Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ipad sau tableta cu android?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Pentru cei care aveti tableta ipad: cu ce este mai buna decat o tableta android? A meritat sa o luati?
Eu am un ipad 9 2021 10.2inch si ma tot intreb daca a meritat sa o iau (adica daca nu era mai bine sa fi luat o tableta android in schimb).

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Depinde ce vrei sa urmaresti cu ea.
Se stie, sau ar trebui sa se stie inainte de a o cumpara, ca un device apple nu prea merge "rezolvat" ca un android.

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Am ipad-uri de cativa ani, air, 6, pro, nu le cumpar pentru ca ar fi mai bune, ca ar face ele ceva, imi place ios si nu suport androidul. Plus, un iphone 7 , de vreo 7 ani, care inca mi se pare incredibil, din toate punctele de vedere.

Bine, am si un 13 mini, dar nu renunt la 7.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 30 July 2022 - 18:57.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
eu nu prea scriu pe topicurile astea de sfaturi ca mereu iese cu scandal. majoritatea o sa-ti recomande ipad oricum. si au o parere depre apple vs android de acum 5-6-7 ani cand intradevar apple erau smecheri. asa ca uite si cei 2 centi ai mei:
1.ipadul simplu, are un design invechit cu ecran nelaminat si e singurul cat de cat ok ca si pret. dar ecran nelaminat nici tabletele de 300 de ron nu au. pentru mine asta e bataie de joc la adresa consumatorilor ca sa te faca sa cumperi chestiile mai scumpe. sper sa-i forteze ue sa renunte la lightning si sa treaca si ei pe usb, cum au facut-o la toate ipadurile.
2.ipad mini are jelly scroll, iar apple a zis ca e normal. poti citi mai multe, in alte parti.
3.ipad air inca are ecran de 60hz, chiar daca i-au pus m1 si chiar daca telefoane de 800 de ron au 90 sau 120hz rata de refresh. plus ca au existat si plangeri cu spatele si ca bateria e mai naspa din cauza lui m1.

hai sa-ti spun ce am facut eu, nu de alta dar am plecat ”chitit” sa iau un ipad. am aplicat pentru rabla si am dat un click si am primit voucherul de 300 de ron, la schimb cu un aspirator.
m-am dus la emag ca sa le incerc. m-am jucat cu ipadurile, atat mini cat si air. dupa care am vazut xiaomi pad 5 la 1680 si s-a terminat smecheria-300 rabla 1380. eu cred ca este chiar mai ok decat ipadul air care avea pretul dublu si un  pic, asta daca nu te intereseaza puterea de procesare asa mult, desi are si xiaomi snapdragon 860, iar pentru mine e suficient. spre surprinderea mea si softul e ok - partea de hdr nu merge(tipic xiaomi, o sa-l rezolve ei candva), dar na, in rest nici un bug sau probleme. stiu ca nu o sa am 6 ani de support cum da apple dar eu sunt ok. ahh si eu chiar nu-s fan xiaomi, recomand mai mereu samsung la telefoane in detrimentul lor. ca sa nu vorbim de buguri si probleme cu updateurile pe care le are si apple, as spune mai frecvente decat pe android.

Edited by bobitad, 30 July 2022 - 19:31.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
problema cu android-ul e ca Google s-a retras de pe piata tabletelor si Apple a ramas de unul singur. Degeaba ai un hardware mai bun daca nu exista software. Din acest motiv eu mi-am luat ce mai ietin Ipad. Initial am zis sa iau unul mai scump, dar in final am zis ca nu merita. Nu-l folosesc prea mult (prefer laptop-ul si mouse-ul), dar bateria dureaza de te plictisesti (mult mai mult ca la o tableta android) si pe ansamblu e ok. Nu prea-mi place ca cu *****er-ul e mai complicat, dar pe ansamblu e ok.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Totul ține de buget, pe android îs șanse mai mari să prinzi o castană.
Am dat 1400 pe un Lenovo tab 11 cu 4G, in varianta cu tastatura inclusă (nu că aș folosi tastatura) pentru fetița, deocamdată ca și multimedia in mașină. Pe Apple nici o șansă să te apropii de banii ăștia.

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017

View Postvladut01, on 30 iulie 2022 - 20:25, said:

problema cu android-ul e ca Google s-a retras de pe piata tabletelor si Apple a ramas de unul singur. Degeaba ai un hardware mai bun daca nu exista software. Din acest motiv eu mi-am luat ce mai ietin Ipad. Initial am zis sa iau unul mai scump, dar in final am zis ca nu merita. Nu-l folosesc prea mult (prefer laptop-ul si mouse-ul), dar bateria dureaza de te plictisesti (mult mai mult ca la o tableta android) si pe ansamblu e ok. Nu prea-mi place ca cu *****er-ul e mai complicat, dar pe ansamblu e ok.
1. google nu a renuntat si o sa scoata android 12L, pentru ecrane mai mari.
2.nu stiu ce aplicatii folosesti tu sau despre ce software vorbesti care sa nu existe si pe android
3.ipadul 9 din 2021 a scos cu 2 ore jumatate mai putin la baterie fata de xiaomi, in testul de pe gsmarena, atat browsing cat si video playback. si pad 5 are ecran mai marisor, un pic mai dens si doar 200 mah mai mult. iar testul de browsing a fost facut la 120hz. adica xiaomi are cu 2% mai multa baterie si obtine cu 20% mai bine sot.

Cum am mai zis nu scriu din hate, dar ce ai spus nu e corect.

Edited by bobitad, 30 July 2022 - 20:49.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

View Postdannyetlv, on 30 iulie 2022 - 18:34, said:

Pentru cei care aveti tableta ipad: cu ce este mai buna decat o tableta android? A meritat sa o luati?

Ecranele 16:9 pentru consum multimedia si flexibilitatea de personalizare, in rest iPad-ul este rege pentru munca de tableta, unul foarte scump la accesorii dar care imbatraneste greu. Vechiul Pro are 6 ani si inca primeste update-uri si mai poate.

Era cat pe ce sa iau o Tab S8 din cauza ca preturile la iPad Pro au luat-o in sus rau de tot, dar am prins o oferta de lichidare de stoc la modelul cu A12Z si atunci am zis sa raman la Apple.

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postdannyetlv, on 30 iulie 2022 - 18:34, said:

Pentru cei care aveti tableta ipad: cu ce este mai buna decat o tableta android? A meritat sa o luati?
Eu am un ipad 9 2021 10.2inch si ma tot intreb daca a meritat sa o iau (adica daca nu era mai bine sa fi luat o tableta android in schimb).

Da. Pentru mine unul nu as lua alta tableta decat iPad (desi folosesc Android ca telefon si linux pe pc).

Nu am gasit tableta cu android in zona < 450 euro care sa reziste mai mult de 30 de luni(si de regula ultimele 12 chinuite rau de tot) iin timp ce iPad mini 2 care a fost prima mea tableta inca merge ok dupa 7 ani si 3 utilizatori…

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde acum si ce alte device-uri mai ai prin casa (telefon, media box, android tv, etc).
Eu sunt pe apple cam tot ecosistemul. Si clar ipad as recomanda pentru ca toate dispozitivele mi se pupa perfect intre ele.
Dar daca ai dispozitive cu care androidul s-ar pupa bine, atunci mergi pe android.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbobitad, on 30 iulie 2022 - 19:20, said:

1.ipadul simplu, are un design invechit cu ecran nelaminat si e singurul cat de cat ok ca si pret. dar ecran nelaminat nici tabletele de 300 de ron nu au. pentru mine asta e bataie de joc la adresa consumatorilor ca sa te faca sa cumperi chestiile mai scumpe. sper sa-i forteze ue sa renunte la lightning si sa treaca si ei pe usb, cum au facut-o la toate ipadurile.


De ce naiba ai vrea un ecran laminat pe orice dispozitiv duamne iarta-i :lol:

iPadurile au USB C de ceva vreme... de fapt, unele au chiar thunderbolt.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ontopic: redeschide topicul cand vei vrea sa schimbi tableta.

Pana atunci, ce ai, isi face treaba, nu te incurca si pe care oricum nu vei schimba acum - e cel mai bun. Valabil la orice.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cea mai buna tableta din lume este ipad, in orice categorie de pret. Restul e cancan.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce-ai fi pupat mufa micro-usb la un evolio sau allview cand erai un romanache rupt in dos...

Dar doar visai.

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015

View Postbobitad, on 30 iulie 2022 - 20:38, said:

1. google nu a renuntat si o sa scoata android 12L, pentru ecrane mai mari.


Daca tii cont ca versiunea precedenta pentru tablete a fost din 2012 (vezi https://www.androida...id-12l-3047080/ ), iar 12L in 2022 asta inseamna o eternitate si nu exista nicio garantie ca o noua versiune sau vreun update nu va mai apare peste alti 10 ani sau cand o sa o creada de cuvinta cei de la Google. In plus la android pentru update-uri esti la mila producartorului de tablete. Am o tableta LG cu android 7 si inca una mai no name... nici una nu a primit niciun update in atatia ani. Sunt curios cati posesori de tablete o sa primeasca noul 12L si cati posesori de tablete android primesc vreun update in general. La Apple dupa ce o noua versiune e release, primesc si update-ul

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Cu toate ca sunt fan Android, tot iPad recomand si eu. Am un iPad 6 2018 care inca merge impecabil, intre timp a ajuns la fiica-mea care il foloseste foarte mult pt desene(design vestimentar) cu apple pencil. Inca sunt uimit de tableta la cat de bine merge...tinand cont de hardware-ul pe care-l are.
De partea de suport nu mai e cazul sa povestesc....

#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Am renuntat la SO care te conditioneaza si dupa ce le-ai cumparat de pe vremea Windows Phone. Nu contest calitatile produselor Apple dar ma intereseaza mai mult sa nu mai platesc dupa sau sa fac ce vreau cu telefonul/tableta. Android e liber si sunt si device-uri de calitate cu Android.

#18
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005

View Postdannyetlv, on 30 iulie 2022 - 18:34, said:

Pentru cei care aveti tableta ipad: cu ce este mai buna decat o tableta android? A meritat sa o luati?
Eu am un ipad 9 2021 10.2inch si ma tot intreb daca a meritat sa o iau (adica daca nu era mai bine sa fi luat o tableta android in schimb).

Dacă vă întrebați dacă a meritat achiziția arunci clar nu este pentru dvs. Ar fi trebuit să "simțiți" că este ok, că se mișcă bine și că vă faceți treaba cu ea.
După vreo doi ani de folosit un Samsung tab 4 era clar că este obosit, se simțea efectiv. Am trecut la un ipad ieftin și nu am mai avut sentimentul acesta. Ieftin intre ghilimele, că pe Samsung dădusem vreo 1500 Ron, ipad ul a fost 1800 parcă. Nu mai este diferență mare ca preț, în schimb eu personal am înlocuit tot ce aveam prin casă cu produse apple și sunt mulțumit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate