Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare proteine curate

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Eu de aia folosesc de ani de zile.  Ma mai supar pe myprotein cateodata ca ba nu livreaza la timp, ba nu mai ajunge livrarea si dureaza enorm pana primesc rambursarea... dar pana la urma tot la proteina asta ma intorc. Nu vreau de alea bombardate cu tot felul de "bunatati".

DAR am vreo cateva luni de cand nu mai iau shake-ul  cu mine. Imi prepar portia acasa la blender si o consum pe loc. Cand luam shake-ul cu mine am avut cazuri ca ma balona, credeam ca e proteina de calitate indoielnica dar de fapt e altceva. Se pare ca foarte rapid incepe "sa se strice". Chiar daca aparent shake-ul e bun la gust si pare sa nu aiba nimic,  la stomac se simtea. Oi fi eu mai sensibil. O varianta ar fi sa bag doar pudra si sa adaug apa sau lapte la momentul de consum dar nu prea am timp si nici chef sa spal shakerul dupa aia ( fiind plecat de acasa) si daca il tin asa pana seara se impute grav. Oricat nu l-ai spala nu mai e shakerul ala nou. Deci cade orice varianta de a consuma shake proteic cand nu-s acasa.

De cand il fac acasa la blender cu banane, cacao, miere, pot adauga si lapte de la frigider, nu am nicio problema cu digestia ori balonari din cauza lui. La blender iese si mai gustos chiar, se obtine alta textura.

Edited by vinciun, 29 July 2022 - 21:05.


#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Exista o teorie conform careia nu e ideal sa administram proteina concentrata goala, corpul uman utilizand mai bine proteinele in combinatie cu carbohidrati eventual si grasimi.
Exista pe piata si weighgainere dar nu sunt recomandate din cauza continutului de carbohidrati cu ig ridicat

Cum facem o masa perfecta folosind in continut proteine praf?
Eu ma gandesc ca un protein oatmeal cu fructe de padure si avocado ar fi ideal

Eu fac terciul din ovaz torn fulgii peste apa in fierbere si il amestesc il fac cu o constitutie apoasa, pe urma adaug fructele de padure congelate si avocado fruct taiat.
https://www.auchan.r...,-500g/p/020518
https://www.edenia-f...ucte-de-padure/
Masa asta merge la fix cu absolut zero probleme de digestie, ma gandeam ca ar merge si 1-2 cupe de proteina adaugate

#21
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

 vinciun, on 29 iulie 2022 - 11:05, said:

Vezi la myprotein Impact Whey Protein fara arome adaugate. Eu de astea folosesc ca nu suport indulcitorii si nici aromele artificiale. Le pun in blender cu banana,miere, cacao, scirtisoara.

Am folosit eu , nu sunt cine stie ce , nu sunt nici izolat proteic sau hidrolizat , doar concentrat proteic deci se absorb destul de greu in corp , in afara de asta le au scumpit si f mult.
Parerea mea calitate pret ar fi: Whey gold standard(au minus ca procesul de filtrare este prin schimb de ioni) , Dymatize ISO100(hidrolizat deci se absorb f rapid) sunt destul de ok  si daca ai buget: IsoJect de la Evogen parerea mea ca sunt cam top.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
De acord cu tine dar intrebarea era despre proteine curate, inteleg ca fara arome si indulitori.

#23
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

 vinciun, on 11 octombrie 2022 - 19:23, said:

De acord cu tine dar intrebarea era despre proteine curate, inteleg ca fara arome si indulitori.

Whey gold standard au si varianta fara aroma(Fără aromă: Amestec de proteine [Lapte] (Izolat proteic din zer, Concentrat proteic din zer, Hidrolizat proteic din zer, emulgator: lecitină din soia).
Totusi sunt de parere ca procedeul de filtrare al proteinelor este mai important decat chimicalele din arome.
Iar ce se gaseste pe piata in Romania cam greu sa gasesti o pudra buna si la pret decent...nu cred ca sunt reale nici informatiile nutritionale, cel putin cei de la myprotein cu impact whey protein fiind concentrat proteic imi pare cam imposibil sa aiba 21g proteine per cupa 25g cum zic ei, probabil daca ar fi fost izolat as fi fost mai optimist, stiu ca prin procedeele de filtrare calitatea devina mai pura de proteina eliminand grasimi carbo si lactoza.

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

#25
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

 vinciun, on 12 octombrie 2022 - 12:53, said:

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

De la impact whey protein am folosit si eu cea cu ciocolata fina , gustul e ok, putin cam dulce dar probabil si din cauza laptelui fara lactoza.
La cat au crescut preturile cei de la myprotein in ultima luna , cel putin la impact whey protein nu cred ca mai merita achizionat acest produs comparativ cu alte pudre mai de calitate la acelasi pret. Parerea mea este ca la acelasi pret este net superior Dymatize Iso100 sau Whey gold standard.

#26
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

 vinciun, on 12 octombrie 2022 - 12:53, said:

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

Chiar azi am primit comanda de la GymBeam cu Whey gold standard si am zis sa incerc si Creatina Crea7in de la ei am vazut ca au recenzii destul de bune.

#27
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

View Postvinciun, on 12 octombrie 2022 - 12:53, said:

Nu am stiut ca whey gold standard este si in varianta fara arome. Am o punga de 2.5kg cu arome de capsune si merge foarte bine, mai am una de la myprotein cu aroma de ciocolata si nu stiu cum s-o termin, oribila la gust si se digera mai greu.

Fac o paranteza de la subiect , vinciun ai idee daca cupa de la impact whey protein este gradata corect? Linia de la 30g imi pare cam putin in cantitate per serving.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
O sa cantaresc.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Am cantarit azi, cupa de la impact whey protein are 30g plina rasa. Sincer nu am acordat atentie pana acum ca e gradata pe interior, daca pui doar pana la gradatia de 30g cantareste 9g de proteina dar e normal, se vede si la ochi ca e forte putin. Eu folosesc 2 cupe la un shake daca il fac cu apa ca sa am vreo 45g proteina si doar una cand il fac cu lapte.  

Cupa de la Whey gold standard, desi imi parea mai mica, plina rasa cantareste la fel.

#30
Costazzz

Costazzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2022

View Postvinciun, on 16 octombrie 2022 - 10:33, said:

Am cantarit azi, cupa de la impact whey protein are 30g plina rasa. Sincer nu am acordat atentie pana acum ca e gradata pe interior, daca pui doar pana la gradatia de 30g cantareste 9g de proteina dar e normal, se vede si la ochi ca e forte putin. Eu folosesc 2 cupe la un shake daca il fac cu apa ca sa am vreo 45g proteina si doar una cand il fac cu lapte.  

Cupa de la Whey gold standard, desi imi parea mai mica, plina rasa cantareste la fel.

Eu mi am cam luat teapa , luam dupa gradatia cupei mereu , in jur de 45-50grame(cam 3 sferturi de cupa). Cred ca gradatie este pt ml nu pt gr.
Am cantarit si eu pe cantar de bucatarie, full scoop imi da 25grame de pudra.

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Al meu arata 30 si e foarte precis, arata gram in gram.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate