Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ssangyong Tivoli 2021

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Dupa ce a venit masina, la 130 km am schimbat rotile.
Am luat jante ceva mai late decat dau ei, 6.5j in loc de 6j, anvelope Conti TS870, 205/65/R16.
Umflate la valoare data de ei, 2.4 bar, cam țopăie ... le-am lasat la 2.2 si este exact ce trebuie.
Am facut doar vreo 500 km, o iesire spre Magurele, o tura pe Antiaeriana si un drum de Urziceni, sa duc rotile de vara.
La 100 km/h parca stau pe loc ... ajunge foarte usor la 160, stabilitate buna, raspuns extrem de precis mai ales data pe Sport (chiar daca am cutie manuala, are si mod Sport, care intareste directia si schimba si raspunsul la pedala).
Are un sprint frumos, daca vrei/ai nevoie de un raspuns mai sportiv de la ea, ai cu ce.
La fiecare plecare cu masina apas 2 butoane: start/stop (dezactivare) si Sport.
Multumit si de faruri, am mers si noaptea ... nu bat ca un Mercedes, dar ofera o vizibilitate buna. Categoric mult mai buna decat niste halogene ...
Foarte silentioasa la interior ...daca si nevasta (habarnista) a remarcat asta, inca de la drive test, inseamna ceva ...

#74
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Am facut revizia de 15000 km luna trecuta. Pentru cei interesati a fost 1075 lei.

Edited by mardan66, 15 March 2023 - 07:51.


#75
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Tivoli continua intr-un nou facelift. Detalii aici

#76
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Da, dar prețul nu-l mai face atractiv.
Din păcate.

Edited by FlapJack7, 17 June 2023 - 16:07.


#77
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Pai preturile pentru Europa încă nu se știu. Pe mine că posesor mă interesează mai mult că vor exista in continuare piese pentru garanție și alte alea...

#78
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
SI pe mine mai bate gândul sa iau un TivoliPosted Image Posted Image

#79
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Salut!Cum se comportă mașinile după timpul de când le aveți!Au apărut ceva probleme la ele? Încă mă uit după un Tivoli Grand...

#80
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Dupa un an de zile si 23.300 km, foarte multumit.
Am facut cu el si un drum de Anglia ... m-am ofticat ca n-am reusit inca sa vad cat duce maxim, am avut cateva tentative prin Germania, dar ori era aglomerat, ori intram pe limitari de viteza.
Masina se comporta excelent, sunt chiar incantat de ea.
Raspunde foarte bine la comenzi, ia viteza imediat, nu te rogi de ea ... stabila la viteze mari, unde modul Sport se pliaza excelent pentru un condus comfortabil (chiar daca e manuala, are mod Sport pentru volan/cutie/motor - se intareste directia si are un alt raspuns la.pedala).
Pentru cei ce inca stau in dubii, mergeti si faceti un drive-test.
La modelele cu cutie automata (majoritare pe masinile de drive-test) probabil veti sesiza un usor lag la plecarea de pe loc (eu il consider comun la majoritatea masinilor cu cutii automate, mai pronuntat sau nu in functie de valoarea/calitatea masinii). Mie nu mi-a placut, am ales manuala.
In rest, au o gramada de dotari (utile) incluse in pretul de start, au o structura de siguranta (cadre de otel) ce se simte in greutatea capotei/usilor, chestii care duc masinile astea printre primele locuri intr-un top calitate-pret.
Multi le aseamana, din necunoastere, cu niste chinezarii ordinare; dar, in realitate, sunt departe de asta ...

Edited by shymano, 17 January 2024 - 10:53.


#81
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc pentru amabilitatea de a răspunde! Știu că se mai plângeau unii posesori că la cele cu cutie manuală ar agăța dacă pot spune așa, la început apoi după câteva mii de kilometri nu s ar mai simți spun unii, alții au fost la reprezentanță pentru acest aspect! Consumul mai mare ar mai fi ceea ce mai zic unii în rest cam pare a fi o mașină bună!

#82
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Si eu am simtit ca agata din cand in cand.
La reprezentanta (SMT Pallady) mi-au explicat fenomenul si au zis ca e nevoie de un mic aft de sudura.
Am facut programare cand am avut timp si au rezolvat-o in ziua respectiva.
Cat priveste consumul, la mine sta asa treaba: masina luata anul trecut in noiembrie, in primii km imi arata 12-14% in Bucuresti, cu start-stop dezactivat. Daca am lasat start-stop activat, pana in februarie am facut vreo 12k km,cu un consum mediu pe Bucuresti de 10.5% (alergatura, curierat, etc adica nu mers de baba moarta spre biserica).
Afara, mers pe tempomat la 100 km/h, am avut 5.5%; altfel, daca m-am dat la ea, daca a fost si drumul mai aglomerat (depasiri mai multe si in scurt, franari dese), consumul s-a dus pe la 7.5-8%. Am mai postat p-aici, de exemplu drumul pana in Anglia l-am facut cu 7.7%, cu viteze la limita maxima a celor admise pe tronsoanele intalnite, cu cateva reprize de 200 km/h pe Germania.
Adica nu are nici un consum exagerat de mare ...

#83
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
E chiar ok mai ales că are și 163 cp nu e leșinată! Drumuri bune și mulți kilometri fără incidente!

#84
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.10.2010
Revizia de doi ani facuta in Militari. 1034 lei in total...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate