Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Comisioane ETF-uri Ulise (Tradeville)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010
Bună!

Am găsit că Tradeville oferă ETF-uri interesante și ieftine prin Ulise. M-ar interesa, de exemplu acesta.

Știu că fondul are un comision al său (0,20% conform prospectului).

Folosește cineva astfel de ETF-uri? Ce mai ia în plus Tradeville? Comisioane de investire, lichidare, administrare?

Văd aicicomisioane "0.4% (minim 7 EUR/tranzactie (exceptii: Canada si Austria cu 15 eur/tranzactie , Polonia, Suedia, Portugalia, Irlanda cu 10 eur/tranzactie))", dar nu mi-e clar unde se aplică. E doar pe tranzacție?

În plus, scrie "Cursul de schimb practicat de Tradeville pentru sumele depuse de clienti in conturi de tranzactionare pe piete externe este cursul practicat de banca partenera a Tradeville, prin care se face operatiunea de schimb valutar. Taxele pentru transferul sumelor in strainatate sunt suportate de client.".

Care este banca parteneră? Și cât au fost pentru voi costurile de transfer în străinătate (și când)?

Menționez că mi se par foarte importante aceste comisioane mici, din cauză că 5% profit net pe 30 de ani înseamnă că scoți de 4.32x ce ai depus, dar 6% înseamnă 5.74x, deci fiecare procent contează. Recomand cartea "The Little Book of Common Sense Investing" de John Bogle pentru detalii.

#2
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.08.2013
Cumpara SP500 si nu te mai juca cu tot felul de imitatii de ETF.

Si daca intelegi cat de importante sunt comisoanele mici pentru randamentul investitiei atunci renunti la tradeville si mergi pe IBKR pentru US / XTB EU.

#3
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Si pe mine ma intereseaza sa tranzactionez etf-uri in still spread betting cu taxe mici, momentan folosesc etoro dar te rupe prea tare la taxe, stiti o alternativa ?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
S-au zis mai sus, IBKR sau XTB.

#5
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010
> Cumpara SP500 si nu te mai juca cu tot felul de imitatii de ETF.

Nu-mi convine SP500 sau MSCI World simplu, din motive etice. Vreau să finanțez mai puțin poluarea (Exxon, Chevron etc). Înțeleg că asta are un cost, și sunt de acord cu el. Dar nu cu alte costuri.

> XTB EU

Detalii: tranzacții cu ETF-uri (chiar și conturi peste 100.000 EUR, atât la deschidere cât și la închidere): 0.2%, și taxă conversie valutară 0.5%, și jumate din spread-ul lor care la EURRON dă circa 0.051%.

Adică total de 0.751%, comparat cu Tradeville, 0.4% + comisionul băncii. Fără a ști acel comision, nu e clar care e brokerul mai ieftin.

De unde vine înrebarea: cât e comisionul băncii partenere Tradeville?

Ce-i drept, îmi place XTB că arată clar care e comisionul. Dar am trimis mail la Tradeville să-i întreb mai clar.

Edited by danuthaiduc, 04 August 2022 - 18:33.


#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019
Banca partenera a Tradeville este Libra. In TV poti transfera direct RON si EUR fara comision si USD cu comision de 0.08%. Astea sunt in lista publica de comisioane. TV face conversie intre valute prin Libra. Dar la sume mai mari (mii de euro) foloseste un curs mai bun decat cursul Libra.

#7
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010

View Postgogu1905, on 04 august 2022 - 18:46, said:

In TV poti transfera direct RON si EUR fara comision si USD cu comision de 0.08%.

Mersi pentru răspuns.
Or fi comisioane zero/mici, dar diferența dintre prețul de cumpărare și cursul BNR e imensă (circa 1%). Dar, ce-i drept, ar fi tolerabil dacă fac investiție, și nu trading. Se aplică cursul spot de aici, pe lângă comision?

Edited by danuthaiduc, 04 August 2022 - 19:37.


#8
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019
Daca transferi eur din contul tau curent in eur, si banca ta nu are comision la transfer de eur, atunci euroii astia intra in contul tau de tranzactionare fara comision. Ai doar acel comision de tranzactionare plus comisionul oficial al ASF (asta din urma doar la cumparare pe piata romana).

Daca transferi ron si ii schimbi in eur la TV, atunci mai intai faci schimbul si apoi tranzactionarea. Schimbul il faci la un curs cu atat mai bun cu cat suma e mai mare (diferenta devine vizibila la sume de ordinul miilor de euro). Da, cursul practicat este cursul de schimb din cont in cont de la Libra.

Chiar la trading nu e o problema, pentru ca schimbul il faci o singura data, la virarea sumei de ron. Apoi te joci pe contul de tranzactionare in eur cu suma deja in euro. Nu ai schimb valutar on the fly la tranzactionare. Asta te ajuta pe partea asta.

Edited by gogu1905, 04 August 2022 - 20:05.


#9
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010
Mi-au răspuns următoarele:

Quote

Daca suma care trebuie schimbata depasteste 1000 eur, cursul interbancar de schimb este cel de ING, sub acest plaform schimburile sunt efectuate prin Libra Bank, detalii https://www.librabank.ro/Curs_valutar tabela Cotatii spot


#10
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postdanuthaiduc, on 04 august 2022 - 18:33, said:

> XTB EU

Detalii: tranzacții cu ETF-uri (chiar și conturi peste 100.000 EUR, atât la deschidere cât și la închidere): 0.2%, și taxă conversie valutară 0.5%, și jumate din spread-ul lor care la EURRON dă circa 0.051%.

Adică total de 0.751%.

XTB nu are nicio taxă pentru cumpărare de acțiuni sau ETF-uri cu deținere (adică nu CFD), pentru un rulaj lunar sub 100.000 de euro. In plus oferă conturi multiple, în diferite valute, și poți trimite direct în valuta contului, fără sa existe taxe de schimb valutar (și schimbi înainte tu folosind de exemplu Revolut). Tradeville este o alegere proasta pentru piața externa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate