Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce "admiratori" ai sistemului android trec la iOS?

* - - - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
274 replies to this topic

#271
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

 vrajitoruldinoz, on 15 august 2022 - 06:06, said:

Dar nu e asa.  Majoritatea replciiclor vin din ignoranta sau aiureli irelevente ca e greu sa-ti schimbi ringtoneul sau ca nu poti sa lasi spatii libere in desktop. Ce om se uita la asa ceva?

Mai omule, tu esti serios?
Daca toti laudatorii Apple latra pe-aici ca produsele Apple "just work" si ca iOS e simplu si usor de utilizat, cum mama naibii iti explici ca pentru o simpla schimbare a unui ringtone trebuie sa faci conversii si incarcari in itunes, pe cand pe Android dai un click si gata?
De asemenea, e logic ca vreau sa pot sa mut iconitele pe desktop asa cum vreau eu, nu cum imi impune Apple, pentru ca vreau sa am iconite doar pe ultimele 2 randuri de jos, ca sa pot sa accesez aplicatiile doar cu degetul mare. Si e treaba mea daca vreau sa las spatiu liber intre iconite, nu-mi impune tu, Apple, cum sa imi fie afisate aplicatiile pe ecran.
Tot felul de limitari tampite ale iOS care sunt insotite de tot felul de scuze si mai tampite.

Singurul meu regret e ca in ultimii 2 ani si producatorii de telefoane Android au luat-o pe aratura, daca inainte Samsung matura pe jos cu Apple, acum s-a luat dupa marul stricat si nu numai ca face aceleasi lucruri mizerabile, ba mai si pluseaza, fiind si mai mizerabil.
Asa ca dezamagirea mea nu se indreapta in totalitate impotriva Apple, ci si a producatorilor de telefoane Android, daca cu mult timp inainte alegerea rationala era Samsung, acum nici nu stii ce sa mai alegi. Inima imi spune Asus sau Sony... restul au devenit copii de Apple. Astept cu o ultima farama de speranta seria Galaxy S23, sa pot sa scap de saracia asta de 13 Pro si sa inchid o data pentru totdeauna capitolul Apple si iPhone din viata mea. No more apples, m-am decis.

Edited by lex2010, 15 August 2022 - 16:20.


#272
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Cred ca este mentalitatea fan boy.
Am iubit Nokia si Symbian.
Cand am cumparat primul telefon cu android am ramas cu o impresie placuta. Widgeturi, programe gratuite.
Program GPS gratuite, un sistem de operare foarte simplu.

Problema Apple este legata de preturi. Cam atat despre sinceritate.

#273
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 lex2010, on 15 august 2022 - 16:15, said:

[...]cum mama naibii iti explici ca [...]
De asemenea, e logic ca vreau sa pot sa [...]
Cauta in dex definitia cuvantului "paradigmă" si vezi ce inseamna schimbarea ei.
Aici vad exact aceeasi discutie care e la sectiunea auto cu masinile electrice.
Sunt in general vorbind superioare celor termice (din o groaza de motive), dar au si ceva neajunjuri pentru ca pur si simplu utilizarea lor e diferita pentru obtinerea acelorasi rezultate.

 lex2010, on 15 august 2022 - 16:15, said:

Tot felul de limitari tampite ale iOS care sunt insotite de tot felul de scuze si mai tampite.
Nope ... nu sunt limitari tampite, este vorba doar un alt mod de utilizare al dispozitivelor. Daca nu poti respira fara acele "limitari" atunci iOS nu e pentru tine, la fel cum nici o masina electrica nu e pentru cineva care are anumite pretentii punctiforme care se aplica doar masinilor termice.

Edited by ro_explorer, 15 August 2022 - 16:39.


#274
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

 lex2010, on 15 august 2022 - 16:15, said:



Mai omule, tu esti serios?
Daca toti laudatorii Apple latra pe-aici ca produsele Apple "just work" si ca iOS e simplu si usor de utilizat, cum mama naibii iti explici ca pentru o simpla schimbare a unui ringtone trebuie sa faci conversii si incarcari in itunes, pe cand pe Android dai un click si gata?
De asemenea, e logic ca vreau sa pot sa mut iconitele pe desktop asa cum vreau eu, nu cum imi impune Apple, pentru ca vreau sa am iconite doar pe ultimele 2 randuri de jos, ca sa pot sa accesez aplicatiile doar cu degetul mare. Si e treaba mea daca vreau sa las spatiu liber intre iconite, nu-mi impune tu, Apple, cum sa imi fie afisate aplicatiile pe ecran.
Tot felul de limitari tampite ale iOS care sunt insotite de tot felul de scuze si mai tampite.

Singurul meu regret e ca in ultimii 2 ani si producatorii de telefoane Android au luat-o pe aratura, daca inainte Samsung matura pe jos cu Apple, acum s-a luat dupa marul stricat si nu numai ca face aceleasi lucruri mizerabile, ba mai si pluseaza, fiind si mai mizerabil.
Asa ca dezamagirea mea nu se indreapta in totalitate impotriva Apple, ci si a producatorilor de telefoane Android, daca cu mult timp inainte alegerea rationala era Samsung, acum nici nu stii ce sa mai alegi. Inima imi spune Asus sau Sony... restul au devenit copii de Apple. Astept cu o ultima farama de speranta seria Galaxy S23, sa pot sa scap de saracia asta de 13 Pro si sa inchid o data pentru totdeauna capitolul Apple si iPhone din viata mea. No more apples, m-am decis.

Hater iOS pentru ca nu ii convine aranjarea iconițelor… La fel pot sa fiu hater Android ca îți freacă telefonul in 2 ani și îl schimbi cu altul ca sa ai ultimele update-uri.

Eu am iPhone 8+ de 4 ani și nu-l schimb, încă merge. Dacă ai vedea starea fizica (ecran spart și spatele spart, deh, e de sticla) nu i-ai da vechimea. Și încă merge

Eu am iOS și îl prefer dpdv al Securității datelor. Și al OS-ului  foarte stabil.

Deja topicul devine iOS vs Android. Imediat se ajunge și la jigniri. Ca dacă ăla nu are același pct de vedere cu tine, te face prost și in alte moduri, pentru ca el însuși nu poate explica. Și ca atare devine frustrat…

Fiecare OS are avantaje și dezavantaje și fiecare isi  decide ce fel de telefon și ce OS vrea pe telefon

#275
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Topicul deja e versus si cu jigniri, ca intotdeauna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate