Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

selecția naturală zice că n-avem ce căuta azi pe terra!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

io am zis că universul poate fi considerat sistem izolat, deoarece nu are cu ce ALT sistem să interacționeze!
Izolat https://dexonline.ro/definitie/izolat de ce anume?
Poti sa precizezi?
Oricum, bati campii in continuare. Nici macar legile alea ale lui Murphi nu se refera la Univers in intregimea lui.

#110
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
hai lasă dex-ul, că măcăne..., noi vb în termeni de fizică:

„In physical science, an isolated system is either of the following:
a physical system so far removed from other systems that it does not interact with them.
a thermodynamic system enclosed by rigid immovable walls through which neither mass nor energy can pass.”


PS: tot nu poți răspunde întrebării mele? :o

#111
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

from other systems that it does not interact with them
Probabil ca inca n-ai inteles, asa ca te mai intreb:
Care sunt acelea 'other systems' sau 'them'?

Quote

enclosed by rigid immovable walls through which neither mass nor energy can pass
Serios, care-s acele 'rigid immovable walls'?

#112
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

View Postgushpi, on 05 septembrie 2022 - 09:51, said:


ȘI aici murphy ăsta are dreptate!
fiind io un pasionat crescător de jivine blănoase, axat pe setteri irlandezi, am observat că întotdeauna împerecherea dintre un câine de rasă (adică cel obținut prin împerecherea selectivă timp de muuulte generații) și unul maidanez are ca efect obținerea de corcituri înfiorătoare Posted Image dpdv al rasei
astfel, o setteriță împerecheată cu un maidanez superb, a avut ca rezultat doi pui care semănau cu cățeaua și 13 (treisprezece) care erau orice, dar numai setter nu.

extrapolând: io am observat că prin împerechere cu indivizi total diferiți, progeniturile obținute - în marea majoritate (poate chiar 90%) - preiau tot ce-i mai rău de la ambii părinți... (fizic vorbind)

așa că, poți să mă pici cu ceară, că nu înțeleg cum  - de-a lungul erelor - indivizii au evoluat spre mai bine, în loc să regreseze (conform murphy Posted Image )
a, ba da, ar fi ceva - în spiritul lui murphy: evoluția NU A FOST lăsată la voia întâmplării!

PS: de fapt murphy elogiază principiul al nu-știu-câtelea la fizicii, conform căruia entropia e-ncontinuă creștere! Posted Image

Salut! Scuze pentru marea întârziere, dar am fost foarte bolnav. În ultimele 72 de ore am dormit aproape încontinuu. Sau poate că am fost mort. Acum mi-am mai revenit, în sensul că sunt doar în comă.
Nu au nicio treabă entropia sau Murphy cu ceea ce s-a întâmplat cu cățelușii. Crearea unei rase se face pe anumite criterii (de cele mai multe ori, în cazul câinilor, axate pe aspect) și neglijarea multor altora. Astfel, cu timpul, se acumulează în zestrea genetică multe caractere determinate de gene recesive, care nu sunt benefice pentru starea generală a animalului. Noi suplinim în mod artificial aceste neajunsuri. Sunt convins că ai un batalion de veterinari la care apelezi atunci când apare vreo problemă, că le administrezi câinilor suplimente alimentare, că nu le dai orice hrană, că-i vaccinezi la timp, preventiv, că le asiguri un grad înalt de confort etc.
Ce se întâmplă atunci când încrucișezi un câine de rasă cu un maidanez? Ceea ce tu califici drept „corcituri înfiorătoare“, pentru că sunt departe de aspectul așteptat, foarte probabil sunt superiori, din punct de vedere biologic, câinilor de rasă, fie și pentru faptul că s-au manifestat genele sălbatice (dominante), nealterate de selecția artificială. Există multe aspecte care nu se văd în exterior dar care le pot conferi avantaje: poate că sunt rezistenți la parvoviroză sau/și la boala Carre, poate că nu au nevoie de o dietă aleasă, poate că suportă mai bine temperaturile scăzute sau ridicate, poate că au simțurile mai dezvoltate. Oricum, merită atenție.

#113
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
să știi că nu sunt „habotnic” crescător de câine de rasă..., de când mă știu m-am tăvălit cu toți câinii din cartier sau de la țară!
apoi nivelul financiar mi-a permis să-mi iau o setteriță... prin 92, iar de atunci am observat multe anomalii ale acestor „rase nobile” :)
chiar și acum am în curte o „nobilă”, puiul său corcit plus o maidaneză de maidaneză.

da, imunologic corciturile sunt mai rezistente la anumite boli la care nobilii nu-s (fără vaccin), în schimb organismul lor pică muuult mai repede: speranța de viață la un maidanez (chiar crescut în curte) fiind la jumate față de cei de rasă.

„faptul că s-au manifestat genele sălbatice”
dacă ții sub control, generații de generații, o rasă, cum de FIX de la prima împerechere cu un maidanez, puii preiau majoritar (aș aprecia chiar 90...95%) genele „sălbatice”? :o
un răspuns ar fi: pt că „controlul” rasei se face artificial - prin suprimarea puilor care nu convin!
poate că dacă controlul s-ar efectua prin inginerie genetică, atunci s-ar obține rezultate mult mai puternice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate