Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transilvania Smart City - Cluj

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dysco04

Dysco04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.02.2021
Ce stiti despre acest "mega proiect" despre care se spune ca va fi realizat de tanti Nuti?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Va avea supraveghere aeriana cu drone.
Poate si catering pe sus. ;)

Edited by __Dan__, 31 July 2022 - 16:09.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Par sa avanseze lucrurile, momentan totusi sunt doar la fundatie:
https://www.facebook...40424921198896/

Din cate am vazut drumurile de acces deja exista.

... in rest nu vad ce relevanta are cine sunt investitorii si daca e si Elena Udrea (sau sotul ei) printre ei. Daca iti convine zona si pretul, cumperi, daca nu, nu. E clar mai ieftin decat in alte parti din Cluj, dar zona e considerata proasta pentru ca e la sub 1 km de vechea groapa de gunoi a orasului si implicit de cartierul improvizat langa groapa de gunoi, Pata Rat. Acu' e drept ca si groapa veche de gunoi e in faza de inchidere (o parte deja a fost inchisa) si se transfera gunoiul intr-o rampa mai moderna, care ar fi la vreo 3 km distanta de complexul asta. Asta foarte probabil va insemna si disparitia in timp a locuintelor de la Pata Rat. Daca presupunem ca se va intampla asta in urmatorii 5-10 ani, atunci asta nu ar mai fi o problema.

Pe hartie proiectul arata bine, dar exista evident destui care nu au incredere ca va fi implementat asa cum e in planuri (mai ales ca e un proiect foarte mare).

Edited by utopium, 31 July 2022 - 16:13.


#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Dysco04, on 31 iulie 2022 - 15:51, said:

Ce stiti despre acest "mega proiect" despre care se spune ca va fi realizat de tanti Nuti?
O mizerie, ca toata tara asta de kkt !

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Acum suntem in etapa " vin banii de la PNRR, ce motive de aruncat cu banii sa mai inventam"  de la trenuri cu hidrogen la avioane subacvatice, orice e posibil pe hartie cand e vorba de tocat bani

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Ce legatura au investitiile private cu PNRR-ul? :D

#7
deeper

deeper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022
Sunt pe aici cumparatori? Pacat ca lucrarile avanseaza atat de greu. Se lucreaza o saptamana, o luna, doua se stagneaza..

#8
Vrock922

Vrock922

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2018
Salutare,

Eu am cumparat un apartament acolo, defapt l-am rezervat in luna martie 2022. Acum la 7 luni distanta am renuntat la rezervare din anumite motive.
1. Merge foarte greu lucrarea, se laudau ca la sfarsit de 2023 va fi gata proiectul, dar termenele au avansat si mai devreme de 2025 nu va fi gata .
2. Exista zvonuri in piata ca principalul constructor a vrut sa se retraga dar ulterior a revenit.
3. De fiecare data cand m-am dus sa vad stadiul constructiilor erau mai multi oameni de vanzari fata de muncitori pe teren.

Nu vreau sa influentez decizia nimanui, dar trebuie sa va ganditi bine si sa analizati din toate punctele de vedere. Eu unul nu prea mai cred in proiect, acesta fiind si motivul pentru care am decis sa renunt. Mai ales cand se zvoneste ca nu se inteleg constructorii intre ei (dovada faptului ca lucrarile au fost suspendate vreo 3 luni de zile).
Cel mai probabil se va face, dar sa stai 3-4 ani cu banii blocati nu suna bine, mai ales ca stiu ansambluri in Cluj care acum 7 luni erau la groapa si acum sunt la etaj 2-3.

Stima,

#9
deeper

deeper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022

View PostVrock922, on 21 octombrie 2022 - 13:37, said:

Salutare,

Eu am cumparat un apartament acolo, defapt l-am rezervat in luna martie 2022. Acum la 7 luni distanta am renuntat la rezervare din anumite motive.
1. Merge foarte greu lucrarea, se laudau ca la sfarsit de 2023 va fi gata proiectul, dar termenele au avansat si mai devreme de 2025 nu va fi gata .
2. Exista zvonuri in piata ca principalul constructor a vrut sa se retraga dar ulterior a revenit.
3. De fiecare data cand m-am dus sa vad stadiul constructiilor erau mai multi oameni de vanzari fata de muncitori pe teren.

Nu vreau sa influentez decizia nimanui, dar trebuie sa va ganditi bine si sa analizati din toate punctele de vedere. Eu unul nu prea mai cred in proiect, acesta fiind si motivul pentru care am decis sa renunt. Mai ales cand se zvoneste ca nu se inteleg constructorii intre ei (dovada faptului ca lucrarile au fost suspendate vreo 3 luni de zile).
Cel mai probabil se va face, dar sa stai 3-4 ani cu banii blocati nu suna bine, mai ales ca stiu ansambluri in Cluj care acum 7 luni erau la groapa si acum sunt la etaj 2-3.

Stima,
Au inceput cu stangul, lumea si-a pierdut increderea in proiect. Primul bloc e vandut in totalitate de 85%, s-au incasat suficiente avansuri, iar ei au stagnat. Asa e cand te bagi in afaceri cu cine nu trebuie (la ce isotoric au baietii de pe acolo, chiar nu e de mirare).
Ii pasa omului de rand ce cumpara de conflictele tale personale? Sa nu ai niste contracte beton si intelegeri la acel nivel de ansamblu, intre investitori, mi se pare de un amatorism incredibil.
Poate vor reusi sa avanseze totusi, dar de acum vine iarna. Va fi mult mai greu.
De ex Liberty a inceput mai tarziu ca ei, iar acum au montate geamurile..

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Cele mai inalte doua proiecte ale Clujului, West City si Maurer Panoramic, sunt ambele in intarziere cu ceva ani, West City cu vreo 5 ani, Maurer Panoramic cu vreo 3 ani. Iar Maurer e considerat un constructor serios, cu foarte multa experienta. Wings are si el cam 2 ani intarziere, desi acolo sensul giratoriu a lungit lucrurile. La proiectele mari e usor sa apara intarzieri...

Edited by utopium, 26 October 2022 - 17:28.


#11
deeper

deeper

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2022

 utopium, on 26 octombrie 2022 - 17:24, said:

Cele mai inalte doua proiecte ale Clujului, West City si Maurer Panoramic, sunt ambele in intarziere cu ceva ani, West City cu vreo 5 ani, Maurer Panoramic cu vreo 3 ani. Iar Maurer e considerat un constructor serios, cu foarte multa experienta. Wings are si el cam 2 ani intarziere, desi acolo sensul giratoriu a lungit lucrurile. La proiectele mari e usor sa apara intarzieri...
De acord, dar acolo nu au fost implicati penalii de Gurzau, Alexandrov si acolitii lu' Tanti Udrea. Cu banii incasati din avansuri baietii si-au luat masini, proprietati si voiau sa mute totul de pe Realtopfarma sa scape de responsabilitati. Au fost prinsi in ultima clipa.
Va fi un test greu pentru SDC, chiar daca e recunoscut ca un constructor slab, unde cantitatea primeaza in fata calitatii. Imaginea lor e in joc.

#12
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Se numeste SmartCity ca daca s-ar numi Panopticon nu ar vrea nineni sa stea acolo.
Oricum e foarte ineficient gandit. Un cub borg ar fi cel mai eficient.

#13
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

View PostVrock922, on 21 octombrie 2022 - 13:37, said:

Salutare,

Eu am cumparat un apartament acolo, defapt l-am rezervat in luna martie 2022. Acum la 7 luni distanta am renuntat la rezervare din anumite motive.
1. Merge foarte greu lucrarea, se laudau ca la sfarsit de 2023 va fi gata proiectul, dar termenele au avansat si mai devreme de 2025 nu va fi gata .

nu va fi gata in 2025.. poate primul bloc dar ei promit 15.000 de apartamente acolo, mall gradinite scoli, telegondola la aeroport.. minciuni d'ale lui nuti


View Postutopium, on 26 octombrie 2022 - 17:24, said:

Cele mai inalte doua proiecte ale Clujului, West City si Maurer Panoramic, sunt ambele in intarziere cu ceva ani, West City cu vreo 5 ani, Maurer Panoramic cu vreo 3 ani. Iar Maurer e considerat un constructor serios, cu foarte multa experienta. Wings are si el cam 2 ani intarziere, desi acolo sensul giratoriu a lungit lucrurile. La proiectele mari e usor sa apara intarzieri...

cum sta treaba la Maurer? am trecut azi pe acolo, pare ca au izolat blocul cam 1/3
intarzierea la ei a aparut si de la faptul ca blocul a fost gandit cu 2 nivele subsol pentru parcari, apoi s-au gandit sa mai sape inca 3 ajungand la 5 nivele si din care 2 sunt automatizate. din ce am auzit le-a mancat o gramada de beton si timp schimbarea asta, autorizatia de construire initiala au avut-o in 2017 si s-au tot lungit, cica pe la sfarsit de 2024 va fi gata

ba mai mult Maurer si-a vandut afacerea, cica intrase in insolventa, stii ceva de asta? si cine i-a preluat?

la wings eu stiu ca au terminat, sensul giratoriu e gata de ceva luni

de oxygen stii ceva? cica vor fi 3 blocuri din care unul de 17 etaje, vor sa faca si un mall langa.. asta in caz ca n-au renuntat la idee

pe platforma carbochim eu cred ca o sa fie smecherie.. patronul de la iulius s-a intarcat sa faca blocuri mall si birouri, cica peisagistica tot el vrea s-o faca, poduri peste somes care sa dea direct pe platforma, ceva gen iulius park dar la scara larga... doar chef sa abia sa se apuce si sa termine, ca de bani nu se pune problema Posted Image

Edited by mikaell, 11 January 2023 - 13:41.


#14
Vrock922

Vrock922

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2018

 mikaell, on 11 ianuarie 2023 - 13:33, said:

nu va fi gata in 2025.. poate primul bloc dar ei promit 15.000 de apartamente acolo, mall gradinite scoli, telegondola la aeroport.. minciuni d'ale lui nuti




cum sta treaba la Maurer? am trecut azi pe acolo, pare ca au izolat blocul cam 1/3
intarzierea la ei a aparut si de la faptul ca blocul a fost gandit cu 2 nivele subsol pentru parcari, apoi s-au gandit sa mai sape inca 3 ajungand la 5 nivele si din care 2 sunt automatizate. din ce am auzit le-a mancat o gramada de beton si timp schimbarea asta, autorizatia de construire initiala au avut-o in 2017 si s-au tot lungit, cica pe la sfarsit de 2024 va fi gata

ba mai mult Maurer si-a vandut afacerea, cica intrase in insolventa, stii ceva de asta? si cine i-a preluat?

la wings eu stiu ca au terminat, sensul giratoriu e gata de ceva luni

de oxygen stii ceva? cica vor fi 3 blocuri din care unul de 17 etaje, vor sa faca si un mall langa.. asta in caz ca n-au renuntat la idee

pe platforma carbochim eu cred ca o sa fie smecherie.. patronul de la iulius s-a intarcat sa faca blocuri mall si birouri, cica peisagistica tot el vrea s-o faca, poduri peste somes care sa dea direct pe platforma, ceva gen iulius park dar la scara larga... doar chef sa abia sa se apuce si sa termine, ca de bani nu se pune problema Posted Image
nu se mai face nimic, deja vuieste presa ca e o mega teapa ordinara. De 3 luni ma lupt cu firma aia corupa realtopfarma sa imi recuperez niste amarati de 2000 de euro, avans de rezervare. Norocul meu cam renuntat inainte de antecontract. Sunt sute de oameni care au avansuri groase blocate acolo.

#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_imqRr0M2Eo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum stirile tot stiri raman insa interesant ce se vorbeste.. care ati luat acolo, cum se misca lucrarile?

#16
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Dezvoltatorul a întrat în insolventa... Atât s-a putut...!

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Noaptea minții cu datul banilor înainte... Cum să dai banii pe ceva, ce nici măcar nu este ridicat?! Trecem peste lege și alte cele, dar e vorba de bun-simț și banul propriu, pentru care tragi din greu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate