Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ajutor învățare mers pe bicicletă

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostComandorul, on 30 iulie 2022 - 12:30, said:

Am un prieten, ca și mine pasionat de ciclism ș
Sa foloseasca-cu imprumut de la altcineva- (fara persoane de  ajutor si fara roti de ajutor) o bicicleta joasa, gen Pegas  (eventual cu saua lasata cat mai jos)  la care poate sa aiba ambele  picioarele jos pe pamant inainte de porinire, respectiv oprire! (o  sa-i dea incredere si ambitie). Mie mi se pare o prostie sa stea cineva in spate sa-ti spuna, "fa asa, sau asa!" in loc sa te ajute te demoralizeaza, singur inveti cel mai bine ca prinzi mult mai multa incredere in tine o data pentru totdeauna! (daca totusi exista ceva temeri sa foloseasca echipament: genuchere, cotiere, casca etc). Eu unul am invatat singur sa merg pe o bicicleta pe un Pegas  cu toate ca nu ajungeam bine nici la pedale ca era saua saltata pentru altcineva (eram prin clasele primare, nu mai stiu exact cati ani aveam).
Ceva de genul acesta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iWnvbYPWmCw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 30 July 2022 - 22:18.


#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Eu am învățat să merg pe bicicletă (șase ani) într-un culoar suficient de îngust să mă sprijin cu mâinile de pereți.
A durat câteva ore după vreo două săptămâni în care taică-miu a alergat ținâdu-mă de șa.

#21
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
scoate-i saua si de nu invata in 3 min iti dau ce vrei :))) dar mi-e ca n-o mai prinzi pe urma

#22
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Poststlk, on 30 iulie 2022 - 22:06, said:

Sa foloseasca-cu imprumut de la altcineva- (fara persoane de  ajutor si fara roti de ajutor) o bicicleta joasa, gen Pegas  (eventual cu saua lasata cat mai jos)  la care poate sa aiba ambele  picioarele jos pe pamant inainte de porinire, respectiv oprire! (o  sa-i dea incredere si ambitie). Mie mi se pare o prostie sa stea cineva in spate sa-ti spuna, "fa asa, sau asa!" in loc sa te ajute te demoralizeaza, singur inveti cel mai bine ca prinzi mult mai multa incredere in tine o data pentru totdeauna! (daca totusi exista ceva temeri sa foloseasca echipament: genuchere, cotiere, casca etc). Eu unul am invatat singur sa merg pe o bicicleta pe un Pegas  cu toate ca nu ajungeam bine nici la pedale ca era saua saltata pentru altcineva (eram prin clasele primare, nu mai stiu exact cati ani aveam).
Ceva de genul acesta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iWnvbYPWmCw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu e o prostie sa te ajute cineva din spate, dovada este ca eu am invatat cativa copii asa intr-un timp sub 1 ora. Si as fi invatat si mai multi dar varsta nu mi-a mai permis sa alerg dupa ei, pt.ca primul a fost nepotul meu si apoi cativa colegi  a lui de clasa. Insa metoda pusa de tine e buna si se poate aplica si oamenilor maturi cu mentiunea ca la inceput trebuie dat jos pedalierul si prima data invatat sa-si tina echilibrul impingand bicicleta cu ambele picioare tinute jos. Acum sunt astfel de biciclete pt copii mici dar se poate improviza una si pt maturi dintr-o bicicleta joasa ca cele din clipul tau.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dai jos pedalele cobori scaunul până ajunge cu picioarele pe jos și mergeți într-un loc cu pantă mică de unde-și va da drumul doamna.
cu picioarele paralele cu solul va atinge câte un pic pământul când simte că se dezechilibrează.în acest fel am învătat mulți copii ca în maxim o oră să-și controleze echilibrul și să se bucure de mersul pe bicicletă

#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postxcit, on 31 iulie 2022 - 00:35, said:

scoate-i saua si de nu invata in 3 min iti dau ce vrei Posted Image)) dar mi-e ca n-o mai prinzi pe urma
Sa scoata doar saua sau si axul pe care se fixeaza saua?Posted Image

#25
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Uneori, ne prindem mai greu. ;)


#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View PostMelteanu, on 31 iulie 2022 - 08:25, said:

Sa scoata doar saua sau si axul pe care se fixeaza saua?Posted Image
nu e logic ca doar saua? altfel nu invata...

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
-

Edited by stlk, 31 July 2022 - 19:44.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iei un Pegas mai vechi, dai pedalele jos, dai șaua mai jos, și o învățați să dea din picioare ca ăia micii, să își formeze echilibrul.
Zic că după o oră de făcut vânt faceți o probă.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012
nu înveți nimic la viteză mică!

...mai ales dacă ești ditai gongilia!!!

#30
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Postgushpi, on 01 august 2022 - 13:12, said:

nu înveți nimic la viteză mică!

...mai ales dacă ești ditai gongilia!!!

Inveti, nene. Io sunt o matahala de treij de ani si ieri m-am suit prima oara pe bicicleta. Intr-o ora am reusit sa-mi dau seama cum e cu echilibrul, plecatul de pe loc si mersu' in linie dreapta vreo 15 metri :D

Si am facut fix cum au zis colegii. Saua data jos la maxim cat sa ating solul cu picioarele si facut avant. Dupa vreo juma de ora am reusit sa pricep echilibrul. Si dupa inca vreo juma de ora pot sa spun ca am priceput cum sa plec de pe loc. Sa zicem ca din 10 starturi imi ies vreo 7.

Nu inteleg de ce nu m-am apucat mai devreme de daravera asta ca tare fain e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate