Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Transfer euro in alta valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Buna seara!
Am deschis acest topic deoarece intampin urmatoarea problema.
Vreau sa cumpar o casa, am stabilit pretul cu vanzatorul (pret in euro) si acum vanzatorul vrea sa-i fac plata in lire sterline.
Vanzatorul locuieste in Anglia si nu vrea sa-si deschida cont in euro, fiind putin cam inchis.
Intrebarea mea este  - pot sa fac transferul din contul meu in euro deschis la BT intr-o banca in Anglia in cont de lire?
Daca da, cam care ar fi comisioanele .
La noi banca mi-a spus ca trebuie sa vand euro in lei si apoi sa cumpar lire, fiind cam scump.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate, conversiile facute de bancile romanesti in alte valute trec prin lei.
Poti folosi Revolut si alte asemenea institutii, pentru a evita conversiile astea multiple.

Pe de alta parte ii poti plati in euro, daca pretul este in euro si e treaba lui cate lire primeste in cont.

Edited by pasilla, 05 August 2022 - 22:01.


#3
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Faci plata în £ prin Revolut unde primești direct IBAN de UK.
IBANUL trebuie să fie pe numele său în contract, nu altcineva.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002
In promisiunea de vanzare/cumparare(antecontract) ce e trecut? Daca ati semnat asa ceva si nu aveti doar o intelegere verbala?

#5
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004

View Postvestale, on 05 august 2022 - 22:06, said:

In promisiunea de vanzare/cumparare(antecontract) ce e trecut? Daca ati semnat asa ceva si nu aveti doar o intelegere verbala?
Intelegerea a fost verbala, vanzatorul este inca in Anglia, abia pe 11 vine in tara.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vad ca ai precizat ca v-ati inteles la un pret in euro. II transferi euro in contul lui de lire si fac aia conversia.

#7
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Din cate am vorbit la banca si mi-au spus ca e posibil ca banca primitoare (HSBC) sa nu accepte sa faca conversia, sa dea retur sau sa se blocheze pe undeva. Asta m-ar lasa pe tusa cel putin o saptamana pana se da de urma banilor si se pare ca sunt si niste costuri suplimentare.

Edited by razec, 05 August 2022 - 22:28.


#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
HSBC ce comisioane are? Ai sa-ti deschizi un cont in euro la HSBC, transfera euro in contul tau si face conversia la HSBC.

#9
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004

 vladut01, on 05 august 2022 - 22:33, said:

HSBC ce comisioane are? Ai sa-ti deschizi un cont in euro la HSBC, transfera euro in contul tau si face conversia la HSBC.
Eu sunt in Romania, pot sa deschid cont la HSBC UK? In Romania stiam ca nu exista HSBC.

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Aia de la banca din Ro vorbesc prostii si au interes sa ia ei comisioane. Trimiti direct la HSBC. Pentru o siguranta mai mare, pune-l pe Gigel sa intrebe la banca. Banii se pot bloca din alte motive (tranzactie suspecta & stuff)

If you receive money in a different currency, HSBC will automatically convert those funds into your account currency on receipt. This makes it easy for your business to receive international payments straight away.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 13.03.2005
Mai mult că sigur are cross exchange pe cont. Cum avem si noi la majoritatea băncilor, la contul de lei. Adică dacă primesc euro sau lire in contul de lei ING, banca ii convertește in lei, la cursul ING.
Am testat.
Mai ai o varianta , daca ai cont de lei, ING permite transfer bancar internațional în moneda dorită , schimbul valutar facandu-se din lei în acea valută, la momentul transferului.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postrazec, on 05 august 2022 - 21:47, said:

Vanzatorul locuieste in Anglia si nu vrea sa-si deschida cont in euro, fiind putin cam inchis.
Intrebarea mea este  - pot sa fac transferul din contul meu in euro deschis la BT intr-o banca in Anglia in cont de lire?
Daca da, cam care ar fi comisioanele .
La noi banca mi-a spus ca trebuie sa vand euro in lei si apoi sa cumpar lire, fiind cam scump.

Foarte probabil are conversie automata cand ajung in cont. Dar de ce sa risti?

Isi deschide comt la aceeasi banca cu tine in Ro. Transferul e instant. Ii mai dai ceva pentru comisioane si voie buna.
Daca mergi pe varianta lui, risti sa te umpli de nervi.

Ca nu ii apar, ca nu ii vede, ca nu stie ce sa vorbeasca la banca.
Si tu in timpul acesta astepti dupa actele date de notar.



Sigur are un motiv, daca sunt doar comisioanele o sa accepte sa le platesti tu anticipat.

Daca are alti gargauni, o sa inventeze motive.



#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazec, on 05 august 2022 - 21:47, said:

Buna seara!
Am deschis acest topic deoarece intampin urmatoarea problema.
Vreau sa cumpar o casa, am stabilit pretul cu vanzatorul (pret in euro) si acum vanzatorul vrea sa-i fac plata in lire sterline.
Vanzatorul locuieste in Anglia si nu vrea sa-si deschida cont in euro, fiind putin cam inchis.
Intrebarea mea este  - pot sa fac transferul din contul meu in euro deschis la BT intr-o banca in Anglia in cont de lire?
Daca da, cam care ar fi comisioanele .
La noi banca mi-a spus ca trebuie sa vand euro in lei si apoi sa cumpar lire, fiind cam scump.

Deschizi cont de lire la BT
Faci transformarea Lei -> Lire sau € -> Lire
Apoi transferi lirele tale in contul lui

Ce e asa greu?

Cu revolut/transferwise mi-ar fi teama la o asemenea suma

View Poststevetlangat, on 06 august 2022 - 06:08, said:

Isi deschide comt la aceeasi banca cu tine in Ro. Transferul e instant. Ii mai dai ceva pentru comisioane si voie buna.

Nu cred ca poate sa-si deschida cont in Romania

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View PostTsunnnami, on 06 august 2022 - 06:37, said:

Nu cred ca poate sa-si deschida cont in Romania

Eh na.


https://intreb.banca...-deschida-cont/

https://intreb.banca...schide-un-cont/

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013
La BT nu vad sa fie posibile plati cross-currency nici in BT24 nici in NeoBT. LE: Iti poti deschide cont BT in GBP si sa faci plata din el, dar bineinteles ca inseamna conversie explicita EUR->GBP facuta de tine, care nu prea face subiectul intrebarii initiale si deja ai zis ca e cam scump.

La BCR sunt posibile, chiar din internet banking. Am simulat una si la un transfer de 1000GBP din cont ia 1225,38EUR (*), la care se adauga comisionul pentru transfer (cred ca e de 0,1% minim 10EUR) si, daca selectezi optiune de comisionare OUR (= sa suporti tu si comisioanele bancii lui), inca 20EUR. Ai o limita per transfer implicita de 10.000EUR dar poti face mai multe transferuri, limita pe care insa o poti mari (dai telefon) pana la 50.000EUR; mai ai o limita hard de 150.000EUR/zi cumulat. Aceste limite sunt pentru internet banking web, deci iei laptop-ul cu tine; prin app sunt la jumatate, la ghiseu nu ai limita. Ca sa reduci costul total este bine sa faci plata/platile prin internet banking: la ghiseu costa dublu. Alte costuri, ca trebuie sa fii client, ar fi pachetul George Standard la care adaugi cont EUR, 28LEI/luna fara nici o conditie (dar poate macar o luna ai indeplini conditia de gratuitate, desi nu sunt sigur ce incasarea in EUR se pune) - te-ar costa maxim 1-2 luni, deschis + platit + inchis. Transferul interbancar in Romania de EUR nu pune probleme de costuri.
LE: La socoteala ar fi 3,3% peste cursul BNR. Compara cu ce ai obtine dincolo, daca merita sau nu.

Nu iti recomand absolut deloc sa amesteci Revolut in chestia asta, cand e vorba de asemenea sume. Exceptie: daca esti masochistPosted Image

Edited by sags, 06 August 2022 - 07:21.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststevetlangat, on 06 august 2022 - 07:00, said:


"sa vii intr-o vizita pana la banca"

Altfel nu se poate

View Postsags, on 06 august 2022 - 07:11, said:

La BT nu vad sa fie posibile plati cross-currency nici in BT24 nici in NeoBT.

Nu cred ca are ING serviciul asta si nu are BT.
In cazul asta treci la ING. Acolo merge pentru ca am facut eu

Si nu, schimbul il faci la telefon nu prin internet banking, asta daca nu ai multi bani de aruncat

Pentru tot ce depaseste €30,000 ti se da o rata grozava euro - lire

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013

View PostTsunnnami, on 06 august 2022 - 07:51, said:

… Si nu, schimbul il faci la telefon nu prin internet banking, asta daca nu ai multi bani de aruncat

Pentru tot ce depaseste €30,000 ti se da o rata grozava euro - lire
Adica il faci la curs negociat; da, o precizare buna. La BT de operat operezi prin internet banking si din ce stiu cursul il primesti la telefon.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsags, on 06 august 2022 - 08:00, said:

Adica il faci la curs negociat; da, o precizare buna. La BT de operat operezi prin internet banking si din ce stiu cursul il primesti la telefon.

Sparge totul, la ING am primit un curs cu un "comision" de 0.2% fata de oficial.
Am facut schimb din $ in € de 4 ori pana acum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate