Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Puls marit

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Salut. Am nevoie de o parere de la voi:

ca un intro pot sa spun ca sunt la nivel avansat, peste 10 ani de tras de fiare, fara substante, doar suplimente iar in momentul de fata iau urmatoarele: pre workout, whey, creatina, omega 369, carnitina, cla, orange triad.

Bun deci sa trecem la subiect, ma antrenez cu un fitness band (Huawei Band 6) si in cateva randuri am observat ceva ciudat as spune eu, si anume pulsul sta vreo 2-3 minute la un nivel foarte ridicat 175-180 bpm la o intensitate nu foarte mare a antrenamentului, adica exclus HIIT, super seturi. HRmax-ul meu ar fi 194 .
Astazi dupa 20 de fandari cu gantere (fara intensitate) am observat, dupa cum am zis, ca pulsul a stat pentru cateva minute la valorile respective. Nu se intampla des, insa de fiecare data cand ma uit si vad valorile astea ma cam panichez.
Posibil si asta sa mentina acest heart rate pentru un timp atat de lung?
E posibil ca bratara sa dea rateuri (ceea ce nu cred)
Stiu ca si preworkoutul si carnitina influenteaza...totusi atat de mult ? In mod normal pulsul in timpul antrenamentului sta undeva intre 110-140
Inainte de sala folosesc preworkout Angel Dust Skull Labs (1 cupa +1/4, + 2g l carnitina si 3 pastile de orange triad. Las si valorile nutritionale la 1 cupa ale preworkoutului, ar afecta combinatiile astea foarte tare pulsul?

cafeina: 300 mg (valoare medie dupa parerea mea)
dmaa: 100 mg
dmha: 100 mg
agmatine sulfat: 1000 mg
yohimbe: 2 mg
alpha yohimbine: 2 mg
gaba: 25 mg
higanamine: 50 mg
hordeine: 50 mg
beta phenethylamine: 700 mg
eria jarensis extract: 200 mg
l tiramina: 50 mg
niacina: 25 mg
citrulina: 1000 mg
choline: 500 mg
beta alanina: 2500 mg
arginina akg: 1000 mg
creatina: 1000 mg

https://bodyshock.pr...-dmaa-2888.html

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil ca si bratara sa dea uneori rateuri, din varii motive.

Eu am un Huawei Watch Fit - de multe ori, in special dimineata, cand stau pe scaun mi-a dat niste valori cudate de 160-185 bpm.

Cand iti mai apar astfel de valori incearca sa iei pulsul si cu ceva aparat medical - Puls-oximetru sau tensiometru.

Ceasurile si bratarile nu ofera date clinice - de altfel toti producatorii lor nu-si asuma nicio raspundere ptr valori, chiar daca pulsul de obicei e relativ corect la bratarile/ceasurile de marca.
Fiind tinute pe mana, nu neaparat foarte strans isi schimba pozitia usor si pot apare valori aiurea.

Legat de substantele mentionate - cafeina crste pulsul si tensiunea.

#3
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
da stiu, insa consum cafea de ani de zile zilnic, si preworkout si nu am avut asemenea valori. tind sa cred ca este eroare de la bratara

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
eu tind sa cred ca ar fi bine sa consulti un doctor.

by the way, pulsul e f. usor de masurat, iti trebuie doar un ceas si sa palpezi o artera.

#5
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
nu am probleme cu tensiunea, acasa, in stare de repaos am 80/90 bpm, iar masurarea pulsului cu degetele e imposibila intr-o sala unde e muzica

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
n-are treaba muzica cu palpatul. simti artera cu buricul degetului, nu o asculti.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
80-90 batai pe minut? E mult, nu? La mine 60-65.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View Postvinciun, on 29 iulie 2022 - 21:42, said:

80-90 batai pe minut? E mult, nu? La mine 60-65.
Nu e mult, pulsul la om normal este intre 60-100 bpm

#9
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

View Postvinciun, on 29 iulie 2022 - 21:42, said:

80-90 batai pe minut? E mult, nu? La mine 60-65.

depinde de mai multi factori, stres, cafeina. varsta. intre 60-100 e normal

#10
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostMaddow1, on 29 iulie 2022 - 20:26, said:


dmaa: 100 mg


    De aici ti se trage !!

https://www.fda.gov/...ary-supplements

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
In urma cu mai multi ani(fro 15) un amic avea pulsul crescut din cauza creatinei monohidrat pe care o lua zilnic inaintea antrenamentului. Cand a incetat sa consume produsul,ramanand doar la proteninele vestite (milk&egg) a revenit cu pulsul in contele normale.
Nu stiu daca este cazul,dar pe el l-a ajutat.

#12
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
De la transpirație și poate e strâns prea tare pe mana, citește eronat.
Poți testa altfel, da jos bretsra, fa antrenamentul, apoi pune pe mana și citește valorile.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
si "sarea-n bucate" influenteaza tare pulsul. incearca sa nu mai adaugi sare in mancare. painea, mezelurile, lactatele care le cumperi din comert au deja f. multa sare, mai multa decat are nevoie organismul. asa ca daca nu mai adaugi sare in mancare nu privezi organismul de elemente care are el nevoie.

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMaddow1, on 29 iulie 2022 - 21:33, said:

nu am probleme cu tensiunea, acasa, in stare de repaos am 80/90 bpm, iar masurarea pulsului cu degetele e imposibila intr-o sala unde e muzica
In primul post ai spus ca ai 10 ani de fitness.

Nu ai voie sa ai pulsul 80-90 in repaos.
Argumentul ca un puls normal este intre 60 si 100 nu prea te ajuta pe tine, caci tu, dupa 10 ani de fitness, trebuia sa ai Vo2 max atat de imbunatatit, incat pulsul in repaos nu ar fi avut voie sa treaca de 60.

Nu ne crede pe cuvant, dar te rog, investigheaza de ce ai pulsul 80-90 in repaos.

Incerc sa fac sport 45 minute pe zi, zi de zi, in ultimii aproape 8 ani. 4-5 ori cardio/hiit, 3-4 ori rezistiv. Pe saptamana.
Cu cat inaintezi, cu atat pulsul TREBUIE sa scada. In repaos, pulsul nu trece de 54. Pe scaun 60. In picioare 62-64.
Nu, nu este anormal.

Cunosc persoane pasionate de cross fit si cu 42-44 puls in repaos.
Un puls de 80-90 este normal pt cineva sedentar, care nu face nimic.

300mg de cafeina este fantastic de mult intr-o portie. Argumentul ca bei cafea de 20 de ani si nu are niciun efect nu este tocmai ajutator.

Insist te rog sa verifici amanuntit problema.
In cel mai rau caz, ai ascultat de un nebun pe forum si pe urma poti sa-mi dai mesaj sa ma injuri ca te-am speriat degeaba. Nu o sa ma supar.

Cum zice si Fane, poate aparatul ala nu indica bine. Ia-ti pulsul the old fashion way, cu un ceas si mana ta. De mai multe ori, pana ajungi la o medie.

La acel presupus 198HR max, tu trebuie sa stai in maxim 155 daca vrei sa te mentii aerobic. Treci peste si esti anaerobic.
Ori daca tu deja pleci cu puls 90 facand nimic, 10 jumping jacks si sari la 150.

Speram sa fie stricat aparatul.
Succes.

#15
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
era un thread p-aici cu "din ce in ce mai multi tineri fac infarct" si se tot dadea cu parerea de la ce-o fi...

#16
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Incearca sa nu mai bagi acele 30 substante pentru 2 zile si vezi daca pulsul ramane la fel sau nu.
Nu cred ca o sa mori daca renunti 2 zile sa te indopi cu zeci de substante. Deh, cand devii dependent de ele, e greu sa renunti, acum trebuie sa le cumperi pe viață.

#17
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

View Postvictor29cr, on 29 iulie 2022 - 22:15, said:

In primul post ai spus ca ai 10 ani de fitness.

Nu ai voie sa ai pulsul 80-90 in repaos.
Argumentul ca un puls normal este intre 60 si 100 nu prea te ajuta pe tine, caci tu, dupa 10 ani de fitness, trebuia sa ai Vo2 max atat de imbunatatit, incat pulsul in repaos nu ar fi avut voie sa treaca de 60.

Nu ne crede pe cuvant, dar te rog, investigheaza de ce ai pulsul 80-90 in repaos.

Incerc sa fac sport 45 minute pe zi, zi de zi, in ultimii aproape 8 ani. 4-5 ori cardio/hiit, 3-4 ori rezistiv. Pe saptamana.
Cu cat inaintezi, cu atat pulsul TREBUIE sa scada. In repaos, pulsul nu trece de 54. Pe scaun 60. In picioare 62-64.
Nu, nu este anormal.

Cunosc persoane pasionate de cross fit si cu 42-44 puls in repaos.
Un puls de 80-90 este normal pt cineva sedentar, care nu face nimic.

300mg de cafeina este fantastic de mult intr-o portie. Argumentul ca bei cafea de 20 de ani si nu are niciun efect nu este tocmai ajutator.

Insist te rog sa verifici amanuntit problema.
In cel mai rau caz, ai ascultat de un nebun pe forum si pe urma poti sa-mi dai mesaj sa ma injuri ca te-am speriat degeaba. Nu o sa ma supar.

Cum zice si Fane, poate aparatul ala nu indica bine. Ia-ti pulsul the old fashion way, cu un ceas si mana ta. De mai multe ori, pana ajungi la o medie.

La acel presupus 198HR max, tu trebuie sa stai in maxim 155 daca vrei sa te mentii aerobic. Treci peste si esti anaerobic.
Ori daca tu deja pleci cu puls 90 facand nimic, 10 jumping jacks si sari la 150.

Speram sa fie stricat aparatul.
Succes.
dupa cum am zis, un puls depinde de mai multe variabile: Stres, alimentatie, lifestyle, sistem cardiovascular.
sportivii de cross fit care folosesc sistemul anaerob vor avea intotdeauna un aparat circulator mai "sanatos" decat un bodybuilder. Eu la 300 mg de cafeina anhidra zilnic n-o sa am niciodata pulsul ala in repaos, e logic.
in antrenamente hiit de 10 minute, cu acelasi ceas pulsul nu trece de 160.
Ultimele analize au fost facute prin februarie, deci nici urma de vreo problema cardiaca. Legat de consumul de cafeina, doctorul mi-a spus ca 400mg e cam valoarea de referinta cand vorbim de maximul de consum /zi

Am cercetat amanuntit subsantele pe care nu le cunosteam din pre-workout si cel mai probabil, combinatia DMAA+DMHA+Cafeina ar fi cauza pulsului mare

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
E posibil sa fie de la suplimentatie, asta cred si eu.
In special de la preworkout.
Ce inaltime\greutate ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate