Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radiere masina care nu a fost inmatriculata si la politie.

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Deci la capitala eu asa am scapat de o masina de la impozit. Nu era bagata la politie, doar pe rol fiscal. Declaratie la notar ..60 de lei si aia a fost. Bine..sa ai si actele masinii la tine

#38
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Althea este întodeauna mulțumită atunci când are de ce să fie mulțumită.
Eu am spus în acest topic detaliul cu obligația la plata impozitului pentru inițiator. Că el asta a întrebat, condițiile cum poți fi scos de la acele obligații. Şi la fel cum ați spus unii dintre voi cu posibilitatea radierii în baza unei declarații spațiu depozitare, şi eu eram sigur înainte să fac acea radiere, că voi rezolva totul şi voi putea să mă scot şi de la impozit.
S-a dovedit că nu am putut. Abuz sau nu?! E singura localitate care face acest abuz?! ... rămân întrebări deschise.
Însă totuşi... cum e cazul inițiatorului, maşina nu este încă înmatriculată pe numele lui. Dar totuşi are obligație de plată a impozitului din momentul datei din contractul de vânzare-cumpărare. Impresia mea este (şi admit că e posibil să fie greşită) că nu se va putea scoate de la plata impozitului câtă vreme are maşina în proprietate.

#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 pasilla, on 08 august 2022 - 15:48, said:


(2) Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România.
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2016.htm#A468

Si s-a lamurit cu ocazia asta si treaba cu asa zisul impozit pe proprietate. Nu are nicio legatura cu proprietatea ci cu circulatia pe drumurile publice si cu parcatul in locurile publice.

#40
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 realnick, on 08 august 2022 - 16:19, said:

Deci la capitala eu asa am scapat de o masina de la impozit. Nu era bagata la politie, doar pe rol fiscal. Declaratie la notar ..60 de lei si aia a fost. Bine..sa ai si actele masinii la tine
Eh... o declarație în fața unui notar schimbă lucrurile.
Ce ai declarat mai exact?
Presupun că ai declarat că nu mai ai maşina în proprietate.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 16:23, said:

Althea este întodeauna mulțumită atunci când are de ce să fie mulțumită.
Eu am spus în acest topic detaliul cu obligația la plata impozitului pentru inițiator. Că el asta a întrebat, condițiile cum poți fi scos de la acele obligații. Și la fel cum ați spus unii dintre voi cu posibilitatea radierii în baza unei declarații spațiu depozitare, și eu eram sigur înainte să fac acea radiere, că voi rezolva totul și voi putea să mă scot și de la impozit.
S-a dovedit că nu am putut. Abuz sau nu?! E singura localitate care face acest abuz?! ... rămân întrebări deschise.
Însă totuși... cum e cazul inițiatorului, mașina nu este încă înmatriculată pe numele lui. Dar totuși are obligație de plată a impozitului din momentul datei din contractul de vânzare-cumpărare. Impresia mea este (și admit că e posibil să fie greșită) că nu se va putea scoate de la plata impozitului câtă vreme are mașina în proprietate.

Ziceai ca s-a intamplat in 2015?
Ca ce a scris pasila e din 2016.
Nu stiu daca era la fel si inainte de 2016 sau nu.
Posibil sa fi gresit si eu la faza asta.


Pentru restul ce conteaza e cum e acum.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 16:23, said:

Dar totuşi are obligație de plată a impozitului din momentul datei din contractul de vânzare-cumpărare.
Gresit.
1.Autoturismul pare a fi inmatriculat, dar nu pe numele lui.
2. Impozitul se plateste anual de catre posesorul autoturismului la data de 31 decembrie anul anterior.

124. Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior și încetează de a se mai datora începând cu 1 ianuarie a anului fiscal următor în următoarele situații:
a) înstrăinarea mijlocului de transport;
b) radierea mijlocului de transport din circulație;

Edited by pasilla, 08 August 2022 - 16:32.


#43
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 pasilla, on 08 august 2022 - 16:29, said:


Gresit.
1.Autoturismul pare a fi inmatriculat, dar nu pe numele lui.
2. Impozitul se plateste anual de catre posesorul autoturismului la data de 31 decembrie anul anterior.

124. Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior și încetează de a se mai datora începând cu 1 ianuarie a anului fiscal următor în următoarele situații:
a) înstrăinarea mijlocului de transport;
b) radierea mijlocului de transport din circulație;
E bine de ştiut. Aveți dreptate.
Eu am spus cum era când am radiat eu ultima dată o maşină. Şi nu mi-am permis nici să îmi imaginez că lucrurile s-au îmbunătățit. Mă bucur să aflu că totuşi, s-au îmbunătățit.
Impozitul pe vremea aia se plătea raportat pe luni, nu pe an fiscal ca acum. Adică dacă vindeai maşina, erai scos de la impozit începând cu 1 a lunii următoare, nu a anului următor.

Edited by Mike1alike, 08 August 2022 - 16:48.


#44
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Si eu am radiat din circulatie un autoturism, la cerere, cu depozitare. Anul trecut, Bucuresti.
Apoi am scos-o de la impozit, pentru ca impozitul este asupra unui mijloc de transport, asa cum s-a spus :
(2) Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România.

#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
2015 e chiar demult. intre timp s-au schimbat multe...

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 13:53, said:

Am făcut în 2015 chestia asta, nu cred că s-au îndreptat lucrurile..

Edited by strongsss, 08 August 2022 - 18:12.


#46
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Legea 227/2015 orivind Codul fiscal, actualizata (sursa: https://static.anaf....022020.htm#A468)

CAPITOLUL IV - Impozitul pe mijloacele de transport
ART. 468 - Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.


etse impozit pe proprietate. Nu toate ITL accepta declaratia la notar.

sunt 2 radieri: din circulatie (la politie) si fiscala (la ITL)

Edited by irina2014, 08 August 2022 - 18:24.


#47
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 15:56, said:


Dar... statul percepe impozit și pentru motorul unei motocoase pe care o deții. Și totuși, motocoasa nu o înmatriculezi în România. Chiar m-am întrebat după ce am primit în scris de la organul fiscal că încă datorez impozit pentru mașina radiată, ce opțiuni au de a fi scoși de la impozit au nefericiții care au apucat cumva să declare la primărie că au motocoasă (sau drujbă) și aceasta s-a stricat și nu o mai au. Că nu sunt la toate colțurile rematuri de drujbe.

Percepe pe dracu.
Ți ai cumpărat tu motocoasă și ai înregistrat o la financiar ?
Bați câmpii.

Declarație și dovadă că ai unde să depoziteti auto sau adeverință de la Remat și te scazi de la financiar.
Faptul că tu doar ai radiat mașina, fara să o scoți de la financiar e greșeala ta, să fii sănătos.

#48
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
atentie: dovada ca ai teren (pe care o obtii de la Registrul agricol) se depune la politie, si pe baza ei obtii certificat de radiere, pe care il duci la ITL pt radierea fiscala (https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b84)

se poate face miscarea si daca e terenul altcuiva, care accepta (notarial) sa ti depoziteze masna, dar mai multe detalii despre workaround-ul  asta nu stiu.

ref dezmembrare: firma respectiva tb sa fie autorizata (poti sa verifci pt ca in antetul facturii/chitamtei tb sa aiba un cod de mediu, sau asa ceva - la fel cum e si CUI-ul), altfel politia nu accepta dosarul (https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b8d)

Edited by irina2014, 08 August 2022 - 18:35.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 irina2014, on 08 august 2022 - 18:24, said:

Legea 227/2015 orivind Codul fiscal, actualizata (sursa: https://static.anaf....022020.htm#A468)

CAPITOLUL IV - Impozitul pe mijloacele de transport
ART. 468 - Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.

Si aliniatul 2 nu il mai iei in considerare ? Dar art 471 alin 4 ?

Edited by pasilla, 08 August 2022 - 18:39.


#50
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am citat numai partea legata de proprietate, ca despre asta era discutia, restul se poate citi pe site ANAF, titlul IX Impozite si taxe locale, cap CAPITOLUL IV - Impozitul pe mijloacele de transport

despre radiere (art 471, (4) ) am scris mai sus, si anume ca la ITL duci dovada de la politie.

Edited by irina2014, 08 August 2022 - 18:50.


#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Simpla proprietate nu genereaza vreo obligatie fiscala.
Scrie chiar in aliniatul citat de tine.

cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.

Edited by pasilla, 08 August 2022 - 18:58.


#52
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ok.

proprietate si inregistrare/inmatriculare in Ro. Dar nu folosire, asta vroiam sa sublniez.

daca ai masina si e inmatriculata (sau inregistrata la primarie), datorezi impozit.

Edited by irina2014, 08 August 2022 - 19:05.


#53
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

 Mike1alike, on 08 august 2022 - 16:25, said:

Eh... o declarație în fața unui notar schimbă lucrurile.
Ce ai declarat mai exact?
Presupun că ai declarat că nu mai ai maşina în proprietate.
Nu, ca o voi casa personal sau o depozitez...nu mai stiu exact. M am dus inclusiv cu placutele, carte, talon ..act vanzare cumparare la notar. Masina o bagase unul in copac, i-o imprumutasem de ceva timp.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 underb, on 08 august 2022 - 16:10, said:

Acum cred ca poate fi si Althea multumita.
O să fiu mulțumită când o să înțelegi că e impozit datorat de toți proprietarii de mijloace de transport declarate la Impozite și taxe. Deci impozit pe proprietate.
Ți-am mai șters un mesaj. Sper să fie ultimul, altfel chiar te sancționez. Nu ai bunăvoință să faci un efort cât de mic să înțelegi ce spune codul fiscal. Uite-aici:
https://www.noulcodf...rticol-470.html

Citește atent, te rog.  
Și nu mai reposta mesaje ca acelea pe care ți le-am șters.

Edited by althea, 09 August 2022 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate