Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Firma de curatenie refuza sa plateasca salariul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cornelia-W

cornelia-W

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2022
Buna ziua,


Firma se numeste Deziclean Retail Division.
Dupa ce am lucrat la ei o luna si jumatate nu au vrut sa dea salariul, am insistat sa imi dea banii si cu greu au pus pe cardul de salariu doar 700 lei, apoi a mai durat inca 2 saptamani pana au mai dat inca 700 lei. In total au dat 1400 lei pe 2 luni de munca, am plecat de la ei si refuza sa imi dea banii pe perioada lucrata (la interviu mi-au spus ca salariul e de 2000 lei pe luna) si acum refuza sa imi dea pana si actele de lichidare. Ce as putea face ? Alti angajati mi-au spus ca au luat multi teapa de la aceasta firma si ca s-au dus la ITM sa reclame insa firma e mana in mana si ca le-a dat niste bani acolo ca sa nu mai depuna reclamatie, asa au zis ei insa eu nu stiu care e adevarul, ideea este ca au refuzat sa imi plateasca orele lucrate.
Cu ocazia asta... sa se fereasca cei care cauta un loc de munca serios... sa nu mai ia si altii teapa cum am luat eu cu aceasta firma.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Poate or fi zis ca 2000 BRUT :))

Glumesc, fa-le reclamatie si asta e, cauta alt contractor. Din pacate asta e situatia, se mai intampla sa faca anumite firme si lucruri de genul asta.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 cornelia-W, on 02 august 2022 - 11:21, said:

.... Alti angajati mi-au spus ca au luat multi teapa de la aceasta firma si ca s-au dus la ITM sa reclame insa firma e mana in mana si ca le-a dat niste bani acolo ca sa nu mai depuna reclamatie.....

pai du-te si tu, sa-ti dea si tie

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Sa te intreb daca ai semnat vreun contract la angajare?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sesizare la ITM

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
ITM nu are treaba cu platile salariilor... aia vin sa verifice contractele si protectia muncii - adica birocratia  :)

trebuie sa-i dai in judecata daca nu si-au onorat contractul.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi dacă n-are contract, ITM îi recompensează.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

acum refuza sa imi dea pana si actele de lichidare.
asta presupune ca exista contract de munca...

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 GlCA_Contras, on 02 august 2022 - 12:58, said:

asta presupune ca exista contract de munca...

Contract care trebuie să fie și înregistrat la ITM și ANAF. Că așa fac și eu un contract în Word.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009

 cornelia-W, on 02 august 2022 - 11:21, said:

am lucrat la ei o luna si jumatate nu au vrut sa dea salariul,

au dat 1400 lei pe 2 luni de munca

Tu stii totusi cat ai lucrat? 1.5 sau 2 luni?

In actele pe care le-ai semnat (contract individual de munca) ce data de incepere ai si ce salariu (brut/net). Daca ai lucrat la negru nu o sa mai vezi bani. Ceea ce este in acte trebuie sa iti plateasca altfel poti face reclamatie la ITM si se rezolva rapid. Dar in 99% din cazuri sunt ei acoperiti de acte si probabil nu ai vazut ce ai semnat de fapt...

#11
cornelia-W

cornelia-W

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2022

 AlexEn, on 02 august 2022 - 12:35, said:

Sa te intreb daca ai semnat vreun contract la angajare?
Da,  cu contract cu tot si... degeaba...tot incalca legea ei...nu stiu ce sa mai zic...imi pare rau de cei care vin dupa mine la angajare acolo si nu stiu ce ii asteapta. Munca foarte grea si foarte multa...plata ioc.

 miki07, on 02 august 2022 - 13:13, said:

Contract care trebuie să fie și înregistrat la ITM și ANAF. Că așa fac și eu un contract în Word.
Da...au inregistrat si contractul dupa o luna si jumatate cand am descoperit ca nu eram asigurata medical...m-am rugat de ei pt ca aveam nevoie de o trimitere de la dctorul de familie si nefiind asigurata nu imi dadea...

 Xman_ghio, on 02 august 2022 - 13:31, said:

Tu stii totusi cat ai lucrat? 1.5 sau 2 luni?

In actele pe care le-ai semnat (contract individual de munca) ce data de incepere ai si ce salariu (brut/net). Daca ai lucrat la negru nu o sa mai vezi bani. Ceea ce este in acte trebuie sa iti plateasca altfel poti face reclamatie la ITM si se rezolva rapid. Dar in 99% din cazuri sunt ei acoperiti de acte si probabil nu ai vazut ce ai semnat de fapt...
Am lucrat 2 luni. Doar ca dupa o luna jumate in care nu am primit salariul si nici asigurata medical nu eram...am inceput sa pun intrebari...am mai stat 2 saptamani...si am renuntat sa mai merg la munca acolo cand am ajuns la concluzia ca sunt in neregula total...
Am citit bine contractul inainte si ne-am inteles ca salariul va fi de 2000 lei in mana. La sediu la ei cand am fost sa vad care este situatia era holul plin de femei care se plangeau ca nu le-au platit salariile...atunci m-am si hotarat sa nu mai merg la munca la ei ca e clar...De la data semnarii contractului eu mi-am calculat fiecare zi de munca si stiam ca trebuie sa primesc salariul intreg pentru ca nu am lipsit nici o zi... in plus, am lucrat si de sarbatori nationale (libere de la stat) pe care au refuzat sa mi le compenseze in bani sau in zile libere...

Edited by Dany_Darke, 02 August 2022 - 15:34.


#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu rezolva nimic rapid ITM. V-am explicat cu ce se ocupa ITM. Plata salariilor nu e de competenta lor...

#13
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.05.2019
Daca ai lucrat legal, acte la ITM si ANAF (daca este cazul), nu iti ramane decat sa blufezi si sa le spui ca incepi procedura sa ii dai in judecata precum ca nu si au respectat contractul. Daca doresti sa ii dai in judecata, inainte de asta trebuie sa ai dovada precum ca ai lucrat acolo. Daca ai lucrat la negru, nu prea ai ce sa faci, decat sa le faci sesizare ca au angajati la negru, din nou, trebuie dovada

Tin sa mentionez ca nu sunt avocat sau ceva de genu,asta este o parere personala care a functionat de cateva ori.

Pentru raspunsuri din punct de vedere legal, va sfatuesc sa puneti problema dumneavoastra  pe avocatnet.ro , este gratuit si acolo va raspund avocatii la problema, este posibil sa dureze sa va raspunda.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca a lucrat la negru are sanse mai mari sa-si recupereze banii pentru ca amenda ITM este uriasa...

#15
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 cornelia-W, on 02 august 2022 - 11:21, said:

(la interviu mi-au spus ca salariul e de 2000 lei pe luna)
De spus ti-au spus, ca nu i-a durut gura dar de scris, ti-au scris ceva?
Ca altfel, ramai cu spusul!

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Daca era inregistrat contractul unde trebuie automat esti si asigurata medical. Nu esti, inseamna ca erai de fapt la negru. ITM se ocupa cu chestii din astea, fie munca la negru, fie nu s-au platit contributiile.

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,965
  • Înscris: 30.11.2021
Plangere la ITM, tu te faci ca nu stii nimic. Te-ai angajat la firma, ai presupus ca esti angajat legal.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Asa oricine se poate duce la ITM sa spuna ca a lucrat la o firma... da nu stie daca a lucrat legal :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate