Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

De ce "admiratori" ai sistemului android trec la iOS?

* - - - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
274 replies to this topic

#19
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postutopium, on 03 august 2022 - 11:12, said:

Nevasta-mea a trecut de la Android la iOS pentru ca si-a spart Androidul vechi si aveam un iPhone nou si nefolosit prin casa pe care nu il dorea nimeni altcineva (am incercat sa o conving si pe fiica-mea sa-l ia, dar nu a vrut sa renunte la Galaxy S-ul ei) ... si am zis ca nu mai dam 2.000 de lei pe un Android mid-range daca tot avem iPhone-ul ... nu stiu daca va ramane pe iPhone la urmatorul, probabil nu (nu o incanta pana acum).

Eu intrebam de ce ai trece de la ios la android...

#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Intrebai gresit, nu e tema topicului.

Si, pentru altii, nu e vorba despre telefoane ci de sistem de operare.
Calitatea telefoanelor e bonus!

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am trecut la iOS acum... am uitat! Dar mi-am luat iphone 6s plus (ceea ce se numeste o mocaciune = super ocazie). In iarna am primit 11, asa ca l-am vandut pe cel vechi. Destul de bine... 600 lei. Apoi ne-am luat ipad, apoi airpods (multe... toti avem). Majoritatea membrilor de familie au si Apple watch. Eu raman fidel ceasurile mecanice...
Tin minte dupa ce-am trecut la iOS ca am injurat vreo luna-doua toate restrictiile...
Ce este de remarcat la Apple este imbinarea produselor lor, calitatea si securitatea.
Pentru ca este o diferenta de marketing intre cele doua.
Apple nu vinde SO, ci construieste device-uri care il utilizeaza. Google vinde SO.
Sa nu uitam ca Google a incercat sa faca niste telefoane, niste tablete (parca)... esecul a fost total. Era prea tarziu...
O chestie similara este intre Microsoft si Apple.
Cine castiga? Dar de ce trebuie sa fie un castigator? De ce mereu si mereu cineva vrea sa faca o ierarhie intre ele? Nu esti nici mai destept, nici mai avut daca folosesti Android, Microsoft sau iOS.
Pierdeti timpul...

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am din 2010 android (doar telefoane din gama Galaxy S sau Galaxy Note si tablete din gama TAB S) si nu voi trece pentru nimic in lume niciodata la IOS.
Am telefon se servici Apple si dpmdv e un GUNOI.

#23
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Eu sunt intr-o dilema destul de mare... ma simt foarte bine cu Android-ul, din 2011 pana in prezent am avut doar telefoane cu android, din 2016 am si telefon de servici Iphone (SE1 si acum SE3). Ma inteleg muuuult mai bine cu Android dar in martie trebuie sa imi vina noua masina si am vazut ca AppleCar arata mult mai bine ca si Android Auto.
Va fi o decizie grea in martie cand voi avea de ales intre a ramane la Android si a avea o interfata mai rudimentara in masina sau au trece la Iphone si a avea o interfata mai complexa.

In momentul asta sunt decis cam 70% sa raman pe Android vs 30% sa trec pe Apple...

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,425
  • Înscris: 30.08.2017
Ce diferente majore ai gasit intre Apple Car si Android Auto?

#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostNaijax, on 03 august 2022 - 11:06, said:

Pai Bo$$
La asa topic = asa raspunsuri

Intrebi de ce unii trec de la Android la iOS dar ne explici de ce matale ai trecut de la Windows Mobile la iOS
Adica trollezi propriul topic

No comment

Nu trollez nimic.
Windows mobile 10 era la vremea lui cel mai fluent sistem de operare si normal am explicat de ce am renuntat la el ca telefon principal.
Daca tu nu vrei sa renunti la android nu e nicio problema, rubrica e pentru cei ce au renuntat si vor sa explice de ce.
Poate in bine, poate in rau!

P.S. Chiar si acum Lumia 950 pe care-l folosesc (din 2017) se "misca" fara lag (si fara actualizari) si are camera foto mai buna ca multe chinezarii recente de bani multi!

Edited by breitner, 03 August 2022 - 12:03.


#26
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 03 august 2022 - 10:42, said:

Eu, de exemplu, am fost nevoit sa trec de la  windows mobile la iOS din pricina lipselor de actualizari ale aplicatiilor ((si inchiderilor) si SO.
Alternativa aveam Android (care nu mi-a placut si nici nu-mi place (tocmai ca l-am folosit in trecut si acum ocazional)), Eelo (bazat tot pe linux) sau iOS.
Am ales iOS mai ales pentru calitatea telefoanelor si siguranta sistemului de operare (actualizari garantate 5 ani (pentru SO si aplicatii), aplicatii verificate, sistem greu de "spart" de oricine, etc).

Nu e caz de polemica (multi "inversunati" aparatori ai androidului de pe aici in trecut aleg iOS) ci doar ce i-a determinat sa faca trecerea la iOS (pentru unii obisnuiti de ani de zile cu android cam greoaie).

P.S. Folosesc in continuare windows mobile (am 3 cartele) dar ca telefon secundar si "aparat foto".

Nu știi de pe acum că un iphone este un status symbol și că pari bogat cu el? Galaxy Z Fold 3 afla pe pielea lui ca nu e suficient sa fii telefon scump ca sa fii considerat "cool". Nici Oppo Find N sau Mate XS2 nu prea fac purici pe piata ultra-scumpa.

Cate celebritati sau influenceri non-tech au altceva decat iphone? Doar de PewDiePie stiu ca are Fold.

Alegerea logica din punctul meu de vedere (personal deci) este sa iei Samsung sau telefon de la chinezi, nu iphone.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postbreitner, on 03 august 2022 - 11:57, said:

...

Eu am trecut de la iOS la Android pentru ca Apple NU permite instalarea de hardware non-Apple pe iOS
Niste nesimtiti

#28
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostTrafalgarLaw, on 03 august 2022 - 11:58, said:

Nu știi de pe acum că un iphone este un status symbol și că pari bogat cu el? Galaxy Z Fold 3 afla pe pielea lui ca nu e suficient sa fii telefon scump ca sa fii considerat "cool". Nici Oppo Find N sau Mate XS2 nu prea fac purici pe piata ultra-scumpa.

Cate celebritati sau influenceri non-tech au altceva decat iphone? Doar de PewDiePie stiu ca are Fold.

Alegerea logica din punctul meu de vedere (personal deci) este sa iei Samsung sau telefon de la chinezi, nu iphone.

Eu stiu ca am luat (acum 1 an) 8 Plus nou cu 270€.
Deci de unde bogatie?

Cat despre chinezarii...

Edited by breitner, 03 August 2022 - 12:07.


#29
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Postutopium, on 03 august 2022 - 11:05, said:

In inceputul lui 2010 Androidul avea sub 5% market share iar iOS-ul peste 30%. Acum Android are 72%, iar iOS are 27%. Trage singur concluzia ...

cel mai prost comment.

Pe Android ai o gramada de produse de la ieftinache pana la premium, de la N producatori, care multe se dau de operatori la greu  la abonamente :) . Mult mai usor pentru multi utilizatori sa achizitioneze Android.

Pe IOS toate produsele sunt scumpe, mai premium, automat publicul e mai restrans pentru achizitie.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postutopium, on 03 august 2022 - 11:12, said:

Nevasta-mea a trecut de la Android la iOS pentru ca si-a spart Androidul vechi si aveam un iPhone nou si nefolosit prin casa pe care nu il dorea nimeni altcineva (am incercat sa o conving si pe fiica-mea sa-l ia, dar nu a vrut sa renunte la Galaxy S-ul ei) ... si am zis ca nu mai dam 2.000 de lei pe un Android mid-range daca tot avem iPhone-ul ... nu stiu daca va ramane pe iPhone la urmatorul, probabil nu (nu o incanta pana acum).

iezact!
fi-miu, sătul de un 6s+ (made in 2014) a trecut la un S21, parcă...
io, crăpai un lg vechi de când lumea și am preluat 6s+-ul
îl am și azi :P

sincer, pt vb/poze/mail/plată NFS/citit ziare NU există diferență-ntre android și iOS

hmmm, ar fi una: un word primit pe email se deschide instant pe iOS, dar pe android întâi se-nvârte cerculețu, apoi încarcă biblioteca, apoi ecran negru (cam 1/15 sec :P ) apoi mă-ntreabă cu ce să deschidă fișierul, dacă doar acum sau și mâine, poate poimâine :P hahaha!

(androidul de pe un samsung A10, made in 2020)

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,524
  • Înscris: 21.03.2020

View Postutopium, on 03 august 2022 - 11:05, said:

In inceputul lui 2010 Androidul avea sub 5% market share iar iOS-ul peste 30%. Acum Android are 72%, iar iOS are 27%. Trage singur concluzia ...

View Post_R_A_D_U, on 03 august 2022 - 11:30, said:

Eu intrebam de ce ai trece de la ios la android...

Pentru ca nu vreau sa fiu consumator captiv, la mana unui producator parsiv, atunci cand vine vorba de: aplicatii, servisare, politica de preturi neconcurentiala, (batterygate, lipsa piese de schimb AM, etc...)
Eu am trecut oarecum "obligat"  de la Android la IOS acum 1 an si inca regret miscarea... Oricum nu recomand aceasta schimbare. Dealtfel am pastrat si telefonul Android pe care-l folosesc cand am nevoie. Daca vrei un smartphone pe bune, pe care sa-l si folosesti ca atare. atunci nu te arunca la Iphone!

#32
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
De exemplu eu folosesc android pentru ca mai fac mici aplicații ca hobby. Pentru cine nu știe, aplicațiile android sunt scrise în mare folosind limbajul Java.

M-ar tenta iPhone dar nu am ce face cu 2 telefoane și nici nu am chef să învăț swift sau objective C (limbajele folosite pentru aplicații ios).

Mă rog, pentru masa de utilizatori nu contează, dar am zis să adaug și o altă părere.

#33
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postbreitner, on 03 august 2022 - 10:42, said:

Am ales iOS mai ales pentru calitatea telefoanelor
Copilul cel mare m-a tot batut la cap ca vrea ifon sa fie si el la moda asa ca de ziua lui i-am cumparat un ifon unspe, nou nout. Pana la ifon am cumparat la telefoane de nu mai tin minte, de la d-alea ieftine pana la flagship, toate android si nu doar samsung (oppo, motorola, huawei ...). La niciunul din telefoanele alea proaste cu androind nu am patit sa se innegreasca o parte a monitorului asa cum a facut ifonu ala minunat si nou nout. Asa ca retur si papa ifon d-ala calitativ, ramanem la prastii cu android.
BTW, cand ti se sparge monitoru la ifon ce faci, il schimbi sau iti iei alt ifon?

#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa nu uitam de widget-uri Posted Image
Sunt super OK si nu exista pe iOS

#35
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eeh, au facut si ei acum ceva insa partea de customizare a lor este inexistenta !
On: de curiozitate, de nevoie, de plictiseala !

#36
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Am trecut la iOS în 2018, pentru stabilitate, suport îndelungat și update-uri regulate. Dar pe atunci, încă aveau glume în loc de baterii și am revenit pe Android. Acum, m-aș întoarce iar, dacă găsesc un deal bun.

View PostNaijax, on 03 august 2022 - 12:23, said:

Sa nu uitam de widget-uri Posted Image
Sunt super OK si nu exista pe iOS

Există, de la iOS 14 sau 15.

Acum, eu personal nu le foloseam, pentru Raiffeisen Bank nu avea unul. Așa că... i-am zis pas.

Eu sunt mare fan al Android-ului stock. Nici măcar wallpaper nu am, am o poză neagră. Când eram mai mic, îmi plăcea să am teme pe XP, dar a trecut vremea.

Nici custom ROM-urile cu prea multe funcții nu îmi plac. Sunt unii care mor după ele. Eu prefer Lineage OS sau Pixel Experience. Dar înclin spre PE, căci pe Lineage trebuie să fac neapărat root dacă vreau aplicații de bancă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate