Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Masina noua, Renault Megane

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#91
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
La Megane au doua optiuni de senzori parcare spate, unii aftermarket ieftini pusi de ei (e mai bine fara, sunt fara afisaj..asa mai degraba montezi senzori chinezesti dar cu afisaj)..si senzorii masinii dar probabil pe echiparea intens sau ca optiune cumva care sunt ok
Oglinda interioara electrocroma nu e neaparat nevoie, are tamburusul manual ca orice alta masina...pe mine nu ma deranjeaza sa il apas la cate butoane, manete actionezi oricum ..inca una in plus nu e mare lucru... si oricum trebuie sa ii montezi folie fumurie spate un 15% asa

#92
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Anul trecut aveau ca optiune la Life senzori de parcare, cred ca doar pe spate insa ...vechea poveste, criza semiconductorilor deci la mine a fost pass.
Cinstit erau buni ca in spate ai o vizibilitate ...ca mecanicul conductor de tanc prin vizeta dar daca nu-s, nu-s si merem mai cu grija si fara ei.

Edited by Ion_Bumbu, 01 September 2022 - 22:21.


#93
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View PostNikoroB, on 04 august 2022 - 08:49, said:

Hahahaha, deci a fost troleala, exact asa cum a fost și cu achiziția pejoului.

Te așteptăm si cu alte sfaturi!

Ca m-am uitat in urma...Posted Image  O mai fi fost troleala? N-a fost si este OK.
Multumesc userului @NikoroB (NU este sarcasm) fiindca are opinii aici chiar in acest topic deschis de mine si daca este din Ploiesti, chiar il invit la o plimbare cu masina cand imi va fi livrata si o bere / suc... ce doreste dumnealui, in Ploiesti!Posted Image

#94
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
As fi putut sa bag mana in foc, atât de sigur eram :). Multumesc pentru invitatie dar nu-s din Ploiesti. Oricum, s-o stãpânești sãnãtos si fara incidente/probleme!

#95
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Multumesc din toata inima, @NikoroB!Posted Image

#96
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostIon_Bumbu, on 01 septembrie 2022 - 22:20, said:

Anul trecut aveau ca optiune la Life senzori de parcare, cred ca doar pe spate insa ...vechea poveste, criza semiconductorilor deci la mine a fost pass.
Cinstit erau buni ca in spate ai o vizibilitate ...ca mecanicul conductor de tanc prin vizeta dar daca nu-s, nu-s si merem mai cu grija si fara ei.

Sunt cei ieftini aftermarket de care ziceam, nu sunt senzorii Renault ai masinii aia presupun si existenta unui ecran mare central. I-am vazut pe megane-ul unui prieten tot 1.3 115 zen luat inainte de facelift; sunt cam degeaba nu au afisaj doar piuie enervant ..sunt montati doar pe spate.
Puteti monta un set aftermarket spate cu afisaj langa oglinda centrala, eu asa am la masina veche 2008 si imi e suficient.

#97
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
La multe masini senzorii oem sunt fara afisaj.

#98
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Multumesc!
Am vazut la un prieten, luati la kit inclusiv cu freza pentru taiat bara, ma uit mai bine si asta este momentan.

#99
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Nu stiu cum e la facelift insa la cele ca a mea este foarte usor de montat navi in locul radioului iar o camera este undeva la 400 de lei.
Astea se pot face si in timp daca se doreste.
Si eu eram ofticat de diplay-ul mare insa acum imi multumesc pentru cel mic fiindca am comenzile de la ventilator fizice, orecum ca is cu touch cumva, daca erau pe diplay eram terminat, si asa caut cu ochii dupa ele.


#100
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
M-a contactat dealerul, masina va fi livrata in perioada 20 - 30.10.2022. Am achitat si cele doua tichete "Rabla" aferente reducerii prin acest program.
Astept masina.Posted Image

#101
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Salutare!
Suntem in 23.10.2022 cand va scriu, ora 03,44... cu laptopul in fata, lucrez de placere la un playlist pentru postul de radio la care activez... tot de placere. Nu Radio Prahova unde ani de zile am lucrat prin colaborare ca tehnic... si inca mai sunt de-al lor, ci la cel on-line care imi place mult...
Megane-ul este in Romania, luni ajunge la dealer in Ploiesti. Intrebare intrebatoare ce inca nu am adresat-o delarului... de cate ori am vorbit acolo, am uitat de asta:
Masina, are ambele chei cu inchidere centralizata, sau este ca la 206-le vechi, una "activa" cu butoanele pe ea, iar cea de rezerva, doar o simpla cheie pe care o bagi in broasca si ponesti motorul, fara butoane pe ea?
Mi-ar placea ca ambele chei sa fie active, cu butoanele pe ele! Daca nu... asta este, nu-i problema "capitala"!

Edited by routerboard71, 23 October 2022 - 02:57.


#102
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am doua cartele, Yin si Yang , una alba alta neagra. Cheia fizica e in cartela , e un pic de munca sa bagi cheia in broasca fiindca si aia e ascunsa in maner undeva.


Renault are cartele de la Megane 2 ar fi culmea sa ai cheie briceag 🤣🤣

#103
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde de echipare, la Benone Sinulescu este o cheie briceag si una normala, ambele cu butoane. :D

#104
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Va multumesc pentru raspunsuri!
Nici nu stiam ca voi avea chei, de fapt cartele in loc de chei fizice! Si daca sunt chiei fizice sau... ar fi fost, nu ma deranja acest aspect!Posted Image
Va multumesc pentru raspunsuri! Macar nu va fi ca vechiul si demodatul sietem de la 206... de ce naiba la vremea aia, nu dadeau 2 chei cu butoane... nu inteleg!
Vorba lui Creanga: Curat mestesug de tampenie... sistemul cu chei ce se livrau in 2004 la Peugeot 206! Atata aveau ei in cap, ce naiba sa le ceri?Posted Image

#105
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
P.S. - Am gasit un manual de utilizare in care se specifica sistemul cu chei si cel cu cartela. Daca vreti si sunteti interesati, puteti accesa atasamentul.
Am frunzarit si eu manualul, in functie de dotari, anumite lucruri vor fi valabile si pe Megane-ul meu cand il voi ridica. Cred ca acelasi manual de utilizare il voi primi si in format fizic. Il am si acum pe cel de la vechiul 206.

View Posticssizero, on 23 octombrie 2022 - 09:25, said:

Eu am doua cartele, Yin si Yang , una alba alta neagra. Cheia fizica e in cartela , e un pic de munca sa bagi cheia in broasca fiindca si aia e ascunsa in maner undeva.


Renault are cartele de la Megane 2 ar fi culmea sa ai cheie briceag ����

Multumesc frumos pentru raspuns! DVS. aveti masina si mi-ati oferit raspunsul cel mai exact!Posted Image

Attached Files



#106
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Si tot ca fapt divers, am facut drive-test in 2020, chiar in pandemie, la reprezentanta Peugeot-Eurial Ploiesti. Pe vremea aia, voiam sa-mi cumpar un 208, versiunea "cheala". Cand am facut drive-test cu masina in cauza, avea cheie briceag! Bine ca nu l-am cumparat ca ma alegeam cu motor aspirat de 75 de cai si in 3 cilindri! macar pe 206, am tot 75 de cai dar in 4 cilindri! Asa ca am asteptat si am cumparat ceva mult mai bun!Posted Image

Edited by routerboard71, 23 October 2022 - 13:31.


#107
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Bun gasit!
Masina ridicata astazi din showroom, achitata integral, efectuat primii aproximativ 70Km, Ploiesti - Filipestii de Padure PH.
Super incantat de masina, tinuta de drum, demaraj, te ajuta bine la depasiri. Nu am timp acum sa detaliez dar daca sunt intrebari in seara asta, va scriu cu placere.
Am ridicat-o la ora 15,00 dar nu am avut timp nici macar sa descopar toate functiile. Voi reveni cu un review detaliat si poze.
La tara am facut la repezeala 3 fotografii pe seara fiindca trebuia sa ne intoarcem la Ploiesti. Ce este important, masina este o plecere sa o conduci. Posted Image

Attached Files


Edited by routerboard71, 26 October 2022 - 20:52.


#108
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
S-o folositi sanatos!
S-ar putea sa n-aveti activat din meniu iluminatul interior ca la mine!
:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate