Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ochelari de soare Ray-Ban - originali vs contrafacuti

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022
Salutare,

Am mai avut in trecut modele polarizate de la Polaroid si SunSki (foarte buni), dar demult imi doresc o pereche de aviator corespunzatori, ca sa zic asa si am decis sa achizitionez online o pereche de Ray-Ban, pretul cel mai bun fiind la Eyerim. Cu tot cu o reducere, am ajuns sa platesc 580 de lei pe un model RB3025 - 002/48, polarizat. Toate bune si frumoase, imi ajunge coletul dupa 3 zile (se pare ca din Bratislava), ii desfac, ii inspectez cu atentie, arata bine, au venit cu carticica, etui, laveta si toate cele. Citind online despre modelele contrafacute (pentru ca mi se pare ca am platit putin), am vazut ca mai e mentionat pe alocuri ca scrisul de pe brate ar trebui sa fie centrat si scris in clar, ceea ce dupa cum o sa vedeti in poze, nu e valabil la modelul primit. In rest, chiar nu am ce sa le reprosez, i-am comparat cu acelasi model intr-un magazin de cunoscut si par identici.
Ce parere aveti? E vreun dubiu vis-a-vis de faptul ca ar fi originali?

Attached Files



#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu zic ca sunt originali.
Pe ai mei nici nu scrie atat. Mult mai putin. Nu-s insa de aviator.
Au costat vreo 850 lei la un magazin din Sun Plaza.

Edited by adip1962, 29 July 2022 - 16:59.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ca utilizator de RayBan aviator de mai bine de 10 ani timp in care am trecut prin vreo 5 perechi si am returnat un fals, iti spun ca ce ai cumparat tu sunt falsi. Scrisul ala de pe brate e sters. Nu exista asa ceva la Ray Ban. In plus ala nu mi se pare a fi fontul cu care scrie Ray Ban. Imi zgarie privirea. Plus scrisul ar trebui sa fie mult mai alb, ala e un gri.

Eu votez fals.

Edited by abac, 29 July 2022 - 17:00.


#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din pacate si eu cred ca e un fals ! M-am uitat acum cu lupa la vreo 3 perechi din care cea mai noua are 3 ani si sunt purtati si la volan si la pescuit si pe munte si in activitati acvatice...unele care presupun si apa sarata , deci mega forjati .
Scrisul e impecabil si pe alt font !

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Esti din Bucuresti?
Cel putin la astia vezi ce cumperi.
https://lensa.ro/och...pentru-barbati/

Edited by xymzar, 29 July 2022 - 18:30.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
eu folosesc rame la ochelarii de vedere rayban. da' nu umblu dupa ieftineli, le comand de pe amazon, comercializate si livrate de catre amazon.

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nu stiu sa-ti spun daca sunt originali sau nu, dar sunt copii mai bune sau mai putin bune. Cand vrei sa ai siguranta ca o sa cumperi ochelari originali cumpara numai dintr-un magazin serios gen Sunglass Hut https://www.sunglasshut.com/

PS: Din pacate chiar si la amazon au fost useri care au raportat ca au primit lucruri falsificate. De ex sd card-uri. Au pus la gramada sd card-urile lor (originale) cu sd card-uri vandute de alti vanzatori (false). Cand au trimis n-au mai stiu care erau ale cui si au trimis cumparatorilor si card-urile false de la alti vanzatori. Avand o politica foarte buna de return-uri nu e o problema sa le returnezi daca-ti dai seama.

#8
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
genuine made in turkey or turkyie or a cargo freighter!

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca nu iti dai seama, nu mai conteaza.

#10
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022

View Postxymzar, on 29 iulie 2022 - 18:30, said:

Esti din Bucuresti?
Cel putin la astia vezi ce cumperi.
https://lensa.ro/och...pentru-barbati/
Sunt din Cluj, este si aici magazin Lensa, doar ca au destul de putine modele in magazin. As avea posibilitatea sa comand modelul respectiv online, de la ei, la un pret bunicel. Crezi ca sunt de mai mare incredere?

View Postabac, on 29 iulie 2022 - 16:59, said:

Ca utilizator de RayBan aviator de mai bine de 10 ani timp in care am trecut prin vreo 5 perechi si am returnat un fals, iti spun ca ce ai cumparat tu sunt falsi. Scrisul ala de pe brate e sters. Nu exista asa ceva la Ray Ban. In plus ala nu mi se pare a fi fontul cu care scrie Ray Ban. Imi zgarie privirea. Plus scrisul ar trebui sa fie mult mai alb, ala e un gri.

Eu votez fals.
Un fals foarte bine facut, daca e, cu exceptia acelui scris. Chiar am mers si m-am uitat la acelasi model intr-un Opticris si exceptand acest detaliu, nu am reusit sa vad diferente.

View PostAlltrack, on 29 iulie 2022 - 17:16, said:

Din pacate si eu cred ca e un fals ! M-am uitat acum cu lupa la vreo 3 perechi din care cea mai noua are 3 ani si sunt purtati si la volan si la pescuit si pe munte si in activitati acvatice...unele care presupun si apa sarata , deci mega forjati .
Scrisul e impecabil si pe alt font !
E tare ciudat, ca cei de la Eyerim apar si ca reseller autorizat Ray-Ban, au articole pe site despre cum sa identifici Ray-Ban falsi Posted Image foarte ciudat.

View Postunderb, on 29 iulie 2022 - 22:54, said:

Daca nu iti dai seama, nu mai conteaza.
Nu e o suma mare, dar cu toate astea, parca nu as vrea sa am dubii ca am dat aproape 600 de lei pe o pereche de ochelari contrafacuti. Si mai e si aspectul calitatii optice..care poate nu-l observi, dar am purtat destule perechi de ochelari de soare de proasta calitate in trecut, parca n-as vrea sa-mi stric vederea aiurea cu stifturi.

Concluzia serii este ca...cel mai probabil ii vor returna, o sa le spun despre ce e vorba si deocamdata sunt tentat sa incerc sa iau acelasi model de la Lensa. Sper ca sunt mai de incredere.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Găsești și în optiblu. Periodic au și reduceri.
https://www.optiblu....ma-rama-aviator

#12
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022
Am dat o comanda la Lensa, culmea...cu tot cu reducere, la aproximativ același preț. O sa revin de îndată ce ii primesc.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu musai firma sa fie neserioasa. Poate fi un angajat cu spirit întreprinzător.
Ia clone chizesti bune cu 100 lei, schimba ochelarii tai originali cu aia, la aia originali le găsește rapid client cu 300 lei.
Profit 200 lei.

#14
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022
Bun asa, a ajuns si perechea numarul 2, de la Lensa (foarte prompti). Ce nu mi-am dat seama decat in momentul in care au ajuns e faptul ca modelul comandat de aici are putin alta nuanta la lentile (verde vs gri, modelul de la eyerim). Surpriza e ca ...inconsistentele continua si la perechea aceasta, dupa cum urmeaza:
- scrisul e, intr-adevar, perfect vizibil la aceasta pereche pe brate, dar dupa cum o sa se vada intr-una din poze, difera "R"-ul de la logo-ul de pe lentila - e prima data cand vad logo-ul asta
- bratele scot un fel de scartait cand se inchid/deschis
- logo-urile din pernite sunt orientate in doua feluri diferite

Ce sa mai cred? Incep sa deduc ca a scazut calitatea fabricatiei/asamblarii si acestia sunt ochelarii Ray-Ban noi din ziua de azi. Voi ce parere aveti? Sincer, acum sunt mai tentat sa pastrez prima pereche.

Attached Files



#15
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Sunt originali si cei de la Eyerim si cei de la Lensa. Poti verifica aici: https://www.ray-ban....c/store-locator , Problema este ca majoritatea brandurilor de ochelari care se comercializeaza in magazinele din Romania sunt detinute de Luxottica care ofera o calitate slaba. Niste rame de ochelari cu adevarat bune sunt minim 300 de euro.

Edited by Ciups, 01 August 2022 - 20:45.


#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si asta fara un motiv real.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Logourile din pernite sunt inversate pentru ca nu folosesc decat o masina de printat si nu au nici masina de sortat. Nu stanteaza separat pernute pe dreapta si pe stanga. Pana la urma toate aceste branduri de fashion sunt fabricate intr-o singura fabrica, Luxottica . Ray Ban nu are fabrica proprie. Cand produci ochelari pentru 20-30 de branduri, e greu sa aplici elemente de autenticitate sofisticate pentru fiecare brand. Ma refer la banalele cipuri NFC cu numar de serie unic care sa autentifice fiecare rama produsa. Din cauza proceselor de productie simplificate, pot parea ca sunt contrafacute.
Pentru ceva premium si ieftin, comanzi lentile de soare de la producatoril de optica gen Nikkor, Zeiss, Hoya sau Essilor care au tratamente optice mai complexe. Ramele sunt si ele pe alese.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yvTWjWVY9Vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Erwod

Erwod

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.06.2022
Interesant... dupa treaba cu ochelarii de la Lensa, m-am convins ca sunt si cei de la Eyerim originali si voi ramane cu aceia in final, pentru ca sincer, feeling e mai bun in cazul alora. Nu au nici pernitele inversate Posted Image Glumesc, bineinteles, dar sincer, ma asteptam la putin mai multa consistenta de la niste ochelari considerati premium (cel putin asta era impresia mea). La urmatoarea pereche...in mod sigur ma voi uita la un alt brand. Pana acum, Polaroizii din posesie ce au fost mai putin de jumatate pretul celor Ray Ban nu par sa fie cu nimic inferiori, calitativ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate