Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Fotograf nunta/botez + photobooth

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Salut,

Intr-o lumea in care gasesti de toate peste tot mi-am propus si eu sa incerc sa fac o mini afacere in jurul evenimentelor importante din viata oamenilor.

De ce pe aceasta ramura? Simplu, mereu vor exista nunti, botezuri si aniversari. Este un obicei ce ne defineste pe noi.

Asadar, vreau sa deschid o afacere pentru fotografiat la nunti+botezuri+aniversari la care sa pot aduce si photobooth daca este necesar.

Investitia, pentru ca mai am din cele necesare este de undeva la 5000-6000e.

Eu voi face pozele, editarea si mai apoi dau la imprimare pozele iar pe sotie o bag la photobooth. Cunosc cu ce se mananca ambele servicii, insa sunt rezervat in a ma arunca in afacere. (Pentru ca sunt foarte multi care fac asta, unii pe olx cer si 600-800lei pt o nunta….nu as putea sa cobor atat de jos. ROI s-ar intampla in 100 de ani in felul asta)

Va rog, niste pareri sunt binevenite! De orice fel.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Cum zici si tu, sunt destui pe piata care fac asta, diferenta dintre ei o face portofoliul, in mare parte. Cel putin la foto, pana iti faci un portofoliu, va trebui sa mergi pe pret rezonabil si reclama multa, ca sa ai totusi clienti, sa incepi sa fii vizibil pe piata ca o alternativa.

Nu stiu daca merge cineva cu 600-800 lei la o nunta. Poate la botez, poze la biserica si cam atat. Sau cateva ore la o aniversare. Mai bine stau acasa si mananc paine cu margarina decat sa merg cu 600 lei la o nunta intreaga Posted Image).
Ideea e sa stii de la inceput pe ce clienti te axezi. Sunt unii care vor calitate, deci sa ai un portofoliu cu poze ca lumea. Altii vor doar cantitate, in sensul ca un tarif cat mai mic, sa fie unu' sa faca poze, sa nu stea nu stiu care ruda sa faca poze cu telefonul.

La photobooth, cred ca e mai simplu pentru ca e un serviciu mai simplu: pe miri ii intereseaza sa ai scula necesara sa iasa poza la minut. Dar si acolo, ceva reclama la inceput.

Si te sfatuiesc sa oferi serviciile separat, doar daca vor clientii sa le oferi impreuna. Foto tarif separat, photobooth tarif separat. Nu toti vor si una si alta.

Edited by bai3tzash, 02 August 2022 - 09:15.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Tu crezi ca daca eu as fi meserias in acest domeniu ti-as zice macar doua vorbe despre asta?Posted Image
Iar parerea celorlalti, a majoritatii covarsitoare, a habarnistilor este absolut sublima dar total inutila.

Va trebui sa experimentezi, cu pasi marunti, pe pielea ta. Nu vei gasi niciodata doua evenimente de aceiasi anvergura la fel.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e o idee rea.
Trebuie doar să te pricepi, să faci fotografii cel puțin decente.
Fă un portofoliu înainte, dă șfară-n țară că ce și cum.

Caută un prieten prima oară și fă-i fotografii și filmare la nuntă.
De acolo vei agăța următorii clienți, și tot așa.


Văd deja o problemă. Ai zis doar de fotografiat ... De filmat cine filmează ? De obicei este pachet complet.
Așa că ori rezolvi cu filmarea, ori angajezi pe cineva, ori te asociezi cu un cameraman, ca să ai oferta completă.

Despre photobooth, vezi după aia, întâi să meargă fotografiatul.

#5
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Ca videograf nu am pe nimeni momentan, insa sunt convins ca se gasesc usor - si pot spune ca doar colaborez cu x pe partea video si ramane la alegerea lor daca vor sau nu.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic că nu e ok.
Dacă nu ai, rar se complică lumea să caute separat. Majoritatea au pachet complet, filmare, foto, dronă, album, etc

Mai e și problema calității, ca să te asociezi cu cineva, permanent, trebuie să fii sigur că omul oferă și calitate.

Contactează 2-3 cameramani, ahem, pardon videograferi din ăștia, stabilește ceva prietenii și colaborări.

Deși mă repet, problema nu e ideea în sine, chiar e un domeniu bănos, problema sunt clienții. Găsirea lor de fapt.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
5000-6000 euro nu e buget sa incepi ca si fotograf de evenimente....

Pentru a incepe ai nevoe de minim:

2 x corp FF = 2 x 3000 Euro = 6000 euro
24-70, f2.8 = 1 x 2000 Euro = 2000 euro
17-35, f2.8 = 1 x 2000 Euro = 2000 euro
85, f1.4 = 1 x 1500 Euro = 1500 euro
un al 2-lea fix = 1 x 1000 Euro = 1500 euro
5 x blitz = 5 x 400 Euro = 2000 euro
diverse (carduri memorie, acumulatori de schimb, incarcatoare, filtre, trepiezi, etc) = 5000 euro

Total: 20.000 euro.

si asta fara photobooth si alte prosti...

#8
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Nu sunt in domeniu dar am multi prieteni in domeniu. Cel mai simplu e sa te asociezi cu cineva mai bun ca tine, pe bani mai putini, pana cand faci ceva portofoliu, asta un an minim. Doar dupa ce vei avea ceva portofoliu vei putea sa iei evenimente singur.

Mai exista si posibilitatea de a cumpara portofoliu de la cineva cu multe nunti - iei 10 nunti de la el, faci un site de prezentare, anunt pe olx, reclame pe facebook/google si gata. Dar recomand sa faci asta doar daca te pricepi - risti sa nu te ridici la inaltimea asteptarilor si sa ai probleme apoi.

Acum ultima moda e cu cabina rotativa. Eu sunt asociat(am investit doar, nu ma pricep) la cabine foto cu un prieten fotograf si vrem sa luam din asta rotativa.
Te poti gandi si la chestia asta - o sa prinzi multa lume cu o cabina de genul, inca e ceva nou, cool. Problema e ca trebuie vreo 10.000 de euro din cate am inteles.

Bafta!

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 waterman, on 02 august 2022 - 09:55, said:

Deși mă repet, problema nu e ideea în sine, chiar e un domeniu bănos, problema sunt clienții. Găsirea lor de fapt.

Nu e deloc un domeniu banos.... cate evenimente poti avea pe an?
Gandeste-te ca ai 6 luni de evenimente (in restul perioadei nu se fac nunti, botezuri ca e post). In alea 6 luni ai sa zicem eveniment in fiecare zi de week-end, deci si sambata si duminica.
6 luni x 8 evenimente/luna = 48 evenimente/an

Pretul mediu pentru un eveniment (nunta) foto + video + restul (drona,photobooth,etc)  = 1000 euro, dar ai nevoie de 2 oameni.
Si stai linistit ca oamenii aia chiar lucreaza de banii aia, nu doar evenimentul in sine ca de Luni pana Vineri editeaza ce au fotografiat/filmat in weekend.

Deci 48 evenimente x 1000 euro = 48.000 euro/an, asta inseamna vreo 24.000 euro/persoana pe an, deci vreo 2000 euro/luna/persoana, bani de unde platesti impozit, CAS, CASS, contabil,etc... deci dpmdv nu e un domeniu deloc bănos.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De aia se înghesuie toți la pozat, că nu e bănos.
Și nu toți plătesc impozite.

#11
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

 mirel3003, on 02 august 2022 - 10:14, said:

5000-6000 euro nu e buget sa incepi ca si fotograf de evenimente....
...

Total: 20.000 euro.

si asta fara photobooth si alte prosti...

Nu-i prea ajung 5-6000 dar nu are nevoie nici de 20.000 ca nu-si face studio. 5 blitz-uri? Posted Image Problema e ca e saturata piata de oferte foto-video ceea ce mentine tarifele destul de jos. Ca idee, am facut asta vreo 2-3 ani, mai demult si spre final chiar nu mai era rentabil, alergatura cat cuprinde si bani prea putini pentru efortul depus. Sunt cativa care mai traiesc decent din asta dar aia sunt pe piata dintotdeauna, au deja relatii facute cu toate restaurantele si salile de nunti, au portofoliu de clienti suficient de mare incat acestia sa-i recomande in continuare la prieteni etc.

Piata foto-video de evenimente nu mai seamana deloc cu ce a fost acum 10 ani, de exemplu. Sunt mai multe chestii care influenteaza activitatea si nu in bine. Costurile cu o nunta au tot crescut, oamenii nu vor sa taie din chestii importante cum ar fi meniul la restaurant sau muzica, ghici ce a mai ramas de taiat? Posted Image In plus, 99% din oameni nu fac diferenta intre o poza facuta cu un smartphone si una facuta cu ultimul flagship FF de la Canon cu cel mai luminos obiectiv cu dunga rosie pe el. Sigur, inca se pot face niste bani din asta dar eu o vad ca pe o suplimentare de venituri in weekend, nu ca pe unica activitate de adus bani in casa.

#12
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Am un amic foarte bun care se ocupa cu asa ceva... eu eram acum cativa ani destul de pasionat de fotografie, si tot timpul mergeam sa ma laud la el cu fotografiile ce le-am mai facut.

Intr-o zi prin 2019 eram cu sotia si cu el la o cafea si l-am intrebat cu cat plateste pe tipul care il ajuta... mi-a zis ca ii da 100 Euro/eveniment. Mi-am facut rapid un calcul in cap, 8 evenimente/luna x 100 euro = 800 Euro, o suma frumusica pe langa salariu lunar... ii zic ca daca ii pleaca omul care il ajuta sunt interesat.
Stiti ce mi-a zis... mi-a zis ca ma ia doar daca e de acord sotia, si a inceput sa imi insire toate punctele negative... mi-a zis ca nu stiu ce inseamna sa nu am un week-end liber, si ce inseamna ca alea 2 zile care sunt de week-end sa nu stai cu familia acasa. Mi-a zis ca multi dintre tipi cu care a colaborat ori s-au lasat ori au avut probleme in familie.

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 AWE, on 02 august 2022 - 10:40, said:

Nu-i prea ajung 5-6000 dar nu are nevoie nici de 20.000 ca nu-si face studio. 5 blitz-uri? Posted Image

5 e minim... ai 1 pe aparatul foto cu care fotografiezi si 4 sincronizate in fiecare colt al salii... ca sa nu te chinui sa tot muti blitz-ul de pe un aparat foto pe altul ai nevoie de 6 (4 in colturi + 2 pe aparatele foto)

#14
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Deja sunt deprimat :))

Nu caut din aceasta afacere sa ies milionar; eu imi propusesem 1500e pe luna media timp de 12 luni. (adica 20-25 de eveniment maxim din care sa scot 18000e)

Nu vreau sa imi sacrific nici sanatatea, nici timpul liber si nici sa muncesc de L-V la o companie si mai apoi in weekend la evenimente. Timpul si tineretea mea se duc..



#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
@ zimskiz.

Iti impartasesc din experienta mea - am deja cativa ani buni de cand am renuntat la fotografiat pe bani. Asta pentru ca zicea @adisz ca n-o sa-ti spuna nimeni secretele.

Desi pare un mod relativ usor si placut de-a face bani, de fapt e o afacere crunta, iti trebuie nervi de titan.

O sa le iau pe categorii.
1. Clientela.
Va fi subtire spre deloc in primii ani, chiar si dupa ce vei avea deja un portofoliu. Pentru ca in era camerelor de telefon fotograful e o cheltuiala dispensabila la nunta.
Trebuie sa fii extrem de dispus la compromisuri ca sa multumesti clientul.  Orice vrea clientul trebe sa executi, oricat de prost gust ti s-ar parea. Daca vrei sa cresti sa evoluezi, sa faci arta - uita de fotografia de nunta. Acolo conteaza doar cat de pres te poti face la picioarele mirilor.
Exista si varianta exclusivista - da` trebe sa fii extrem de bun si de apreciat ca sa iei clienti la tarife corespunzatoare si vei avea 2 evenimente/an.
Un punct in minus e lipsa video - majoritatea clientilor cauta servicii complete, cand vor auzi doar de foto vor renunta.

2. Portofoliul. Fara un portofoliu solid slabe sperante. Ar trebui sa incepi cu oferte speciale gratuite.

3. Aparatura. Pentru rezultate decente iti trebuie:
- body fullframe + un obiectiv de calitate decenta intr-o plaja focala ~ 24-105 + blitz de calitate. Asta e setupul minim de inceput.
- body de rezerva(FF sau crop) + obiectiv + blitz  -practic backup la toata aparatura
- carduri de calitate si dimensiuni mici - cam 100 RAW/card. Asta tot preventie - daca moare un card, pierzi doar 100 poze, nu toata nunta.
- daca vrei rezultate bune - mai trebuie trepiede de lumini, inca minim 2 blitzuri, sistem de declansatoare wireless, si ceva chestii de controlat lumina (umbrele, softboxuri...etc)
- evident, baterii de rezerva la greu pentru aparatura, blitzuri...etc

4. Pregatirea. Trebe sa mananci tehnica fotografica pe paine. Sa stii cum sa urmaresti lumina, sa stii cum se comporta camera in diferite conditii si sa schimbi setarile necesare rapid. Sa stii cum sa pozitionezi oamenii fata de lumina ca sa nu pe iasa umbre pe fata, sau sa stii cum si cat poti inmuia acele umbre cu ajutorul unui blitz. Sa stii cum sa lucrezi in conditii de lumina cu temperaturi de culoare  diferite si amestecate. Sa stii incadrari si reguri de incadrare  , pe care sa le aplici in lumina amestecata si contre jour in timp ce schimbi ISO, diafragma si punctul de focus.
Sa stii decent editare lightroom, ca sa poti edita calupuri de imagini. Sa stii calibrare camera_monitor_print.

Asta asa, pentru inceput. Daca mai vrei si alte detalii......


[edit} Ha, ha, acum am citit ultimul post. 1500 euro timp de 12 luni? Cred ca glumesti....
Nunti (adica evenimente mai notabile ca bani) se tin maxim 6 luni/an. Maxim vei face 4 evenimente/luna asta doar daca esti extrem de norocos, dar eu as zice sa faci calculelel undeva la 1, maxim 2 evenimente/luna. Restul de 6 luni o sa faci gaura de la covrig, poate vei prinde 1 botez la 2 luni iar alea sunt la jumate de pret fata de nunta.

Cand te gandesti la o afacere calculeaza cu cel mai pesimist scenariu, nu cu cel mai optimist.
Cand eram "pe val" si crede-ma, eram unul din cei mai apreciat fotografi de nunta din zona Moldovei, cu portofoliu baban....maximul de evenimente a fost de 20/an, in conditiile in care aveam si colaborator pe video.

Edited by florinel, 02 August 2022 - 16:09.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 florinel, on 02 august 2022 - 16:03, said:

Cand eram "pe val" si crede-ma, eram unul din cei mai apreciat fotografi de nunta din zona Moldovei, cu portofoliu baban....maximul de evenimente a fost de 20/an, in conditiile in care aveam si colaborator pe video.
corect tot ce ai zis. Am și eu ceva experiență în zona asta.
18-20 de nunți pe an e cam maxim ce poți spera și ce poți duce.

Înainte de pandemie zona 1200-1600€ pentru o nuntă, foto și video, era zona cea mai competitivă. Tot zona asta a scăzut cel mai repede de atunci.

Părerea mea e că acum cei care mai fac bani frumoși din nunți sunt fotografii care pot vinde pachete de 1500-2000€, numai foto, per eveniment.
E însă o nișă foarte îngustă și greu de pătruns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate