Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Constanta/Mangalia - Varna/Sunny Beach cu autobuz/microbus

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Buna,
vreau sa plec la inceputul lunii septembrie in Bulgaria la Sunny Beach.
La Constanta ajung by avion si ma gandeam ca e plin de autobuze care fac bulgaria si statiunile de acolo dar vad ca nu e asa si pare mai complicat decat credeam.

Pe net am gasit doar o firma "Mercado" dar cand am sunat mi-au spus ca au curse doar pana la Varna si ca de acolo gasesc "autobuzele bulgaresti" care au curse regulate din 40 in 40 de minute catre SB!

Mie-mi place aventura dar parca n-as avea chef sa bantui prin Varna cautand transport.
Deci intrebarea este: stie cineva alte firme de transport sau alternative ca sa ajung in SB din Constanta eventual Mangalia by bus?


PS. Ma uitam sa fac si un booking la hotel si am vazut o expresie noua (pt mine) "ULTRA all inclusive"!
care ar fi diferente dintre ultra si inclusive ala normal?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La ULTRA ALL INCLUSIVE ai mai mult trotil din import
La ALL INCLUSIVE ai mai mult trotil local

La ULTRA ALL INCLUSIVE ai mai multe feluri de mancare ... buna
La ALL INCLUSIVE ai multa mancare ... comestibila

Din Constanta catre Sunny Beach sunt autobuze care pleaca de la AUTOGARA Constanta
Nu stiu firmele, nici pretul nici orarul
Stiu doar ca sunt curse sezoniere ori matale in Septembrie ... nu stiu ce sa zic Posted Image

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cauta o cursa de avion pana la Burgas, este cel mai apropiat oras mare cu aeroport, de acolo mai ai putin pana la Sunny Beach, gasesti usor autocar.

Insa este perfect ok si ce ti-au spus cei de la firma de transport, de la Varna la Burgas circula multe autocare, care evident ca opresc si in Sunny Beach.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
de unde plec eu nu sunt curse pe Burgas

acuma nici nu e obligatoriu si nici n-am chef sa fac cine stie ce efort ca sa ajung in bulgaria!

dar mai astept, poate apare o solutie mai confortabila, iar daca nu eu n-am nici o problema sa raman pe litoralul romanesc
doar ca n-am fost niciodata la bulgari si eram curios sa vad cu ochii mei "minunile" de acolo!

deocamdata am doar biletele de avion, si voi face rezervarile de hotel pe stil last minute asa ca nu e nici un stres.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
De la Burgas circula si autobuzele spre Sunny Beach si Sveti Vlas.

#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
păi ce cauți la constanța atunci? trebuia să iei avion spre Burgas direct
avionul de unde vii?

din Cta nu ai șanse decât cu particulari, cauți un blablacar sau cineva să te ia la ocazie.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mai exista si Bla Bla Car dar acolo cursele sunt publicate cu doar cateva zile inainte.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 danaciu, on 01 august 2022 - 19:37, said:

acuma nici nu e obligatoriu si nici n-am chef sa fac cine stie ce efort ca sa ajung in bulgaria!

dar mai astept, poate apare o solutie mai confortabila, iar daca nu eu n-am nici o problema sa raman pe litoralul romanesc
doar ca n-am fost niciodata la bulgari si eram curios sa vad cu ochii mei "minunile" de acolo!

Nu merita mare efort pentru Bulgaria. Daca te duci la mare cu gandul plajei la sezlong gasesti acolo exact acelasi lucru, marea e la fel de albastra iar plasticul la fel de alb. Diferenta e ca la bulgari e mai comod cu mancarea, al all-inclusive, piscina la hotel, etc. Momentan cel mai putin aglomerat loc este Mamaia.
In majoritatea hotelurilor vei gasi pliante oferte de excursii de o zi cu autocarul in zona Balcic, Albena, Nisipurile de Aur, poti vedea cum e Bulgaria si intr-o astfel de excursie.
Bulgaria nu e vreo minune, este doar mai putina jecmaneala si mai multa mancare, si chiar daca turistii sunt in majoritatea romani nu e atmosfera aia de iarmaroc satesc.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 danaciu, on 01 august 2022 - 17:47, said:

Pe net am gasit doar o firma "Mercado" dar cand am sunat mi-au spus ca au curse doar pana la Varna si ca de acolo gasesc "autobuzele bulgaresti" care au curse regulate din 40 in 40 de minute catre SB!
Mie-mi place aventura dar parca n-as avea chef sa bantui prin Varna cautand transport.
https://avtogari.inf...нчев бряг
https://bgrazpisanie...г/мбус/511

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 tomcatsk8, on 02 august 2022 - 06:39, said:

Nu merita mare efort pentru Bulgaria. Daca te duci la mare cu gandul plajei la sezlong gasesti acolo exact acelasi lucru, marea e la fel de albastra iar plasticul la fel de alb. Diferenta e ca la bulgari e mai comod cu mancarea, al all-inclusive, piscina la hotel, etc. Momentan cel mai putin aglomerat loc este Mamaia.
In majoritatea hotelurilor vei gasi pliante oferte de excursii de o zi cu autocarul in zona Balcic, Albena, Nisipurile de Aur, poti vedea cum e Bulgaria si intr-o astfel de excursie.
Bulgaria nu e vreo minune, este doar mai putina jecmaneala si mai multa mancare, si chiar daca turistii sunt in majoritatea romani nu e atmosfera aia de iarmaroc satesc.

Nu sunt fan al destinatiilor spuse de tine dar in Bulgaria mi s-a parut mult mai bine. Nisipul e belea, nu am vazut asa alge (probabil ca au ceva plase) traficul e mai lejer, exista trotuare pe care, ca pieton, poti merge civilizat, nu am vazut tomberoane varsand pe langa ele si parca nici rrromia nu e asa ca la Mamaia. Adica daca ar fi sa aleg as alege Albena sa zicem. Obzor, Duni si alte statiuni mai noi nu le bagam in aceeasi oala.

#11
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

 dreaQ, on 02 august 2022 - 22:54, said:

Nu sunt fan al destinatiilor spuse de tine dar in Bulgaria mi s-a parut mult mai bine. Nisipul e belea, nu am vazut asa alge (probabil ca au ceva plase) traficul e mai lejer, exista trotuare pe care, ca pieton, poti merge civilizat, nu am vazut tomberoane varsand pe langa ele si parca nici rrromia nu e asa ca la Mamaia. Adica daca ar fi sa aleg as alege Albena sa zicem. Obzor, Duni si alte statiuni mai noi nu le bagam in aceeasi oala.


Remember

Albena (Geraneya), a fost fondata/creata pe data de 24 august 1969 pentru turiştii străini. La acea vreme, era orientată în special către piaţa rusească, sovietică.

"Arthitectura a reuşit să creeze un produs foarte bun şi staţiunea a obţinut, în 1970, cel mai mare premiu al statului bulgar în domeniu – “Premiul Dimitrov”. A doua etapă de evoluţie a Albenei a fost în 1973. În 4 ani, au fost construite 43 de hoteluri. În acest sens a fost creată în mod special o companie de construcţii în oraşul Dobrich, pentru a produce toate materialele. Hotelurile erau construite în stil piramidal. Ulterior, potrivit noilor proiecte, hotelurile au fost construite în mod normal. O altă particularitate a Albenei este aceea că toate hotelurile sunt îndreptate către mare şi camerele la fel. Bineînţeles că hotelurile de lângă mare sunt avantajate, dar şi hotelurile din zona verde, mai îndepărtate de plajă, au vedere tot spre mare."

Albena a fost creată ca o unică entitate, unde statul a acordat proprietarilor de terenuri acţiuni şi nu proprietăţi reale, după schimbările din 1989. Aşa a şi fost privatizată, ca o singură societate. Procesul a fost încheiat în 1997. Dacă la început erau circa 1000 de proprietari, societatea Albena a reuşit să cumpere de la stat circa 35% din acţiuni, şi să privatizeze în totalitate Albena. Bulgarii au ţinut cont pas cu pas de sfaturile touroperatorilor germani. Au oferit calitate, au lăsat la preţ şi astfel litoralul lor este deschis – mai mult sau mai puţin – din aprilie până în octombrie.

Concluzionand, Albena este atat o statiune destinata familiilor cu copii cât și persoanelor care doresc multa liniste.....cine vrea  "enterteiment" alege Nisipurile de Aur sau Sunny Beach.

Pentru premianti (cei ce isi permit) exista celelalte statiuni din Nordul Bulgariei (Duni, Sozopol, Pomorie, etc.).

Edited by Povestitorul, 03 August 2022 - 09:28.


#12
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

 Povestitorul, on 03 august 2022 - 09:27, said:

.................

Pentru premianti (cei ce isi permit) exista celelalte statiuni din Nordul Bulgariei (Duni, Sozopol, Pomorie, etc.).
O corectur mic, pentru conformitate, (așa cum zice un clasic al forumului), aceste stațiuni sunt la Sud...Posted Image

#13
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
multumesc tuturor pt contributiile la topic (desi unele n-au legatura cu subiectulPosted Image )

am apreciat mult sinteza lui tomcatsk8 si linkurile lui december

m-am linistit in privinta transportului din Varna spre SB/Nessebar dar gasesc interesanta partea cu preturile.

Astfel la bulgari autobuzul Varna-SB costa 13 leva, aprox. 33 de lei pt 95 de  km, deci 0.35 lei/km
la romani Constanta-Varna costa 200 de lei pt 150 de km, deci 1.33 lei/km! (pret afisat pe autogari.ro)
de unde rezulta (daca n-am gresit undeva, caz in care rog sa fiu corectat) ca la noi pretul motorinei e de 4 ori mai mare ca la bulgari

ramanand la preturi, asa cum spuneam inca n-am facut nici o rezervare la hotel, dar am facut si acolo o comparatie de pret intre Mamaia si SB folosind  booking.com pentru aceeasi perioada, aceleasi nr. de zile(7), hoteluri de aceeasi categorie (evident)
ei bine, exista o diferenta minima de 100 de euroi iar maxim pana la ... infinit, in favoarea hotelurilor romanesti binenteles, care ies castigatoare (adica ies in castig mult mai mare) in orice situatie si configuratie!

pentru mine pretul nu e criteriul primordial, dar cum banii mei sunt bani munciti, sa-mi bat joc de ei e ca si cum mi-as bate joc de mine, asa ca trebuie sa tin cont de acest aspect.

mi-ar place totusi sa vad statiunile bulgaresti si atmosfera de acolo pentru ca e unul din putinele locuri din europa in care n-am ajuns
inca n-am luat nici o decizie, dar mai am timp, 4 saptamani, iar cautarea celei mai bune solutii, pentru mine e o placere in sine.

#14
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
n-am înțeles, e mai scump la noi sau la ei?
trebuie să compari raportul calitate/preț, nu prețul ca unic criteriu. ce faci când ieși din hotel? e mizerie sau e curat? ce primești la mic dejun/restaurant? lături sau mâncare bună?  sunt multe aspecte,

eu nu pot să mă pronunț decât cu privire la Mamaia, care e mișto doar dacă ești dispus să arunci cu mulți bani și îți place viața de noapte
eu după cum te văd nu ești genul care să bifeze nici una din astea două, iar anul ăsta e chiar trist la Mamaia, jeg și mizerie și puține distracții, iar dacă stai 7 zile e închis, pustiu, paragină (de duminică până joi adică)
deci îți recomand să mergi totuși la bulgari cum necum, pt că te vei simți mai bine. și primești mai multă calitate de banii dați

#15
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

 danaciu, on 03 august 2022 - 15:04, said:

m-am linistit in privinta transportului din Varna spre SB/Nessebar dar gasesc interesanta partea cu preturile.

Astfel la bulgari autobuzul Varna-SB costa 13 leva, aprox. 33 de lei pt 95 de  km, deci 0.35 lei/km la romani Constanta-Varna costa 200 de lei pt 150 de km, deci 1.33 lei/km! (pret afisat pe autogari.ro)
de unde rezulta (daca n-am gresit undeva, caz in care rog sa fiu corectat) ca la noi pretul motorinei e de 4 ori mai mare ca la bulgari

ramanand la preturi, asa cum spuneam inca n-am facut nici o rezervare la hotel, dar am facut si acolo o comparatie de pret intre Mamaia si SB folosind  booking.com pentru aceeasi perioada, aceleasi nr. de zile(7), hoteluri de aceeasi categorie (evident)
ei bine, exista o diferenta minima de 100 de euroi iar maxim pana la ... infinit, in favoarea hotelurilor romanesti binenteles, care ies castigatoare (adica ies in castig mult mai mare) in orice situatie si configuratie!
pentru mine pretul nu e criteriul primordial, dar cum banii mei sunt bani munciti, sa-mi bat joc de ei e ca si cum mi-as bate joc de mine, asa ca trebuie sa tin cont de acest aspect. mi-ar place totusi sa vad statiunile bulgaresti si atmosfera de acolo pentru ca e unul din putinele locuri din europa in care n-am ajuns inca n-am luat nici o decizie, dar mai am timp, 4 saptamani, iar cautarea celei mai bune solutii, pentru mine e o placere in sine.


Salutare,

Compari mere cu pere, cum bine zice @flat.

1 Transport: (autobuzul Varna-SB costa 13 leva, aprox. 33 de lei pt 95 de  km, deci 0.35 lei/km).

Transportul (in interiorul Bulgariei) este subventionat de catre statul bulgar.

Exemplu : Ca fapt divers cursele (regulate) particulare dintre localitatile: Bucuresti (autogara Obor) - Buzau (pod Maracineni deci aprox.110 km) = 35 lei (Hermes)

Cursa : Contanta - Varna nu este subventionata de nimeni, deci sunt alte costuri..... de unde rezulta pretul respectiv. Mai eficient este sa iei o cursa Bucuresti - SB, pret mai mic ca Cta - Varna (https://www.busradar...ti/sunny-beach/)

2. Cazarile din SB sunt net superioare celor din Mamaia (vorbim de hoteluri de 5*), iar pretul per noapte (ALI) este net castigator pentru SB .

Fa o simulare pentru Voya Beach Resort/Sveti Vlas 5***** ultra all inclusive (https://voyaresort.com/) si vezi daca gasesti ceva asemanator in RO..

3. Pretul de care vorbesti (toti muncim pe bani, nu ne pica din cer....se mai impiedica cativa pe SP de niste maruntis pina la poarta) este net mai mic fata de RO.

In viitor (2024) nu te vei apropia de coasta BG, odata cu trecerea la moneda europeana (euro), acum e boierie. Peste 4 saptamani (deci septembrie) preturile sunt cu minim 25% mai mici ca in RO.

Hotelurile de 5 * din Mamaia (alea 3 care sunt : Vega,  PH Royal (asta e singurul care asigura AL Inclusive) , Arena Regia) sunt net inferioare celor din BG. La servicii e dezastru in Mamaia.

Spor!

Edited by Povestitorul, 04 August 2022 - 08:45.


#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cu trenul cred ca e aprox 30 euro, dar cred ca ai putea sa iei un bilet astfel incat sa vezi mai multe statiuni din bulgaria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate