Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ipad sau tableta cu android?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut.
Am vazut topicul si ma bate gandul sa incerc o tableta.
Pareri despre ipad9 vs Samsung S7 FE?
As folosi tableta pentru filme, notite si cumva.. ma tenteaza ideea de a desena un pic. Sunt 0, asa ca nu vreau sa dau banii pe un ipad pro si nici sa iau tableta grafica separata.
iPad9 cu stylus e cam in zona unui S7 FE. Stiu ca sunt ambele EOL.
Daca e cienva care deseneaza sau le foloseste astept cu interes parerea lor.

Cumva imi surade ipad pt ca are ecranul un pic mai mic si e mai ok pt mine daca ma uit pe un ecran mai micut la filme, decat avantajul unui ecran mai mare. Sunt obisnuit insa cu Samsung/Android.

Edited by LL13G, 10 February 2023 - 10:40.


#56
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,992
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru video iPad-ul e prost din cauza formatului pe care il are ecranul 4:3, o sa ai benzi negre foarte mari iar pe audio difuzoarele(ipad 9) sunt intr-o parte, iti da impresia de sunet mono nu stereo.

Edited by Papillon_, 10 February 2023 - 16:44.


#57
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

Vizualizare mesajPapillon_, pe 10 februarie 2023 - 16:43, a scris:

Pentru video iPad-ul e prost din cauza formatului pe care il are ecranul 4:3, o sa ai benzi negre foarte mari iar pe audio difuzoarele(ipad 9) sunt intr-o parte, iti da impresia de sunet mono nu stereo.
Nu am realizat asta pana acum, dar nu sunt dispus sa dau mai multi bani pe o tableta si sunt curios cum e iOS.

Nu imi dau seama care e optiunea mai ok. Faza e ca f multi spun ca pt tablete Apple este de preferat. Eu nu vreau nici o tableta mare si nici una scumpa, dar nici sa ma enervez ca nu merge peste 1 an. Buget pt ipad 9 am, pt Air nu.
Nici spatiul de stocare nu e asa mult. Nu stiu cat de mult as avea nevoie de sim, eu inclin spre variantele wifi si daca e nevoie de net sa fac hotspot de pe mobil.

#58
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Pt productivitate este foarte ok iPad. Fiică-mea folosește încă...un iPad 6(2018) si Apple Pencil pt desenat, fiind studentă la design vestimentar.
Acum depinde și ce vrei să desenezi...fiică-mea a cumpărat o aplicație dedicata cu multe funcții pt desen, parcă Procreate se numeste.

#59
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 20.12.2010
In categoria tabletelor exista Apple si restul. Chiar si cel mai ieftin iPad la momentul actual (cred ca iPad 9), este mult peste ce ofera concurenta.

#60
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Pe mine mă deranjează 60HZ și chenarele groase plus chenarele negre pe Netflix.

#61
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am luat iPad 9 pana la urma. Nu ma deranjeaza chenarele.
Astept sa treaca mai mult timp pana ma obisnuiesc. M-am gandit de cateva ori sa il returnez insa.
Cand lumea spune ca e "iPad si restul" te cam astepti la ceva wow, dar nu pot spune asta despre iPad.. As spune insa ca ma surprinde placut si neplacut in acelasi timp.

Ce ma dezamageste:
  • Lipsesc lucruri la care nu ma asteptam ca imi vor lipsi si la care nu m-am gandit: dar care existau pe windows phone si sunt pe Android, de genul:
    • Whatsapp
    • Double tap to wake up
    • Un ceas care sa arate decent sau sa aiba optiuni cand vine cu tableta
    • Always on Display nu exista pe iPad in acelasi mod. E nevoie de aplicatii tip screensaver.
  • Trezirea tabletei e iritanta
  • Nu e asa cursiv cum spune lumea, sau cel putin al meu nu este in app store si mai are uneori momente. Nu credeam ca exista asa ceva undeva pt ca nu am mai vazut asa ceva in ultimii 12 ani pe vreun device pe care sa il fi avut
  • Nu am realizat ca la apple pencil magnetul merge doar partial, adica ai nevoie de husa proprietara pe ipad9 ca sa stea singur, desi stylusul are magnet, asa ca sta semi agatat si pica
  • Cam putine huse decente pt ipad 9 si multe scumpe, dar ultima parte era ceva la care ma asteptam
  • Gesturile si iconitele nu au la fel de multe optiuni precum pe Android si nici nu sunt asa intuitive
  • Gesturile nu au prea mult sens pentru mine acum. Pt destul de multe chestii simple a trebuit sa caut pe net sa vad cum se fac.
  • Desi Apple Pencil e o parte super misto nu recunoaste decat scrisul in engleza. Nici nu iti spune ca functia de recunoastere in aplicatii numita Scribble e activa doar in engleza. Te prinzi doar daca schimbi limbile sau cauti pe net despre asta.
  • Siri e cam praf, nu pricepe ce spun vs Google si nici nu stie sa raspunda la unele chestii
Ce imi place:
  • Aplicatiile pt Apple Pencil pe care le-am incercat sunt cool
  • Imi plac optiunile de citit carti la modul maxim. E exact cum vad eu ca ar trebui sa fie experienta
  • 60hz vs 120hz nu ma deranjeaza


#62
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostLL13G, on 26 februarie 2023 - 13:54, said:

  • Imi plac optiunile de citit carti la modul maxim. E exact cum vad eu ca ar trebui sa fie experienta

Mai exact ce optiuni? Ca iOS e destul de limitat si pe partea asta fata de Android.

#63
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostLensFlare, on 26 februarie 2023 - 14:52, said:

Mai exact ce optiuni? Ca iOS e destul de limitat si pe partea asta fata de Android.
Are carti gratis multe si ok, pe care nu le-am citit.
E super usor sa subliez cu stylusul si sa adaug note, sa caut, etc.

#64
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ah, deci chestii de baza... :)

#65
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostLensFlare, on 26 februarie 2023 - 15:48, said:

Ah, deci chestii de baza... Posted Image
Da, dar cand le folosesc mi se pare ca e usor si vine natural sa le folosesc acolo.
Spre deosebire de alte functii. De ex daca vreau split screen nu e deloc intuitiv si nici nu mi se pare la fel de usor ca pe Android, dar acolo poate e si obisnuinta.

#66
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View PostLL13G, on 26 februarie 2023 - 13:54, said:

Ce ma dezamageste:
  • Lipsesc lucruri la care nu ma asteptam ca imi vor lipsi si la care nu m-am gandit: dar care existau pe windows phone si sunt pe Android, de genul:
    • Whatsapp
    • Double tap to wake up
    • Un ceas care sa arate decent sau sa aiba optiuni cand vine cu tableta
    • Always on Display nu exista pe iPad in acelasi mod. E nevoie de aplicatii tip screensaver.

Whatsapp merge pe androide daca ai vers LTE, bagi SIM si ai telefonul de 10" (sau mai mult) inclusiv cu Whatsapp. Apple e cu Facetime ...
Poti apela la Shortcuts si Whataspp web si-ti faci tu "aplicatia" de Whatsapp.

How do I set my iPad to double tap to wake screen?
Go to Settings > Accessibility > Touch > AssistiveTouch. Under the Custom Actions heading, choose Single-Tap, Double-Tap, or Long Press. Choose an action from the list to assign to the gesture. Use the AssistiveTouch button to go back to Settings.

Sunt destule widgeturi cu ceas.

Edited by MD, 26 February 2023 - 18:59.


#67
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Whatsapp merge pe tablete Android si fara sim, aplicatia nativa, nu web.

Edited by LensFlare, 26 February 2023 - 19:22.


#68
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostLensFlare, on 26 februarie 2023 - 19:21, said:

Whatsapp merge pe tablete Android si fara sim, aplicatia nativa, nu web.
Pentru tabletele de la Apple nu sunt decat aplicatii 3rd party. Pt iPhone sunt, dar nu pt iPad.

#69
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 27.01.2020
clar o tableta android ieftina. gen lenovo sau asus. pe la 300 de lire gasesti ceva super decent.

#70
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Posesor de Galaxy Tab si ipad pro. Daca vrei pentru desenat, clar Procreate pe Ipad e lider. (dar costa)
Am desenat si pe Galaxy, e ok, poti face chestii dragute, dar nu se compara.
In rest insa, tot Galaxy il folosesc in 90% din timp (presa, Youtube, jocuri). ipad OS nu imi place, dar sunt subiectiv.
In conditiile de mai sus, ipad pro sta cu un ciclu de incarcare in stand-by si 2 sapt. Tab-ul il incarc odata la 3 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate