma relaxa cand povesteau tot felul, asa cum vad si documentare de istorie, razboi, medicina, dar asta a avut beneficii:

1 - Am realizat mai bine ce conditii bune am acasa, si ce nasol este acolo.
2 - Am realizat ca in caz de vreun conflict, sa nu ma las condus de impuls, ca apoi poti regreta o viata, bine, am fost mereu bland si pasnic, dar ziceam la o adica daca as fi provocat.
Si eu m-am gandit ca e aranjata emisiunea, insa asa cum am zis si colegului, de fapt eu ma refer la general la ordinea la femei, sau la multe femei, nu la toate, la faza ca-s mai cuminti, iar barbatii au ceva la cap ca sunt violenti multi din ei, dezordonati, asta era ideea de baza de fapt.
Ce daca nu ai femeie acasa, nu poti sa-ti faci curatenie ?! Daca ea poate, poti si tu ca barbat. Ca vezi multa dezordine si mizerie la barbatii singuri, dar nu la toti.

View PostFriskey, on 08 august 2022 - 14:28, said:

Nu stii ca femeile sunt mai gospodine si mai curate in general ca barbati? Hai ma, ca nu era greu.
Stiu ca femeile is mai ordonate (desi unele-s praf pe asta), insa ma mir de ce, ca si barbatii au doua maini si un creier (care a fost in stare sa faca tot ce avem acum, de la case pana la smartfoane).
M-am dus la unu si mirosea la toaleta a urina de mureai, ce era mare greutate sa spele acolo din cand in cand ?! Nu avea gagica sau nevasta.
Asa cum ma mir de ce unii au draci pe ei de se tot violenteaza reciproc.

View Postmykero, on 08 august 2022 - 14:28, said:

Diferenta de nivel intre hormoni (testorsteron vs estrogen). Sunt destule articole pe tema respectiva, daca le cauti pe net le gasesti.
Da, stiu ce zici, insa nu neaparat, sunt barbati testorenizati de la natura destul, si sunt linistiti, civilizati, nu se baga in conflicte, le evita, deci am impresia ca la aia violenti, e o boala mintala totusi, ca is afectiuni care dau violenta.
Eu am fost linistit toata viata, nu am avut tente din astea tampite, bine, am doar daca cineva m-ar provoca, dar asa si femeile fac daca-s provocate de altele la o adica.

View Poststalker2142, on 08 august 2022 - 16:15, said:

E din cauza la substantele alea care le bagi, te-au asexuat,, de aia nu intelegi diferenta
Ce substante bag ? Pana la urma as intelege diferenta, barbatii unii au ceva la cap poate, de is dezordonati, violenti, etc.

View PostFreddy12, on 08 august 2022 - 16:41, said:

Nu trebuie sa mergi la puscarie ca sa vezi diferenta intre barbati si femei. Mergi in vizita la barbati necasatoriti si la femei necasatorite. Pun pariu ca in majoritatea cazurilor e mult mai multa ordine si curatenie in casele femeilor decat in casele burlacilor.
Normal ca in multe cazuri, la femei e mai ordine, dar nu ar trebui sa fie rau la barbati, ca pot si ei sa faca ce fac ele, nu e problema.

View PostLensFlare, on 08 august 2022 - 18:55, said:

Vezi ca are Tetelu vreo 2 episoade de podcast cu Cosmin Dorobantu daca te pasioneaza penitenciarul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9agQwW05_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/01nn-JqM0YU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mersi mult, le-am dat jos acum.

#21
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Îți dau dispoziție politaiii sa faci curat că vine televiziunea, nu ești de capul tau la pușcărie. Acolo înveți să primești ordine și să-ți înăbuși frustrările neavând altă soluție.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostdaniMMM, on 08 august 2022 - 17:17, said:

Păi dacă el vrea la puscarie? Nu muncă, papa gratis, căldurică gratis...
Sa stii ca nu e chiar asa, nu muncesti, dar papa e infecta, caldura daca o fi, dus ziceau aia ca nu stiu cand e apa calda, in rest nu (in loc sa incurajeze curatenia, aia le dau apa calda cu portia), stai cu n insi in camera de le mirosi basinile, transpiratia si le asculti sforaiturile, la TV ala care se uita la ce program vrea ? nu ai calculator, telefon, internet.
Ca sa iei mancare, iei odata pe sapt de 400 lei, preturi mai mari ca in oras, nu ai frigider unde sa pui mancarea.
Mi se pare ca la ora 22 se da stingerea, se taie cablu (de ce nu stiu, ca poate nu am somn sa ma culc la 22), nu e asa cum zic unii "aaaa, stau aia ca la hotel acolo".

Daca ai prob de sanatate e vai de capul tau, mai ales la dentist, e jale, daca e omu pe cale se se duce acolo si e in proces, sa se duca inainte sa-si faca dantura.
Am auzit ca era un medic care nu trata, ci scotea dinte sau masea, se purta f urat, cica "daca nu iti convine, iesi afara", m-am ingrozit.
Si cand scotea, scotea f brutal, te durea, nu avea nici o treaba.
Eu cand m-am dus la dentist in oras, doctora se purta f frumos, avea grija, ma lucra fin, nu ca acolo.
Cica-ti scotea si masele sanatoase.

Aia cu neiesitu afara, nu stiu cum e, ca eu si asa nu prea ies din casa.

Bine, tu poate ai glumit, dar unii chiar cred ca acolo nu e asa rau.

View Postnewusername123, on 08 august 2022 - 20:26, said:

Unora chiar le ar prinde bine puscaria. Cred ca ar trebui dat un test cu 10 intrebari,si cine nu raspunde corect la minim 5,ar trebui sa mearga 3 luni la puscarie.
La ce intrebari ai,daca ajungi la puscarie,sper sa nimeresti in aceeasi celula cu karax. O sa aveti multe de discutat.
Nu stiu daca m-as intelege cu karax,  nu stiu daca suntem pe aceiasi lungime de unda, ca nu am avut ocazia sa-l citesc, chiar daca amandoi avem probleme la mansarda, eu am una, el are alta, nu prea se aseamana una cu alta.
Karax sa nu fie contra la unguri si io pro, ca ne batem pe acolo, hahaha.
Eu recunosc ca am probleme, karax recunoaste ?! O fi constient de asta ?

View Postvictor29cr, on 08 august 2022 - 17:19, said:

E doar un reportaj raportat la o celula cu niste femei (3-4 sau cate pot sta, 6 maxim parca).

Te asigur ca in marea majoritate, in celule la barbati este la fel de ordine. In special la cei care au de facut timp.

Din contra, daca esti mizerabil, de obicei esti scos afara din celula, si eventual trebuie sa te inchida singur. Asta e una din principalele motive de scandal in penitenciare.
Daca nu-ti place curatenia, ori te face cineva sa faci curat zilnic, ori te adaptezi tu.

Cat despre scandal la barbati, nu e ca in filme. Sau ca in reportaje la posturi de cacat.
Toti isi vad de treaba lor.

Singurii care au probleme sunt cei cu vicii, in special pariorii de barbut, poker, etc. De aici pleaca mereu orice scandal.

Nu stiu ce varsta ai, dar aducandu-mi aminte si de intrebarile tale despre titanic si de ce nu au lasat femeile sa moara in loc sa le salveze primele, pot sa cred ca nu ai o idee tocmai buna despre cum functioneaza lumea. Ce vezi la TV nu este realitatea de afara.

Si eu cred ca in multe celule de barbati e ordine, de fapt stiu sigur ca in celulele condamnatilor cu mandat mare, e super ordine in celula, e mai ceva ca la femei.

Am idee cum merge lumea, dar nu pot fi deacord cu o discriminare, ca merge lumea dupa cum au vrut niste mari smecheri, si multi nu se prind, aveau nevoie de cat mai multe slugi sa le munceasca pe  nimic, femeile si copiii le asigura asta in general.
Pai tu de ce crezi ca se strofocau sa nu crape specia ? Ptr ei, ca le placea viata de lux si fara astia nu o puteau avea.
Ca altfel si daca se ducea specia ce ? Ce, pamantu nu poate sta si fara noi (am zis si dincolo) ? Si asa am distrus planeta, ar zice mersi sa scape de noi. Deci au avut un interes sa nu moara specia, altfel ii durea in pix.
Totul are baza politica, si aia da cum merge lumea.

Ca ii doare in pix de detinuti, e normal, ca ptr niste oameni care au facut f rau, nu poti avea compasiune, violatori, pedofili, criminali, batausi violenti, talhari. Acolo are logica.


persona695, ai dreptate, odata ajuns la parnaie, altul decide ce faci.

Edited by MinettoMatoi, 08 August 2022 - 20:55.


#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMinettoMatoi, on 08 august 2022 - 14:01, said:

...
La femei nu auzi pe hol "te fac io ba, te aia, te aia", nu prea auzi injuraturi, ceva nu e in ordine. Si aia si ailaltii sunt egali, au facut infractiuni, crime, chiar aia intervievata facuse crima, deci nu e unu mai breaz ca altul, si totusi e diferenta !

Ca sa nu mai zic si altceva, alta chestie, de ex daca politia aresteaza pe unu, unii politai sunt violenti, ameninta, dau in tine, dar cand aresteaza pe una nu, desi si aia poate a dat in cap si are aceiasi fapta ca si ala.
In arest poate sa-ti zica "taci ca-ti dau una acuma..de te sparg", chiar daca ala nu zice nimic nasol, aleia nu i se intampla asa, fie ca politaiu e femeie sau barbat (deci nu sa zici ca are unu afinitate ptr una si sa zici ca nu da in femei), e vb si de politiste, gardience femei. Adica politistele femei nu fac femeilor ce le fac politistii barbatilor, indiferent de gravitatea faptei.

Nu prea inteleg unde e spilul.

WTF?
Dpdv al meandrelor concretului il faci pe djl sa para doctor docent pe langa tine! De fapt ce vrei de la viata noastra?

Si apoi... de unde stii atat de multe din ambele [tipuri de] penitenciare?

View PostMinettoMatoi, on 08 august 2022 - 20:35, said:

M-a atras printre altele sa ascult pe aia de povestesc cum e in inchisoare, ma relaxa cand povesteau tot felul...

Esti bolnav cu capul... si nu o spun la modul peiorativ, nu voi sa te denigrez.
Dar... cum sa te relaxeze asa ceva?
Relatarile alea te pot pune pe ganduri, iti pot zdruncina viata daca ai o farama de empatie [nu neaparat SI compasiune]... daca ai empatie reusesti oarecum sa te pui in pielea altora, te zdruncina povestile oricui de acolo, dar... cum sa te relaxeze drama unuia caruia i se inchide definitiv usa in spate pentru X luni / ani?

Edited by BlueKing-69, 08 August 2022 - 21:09.


#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Citind topciul asta (printre picaturi), mi-am adus aminte ce jeg era in camera noastra de camin, in facultate :w00t:

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostBlueKing-69, on 08 august 2022 - 21:22, said:

WTF?
Dpdv al meandrelor concretului il faci pe djl sa para doctor docent pe langa tine! De fapt ce vrei de la viata noastra?

Si apoi... de unde stii atat de multe din ambele [tipuri de] penitenciare?



Esti bolnav cu capul... si nu o spun la modul peiorativ, nu voi sa te denigrez.
Dar... cum sa te relaxeze asa ceva?
Relatarile alea te pot pune pe ganduri, iti pot zdruncina viata daca ai o farama de empatie [nu neaparat SI compasiune]... daca ai empatie reusesti oarecum sa te pui in pielea altora, te zdruncina povestile oricui de acolo, dar... cum sa te relaxeze drama unuia caruia i se inchide definitiv usa in spate pentru X luni / ani?
Stai asa, la ce te referi cu "de unde stii atat de multe din ambele [tipuri de] penitenciare?", care ambele tipuri ? Ca sa stiu ce sa raspund.
Am zis ce vreau de la viata voastra in primul mesaj, a pus niste intrebari, cine a vrut a raspuns ca au vazut ce vreau, tu n-ai vazut se pare, ca altfel nu mai intrebai.

djl e doctor deja, e baiat destept.

Nu ma deranjeaza ca ai zis ca-s bolnav, dar multi aveti tendinta sa judecati subiectiv, daca pe mine ma relaxeaza ce ? De fapt nu e neaparat relaxare, imi place sa aflu mai multe, e curiozitate, pai ce drama ? Si-o merita ! Merita sa i se inchida definitiv usa in spate daca a dat in cap la cineva, daca a talharit, a omorat, a violat.
Ca la furt simplu, nu i-as baga acolo, i-as pune la munca in folosul comunitatii si sa dea ce a furat inapoi.
De ex si mie mi se pare halucinant sa faci alpinism, dar ii inteleg, nu ii fac bolnavi ca fac chestia aia extrema si risca viata, altii ii fac bolnavi ! F multi.
Exact ca tine "cum sa-ti placa sa iti risti viata in orice moment ?", adica ca principiu proiectau gandirea lor la alpinist.

Sau homo, nu ii inteleg cum de poate baga penisul in rahat ! Dar totusi nu ii fac bolnavi, daca lor le place, aia este, desi mie chiar boala si lipsa de igiena mi se pare, dar doar ptr mine gandesc asa.

Nu ma zdruncina deloc, imi place povestea lor, sa le aflu viata, faptele, cum e acolo, si ma bucur ca ei sunt acolo.

Uite Csampar, a facut 5 crime si a fost eliberat in mai 2020, face si vloguri, imi place cum povesteste, mai povestea Montana si Petre negreanu despre parnaie.
Daca ai stii cati se uita la astia ai ramane uimit, si fete si baieti, si lor le place sa auda ce si cum.

Ma zdruncina cand vad oameni ce nu merita sa fie acolo, aici ai dreptate, chiar empatizez puternic cu ei.
De ex aia care se casatoresc inca odata desi is casatoriti, ce e mare lucru ? Nu e normal sa faci parnaie ptr asta, nu am vazut asa caz pana acuma, dar or fi.
Sau o femeie care si-a omorat barbatu care o batea, o chinuia si orice facea, nimeni nu o ajuta, nici politia, ala si-a meritat-o.
Ori cineva care omoara sau bate rau pe un violator prins in fapt, sau un dealer de droguri care omoara copii de fapt.
Ala trebe premiat.

Plus ca e si educativ, iti arata ca sa vezi ce nasol e, sa te pazesti, sa nu iti iesi din fire si sa faci prostii chiar daca esti provocat, sa realizezi ca ai ce iti trebuie daca ai, si sa nu mai banalizezi si sa nu apreciezi ce ai.
Ca e una sa auzi ce rau e acolo, si alta e sa auzi detalii a ce e rau acolo, si cum e.
Sa te gandesti de 10 ori inainte sa-ti iesi din fire !
Si chiar cei ce povestesc spun mereu "NU faceti asa".

Edited by MinettoMatoi, 09 August 2022 - 00:57.


#26
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ai grija sa te razi in zonele inghinale, sa fii fres si curat, ca baietii te asteapta......

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMinettoMatoi, on 08 august 2022 - 20:35, said:

Normal ca in multe cazuri, la femei e mai ordine, dar nu ar trebui sa fie rau la barbati, ca pot si ei sa faca ce fac ele, nu e problema.
Barbatii sunt mai nesimtiti, cred ca de-aia e asa.

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Pe unde am facut eu practica, la un penitenciar de minori, au razuit parchetul de pe jos ca sa-l fumeze. Dar stii cum se zice, puscaria e cum ti-o faci. Daca nu iti convin conditiile poti pune mana sa le schimbi.

Edited by sebulbus, 10 August 2022 - 12:34.


#29
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022
De ce nu le-au confiscat brichetele? Salvau si parchetul. La minori, era o idee sa ii scoata intr-o curte mare, sa se plimbe pe acolo.

#30
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Pentru că e dreptul lor să fumeze, așa e legea.

Minorii sunt cei mai descreierați dintre cei încarcerați, bat mascații la ei ca la fasole și tot degeaba, consilierea psihologica o iau în râs.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Parca nici nu pot sa ii bage la cuseta, indiferent de pedeapsa sau ca masura disciplinara. Raman la semi/deschis pana trec la adulti? Nu mai retin exact.

Mi-am mai adus aminte de un ied care incerca sa faca sis din orice prindea. Sticle de plastic topite, periuta de dinti, orice reusea. In camera la asta nu ne-au lasat sa intram.

#32
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View PostAdmiral_Thrawn, on 11 august 2022 - 00:37, said:

Pentru că e dreptul lor să fumeze, așa e legea.

Minorii sunt cei mai descreierați dintre cei încarcerați, bat mascații la ei ca la fasole și tot degeaba, consilierea psihologica o iau în râs.
Cu copiii e complicat, nu merge intotdeauna cu bataia. Trebuie incercat invers, cu blandete, sa le castigi simpatia. Apoi vor depinde de simpatia aia. Le place sa asculte de un om pe care il respecta singuri, fara pedepse.

#33
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmykero, on 08 august 2022 - 14:28, said:

Diferenta de nivel intre hormoni (testorsteron vs estrogen). Sunt destule articole pe tema respectiva, daca le cauti pe net le gasesti.
Nu are legatura ce zici, e una sa ai testo sa arati masculin, sa fi barbat, sa ai muschi, sa fi bazat, sa castigi o bataie la nevoie, si e alta sa fi prost sa-ti bati joc aiurea de altii, eu de a doua ma mir, si sa te iei de om aiurea "ba taci ca te sparg..iti dau una acu de mori", si eventual sa ii si dea, asa aiurea in tramvai. Si aici nu ma refer doar la parnaie, ci in general.
Inseamna ca femeile is mai destepte, ca la ele nu prea am vazut prostia asta, dar e o contradictie, barbatu pe de alta parte a facut tot ce avem acum, nu femeile, deci aici pare el mai destept.
Dar in acelasi timp e prost si se ia aiurea de oameni, f tare.

Ca pana la urma intrebarea asta era (si poate trebuia sa specific), de ce barbatu e prost la asta si femeile nu, asta ca sa excludem diferentele intre testo si estrogen, adica sa excludem diferenta de forta, muschi si altele, ptr ca nu asta conteaza in ce am intrebat.
Nu trebuie sa citesc articole, ca stiam ca testo iti da pofta de sex mult mai mare, barbatia aia, vocea groasa, musculatura, faptul ca esti bazat pe tine, curaj, rezistenta la durere, etc.
Am zis de parnaie ptr ca acolo se vede concentrata treaba.
De ex povestea unu pe youtube ca la nu stiu ce puscarie cand mascatii vedeau pe unu mai cu muschi, il luau peste picior si sareau la bataie aiurea.
Pai asta e inteligenta ?

Ca un barbat destept nu face asta, stie ca nu are sens sa-ti bati joc de altul total aiurea, ripostezi violent doar daca esti provocat, aia e barbatie.

Evident scoatem din calcul ca si eu pe parniasii cu fapte grave, i-as bate de ar suna apa in ei, ca merita, dar asta e normal, nu e prostie, ca nu e normal sa violezi o femeie si sa o lasi distrusa psihic pe viata, si tu sa stai 3-4 ani la puscarie cu destule conditii, iar daca ai bani, traiesti lux.
Dar barbatii prosti nu de aia fac asa...aia fac de prostie si rautatea din ei, asa fac si afara acei mascati, sau gardieni or cine or fi.

View Postleomagic44, on 09 august 2022 - 08:01, said:

Ai grija sa te razi in zonele inghinale, sa fii fres si curat, ca baietii te asteapta......
Daaa, ai dreptate, pai eu ma rad mereu, deci isi pregatit mereu la o adica, da` is cam batran la 45 ani, nu stiu daca m-ar mai astepta baietii. Daca ma inchid la parnaia de femei, ma duc cu placere.
Sa vezi faza cum ajungi la femei desi esti barbat, aia transsexuali care de ex din barbati ajung femei doar hormonal fara schimbare de sex fizic, si care au schimbat buletinul si oficial is femei, sa vezi acolo rasu dracu ! Ca te baga la femei la o adica.


Mihai097, ai dreptate cu copiii, daca ii bati ii inraiesti, trebe luati altfel, daca nu merge si nu merge si e pericol, atunci trecem la metode mai dure ca bataia, inchisi undeva, fara mancare, conditii f grele pana cedeaza si se schimba.
O bataie trece, sunt obisnuiti cu asta, ca doar oricum de pe maidane vin.
Deci daca nu merge altfel, alte metode merg.

Edited by MinettoMatoi, 11 August 2022 - 14:44.


#34
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View PostMihai097, on 11 august 2022 - 14:10, said:


Cu copiii e complicat, nu merge intotdeauna cu bataia. Trebuie incercat invers, cu blandete, sa le castigi simpatia. Apoi vor depinde de simpatia aia. Le place sa asculte de un om pe care il respecta singuri, fara pedepse.

Despre ce copii vorbești ?
Până la 14 ani nu există răspundere penală, iar de la 14 in sus nu prea ii mai poți numi copii.


#35
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View PostAdmiral_Thrawn, on 11 august 2022 - 15:20, said:

Despre ce copii vorbești ?
Până la 14 ani nu există răspundere penală, iar de la 14 in sus nu prea ii mai poți numi copii.
Psihic cum sunt? Daca au ajuns la parnaie, cat de maturi or fi? Oricum, strategia merge si cu adulti.

#36
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMinettoMatoi, on 11 august 2022 - 14:42, said:

Evident scoatem din calcul ca si eu pe parniasii cu fapte grave, i-as bate de ar suna apa in ei, ca merita, dar asta e normal, nu e prostie,

Mihai097, ai dreptate cu copiii, daca ii bati ii inraiesti, trebe luati altfel, daca nu merge si nu merge si e pericol, atunci trecem la metode mai dure ca bataia, inchisi undeva, fara mancare, conditii f grele pana cedeaza si se schimba.
O bataie trece, sunt obisnuiti cu asta, ca doar oricum de pe maidane vin.

Evident, scoatem din calcul si ne bucuram ca esti doar un nimeni in spatele unei tastaturi.
Asta cu batut / maltratat diversi pe criterii proprii tie este de psihiatrie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate