Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Despre ONG-uri, energie si mediu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#163
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

 Mount_Yerrmom, on 23 august 2022 - 07:05, said:

Daca ai CNA [semi-impotent] pentru televiziuni, ar putea sa existe si ceva similar pentru ONG-uri, constitutional carevasazica?

Adica inca o sinecura pentru bugetari. Sure, why not.

Edited by Cris007, 23 August 2022 - 08:16.


#164
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Cris007, on 23 august 2022 - 06:49, said:

Solutiile matale care sunt daca cele ale lui Putin nu ti se par bune?
Soluțiile mele sunt cele ale lui Koba... ;)

#165
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
Eu, nu.
Daca au hotarat ca e rezervatie, n are ce cauta buldozerul, sa desfunde canalul. Natura isi urmeaza cursul, omul nu intervine.
Daca dam voie la buldozere in rezervatii, inseamna ca dam liber interventiilor omului, care pot fi de tot felul.
Plus ca e seceta, deviem raul Buzau pentru Balta Amara, lasam fara apa alte habitate din aval, ca Buzaul are un debit foarte mic (6 mc/sec in prezent).

 elef, on 22 august 2022 - 20:49, said:


Tu ai probleme cu intelegerea limbii romane?
Din textul pe care l-ai bolduit se intelege ca lacul amara era alimentat printr-o legatura (banuiesc canal ) din raul buzau si ca autoritatile ca deobicei si au bagat picioarele. Deci care era interventia aia care periclita ecosistemul?


#166
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,240
  • Înscris: 05.08.2015

 Cris007, on 23 august 2022 - 08:15, said:

Adica inca o sinecura pentru bugetari. Sure, why not.

Lasa sinecurile, eu vorbeam de zabala

#167
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
Da, au avut destule actiuni.
Pleaca insa de la ideea ca padurea nu trebuie deloc taiata, care mie se pare gresita. Periodic, padurile trebuie taiate, o data la xx ani chiar la ras, taierile de igienizare si scoatere a doboraturilor au rostul lor,  Nu taiati si gata nu mi se OK.
Iar incidentul in care au clalcat un om cu masina, indiferent de circumstante, ii descalifica total.


 cumparator, on 22 august 2022 - 20:25, said:

Nu stiu ce sa zic de lac, dar cei de la Agent Green au multe actiuni legate de defrisari. Mie mi se par utile.

Edited by strongsss, 23 August 2022 - 12:09.


#168
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,240
  • Înscris: 05.08.2015
Lacul Amara [unde e statiunea pentru babe si mosi in Ialomita] n-a secat

A secat alt lac, omonim, din judetul Buzau

ONG-urile si media vulvei...

Edited by Mount_Yerrmom, 23 August 2022 - 12:11.


#169
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 strongsss, on 23 august 2022 - 12:07, said:

Da, au avut destule actiuni.
Pleaca insa de la ideea ca padurea nu trebuie deloc taiata, care mie se pare gresita. Periodic, padurile trebuie taiate, o data la xx ani chiar la ras, taierile de igienizare si scoatere a doboraturilor au rostul lor,  Nu taiati si gata nu mi se OK.
Iar incidentul in care au clalcat un om cu masina, indiferent de circumstante, ii descalifica total.

La noi se defriseaza dealuri intregi, despre ce vorbim? Ai impresia ca nu se taie suficient, ca exagereaza ONG-istii? Daca nu erau aia sa faca scandal constant, nu mai aveam nici 2 pomi in toata tara. Daca stai aici si mai ales daca ai copii, poate ai fi interesat sa ramana ceva verdeata, sa poata respira si peste 20 de ani.
Cazul ala a fost unul nefericit, insa aia de la Agent Green cred ca erau atacati de cel care a fost calcat si de oamenii lui. Am vazut ca pe sofer l-au condamnat cu suspendare.

#170
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 Cris007, on 23 august 2022 - 08:15, said:

Adica inca o sinecura pentru bugetari. Sure, why not.

Pai de obicei oengeurile folosesc cuvinte din astea de molfait ca ciunga... accountability, transparency, sustenability, treaceability, responsability, etc.
Nu e cumva ciudat ca nu le aplica ei primii?
Chestia ca mai sunt cate unii care se prind si s-au cam saturat de ipocrizii din astea.

De exemplu oengeu ala infiintat pentru protectia Mioritzei. Care era transportata in conditii absolut inumane cu vaporul in Arabia Saudita, Kuwait sau Iordania unde sa fie sacrificata ca un animal... nenorocire totala. Pe vapor era si cald, nu avea Mioritza aer conditionat, plus ca statea in inghesuiala si transpiratie cu alte oi.
E uite... m-ar interesa daca fondurile oengeului respectiv vin din Noua Zeelanda. Dar pe fata, pe declaratii... stii ce zic?

Partea jegoasa e ca oengeurile astea se revendica a fi societatea civila. Si manipuleaza. Pentru ca de cele mai multe ori ei sunt armata cuiva... care are niste interese. Interese care de cele mai multe ori sunt contrare celor ale societatii civile in care activeaza.

Edited by Texe, 23 August 2022 - 16:08.


#171
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 Texe, on 23 august 2022 - 15:58, said:

De exemplu oengeu ala infiintat pentru protectia Mioritzei. Care era transportata in conditii absolut inumane cu vaporul in Arabia Saudita, Kuwait sau Iordania unde sa fie sacrificata ca un animal... nenorocire totala. Pe vapor era si cald, nu avea Mioritza aer conditionat, plus ca statea in inghesuiala si transpiratie cu alte oi.
E uite... m-ar interesa daca fondurile oengeului respectiv vin din Noua Zeelanda. Dar pe fata, pe declaratii... stii ce zic?

Si n-ar trebui? Trebuie sa le chinui cu saptamanile, chiar daca le omori? De ce, ca suntem lumea a 3-a? Adica unii dintre noi.
Nu te uita la astia, ca nu te obliga nimeni.

Edited by cumparator, 23 August 2022 - 18:12.


#172
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Mount_Yerrmom, on 23 august 2022 - 07:05, said:

Daca ai CNA [semi-impotent] pentru televiziuni, ar putea sa existe si ceva similar pentru ONG-uri, constitutional carevasazica?
Cand ai organizatii care iti afecteaza sectorul energetic in mijlocul unei crize energetice, aia e deja o chestie de competenta unei institutii pe care o avem.

#173
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,240
  • Înscris: 05.08.2015
Ar fi pacat sa se bage SRI-ul in treburi d-astea, gen lobby-ul austral pentru calitatea vietii mioarelor

Pe de alta parte n-ar strica daca le-am abatoriza aici, kosher, halal, plm

Despre sectorul energetic - nu-i nevoie sa se ajunga mai departe de competenta Jandarmeriei: batuti cu pulanele peste gingii pana si uita cum ii cheama

Daca se [mai] leaga cu lanturi de sonde sau ceva

Daca nu, rupti cu amenzi - vezi CNA

Edited by Mount_Yerrmom, 23 August 2022 - 19:52.


#174
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
nu. Dosarul a fost odata trimis in judecata, dar a fost restituit la parchet. situatia este cam asa
si n-am vazut nici un comunicat prin care ONG-ul respectiv sa se delimiteze, sa spuna ca nu-i reprezinta, ca le pare rau, doar victimizarea presedintelui asociatiei.

 cumparator, on 23 august 2022 - 15:37, said:

Cazul ala a fost unul nefericit, insa aia de la Agent Green cred ca erau atacati de cel care a fost calcat si de oamenii lui. Am vazut ca pe sofer l-au condamnat cu suspendare.

Edited by strongsss, 24 August 2022 - 19:45.


#175
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 strongsss, on 24 august 2022 - 19:45, said:

nu. Dosarul a fost odata trimis in judecata, dar a fost restituit la parchet. situatia este cam asa
si n-am vazut nici un comunicat prin care ONG-ul respectiv sa se delimiteze, sa spuna ca nu-i reprezinta, ca le pare rau, doar victimizarea presedintelui asociatiei.

Vad ca zice la inceput ca l-au condamnat cu suspendare.
Aia faceau o microhidrocentrala fara acte, parca, intr-un loc salbatic de care-i durea in cur. Astia s-au dus sa protesteze si infractorii i-au luat la omor. Activistii au fugit si l-au calcat pe omul ala. Parca s-a pus in fata lor. A fost un accident, nu a vrut sa il loveasca.
E groaznic, nu trebuia sa se intample asa ceva, dar ala ramane tot un cocalar hot. Mai sunt cateva milioane.

Edited by cumparator, 24 August 2022 - 20:17.


#176
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,682
  • Înscris: 11.03.2007

 cumparator, on 24 august 2022 - 20:16, said:

Mai sunt cateva milioane.
Mai bine ștergi jegul ăsta decât să-l explici. Câteva câte, două, nouă, câte mai exact?

#177
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 fum, on 24 august 2022 - 20:22, said:

Mai bine ștergi jegul ăsta decât să-l explici. Câteva câte, două, nouă, câte mai exact?

Vreo 3. Dar n-ar face toti chiar orice pentru bani. Nu toti ar omori padurari, ca nu-i lasa sa fure, asa cum s-a intamplat in mai multe randuri.
Scuteste-ma! E asa de greu sa nu furi, sa nu inseli, sa nu te crezi smecher?

Edited by cumparator, 24 August 2022 - 20:31.


#178
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,682
  • Înscris: 11.03.2007
În principiu ar trebui să dovedești această afirmație calomniatoare, care este o jignire colectivă pe care nu o calific eu. Să afirmi că unul din șase români este un hoț (fără a mai aminti că ar trebui să scad de aici copiii), este ceva deplasat de-a dreptul.

#179
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 fum, on 24 august 2022 - 20:35, said:

În principiu ar trebui să dovedești această afirmație calomniatoare, care este o jignire colectivă pe care nu o calific eu. Să afirmi că unul din șase români este un hoț (fără a mai aminti că ar trebui să scad de aici copiii), este ceva deplasat de-a dreptul.

Nu trebuie sa demonstrez, ca se vede. Daca vrei dovezi, lasa-ti ceasul/ laptopul/ 1000 lei pe strada, cu adresa ta langa el si vezi cati % ti-l inapoiaza. Incredibil frate!

#180
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aaa...
Pai nu se pune daca faci flagrant.
Ca o sa fie unul din trei asa :)
In conditiile in care al doilea e putin chior.

Fum vorbea de lipsa tentatiei si doar de intentie. Ca si cand ar conta treaba asta. Pe principiul, sunt cinstit pana ma impiedic de ceva.

Oportunistii nu se pun :)

Datul cu jula e sport national. Ca toti au un parinte sau un bunic care a fost ceapist si a ramas in familie adusul acasa. Ceapist sau tingan, dupa caz. Chestii incompatibile pe vremuri dar cu urmari similare in zilele noastre.

 fum, on 24 august 2022 - 20:35, said:

... este o jignire colectivă pe care... blablabla...

Nu e nicio jignire. Ca e adevarat.
Si ca sa se indrepte treaba, sigur nu ajuta sa iti dai ochii peste cap si sa te intinzi afectat ca o primadona pe scena in fata unor lucruri evidente.

Ca e penibil.

Nici asta nu e jignire. E doar o comparatie.

Edited by underb, 24 August 2022 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate