Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme imprimanta HP Envy 6020e

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Am o imprimanta HP Envy 6020e. M-a mancat in ass sa ma inrolez in programul instant ink si HP+. Dupa cateva luni am decis sa ma dezabonez deoarece nu mai aveam multe documente de imprimat. Am zis ca e mai ok sa-mi cumpar doua cartuse generice care au acelasi pret dar printezi mai multe pagini.
Problema e ca nu poti imprima fara sa ai cont HP Smart, iar imprimanta e blocata.
Cum dracu fac sa pot utiliza imprimanta? In afara de a cumpara cartusele originale.
Exista vreu soft generic ce il pot utiliza pentru imprimanta?

Edited by varu_alin, 03 August 2022 - 07:14.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ti-au trimis si firmware-ul cu care a venit imprimanta. A ramas inrolata in programul instant ink si doar abonamentul ti-a fost dezactivat. II anunti ca imprimanta va fi folosita doar local fara acces la internet. Nu au voie sa-ti limiteze dreptul de utilizare daca nu mai beneficiezi de nici un abonament.

#3
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

View Postvaru_alin, on 03 august 2022 - 07:13, said:

Am o imprimanta HP Envy 6020e. M-a mancat in ass sa ma inrolez in programul instant ink si HP+. Dupa cateva luni am decis sa ma dezabonez deoarece nu mai aveam multe documente de imprimat. Am zis ca e mai ok sa-mi cumpar doua cartuse generice care au acelasi pret dar printezi mai multe pagini.
Problema e ca nu poti imprima fara sa ai cont HP Smart, iar imprimanta e blocata.
Cum dracu fac sa pot utiliza imprimanta? In afara de a cumpara cartusele originale.
Exista vreu soft generic ce il pot utiliza pentru imprimanta?
Nu pricep, contul HP smart nu e legat de instant ink.  HP smart merge si fara Insta ink . Si eu initial am  avut Insta Ink  la care am renuntat pentru ca nu respectau  durata de expediere a cartuselor.  De la 24 de ore aveam si 3 zile de intarziere.  Dupa ce am renuntat  la Insta Ink am facut un hard reset (cu cartusele originale cu care a venit imprimanta)  si am continuat sa o folosesc (doar ca eu inca folosesc cartuse originale HP).  Din cate stiu eu imprimantele astea cu e in coada merg doar cand sunt conectate la internet, parca si scrie ceva la specificatiile lor). A mea este 4120 e.

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Dap, se pare ca functioneaza doar cu cartuse originale.

#5
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Toate imprimantele sunt concepute să funcționeze doar cu cartușe originale. Că au apărut pe piață și compatibile asta este altă mâncare de pește. Dar toate cartușele originale au un chip, cele cu toner, sau un circuit sau un chip mai puțin sofisticat cele cu cerneală. Chipul sau ce ce îl înlocuiește ajută la recunoașterea cartușului care se introduce în imprimantă su, câteodată contorizarea numărului de pagini printate. Nu cunosc punctual tipul de imprimantă pe care îl ai tu dar înceracă să le reîncarci când se termină. Dacă nu doar cartușe originale.

Edited by fiordm, 11 August 2022 - 10:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate