Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Corp strain in gat - tip radiografie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Long short story: prin 2016 am mancat peste si am simtit ca mi-a ramas un os de peste in gat si de atunci tot am o senzatie ca a ramas acel os de peste acolo; In perioada aia (2016) am fost la 2 ORL isti si am ambii au zis ca nu e nimic acolo (in gat), chiar si alti medici confirmau faptul ca in cazul in care a ramas ceva acolo va fi autocuratat de organism in cateva zile (adica va fi expulzat din gat si apoi ajunge in stomac)

De prin 2016 traiesc cu aceasta problema (nu este durere, este o jena - dar o simt ca este acolo). Tot de atunci, uneori cand mananc unele lucruri, am impresia ca raman resturi de mancare in gat. De asemenea, daca ma fortez sa tusesc foarte mult, simt mai clar ca este ceva acolo

M-am gandit sa fac o alta vizita la un ORL ist (unul privat de data asta), dar nu ma astept sa rezolve prea multe (frica mea e ca daca acel os de peste chiar mai exista pe acolo, inseamna ca e prins bine pe undeva) DAR intrebarea mea e la ce serviciu de radiografie ar trebui sa apelez - am aflat ca exista radiografie la nivelul tirodiei, stie cineva cat de eficienta ar fi pentru problema mea?

Sau de exemplu, asa cum exista radiografie pentru dinti, nu exista ceva asemanator si la nivelul gatului (cavitate bucala) - adica sa poti vedea daca exista vreun corp strain printre muschii gatului / prin cavitatea bucala?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Endoscop ?

#3
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016

 waterman, on 01 august 2022 - 14:03, said:

Endoscop ?
ar fi o idee, dar cred ca asta vede doar ce e pe la suprafata - adica daca osul ala de peste e infipt pe undeva probabil ca nu s-ar vedea...

#4
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 JustSm, on 01 august 2022 - 13:56, said:

... (nu este durere, este o jena - dar o simt ca este acolo). Tot de atunci, uneori cand mananc unele lucruri, am impresia ca raman resturi de mancare in gat. De asemenea, daca ma fortez sa tusesc foarte mult, simt mai clar ca este ceva acolo

Exact aceeasi senzatie, la ORL s-a dovedit a fi iritatie de la refluxul gastric. Gatul fiind iritat, se simtea exact ca si cum era ceva acolo. Se rezolva cu modificarea pozitiei de dormit (de evitat dormitul pe partea dreapta), de evitat alimentele care provoaca hiperaciditate si cu antiacide bazate pe carbonat de calciu (Rennie, Gaviscon, etc)

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Putin probabil sa mai existe ceva dupa atatua ani, mai degraba pare sa fie un diverticul esofagian.
Medicul ORL iti poate propune explorarea imagistica cea mai potrivita.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
poate un rmn

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
RMN şi căutaţi mai mulţi specialişti care pot interpreta imaginile captate.

#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Osul de peste nu rezista 6 ani in gat.
Pana la RMN poti face un exudat faringian, infectiile cu streptococ dau senzatia asta de corp strain.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Am patit si eu acelasi lucru prin anii 2000. De atunci am jurat ca nu mai mananc peste. Binenteles ca intre timp am uitat. Am vorbit cu medicul. Osul se dusese de cand lumea. Ramasese insa o mica rana ca imi dadea senzatia (falsa) ca am ceva in gat. Dupa un timp s-a vindecat.

Sa va povestesc ce a patit bunicul meu (prin anii 60-70). S-a inecat saracul cu un os de pui. A fost tambalau mare, a mancat paine uscata, a baut cantitati mari de apa. Pana la urma s-a dus. A murit saracul dar din calte cauze.

Deci stai linistit ca nu ai nimic mecanic. Este doar o senzatie falsa. discuta totusi cu un ORL-ist ca sa iti dea de cap la problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate