Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Ipad sau tableta cu android?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Am avut ani buni iPad până am descoperit gama de tablete Galaxy Tab de la Samsung și nu m-am mai întors la Apple. În acest moment am un Samsung Tab S8 Ultra și care din punctul meu de vedere nu are rival, începând cu ecranul de 14.6 inchi AMOLED și terminând cu DEX-ul care este o aplicație superbă. Până acum nu am mai deschis laptopul, făcând editare video și foto fără probleme la un preț imbatabil. Plus tot ce ține de zona laptop. Toate aplicațiile se mulează foarte bine pe acest ecran, iar acolo unde nu s-a putut am căutat alternative la aplicații. Normal că îmi place și iPad dar de departe prefer Galaxy Tab.

#20
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eram curios dacă îți făceai editări cu o tabletă Android la preț de iPad simplu. Adică în zona de preț 1700-1800 lei...

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Raspunsul e simplu, obiectiv vorbind: ipad. Dupa ce am stabilit asta ramane alta problema: de care ipad?

Eu am un ipad pro din 2017 care merge ca in prima zi si de vreo 2 ani il rupe zilnic copilul si mai nou eu, ca ma pune sa ma joc cu "rachetzele" toata ziua.

Acuma vazand preturile la care au ajuns jucariile astea se pune intrebarea daca merita sa mai dai banii aia, exceptind cazurile in care chiar il folosesti ca sa cistigi bani.

#22
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Am avut o tableta Samsung de-aia mai ieftina, era prea... ieftina.
Ca urmare era prea lenta.

Am constatat ca unele aplicatii pentru pian merg mai bine pe platforma Apple (pe android chiar lipsesc unele lucruri), asa ca am trecut la iPad Pro.

Dar am si o tableta Boox Lumi 2 cu android.

Asa ca nu e cu 'sau', e cu 'si'. Ultima e cu ecran e-paper, format A4, pentru lecturat carti si articole bate la fund iPadul. De asemenea cu tot stylusul lor ultra-scump, iPadul nu se compara la scriere cu Boox cu un stylus Wacom.

Edited by parabellum, 05 August 2022 - 09:53.


#23
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 17.08.2007
Ipad toata ziua.
Am un ipad air 2 si un ipad pro. Cand am cumparat primul mai aveam si o tableta Samsung (varf de gama in 2014). Ipadul merge de 8 ani ca in prima zi si a primit update si la ios 15, pe cand la Samsung am facut deja doua parastasuri...

#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Depinde, tabletele ieftine de la Apple cele de baza au multe compromisuri pe partea hardware, doar chipsetul, optimizarea si suportul sunt de laudat.

In materie de tablete am avut urmatorul parcurs InfoTouch iTab 1011 10.1 inch -> Samsung Tab 8.4 Pro -> Samsung Tab S6 -> Apple iPad Air 3 256GB Wi-fi.

Fata de Tab S6 e mai slaba pe partea audio(2 difuzoare), mai putin ram(3GB), nu vine cu pen si nici nu are suport pentru ultima versiune iar pentru Youtube nu e asa de grozava din cauza formatului ecranului. Imi place ca interfata si aplicatiile au aceasi linie de design, chipsetul e foarte performant si are actualizari 5+ ani.

O folosesc preponderent pentru browsing si ceva light gaming. Pentru gaming serios prefer consolele si PC-ul.

Merita ipad-ul daca iei modelul pro sau in cel mai rau caz Air atlfel mai bine iei ceva cu Android de la Samsung care au hardware mai bun si software decent.
Pentru vizionare de continut video formatul ecranului 4:3 de la Apple le face proaste pentru Netflix, Youtube. Pe Android ai 16:9 care mult mai bun pentru cotinutul video.

Edited by Papillon_, 09 August 2022 - 11:23.


#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
4:3 nu le face proaste pentru Netflix, nu e ca si cum orbesti sau borasti daca te uiti la Netflix pe ipad. Probabil aia de la Apple s-au gindit ca la cit costa un ipad probabil n-o sa-l folosesti sa te uiti la filme ca pricipala actitivate. Indiferent de tableta si de aspect ratio oricum doar de holbezi dintr-o pozitie precara, nu e ca si cum 16:9 este o experienta cinematografica exceptionala. La pretul unui ipad pro de 13 inchi cu 256GB iti poti lua un Sony Bravia de 190 de cm si probabil si popcorn pentru 1 an.

#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 Papillon_, on 09 august 2022 - 11:22, said:

Depinde, tabletele ieftine de la Apple cele de baza au multe compromisuri pe partea hardware, doar chipsetul, optimizarea si suportul sunt de laudat.

[...]

Mda, de aia fiica-mea foloseste inca un iPad 6 pt design vestimentar. Face schite/desene cu Procreate.....

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Asa și? Asta însemna că tableta nu are multe compromisuri hardware? Ecran, difuzoare, memorie RAM, stocare, etc.

Îmi place cum Apple făcea teatru că nu ar fi nevoie de mult RAM și apoi au băgat variante de 8 și 16 GB pe pro.

Pe Air cu 3 GB RAM nu pot să facă multitasking serios tocmai din cauza lipsei de RAM deși chipsetul e foarte performant.

Edited by Papillon_, 14 August 2022 - 17:19.


#28
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Sa inteleg ca viata ta sta doar in multitasking...
Pe iPad poti face multitasking simultan cu 2 aplicatii in cazul lui iPad 6, la iPad Air cu 3GB RAM poti face multitasking la 3 aplicatii simultan. Daca nu stii cum... nea Gogu sau Youtube te invata....
Partea de desenare cu Apple Pencil intr-un programel ca Procreate(ceva de genul Photoshop) iti cam consuma resurse, dar tableta face fata cu brio, fara sa sughite. Sa nu uitam ca iPad 6 are doar 2GB RAM si procesor A10.....

Sunt fan Android, pe parte de telefoane inca folosesc doar telefon cu Android. Insa pe parte de tablete.....iPad nu are rival. Trist dar, foarte adevarat.
La pretul uni Tab S8 Plus....cumperi un iPad Pro....

Edited by feribalint, 14 August 2022 - 17:33.


#29
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013

 vibeo, on 09 august 2022 - 10:01, said:

Ipad toata ziua.
Am un ipad air...Ipadul merge de 8 ani ca in prima zi..m
In ce masura s-a degradat bateria?Cate ore mergea la inceput si cate ore acum si pe ce continut?

#30
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
La iPad 6 când era nou ținea cam 10 ore SOT, acum după aproape 4 ani...inca duce lejer 7 ore SOT.
Nu știu cum la iPad Air, dar tot pe acolo trebuie sa fie.


În cazul meu tableta este folosit exclusiv pt design vestimentar...

Edited by feribalint, 14 August 2022 - 18:37.


#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Poți să o lauzi tu cat vrei tot o tableta low cost rămâne. La Apple pentru hardware bun trebuie sa plătești mult și să iei varianta Pro.

Mie mi-a plăcut mai mult Tab S6 de la Samsung decât iPad Air 3, nu am mai putut să returnez iPadul pentru că era activat.




#32
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Low cost sau nu...oricum e peste multe midrange-uri Android ;)
Pt mine este important ca ma pot folosi de el exact cum am nevoie, iti recomand sa incerci aplicatia Procreate pe Android, apoi sa faci acelasi lucru si pe iPad. Tabletele Android sufera la optimizare aplicatii pe tableta.

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

 Papillon_, on 15 august 2022 - 09:47, said:

Mie mi-a plăcut mai mult Tab S6 de la Samsung decât iPad Air 3,
Ca tie ti-a placut mai mult Samsungul asta nu inseamna ca tab6 era mai bun decat ipad.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
"Ipad sau tableta cu android?".... ce întrebare mai e și asta? IPad, evident.

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

 ro_explorer, on 15 august 2022 - 20:49, said:

"Ipad sau tableta cu android?".... ce întrebare mai e și asta? IPad, evident.
Ai uitat de Huawei care n-are nici iOS nici Android :D

#36
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Folosesc iPad, pentru momentele cand ma uit pe youtube sau la vreun film cand sunt la bucatarie, in pat, etc.
Daca nu ar avea formatul ala 4:3 pe care nu il suport as putea spune ca sunt super multumit.
Din pacate, nu le poti avea pe toate.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate