Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Bec LED antibacterian - adevar sau pseudostiinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Salut,

Cautam diverse pe un site si dau de bec LED antibacterian, marca Osram.

Se lauda cu urmatoarele:
Descompune și neutralizează mirosurile.
Este folosit pentru a combate bacteriile prin folosirea iluminatului de zi cu zi.
Lumina vizibilă generată de bec activează nanopelicula.
Circulația naturală a aerului aduce bacteriile și mirosurile în contact cu pelicula, unde sunt descompuse și neutralizate.
Niciun material nu este consumat în timpul reacției.
Pelicula permanentă poate rezista mulți ani.


Inteleg ca e diferit de alea bactericide cu lumina UVC, care sunt folosite in spitale si nu trebuie sa fie persoane in incapere, atunci cand sunt folosite.


Adevar?
Pseudostiinta?
A folosit cineva?

Multumesc,

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Poate are și ceva emisie de UV, pe lângă vizibil, dar dacă e de valoare mică ajută ca o frecție la piciorul de lemn.

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Pai e din ce înțeleg omoară bacteriile prin contact nu prin iradiere cu uv.
Dunno dacă e pseudostiinta sau nu.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Orice bec aprins devine automat si antibacterian. Probabil ca mai are in plus un strat de ioni de argint. La pretul de 20 de lei becul, nu e ceva sf.

#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Mai rămâne să facă și cafea... Sau erecții

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007
UV-C-ul daca este cu adevarat uv-c, are dublu efect bacterian, atit prin radiatie cit si prin producerea de ozon.
exista tuburi "de neon" bactericide, se recunosc prin faptul ca nu au luminofor pe tub si mai ales, sunt de dimensiuni atipice, neputind fi momtate in instalatii "casnice", pentru a preintimpina utilizarea de catre nepriceputi Posted Image

revenind la dracovenia aia cu leduri, nu stiu cit de "puternica" este emisia, ti-as indica sa mirosi in zona iluminata, dar daca nu stii care-i mirosul de ozon, sa nu tragi mult in plamani, mai bine lasa.

nu e pseudostiinta, folosesc, dar cu tub.

ca fapt divers, uv-cul, ataca materialele organice (plastic, cauciuc, piele, carne) si nu penetreaza sticla ordinara, tocmai de aceea, tuburile se fac din quartz, fapt care duce la preturile "exorbitante" ;)

Edited by r_murphy, 03 August 2022 - 09:48.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
E ceva mai aproape de vechile becuri cu incandescenta - alea omorau bacteriile prin caldura degajata. Da alea omorau si insecte...

Becurile noi LED nu omoara nimic daca nu au UV. Au "carcasa" din palstic de obicei, nu din sticla - e chiar friendly ptr bacterii si virusi.

Probabil au mai pus un strat de "ceva" peste ca sa aiba ceva efect antibacterian si din pozele de pe net vad ca se utilizeaza in veioze.

Practic insa e doar o gaselnita de marketing.

Insa e Osram... bunicele, dar prefer sa pun cativa lei in plus si sa iau Philips - Osramurile care le-am avut s-au ars toate dupa 1-2 ani de utilizare.
Philips... o singura data in 30 de ani. Inca am Philips-uri din anii 90 functionale.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Eiji, on 03 august 2022 - 08:40, said:

Adevar?
Pseudostiinta?
A folosit cineva?

Multumesc,

Cred ca brigada de marketing de la OSRAM este una foarte activa. Ei stiu ca imbecilii se inmultesc in progresie geometrica si atunci inventeaza diverse lucruri nastrusnice. Ceva asemanator a fost si la becurile auto, care erau nemaivazute si de-a dreptul magice.
Cum se zice si minciuna-i vorba si hartia rezista la orice iar manipulatii si maimutele europene cu drepturi saliveaza de-a dreptul cand citesc asa ceva.

Edited by adisz, 03 August 2022 - 10:53.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
cred ca e ceva pe baza de ioni de argint, dupa cum vezi pomeneste de o pelicula... si de aerul care poarta microbii pe acea pelicula, deci are efect numai pelicula si bacteriile care si cate intra in contact cu ea, nu dezinfecteaza in alte zone..

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 Eiji, on 03 august 2022 - 08:40, said:

Pseudostiinta?
100%.

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cand apare modelul care face cartofi prajiti, sigur imi iau si eu.

#12
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ce gaselnita... Daca-l dai cu insecticid da rezultate excelente impotriva insectelor pe care le poarta destinul sa intre in contact cu suprafata activata.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007

 andreic, on 03 august 2022 - 11:13, said:

100%.
cu leduri, da, intr-o oarecare masura, cu tuburi neon, sigur NU!!

am folosit (asa cum scriam mai sus) pentru inlaturarea mirosului de linoleum nou + adeziv, dintr-o incapere proaspat data in folosinta. tub de 11w inchis intr-un tub cu ventilatie fortzata, mergea cite 15 min cu 45 pauza, toata noaptea (programator), dimineata mirosea a aer proaspat ;)

vezi ca pe la covid, era un topic in care se discuta despre utilizarea uv-ului in sterilizare, lupta impotriva covid, am pus acolo niste poze cu "dracovenia" mea ;)

#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Aer curat, adica mirosea a ozon. Nu e chiar benefic in doza dupa ureche.
Revenind la subiect e o gaselnita de marketing asta de la Osram.
Mai bine pui cleanta de alama nelacuita la baie. Are sigur un efect antibacterial mai benefic decat becul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate