Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Dugi Otok

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Despre Dugi Otok poate povesti cineva cate ceva?

#2
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Pana la urma am ales sa mergem pe Dugi Otok, una din insulele croate pe care inca nu am pus piciorul. Am plecat din scurt, fara mare pregatire, am luat cortul si ne-am dus.

Dugi Otok adica Insula Lunga e chiar lunga si ingusta Posted Image Faci vreo ora cu masina dintr-un capat in altul. Are cateva orasele sau mai degraba sate le-as putea spune, pana si Sali e un sat mai mare.

Cazari sunt relativ putine, multe din casele de pe insula am impresia ca sunt case de vacanta pentru cei din Zadar. Am vazut si vreo 3-4 hoteluri ce aduceau a blocuri pentru nefamilisti. Campinguri sunt trei din care unul mic. Fiind putina lume automat sunt si putine locuri unde poti manca, dar si astea ori erau aproape goale, ori inchise, ori am avut surpriza ca trebuie rezervare. Cred ca daca nu mergi prin iulie-august gasitul unei konobe deschise e chiar o problema.

Legat de mancare eu am ramas dezamagit ca pe toata insula aia n-am gasit un loc unde sa mananc sardine, adica pestele saracului ce prin alte parti il gasesti la orice colt de strada. Dar macar am gasit undeva pizza cu sardine Posted Image Preturi mari, binisor mai mari decat pe continent, desi nu e o insula foarte turistica, dar asta se explica prin dificultatea aprovizionarii.

Ceea ce nu am stiut dinainte e faptul ca insula nu are apa, din cate am inteles nici macar din foraje. Apa e adusa cu vaporul de pe continent, in campingul unde am stat venea vaporul cu apa o data la cateva zile. Din motivul lipsei de apa insula practic nu prea are istorie, deci nicio snansa sa vezi porturi cu cladiri frumoase, cladiri de piatra, etc.

Toata insula e impadurita sau cu arbusti, deci e una verde. Singurele animale vazute in afara de pisici au fost cateva gaini. In capatul sudic e Parcul Natural Telascica, unul din obiectivele de pe insula.

Un alt obiectiv apropiat de insula e arhipeleagul Kornati, desi cei mai muti turisti il viziteaza venind cu nave de pe continent.

In afara de locurile de intrat in apa tipice Croatiei sunt si cateva plaje, cred ca doar vreo 5 accesibile cu masina desi pentru unele drumul e cam rau. Cea mai celebra e Sakarun care e si foarte usor accesibila. E atat de celebra incat vin zilnic multimi de turisti adusi cu catamaranul pana in Bozava, apoi cu autobuzele, iar dupa pranz retur. Asta e marele minus al plajei, aglomeratia si implicit si ceva mizerie ca in rest e tare faina. Interesanta e combinatia de pietris si nisip: tarmul e cu pietris iar marea plus 1 max. 2m la mal e cu un nisip fin si compact ce nu se tulbura si nu se lipeste. N-am vazut niciodata pe vreo plaja atata placere pentru copii si chiar adulti Posted Image sa construiasca in nisip. Interesant e ca poti face si bazine, nisipul asta chiar tine apa cat de cat, de parca ar fi lut.

La captul nordic e un far fain ce uneori se viziteaza (daca are chef proprietarul sa te lase) si tot de acolo din zona poti face o tura cu caiacul (sau similar) pana la o epava aflata chiar sub nivelul apei.

Per total e o insula faina si mai putin turistica. Daca nu ar fi turistii de o zi veniti in diverse excursii ar fi mult mai fain. Imi doresc ca intr-unul din anii viitori sa incercam sa facem o tura de cateva zile cu vreun yaht in Kornati si pe langa Dugi. E o puzderie de insulite pe acolo si e tare fain.

Accesul regulat se face cu catamaranul din Zadar sau cu ferry din Zadar Gazenica, ambele cu Jadrolinija.
Si legat de ferry: la dus am mers sambata si cu toate astea au mai ramas cateva locuri libere. Din motivul acesta la retur (joi) nu ne-am grabit in port sa ne punem la coada, am mers cu 15 min. inainte si am fost ultimii la coada. Si am fost singura masina ce nu a mai incaput oricat s-au straduit ei sa mai aranjeze masinile. Dar n-a fost o mare problema ca oricum in dupa amiaza avceea nu aveam de gand decat sa mergem sa vedem una dintre plajele cu nisip de la Nin. Am mai stat pe insula cateva ore si ne-am simtit minunat in Luka si langa, intr-un loc ce aducea mult a Mlijet.

Pe continent am mai fost la aquaparcul din Sibenik, am revizitat Primostenul (dupa 19 ani de la prima vizita) si am fost cu kayacul pe Zremanja, un rau superb.

Am mers prin Ungaria desi la retur se putea si prin Serbia. Desi e august n-am stat la vami decat putin la Cenad la iesire. Trafic insa intens, la dus au fost ceva blocaje si am mers si pe langa autostrada pentru o portiune. Vreo 10 ore la dus, vreo 8 la intors (am revenit tot din zona Zadarului).
In port in Zadar am avut placuta surpriza sa scot 2000 kuna fara comision de la atm Kentbank, de pe Revolut (am avut ceva dubii cand am vazut numele bancii). Nu cred ca mai ajuta informatia asta pentru ca de la anul trec la Euro. Oricum, pentru Dugi Otok si alte insule cash-ul ramane de baza.

Edited by biscatrix, 30 August 2022 - 15:22.


#3
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Nu stiam nimic despre Dugi Otok in afara de existenta acelei plaje Sakarun, vestita pentru nisipul fin, o raritate in Croatia. Probabil din acest motiv e si atat de aglomerata. De ani de zile tot zic ca vizitez vreo insula din sudul Croatiei (am fost doar in Krk, dar nu m-a impresionat deloc), dar in niciun an nu ne-am putut dezlipi de insulele grecesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate