Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pot plati cu cardul de bonuri orice din hypermarket?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Te duci si iti scanezi singur produsele daca face figuri vreun vanzator si platesti :D E o restrictie mai mult teoretica, greu de verificat ... eu platesc doar la self-scan in Lidl/Kaufland, n-au cum sa ma opreasca sa cumpar orice vreau ...

#20
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 25.09.2014
La noi in oras este un magazin de la care poti cumpara orice cu card de tichete de vacanta. Deasupra magazinului exista o pensiune tot a lor. Nu stiu ce "inginerie financiara" este in spate, probabil trec pe cazare, habar nu am, dar functioneaza. Am cumparat inainte de pandemie, diverse produse, alimentare, detergenti, servetele, bere, etc, folosind asa cum am zis, cardul pentru tichete de vacanta. Din ce stiu acest card poate fi folosit la cazare si la restaurante.
Revenind la intrebarea initiatorului, cred ca poti cumpara orice, depinde de magazin.

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSfaturiFaraTroleala, on 05 august 2022 - 09:46, said:

Pot cumpara de exemplu un televizor pe cardul de bonuri de masa?
DA. De la Kaufland, de exemplu.

View PostSfaturiFaraTroleala, on 05 august 2022 - 09:39, said:

De ce pe toate cardurile de bonuri scrie ca este interzisa achiztia de produse nealimentare, tigari si baututura si daca te duci cu ele in supermarket poti plati si ciorapi daca vrei
Pentru ca limitarea e la nivel de magazin inrolat (POS asociat) in reteaua unitatilor agreate de emitentul cardului de bonuri, si nu la nivel de ce produs cumperi de la acel magazin...
Cum spunea cineva, tot mai multi folosim deja cardul de bonuri, inrolat in Google Pay, in telefon si casierul nici nu apuca sa vada cu ce card ai facut plata...

View Postceanu1980, on 05 august 2022 - 10:14, said:

Poti plati cu aceste carduri la casele self?
DA.
Eu doar la casele selfpay achit, in supermarketurile unde exista, ca e mai putina lume...

View Postphoenix76, on 05 august 2022 - 11:13, said:

La noi in oras este un magazin de la care poti cumpara orice cu card de tichete de vacanta. Deasupra magazinului exista o pensiune tot a lor. Nu stiu ce "inginerie financiara" este in spate, probabil trec pe cazare, habar nu am, dar functioneaza. Am cumparat inainte de pandemie, diverse produse, alimentare, detergenti, servetele, bere, etc, folosind asa cum am zis, cardul pentru tichete de vacanta. Din ce stiu acest card poate fi folosit la cazare si la restaurante.
Revenind la intrebarea initiatorului, cred ca poti cumpara orice, depinde de magazin.
POS e inregistrat pe firma ce ofera servicii de cazare si deci e eligibil sa achiti cu cardul de tichete de vacanta... La POS nu apare ce serviciu/produs achiti, ci doar suma si ultimele 4 cifre ale cardului folosit la achizitie, plus codul RRN pentru identificarea acelei tranzactii.

#22
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postphoenix76, on 05 august 2022 - 11:13, said:

La noi in oras este un magazin de la care poti cumpara orice cu card de tichete de vacanta. Deasupra magazinului exista o pensiune tot a lor. Nu stiu ce "inginerie financiara" este in spate, probabil trec pe cazare, habar nu am, dar functioneaza. Am cumparat inainte de pandemie, diverse produse, alimentare, detergenti, servetele, bere, etc, folosind asa cum am zis, cardul pentru tichete de vacanta. Din ce stiu acest card poate fi folosit la cazare si la restaurante.
Revenind la intrebarea initiatorului, cred ca poti cumpara orice, depinde de magazin.

Nu trec pe cazare, poti vinde si produse alimentare sau alte servicii conexe turismului, singura conditie este sa ai si cazare in oferta

Chestiile astea cu bonuri de masa, de vacanta etc, sunt niste cretinitati inventate de cretini. Chiar si alcoolicii mananca, deci o sa ia mancare din bonuri si alcool din salariu si tot acolo ajunge. Iar cu bonurile de vacanta, omul se duce in vacanta daca il platesti decent, fara sa fie nevoie de bonuri. Daca nu, le deconteaza in fals la un patron sau isi cumpara mancare (vezi ce zicea cineva mai sus). Sau daca nu ai conditii/ce vedea etc la noi in tara, faci cum am facut eu, le dai la un patron sa iti dea cash in schimbul unui comision, iar cu banii te duci tot in afara... Turismul il faci sa atraga, nu il dezvolti cu clientela captiva, cum se face cu CFR si alte epave de genul

Edited by Cyanid3, 05 August 2022 - 11:52.


#23
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostMosotti, on 05 august 2022 - 10:02, said:

E o cretinatate cu restrictia aia.

Nu. O cretinatate e chiar existenta bonurilor de masa. Prin ele statul renunta in favoarea angajatului la o parte din taxe/contributii, dar pe alta parte un intermediar parazit incaseaza suficiente comisioane, atat de la angajatori cat si de la comercianti.

Bonurile de masa sunt o cretinatate. Mai bine nu s-ar impozita primii XXXX Lei din veniturile lunare.

#24
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
pana acum exista asa:
- card de bonuri de masa
- card cadou
- card de vacanta
- card social
fiecare are restrictiile lui

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posteiffel, on 05 august 2022 - 10:08, said:


TV nu poti plati ca pana strangi pe card bani de unul mai bun iti expira sumele...
are salar mare deci multe bonuri Posted Image

#26
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
ai mei au un card cadou pe care mai primesc cate 150-300 lei din cand in cand de la angajator.
problema e ca acel card cadou nu poate fi folosit decat in foarte putine locuri. din ce am descoperit eu doar la Lukoil si Altex merge fara probleme.

#27
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Pe tichete era scris asa la mine. Pe card scrie "... interzisa utilizarea cardului pentru alte scopuri ...".
Nici la tichete si nici la card nu s-a bagat nimeni sa zica nu.

#28
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View Postexqusit_drunk, on 05 august 2022 - 11:06, said:


Un casier zelos îți refuză plata. Altul, mai amabil, dă deoparte produsele neeligibile și îți încasează ce e corect, pentru restul plătind prin alte mijloace. Fac asta pentru că magazinele sunt sancționate dacă sunt prinse că au încasat nelegal
Sau ii doare drept in cur si iti dau bonul zicand: "Va mai asteptam pe la noi!" ;)
P.S. De cand am bonurile pe card nu a interesat pe nimeni, niciodata, indiferent de magazin, ce produse cumpar.

Edited by DannyMC, 05 August 2022 - 13:08.


#29
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View Postvestale, on 05 august 2022 - 10:55, said:

Bineinteles ca poti.
Doar ca la alcool, tigari, ai nevoie de un accept, dat de un angajat, dar la plata nu ii intereseaza ce tip de card e, atat timp cat e recunoscut si ai fonduri suficiente pe el.


Nu toti avem "prieteni" de acest tip, sa accepte sa ii cumperi lapte si salam, iar el sa iti ia tigari si bautura in conditiile in care stie ca esti falit.

In Lidl validarea pentru bere este necesara indiferent cu ce card pladesti la casele self, poti sa ai si Platinium ca tot trebuie sa valideze varsta.

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Berea normala contine si alcool de aceea ai nevoie de acel accept/validare, ca nu esti minor. Dar la plata nu ii mai intereseaza daca e card cu bonuri de masa, debit sau credit.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View PostEMPP, on 05 august 2022 - 12:19, said:


are salar mare deci multe bonuri Posted Image
Nope - alea nu sunt in functei de salariu.
E un maxim de un bon pe zi - de zi lucrata x cat vrea firma sa dea - maxim de luna asta e 30 de lei.

#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posteiffel, on 05 august 2022 - 10:08, said:

Depinde de magazin, dar in general la supermarket-urile mari nu sunt probleme.

Depinde si de tipul de "bonuri", initiatorul nici macar nu a scris in prima postare despre ce fel de card cu bonuri este vorba! (de exemplu la LIDL nu primesc deloc carduri de masa sociale).
Card de fidelitate, bonuri de masa, social etc? (mai jos a scris: "Pot cumpara de exemplu un televizor pe cardul de bonuri de masa?" deci intrebarea lui nu are ca baza  nici un tip de card, sa inteleg ca pe subiectul asta incearca sa aiba raspunsuri pentru toate tipurile de card!?)

Edited by stlk, 05 August 2022 - 15:39.


#33
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Postceanu1980, on 05 august 2022 - 10:14, said:

Poti plati cu aceste carduri la casele self?

Da, evident..

#34
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
poti plati si nici nu-i doare pe aia de la self cu ce tip de card platesti, e ok. eu mi-am mai luat chestii pt masina platind cu acel card.

o data am fost la lidl si in fata mea era paznicul magazinului, si-a luat tigari platind cu sodexo, e ok.

View Postmodoran, on 05 august 2022 - 09:47, said:

Am întâlnit și casieri mai zeloși care au refuzat, dar cazuri puține.

nu am intalnit pana acum vreun casier atat de fraier incat sa refuze o vanzare si sa-i fie lasate toate produsele pe banda.

Edited by horhescu, 05 August 2022 - 18:28.


#35
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postrexx, on 05 august 2022 - 12:16, said:

pana acum exista asa:
- card de bonuri de masa
- card cadou
- card de vacanta
- card social
fiecare are restrictiile lui
Toate la bugetari

#36
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019

View Postpersona695, on 05 august 2022 - 19:47, said:

Toate la bugetari

Esti absolut convins de asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate