Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vecini (bunici) cu nepoți zgomotoși

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

 adisz, on 31 iulie 2022 - 08:14, said:


Insa chestia asta
Credeți că e normal ca doi tineri să își aducă copiii să stea ani buni la bunici, dacă copiii fac gălăgie și deranjează vecinii? Adică tinerii respectivi vor să aibp liniște și iși aduc copiii gălăgioși să stea la vecinii mei?
te descalifica total.



De ce? Dacă erau copiii locatarilor, mai acceptam. Dar dacă tinerilor ălora le e greu să aibă grijă de proprii copii și îi aduc la mine pe cap să mă deranjeze, ce reacție ar trebui să am?

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FantasyLady, on 30 iulie 2022 - 23:43, said:




Care e treaba ta? Voiam să spun că m-am săturat să tot aud expresia respectivă, pentru că ... blablabla

Nu intereseaza pe nimeni saturatul tau.
Ca e o chestie personala si subiectiva.

#39
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 adisz, on 31 iulie 2022 - 08:14, said:

In privinta copiilor n-ai ce face nimic. Nici legal si nici moral.

Ai ce face, exista o lege care prevede anumite intervale de liniste si amenzi de 1500 de lei in caz de nerespectare.

Ca la noi exista indivizi nesimtiti cu plozi prost crescuti ca si parintii lor asta este o alta poveste.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 underb, on 30 iulie 2022 - 23:37, said:

Si tie iti deranjaza somnul de frumusete? Ies prea dimineata in fata blocului? :)

E problema ta.

Enjoy!

Exista tratament daca te enervezi din orice. Sau poti sa iti faci un prieten sau alt prieten, dupa caz, care sa rezolve regulat astfel de probleme.

Nu vei mai fi asa deranjabila :)

Te descurci tu daca nu esti cumva vreo naspeta. Sau...?

La cum pui problema, batand din picior sa ti se faca pe plac si afisand o completa lipsa de consideratie, sigur ai primit o educatie aleasa, ca tot ai adus vorba de educatie. Siiigur...
Taticu' a imbatranit si nici tu nu mai esti printesa care te-a facut sa crezi ca esti in urma educatiei "alese". Asa ca inghite...

Alternativa e sa te acresti si mai tare.

Copii vor fi tot timpul. Azi astia. Maine altii...
Cati ani ai?

Se poate face sesizare la politie sunand la 112 si isi ia vecinii respectivi amenzi.
Ii cheama oricand e galagie mare.

Edited by MembruAnonim, 31 July 2022 - 20:50.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 CUCUL, on 31 iulie 2022 - 20:43, said:

Ai ce face, exista o lege care prevede anumite intervale de liniste si amenzi de 1500 de lei in caz de nerespectare.

Ca la noi exista indivizi nesimtiti cu plozi prost crescuti ca si parintii lor asta este o alta poveste.

doar ca faci o confuzie
https://www.politiar...rele-de-liniste

politia iti va da tie o amenda ca sa pricepi sa nu-i mai chemi fara rost.

ca un belelusi pange chiar nu ai ce-i face. poti chema nu-s ce protectie a copilului dar atata timp cat e ingrijit corect si nu are probleme de sanatate vor zice ai tu probleme.
ca un copil ciuie si tropaie prin casa iar nu ai temei legal.

din cate stiu eu legea romana inca incurajeaza si protejeaza copii si familia in interesul copiiilor.

cum spuneam, pana sa ai copil te deranjeza orice. pe urma inveti ca daca e liniste e PROBLEMA.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cu cat vei invata mai repede diferenta dintre deranjul cu intentie si faptul ca auzi un copil, cu atat mai usor iti va fi.
Altfel doar te vei acri si mai tare. Ba ca latra cainii, ba ca ploua, ba ca nu stiu ce.
Daca aveai parte tu de o urma de educatie nu mai erai asa "deranjabil" si nu te mai agitai degeaba la chestii de genul ala. Dar mai greu cu educatia reala pe la noi. Aia de viata.

Copii au fost si vor fi tot timpul.
Idem si idiotii. Iar astia nu depasesc faza odata cu trecerea anilor.


 CUCUL, on 31 iulie 2022 - 20:43, said:



Ai ce face, exista o lege care prevede anumite intervale de liniste si amenzi de 1500 de lei in caz de nerespectare.

Ca la noi exista indivizi nesimtiti cu plozi prost crescuti ca si parintii lor asta este o alta poveste.


#43
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 FantasyLady, on 31 iulie 2022 - 16:26, said:




De ce? Dacă erau copiii locatarilor, mai acceptam. Dar dacă tinerilor ălora le e greu să aibă grijă de proprii copii și îi aduc la mine pe cap să mă deranjeze, ce reacție ar trebui să am?

Făceau gălăgie altfel dacă erau copiii locatarilor ?

Și i au adus la tine (pe cap) sau la bunicii lor ?


Tu nu vezi ce logică strâmbă ai ?

E copil, plânge că îi e foame, că se pisa și se caca pe el, cade și de lovește, asta e, așa ai făcut și tu când erai copil mic, madam @Fantasy, că Lady nu prea pari.

Apropo, copiii tăi n au făcut gălăgie când au fost mici ?
Sau tu, stând cu mami, încă mai copilărești ?

#44
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

 underb, on 31 iulie 2022 - 20:57, said:



Te rog nu te grăbi să tragi concluzii pripite. Nu am zis că e doar un copil ce plânge, e mai complex. Să zicem că trecem cu vederea acel bebeluș.

E un alt copil acolo de 5-6 ani. Nu a mers niciodată la grădiniță, e ținut în casă 24/24, în 3-4 ani de când m-am mutat în acest apartament l-am văzut de vreo 3 ori. Vecinii îl țin închis în casă și copilul face tot ce vrea, fuge, tropăie, trântește obiecte foarte zgomotos, nu contează ce oră din zi și din noapte e. Se trezește copilul la 1-2-3 noaptea, se apucă să fugă sau să trântească și apoi se pune inapoi să doarmă. Vecinii spală la mașina automată la 10-11 și chiar pe la 1 și ceva noaptea. Nu lucrează sau nu știu ce e cu ei, dar cu toate că stau toată ziua acasă, folosesc aparate zgomotoase fie dimineața devreme, fie noaptea târziu. Nu îi interesează că alți vecini lucrează sau vor să doarmă noaptea. Uneori cred că fac gălăgie și intenționat, mai ales după ce au realizat că suntem deranjate de copil/gălăgie.

Și tot ei sunt cu gura mare, ne jignesc și ne amenință în loc să coopereze și să incerce să nu mai facă atâta gălăgie. Deci lasă-mă cu chestii că sunt eu prea ”deranjabilă”, când ei nu au bun simț, după ce că fac atâta gălăgie.

 Admiral_Thrawn, on 31 iulie 2022 - 22:17, said:



Dacă erau copiii locatarilor, ziceam că asta e. Dar părinții lor i-au adus la vecini ca să stea ei în liniște și noi nu putem avea liniște de copii.  Logic, copiii respectivi ar trebui să stea cu părinții lor,. Și nu -am referit strict la acel bebeluș, Scriam intr-un comentariu că nu el e problema principală, ci celălalt copil, de 5-6 ani care face gălăgie la orice oră și vecinii care spală haine noaptea, vorbesc foarte urât și amenință.

Și nu e vorba doar de mine, ci și de mama, care e în vârstă și numai de gălăgie nu are nevoie.

Edited by Dany_Darke, 01 August 2022 - 00:40.
nu mai cita inutil


#45
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 arg, on 31 iulie 2022 - 20:55, said:

doar ca faci o confuzie
https://www.politiar...rele-de-liniste

politia iti va da tie o amenda ca sa pricepi sa nu-i mai chemi fara rost.

ca un belelusi pange chiar nu ai ce-i face. poti chema nu-s ce protectie a copilului dar atata timp cat e ingrijit corect si nu are probleme de sanatate vor zice ai tu probleme.
ca un copil ciuie si tropaie prin casa iar nu ai temei legal.

din cate stiu eu legea romana inca incurajeaza si protejeaza copii si familia in interesul copiiilor.

cum spuneam, pana sa ai copil te deranjeza orice. pe urma inveti ca daca e liniste e PROBLEMA.

In lege nu scrie ca se excepteaza de la lege odraslele needucate, asa ca vorbesti prostii. Legea e lege. In orele de liniste trebuie sa pastrezi linistea.

Ca tu nu esti capabil ca parinte sa-ti consolezi copilul sa nu mai planga asta este o alta poveste.

#46
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
ia intreab-o pe maica-ta daca era capabila sa te consoleze sa nu mai plangi. ca dupa cate prostii debitezi pe aici nu pare ca ai habar ce inseamna sa cresti un copil.

@Fantasy ai sunat la politie, ai facut vreo reclamatie, sau doar te lamentezi pe net?

Edited by laffin, 01 August 2022 - 09:03.


#47
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
@FantasyLady - fa o plangere scrisa catre politia locala a sectorului de care apartii, plangerea se poate face si prin e-mail nu trebuie sa te duci la sectie. In urma plangerii tale politia se va deplasa la adresa si vor discuta cu familia problema.

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Lady, concluzia: pentru gălăgia făcută de vecini (spălat rufe) în timpul nopții/orelor de liniste, pentru amenințări și injurii poți sa faci reclamație în scris, la secția de politie de care aparții cu domiciliul. Dacă ai și martori, cu atât mai bine.
Faptul ca acel băiețel, zici tu, nu a mers niciodată la grădiniță (dar când sa fi mers, dacă în ultimii doi ani a fost pandemie și grădinițele au fost închise o perioada?) , ca nu este scos din casa (însă cine să-l scoată, dacă acum a apărut și bebe?) , da, ridica niște semne de întrebare, alături de plasarea bebelușului tot în grija bunicilor. Însă acestea sunt detaliile oferite de tine, părerile tale, poate ai dreptate, poate nu... Sa înțeleg ca lucrezi de acasă (sau nu ai un job) din moment ce pari sa știi ce se întâmplă la vecini și pe durata zilei?
Însă fără dovezi clare ca cei doi copii sunt neglijați de mama și bunicii nu pot avea grija de ei cum ar trebui, nu ai temei sa faci o reclamație la protecția copilului. Sunt doar suspiciunile tale, bazate pe ceea ce ai observat, nu ai dovezi clare.
Rămâne doar sa rabzi încă o luna, cel mare ar trebui sa înceapă scoala din toamna, deci măcar 4 ore va fi liniște în prima parte a zilei. Din păcate, asta nu rezolva problema, poți doar sa speri ca cel mare va avea ocazia să-și consume energia pe afara, de obicei copiii mai rămân în parc/la joaca după ce ies de la ore, dacă vremea e plăcută. Adică bunicii pot ieși cu bebe la plimbare în cărucior, în drum spre școală, la orele pranzului, și mai zăbovesc în parc cu ambii nepoți.
Depinde acum și unde o fi fost înscris copilul la școală, în mod normal ar fi trebuit înscris la școală unde este arondata adresa de domiciliu a părinților, însă unele scoli au criterii suplimentare de acceptare a înscrierilor din afara zonei arondate, dacă bunicii care au grija de nepot locuiesc în circumscripția scolii respective. Sau poate mama copiilor are deja mutație la adresa părinților și l-a înscris pe copil la o școală din zona voastră.

#49
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Din păcate nu ai ce să faci, un copil e considerat "sfânt" oriunde în lumea asta.

Unii părinți aleg calea ușoară, adică nu se chinuie să îi educe, din varii motive. Nu are rost să întru în detalii, ideea principală e că știu că nu ai ce să faci.

Reducerea problemei la "copilul mic plânge, sau trebuie să fie activ", nu e corectă. E o linie între zgomot făcut de copil mic pentru că e mic, și copil care nu e educat.

Frustrarea ta e explicabilă, pentru cine înțelege conceptul de picătură chinezească.

Oricum, copilul o sa crească repede, or să îl dea la grădiniță, asta e.

Eu am avut ani de zile deasupra familie cu copil autist, care se trântea pe podea și urla la orice oră. În bloc comunist în care se aude aproape orice.
Îti dai seama ce imagine de monstru aș fi avut dacă ma plângeam.




#50
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
pexCom, ce ai spus tu sunt probleme rezolvabile. Familia respectiva putea sa puna niste covoare in casa astfel incat zgomotele de impact sa fie atenuate.
Solutii exista, trebuie doar sa vrei.

Dar dupa cum se vede si pe acest thread, nu se vrea. Asta e tara in care traim si asa sunt oamenii.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 CUCUL, on 01 august 2022 - 10:45, said:

... Asta e tara in care traim si asa sunt oamenii.
io zic sa mai iesi in lume... iti face bine.
in orice tara normala copii au prioritate si sunt protejati.

tu esti intre copil si adult... normal ca nu intelegi despre ce vorbim.

#52
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
am interacționat cu copii de danezi. la întâlnire de adulți (acasă și apoi restaurant). cei doi copii, fată, băiat, vârste 5 și 8 ani
cuminți și bine crescuți. NU tropăit, NU urlat, NU alergat prin restaurant, NU plâns

stat civilizat la masă cu adulții și mâncat / ascultat, liniștiți
la un moment dat cel mare s-a cam plictisit și atunci părinții i-au permis să se retragă într-un hol cu tableta (nu jocuri, ci video ceva educațional).
Mențiunea - tableta are voie doar 1h pe zi, max

Acei copii nu au comentat deloc la plecare, nu s-au comportat ca niște animale să urle, să se tăvălească pe jos când nu le convine ceva
Cum se face?

Scuza că copiii plâng și urlă că sunt copii este atributul unor oameni necivilizați care nu sunt capabili să-i educe
la fel de bine ar putea să zică - eh fac pe ei, sunt copii
sau mănâncă numai mcDonalds, deh, sunt copii

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te-ai intrebat cum au fost redusi la zero? ce fel de adulti vor deveni?

#54
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 arg, on 01 august 2022 - 15:13, said:

te-ai intrebat cum au fost redusi la zero?

Se chema implicare si educatie din partea parintilor, niste concepte pe care tu si altii nu le cunoasteti.

 Flat, on 01 august 2022 - 12:22, said:

Scuza că copiii plâng și urlă că sunt copii este atributul unor oameni necivilizați care nu sunt capabili să-i educe

Nu mai bine fwti dupa care nu-ti pasa? Posted Image

Edited by CUCUL, 01 August 2022 - 15:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate