Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Aveti concurenta, flacai: Erste, proprietarul BCR, dezvolta 15.000 de apartamente pentru chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Eu stau si ma gandesc putin? Piata imobiliara este pe butuci.
Chiar mai inainte am vazut un video interesant: 02:22
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RCFDD16gXGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa 5 ani de rata fixa a primit informare ca rata lui 2460 lei DEVINE 3829.42 lei.

Eu cred ca BCR nu o sa construiasca astea 15 mii de apartamente sau o sa citim pe aici despre calitatea slaba a celor 15 mii de apartamente.

Cand piata imobiliare este inghetata de ratele crescute, BCR da un mesaj pozitiv ca or sa faca 15 mii de locuinte care or sa fie date in chirie.
Aha. Suna a un fel de "imobiliare in dubai, investeste acum!"

#20
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.11.2020

View PostMindArchitect, on 06 august 2022 - 20:30, said:

Eu stau si ma gandesc putin? Piata imobiliara este pe butuci.
Chiar mai inainte am vazut un video interesant: 02:22
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RCFDD16gXGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa 5 ani de rata fixa a primit informare ca rata lui 2460 lei DEVINE 3829.42 lei.

Eu cred ca BCR nu o sa construiasca astea 15 mii de apartamente sau o sa citim pe aici despre calitatea slaba a celor 15 mii de apartamente.

Cand piata imobiliare este inghetata de ratele crescute, BCR da un mesaj pozitiv ca or sa faca 15 mii de locuinte care or sa fie date in chirie.
Aha. Suna a un fel de "imobiliare in dubai, investeste acum!"

Eu o vad ca pe o descurajare pentru cei ce plănuiesc sa cumpere pentru închiriat.. adică piata inundata cu încă 15 mii de apartamente concurenta. Asta pe lângă faptul ca au crescut impozitele pentru cei ce închiriază.


#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Tu crezi ca or sa faca ei 15 mii de apartamente? Eu cred ca este marketing.
Imi aduc aminte cand zicea prin 2014, Olguta, ca o sa faca 4 mii de grasoniere si apartamente in Craiova.
Suntem in 2022, cartierul chinezesc este in paragina
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1V0Iw61BUgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci nu te gandi tu ca o sa faca BCR 15 mii de apartamente pe care o sa le dea in chirie.

Stii cate cartiere imobiliare trebuiau sa faca prin oras? Multe. S-au facut putine si de o calitate de te intrebi unde sunt mesteri aia de care zicea colegul de mai sus. Aia care lucreaza cu plata inainte ca la femei.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pe vremea lui Ceausescu, blocurile erau la distanta mare unul fata de altul, intre ele era mult spatiu verde. Acuma dai nas in nas cu vecinul de la blocul de langa, poti vedea lejer pe geam ce face el seara cand are lumina aprinsa.

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
TruculMagic - Am ajuns asa de tampit in tara asta de ne gandim la cartierele comuniste si ne gandim ca inainte mai era un petec de verdeata.
Si prin 90 ma gandeam, ce dracu au ingramadit comunisti atatea blocuri intr-un cartier.

Eu asta ma gandesc, unde or sa faca astia de la BCR 15 mii de apartamente pe care or sa le dea in chirie, deci trebuie sa fie in zone decente, nu ca bune, nu ca lux, trebuie sa fie in zone decente sa se inchirieze ca mai greu sa tii in portofoliu 15 mii de locuinte pe camp si sa astepti sa fie inchiriate...

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu imi pasa, n-am de locuit la bloc Posted Image

#25
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022

View Postxeleron, on 06 august 2022 - 16:41, said:

Fimi-ar scârbă de investitorii instituționali să-mi fie!

Sunt normalitatea in Europa, Chiar ma gandeam cat mai dureaza pana se ajunge si la noi. Cu asta semnezi un contract clar, totu' fiscalizat, totu' transparent. Civilizat.

#26
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Nu am retinut unde vor sa construiasca 15.000 apartamente. La Strehaia ar fi ceva cerere.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMindArchitect, on 06 august 2022 - 21:09, said:

Eu asta ma gandesc, unde or sa faca astia de la BCR 15 mii de apartamente
își dărâmă sediile pe care nu le cumpără nimeni și fac bloc în loc

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cum lumea vrea bloc nou azi,vor inchiria fara probleme....

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
15000 par a fi în total, în toate tarile în care activează. Probabil în România nu or sa se prea arunce, romanul e obișnuit sa fie proprietar. Nu musai de placere, cat și de nevoie. E mai ieftin sa fii proprietar decât chiriaș.

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Ia de te uita la americani cat platesc pentru viata lor in chirie.
Si ia de te uita si pe la noi cu ratele astea umflate.

Si noi nici nu avem legistlatie privind inchiriatul, nici baza de date privind persoanele care inchiriaza. La noi pleaca chiriasul fara sa plateasca, face vreo stricaciune, iti ramane o singura varianta, calea civila, 3-5 ani de procese.

Am urmarit documentare pe tv, cred ca sunt si canale dedicate pe youtube, americani care au joburi normale si locuiesc in masini, ma refer la masini mici, nu ca duba, van life sau caravana.

BCR are idei interesante dar mie imi pare o stire ce pare pozitiva de imagine si atat.
O sa citim subiectul asta peste 10 ani si o sa vedem cate apartamente a construit BCR.

Deci dragut ca fac locuinte sa le bage in chirie, era si mai dragut daca faceau locuinte de calitate sa le vanda mai ieftin in rate.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Rate umflate <=> chirie umflata

Defazajul e de maxim jumatate de an intre evolutia pretului apartamentelor/ a dobanzii si pretul chiriei.

Iar faptul ca ala care voia sa isi cumpere  posibil sa nu isi mai permita din cauza depasirii pragului de indatorare va pune si el umarul la cerere pe chirie si implicit la cresterea ei.
Asta va lasa aparent fara clienti pe vanzatori si ii va determina sa scada putin pretul dar ii va atrage pe cei care ignorau piata chiriilor. Ca in scenariul asta pot cumpara putin mai ieftin si sa dea in chitie mai scump decat in trecut.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă astia fac 1000 apartamente pana în 2025 cred ca imi pun cucul la saramura un an.

Nici sa cumpere 1000 aprt nu sunt în stare.

#33
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostMembruAnonim, on 07 august 2022 - 18:05, said:

Dacă astia fac 1000 apartamente pana în 2025 cred ca imi pun cucul la saramura un an.

Alege-ti borcanul.

Attached Files



#34
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 07 august 2022 - 18:05, said:

Dacă astia fac 1000 apartamente pana în 2025 cred ca imi pun cucul la saramura un an.

Nici sa cumpere 1000 aprt nu sunt în stare.

200 in Slovacia. O sa ia cateva zeci si in Romania si aia e.

Quote

Până în 2030, subsidiarele Erste Group din CEE şi-au propus să dezvolte până la 15.000 de apartamente accesibile pe care să le ofere spre închiriere. În acest scop, o subsidiară separată, CS Affordable Housing, care a fost înfiinţată în Cehia, va construi locuinţe accesibile pentru închiriere. În Slovacia, aproximativ 200 de apartamente vor fi puse la dispoziţie încă din acest an, iar statul slovac va fi unul dintre investitori. "Concepte similare sunt dezvoltate în Ungaria, România şi Croaţia", informează Erste Group.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCUCUL, on 07 august 2022 - 20:33, said:



Alege-ti borcanul.

Sa înțelegem ca matale ai 2 cuci la fel de mici? Exista și oameni normali îl lumea asta. ;) păcat ca nu te afli printre ei.

View Postfigo1988, on 08 august 2022 - 11:45, said:



200 in Slovacia. O sa ia cateva zeci si in Romania si aia e.


Aaa 15.000 în est Europe nu în România? N-am fost atent. Mda... nici atât. Astea sunt declarații de făcut titluri în presa.

E ca aia a lui musk ca are 1 mil de mașini autonome pana a final de 2022 sau 2021. Și tocmai ce au început procesele.

Probabil ca o sa strângă 15000 dacă cumpără toate locuințele din orașe ca Lupeni, Rovinari și Petrila.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2022 - 12:00.


#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu dezumflati "asteptatorii" unui Mesia imobiliar care sa ieftineasca eventual si otelul, cimentul sau lemnul :)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate