Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mi s-a umflat Dell-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In Romania bateriile lithium polimer nu se recicleaza. Nu exista tehnologie si nici interes pentru ca nu exista volum. Oricum, lithiu polimer sunt extrem-extrem de complicat de reciclat, separarea lithiului de polimeri este aprope de imposibil. Deci orice centru de reclclare baterii, o vor neutraliza si o vor arunca la groapa de gunoi.

Edited by abac, 07 August 2022 - 10:43.


#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Exista la intrarea în hipermarket pubele pentru colectarea bateriilor, și pentru electronice mici. O depui acolo, problema lor cum o recicleazã.

Procedura oficialã Dell pentru înlocuirea bateriei:

https://www.dell.com...0/6147533929001



#21
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Corectie:
Laptopul functioneaza si fara baterie, numai cu alimentatorul! In loc de acumulator cum gresit am scris din graba!

Edited by routerboard71, 07 August 2022 - 10:58.


#22
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 19.11.2006
Sigla Dell seamănă izbitor cu cea de la Apple :) așa se vede din poze.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
E o problema de masa la dell, la toată lumea la mine la serviciu s-a intimplat. Unii le-au ținut luni de zile borțoase așa. Te duci la băiatul de la IT care n-are nici o masca de sudura și ți-o schimba imediat. Dacă nu ai băiatul de la IT o faci tu.

#24
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Aia cu manusile si echipamentul de protectie mi-a luminat ziua! Idem cu cel cu care sudezi! Eu sudez in slapi, pantaloni scurti si maieu, se pune? A, nu am avut niciodata manusi...
De unde le scoateti fratilor?
Initiator, scoate naibii bateria aia! Si-un pusti de 10 ani e capabil... Dupa ce-o scoti, ca oricum nu mai ai ce face cu ea, inteap-o! Vezi ce se intampla...

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
macar niste ochelari...
ca julitura fina pe maini nu prea conteza, dar la ochi e nasol.

#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Off topic.
Masca-i masca. Aia nu e discutabila...
In rest, ca sa fie sincer depinde mult de pozitie, mediul inconjurator, suprafata care trebuie sudata etc. In general, daca este vorba de o gospodarie, unde nu ai nevoie decat de cateva aft-uri de sudura... mai mult dureaza pregatirea/strangerea decat actiunea (sudatul propriu zis).

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postadip1962, on 07 august 2022 - 11:56, said:

Dupa ce-o scoti, ca oricum nu mai ai ce face cu ea, inteap-o! Vezi ce se intampla...


Dar incarc-o bine inainte. Ca daca e goala mare lucru nu face.


Bateriile lithiu-ion se neutralizeaza in apa cu sare. Se lasa o saptamana intr-un container plin cu apa sarata si se descarca si neutralizeaza complet. Nu mai iau foc cand sunt zdrobite.

Edited by abac, 07 August 2022 - 12:59.


#28
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Esti curajos, eu n-as fi putut dormi noaptea cu laptopul in casa stiind cat de umflata e bateria.

#29
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Poate unii considera ca este o gluma .Eu am vazut masa de metal gaurita complet de flama produsa de acel tip de baterie.Dar acea baterie a fost intepata .Eu am cumparat pentru cineva baterie la mai putin de jumatate de pret de pe aliexpres care s-a dovetit calitativa(avea recenzii bune) cu mai multi Ahm decat cea originala si s-a nimerit sa nu platesc la posta taxa suplimentara.Am ales baterie de pe aliexpres chinezeasca dar cu holograma de producator.

Edited by PiticVerde, 07 August 2022 - 13:13.


#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
Se schimba in 5 min, dupa ce pui alta vezi daca ai o setare de battery saving, altfel nu-l mai tine in dock tot timpul pt ca tine tot timpul bateria la 100% si asta e un factor ce duce la umflare in special la baterii lipo.
Le: inainte de a te apuca de treaba goleste bateria.

Edited by _-livio-_, 07 August 2022 - 13:13.


#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostPiticVerde, on 07 august 2022 - 13:10, said:

Eu am cumparat pentru cineva baterie la mai putin de jumatate de pret de pe aliexpres care s-a dovetit calitativa(avea recenzii bune) cu mai multi Ahm decat cea originala si s-a nimerit sa nu platesc la posta taxa suplimentara.Am ales baterie de pe aliexpres chinezeasca dar cu holograma de producator.


Fractura de logica.

Si ce unitate de masura este Ahm? Nu am mai auzit.

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cum au trecut ani. Inainte majoritatea stiam sa dezmembram o unitate pc, dezmembram laptopurile si le curatam.

Acum nu cred ca isi asuma careva un sfat sa iti zica sa desfaci 4 surubele si sa scoti bateria din laptop, dupa ce inainte iti salvezi toate datele de pe pc.
Scoti bateria si vezi daca merge fara ea.
Asta a fost tot.

Bateriile vechi se arunca la orice asta de baterie, cred ca si la intrarea in kaufland aveau asa ceva.

#33
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Presupun ca a fost mai tot timpul in priza; de obicei din cauza asta se umfla astea. Overcharging s-ar chema. Cat timp, nu-l mai tii conectat la priza non-stop ar trebuie sa fie OK. Dar, grija mare.

Si acum o patanie la un nivel mai mare:
La mine la servici, cand a inceput pandemia lu' peste-prajit, si a fortat toti angajatii sa lucreze de acasa, intr-un an de zile, la aprox 3000 de laptopuri li s-au umflat bateria. Apoi, s-pau gandit sa limiteze incarcarea bateriei, din sistemul de operare, la 70%. Ceea ce a fost corect. A fost o masura de protectie pana cand au reusit sa schimbe bateriile. Si sa anunte ca NU este OK sa fie tinute non-stop. Pacat ca nu s-au gandit la asta iainte sa se intample.

#34
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Temperatura e dujmanu’ nr 1 la bacterii.

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsmoke, on 07 august 2022 - 08:32, said:

bateria nu se arunca pe camp !!!
NIMIC nu se arunca pe camp ! ''Pe camp'' , adica intr-un spatiu larg mare , insist...cu un echipament de protectie serios...nu ar strica si un extinctor , cu un prelungitor...eu folosesc un bat telescopic de la Gardena cu un cui adaptat in varf pe care si il incalzesc ''la rosu'' si perforez acumulatorul de la vreo 4-5 metri distanta . Am facut asta cu mai multi acumulatori .
Apoi poate fi aruncat in containere de reciclare .
La alte replici , nici nu fac efortul sa raspund .

View Postadip1962, on 07 august 2022 - 11:56, said:

Aia cu manusile si echipamentul de protectie mi-a luminat ziua! Idem cu cel cu care sudezi! Eu sudez in slapi, pantaloni scurti si maieu, se pune? A, nu am avut niciodata manusi...
De unde le scoateti fratilor?
Initiator, scoate naibii bateria aia! Si-un pusti de 10 ani e capabil... Dupa ce-o scoti, ca oricum nu mai ai ce face cu ea, inteap-o! Vezi ce se intampla...
Sudezi si mine rusesti Posted Image ???

Edited by Alltrack, 07 August 2022 - 16:54.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 07 august 2022 - 07:27, said:

Mai copii,

Ce solutii as avea?
Ai sticker cu marul….deci stii solutia :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate