Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Relatie la distanta

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Bibi-13

Bibi-13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2022
Buna!
Mă confrunt cu o relație destul de dificilă.Ne cunoaștem de un an și ceva.Eu am 22 de ani,iar el 29. El a fost cel care m-a căutat.Am comunicat online pentru inceput, deoarece era plecat în străinătate.Dupa 2 luni a venit in tara și ne-am cunoscut.Pot să spun că am simțit acele emoții și ușor,ușor,după ceva timp m-am îndrăgostit.Aveam fluturi in stomac de fiecare dată când ne vedeam.Si el la fel, bineînțeles.A fost afectuos și deschis sufletește încă de la inceput.Simteam că mă place.Insa,cu timpul parca ceva s-a stins.El a trebuit sa plece in străinătate din nou.Am comunicat online.Mentionez ca atunci când vorbeam online părea cuprins de dorul de a mă revedea.Cand se întorcea însă parcă era diferit.Am simțit cumva acea răceala.Acea sclipire dintre noi parca dispăruse.Am simtit-o și eu,nu doar el. Nu mai era prea atent cu mine,nu îmi oferea niciun dar,acele cuvinte frumoase nu le mai rostea.Comunicarea dintre noi nu mai era aceeași...devenea foarte tăcut, îngândurat.Pur și simplu m-a făcut să nu mai simt acel entuziasm pe care îl aveam din plin inainte.Fiindca sta mai departe de mine,ne vedem de maxim 2 ori pe săptămână.Dupa o discutie avută,am înțeles de la el că îl afectează aceste plecări in străinătate și că nu crede că această relație ar funcționa.Este foarte pesimist și parcă și-a pierdut cheful de viață.Imi transmite aceasta energie negativă.Am incercat să îl înțeleg cumva,dar e dificil.Stiu că mă iubește,așa cum și eu simt,dar se pare că doar iubirea nu e de ajuns.Am discutat cu el toate acestea și el a zis că eu as merita ceva mai bun,că nu crede că aș fi fericita cu el(când eu asta îmi doresc).Totuși,el nu mi-a spus că ar vrea o despărțire,ci că nu ar vrea sa mă piardă.Am decis să îi acord o ultimă șansă,să las timpul sa decidă,să nu forțez nimic.Intrebarea mea ar fi daca,într-adevăr,ar merita sa continui această relație sau nu?Poți să ai alaturi un om care gândește atât de negativ,pentru care nimic parca nu mai contează?In locul meu voi cum ați proceda?

#2
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
daca nu e topic de trolling:

Quote

Am discutat cu el toate acestea și el a zis că eu as merita ceva mai bun,că nu crede că aș fi fericita cu el(când eu asta îmi doresc).Totuși,el nu mi-a spus că ar vrea o despărțire, ci că nu ar vrea sa mă piardă.

lol, la 22 de ani esti probabil la varsta aia la care toti tinerii sunt parca si orbi si surzi.  mai clar de atat ce vroiai sa-ti spuna ?
din ce povestesti tu, el oricum nu prea pare incantat de voi 2, ce rost are sa-ti pierzi vremea cu asa ceva ?

Edited by takillya, 03 August 2022 - 14:43.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ai alternative? GO!

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Mereu exista alternative  :)

#5
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

 Bibi-13, on 03 august 2022 - 13:44, said:

Am discutat cu el toate acestea și el a zis că eu as merita ceva mai bun,că nu crede că aș fi fericita cu el.

Când cineva îți spune că ai merita pe cineva mai bun, crede-l (crede-o)!

Al tău încă nu e decis, că spune și că nu vrea să te piardă. Uneori trebuie să fii tu aia mai matură și să iei decizia pentru el. Sau poate se întrevede o altă soluție până la urmă, așteptând. Să fie mai clar cu intențiile lui...

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
a gasit ceva mai bun si nu stie cum sa-ti dea cu praf de mers.

Edited by laffin, 03 August 2022 - 15:12.


#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
da, o relatie care se desfasoara exclusiv la distanta nu se prea poate. io insa mor pe astia care lasa timpul sa decida si mai acorda 'o ultima sansa'. fratiuer, tii la relatie, lupta in plm pentru ea pana la capat. sa stai pe propriile buculite si sa astepti 'sa se rezolve' (o alta vorba mare romaneasca) e cel mai mioritic lucru pe care poti sa-l faci.

ala o avea niste probleme, cum avem toti, nimeni nu e depresiv din placere. pe cei mai multi plecati de acasa ii afecteaza distanta. poate e o chestie temporara, sau poate e o problema clinica. vorbeste cu el despre, du-te dupa el, cauta solutii sa vina el la tine, sa stati cumva si impreuna, nu doar pe telefon. aia inseamna sa vrei, sa ai un tel si sa-l urmaresti. o faci pentru tine, nu pentru el.

altfel, nu te mai tangui p-aici sau aiurea ca nu ti-a iesit si tie ca-n filme.

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011

 Bibi-13, on 03 august 2022 - 13:44, said:

Am discutat cu el toate acestea și el a zis că eu as merita ceva mai bun
Aici e interpretabil. Poate că într-adevăr nu mai simte același lucru pentru tine. Sau vrea să-ți aplice un test, să vadă cum te raportezi tu la relația voastră, și cum reacționezi la ipoteza că s-ar putea termina totul.

 Bibi-13, on 03 august 2022 - 13:44, said:

ne vedem de maxim 2 ori pe săptămână
De două ori pe săptămână e rezonabil, dar nu pentru mult timp. Pe măsură ce avansează relația veți simți nevoia să aveți contact cât mai des.
Dacă problema asta nu se poate remedia, atunci e mult mai convenabil pentru amândoi să rupeți legătura cât mai repede. Relațiile la distanță niciodată nu funcționează.
Și nu consider că pentru o relație trebuie să ”lupți”, ci totul trebuie să decurgă firesc, într-o notă pozitivă, atunci știi că sunteți compatibili și că relația e ce trebuie. Dacă forțezi prin ”luptă”, nu e decât o autoamagire rezultată din disperarea de a nu fi singur.

Edited by glassofwine, 03 August 2022 - 15:50.


#9
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Relatiile la distanta sunt cauza pierduta!
Eu personal am avut pana sa-mi cunosc sotia o astfel de relatie si ne desparteau numai 105Km - Ploiesti eu, Brasov ea! Era sa ne si logodim cand ea n-a mai vrut sa-si mai lase orasul, colegii de scoala,facultate,familia.Aveam si apartament sa-i ofer, vorbisem si de un serviciu...
Daca am vazut ca nu si nu... ura si la gara! Acum am familie si tot ce-mi trebuie, inclusiv copil.
Cauta-ti un baiat din orasul tau! Lasa himerele... ei plecat in strainatate... cand vrea sa faceti dragoste, si-o ia manual...
Daca eu nu am reusit la numai 105 Km, am si masina... dar tu cu el plecat la naiba-n mapamond...
Pune capat la "joaca" asta si cauta-ti un baiat aproape de tine!

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
cam mosh pentru tine.

#11
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Cum aș proceda eu? Dacă l aș iubi și aș simți că mă iubește, aș lăsa tot și l aș urma. Dar eu am o vârstă, deci o experiență de viață care m a învățat că în viață este despre totul sau nimic.



#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Este clar ca nu atinut mult chestia cu fluturi. Daca ati facut si sex, nu mai are nimic de descoperit, deci next scrie pe el.
Nu vreau sa te supar, sau sa fiu acid sau ironic, dar este gata. El incearca acum o despartire soft.
depinde de tine daca o sa-i mearga.Posted Image  Se poate si hard.

Edited by johnnickelby, 03 August 2022 - 16:14.


#13
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 12.09.2019
Initiatoareo vezi poate te testează sa vada cat tii la el si implicit la relatie ..

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand iti spune ca meriti ceva mai bun, iti da jet intr-un stil frumos , poate se mai intalneste cu tine ca sa se "descarce" de hormoni , si dupa merge la alta Posted Image .

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 routerboard71, on 03 august 2022 - 16:03, said:

Relatiile la distanta sunt cauza pierduta!
Eu personal am avut pana sa-mi cunosc sotia o astfel de relatie si ne desparteau numai 105Km - Ploiesti eu, Brasov ea! Era sa ne si logodim cand ea n-a mai vrut sa-si mai lase orasul, colegii de scoala,facultate,familia.Aveam si apartament sa-i ofer, vorbisem si de un serviciu...
Daca am vazut ca nu si nu... ura si la gara! Acum am familie si tot ce-mi trebuie, inclusiv copil.
Cauta-ti un baiat din orasul tau! Lasa himerele... ei plecat in strainatate... cand vrea sa faceti dragoste, si-o ia manual...
Daca eu nu am reusit la numai 105 Km, am si masina... dar tu cu el plecat la naiba-n mapamond...
Pune capat la "joaca" asta si cauta-ti un baiat aproape de tine!

aaa, pai daca aveai si masina e clar...

#16
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Poate vrea să aibă pe cineva în țară, să nu fie singur...
Ești tânără, ai o viață înainte. Dacă nu mai simți nimic, pune punct relației și caută-ți pe altcineva care să țină la tine.

#17
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 06.01.2022
WTF, ai 22 de ani. Da-l dracu' si vezi-ti de viata linistita..

Edited by Arhanghelul_Mihail, 03 August 2022 - 17:24.


#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 johnnickelby, on 03 august 2022 - 16:09, said:

Este clar ca nu atinut mult chestia cu fluturi. Daca ati facut si sex, nu mai are nimic de descoperit, deci next scrie pe el.
Nu vreau sa te supar, sau sa fiu acid sau ironic, dar este gata. El incearca acum o despartire soft.
depinde de tine daca o sa-i mearga.Posted Image  Se poate si hard.

De acord cu tine ! Ce nu pricep e de ce atata lalaiala pentru o ''relatie'' care e clar ca nu mai e relatie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate