Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare proteine curate

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Salut!
Ma intereseaza niste proteine(de origine animala dar si vegane) curate fara chimicale pentru cresterea masei musculare. Fac exercitii acasa,dar am nevoie de suplimentare pe partea proteica. NU vreau sa ma fac mare, doar sa pun ceva muschi ca sun putin cam slab, 70kg 1.80.
As dori un brand pt ceva proeteina animala(nu stiu care e mai ok, zer, cazeina etc) si un brand pt cea vegetala desi nu stiu cat de eficienta este pentru ca am fost vegan vreo 4 ani si am slabit f mult.

Multumesc!

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,950
  • Înscris: 17.01.2012
cele mai curate se găsesc în furnici, lăcuste și alți gândaci târâtori!
te bagi?

(și NU, nu-i mișto... prafurile din așa ceva se fac, doar că nu vi spune!)

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
best in class la proteine curate fara chimicale: vita, gaina, ou, curcan, peste
vegetale: brocoli, spanac, cartofi dulci,fasole verde, avocado

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Suntem in secolul 21 anul Domnului 2022 Posted Image

Adica nu exista nimic "curat" - fara chimicale

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,950
  • Înscris: 17.01.2012
eroare dragă, suntem în 7530 anno domini!

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Macar ia proteine fara aroma, cele cu arome contin (mai multe) chimicale.

Si cum s-a zis la 1.80 si 70 kg nu esti piele si os, poti baga mancare normala.

Proteine am acum izolat din mazare... am avut si din zer...
Oricum se pune MULT prea mult accent pe proteine dpmdv.

[ https://funvizeo.com/media/memes/c079415dcb7c8861/yeah-bro-i-only-have-one-bottle-of-protein-shake-a-day-os-meme-f6719981e888cf42-a8e491c2c43a2399.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 29 July 2022 - 10:45.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tinerii de azi vor sa creasca muscular cu multe ajutoare si fara sudoare..

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Vezi la myprotein Impact Whey Protein fara arome adaugate. Eu de astea folosesc ca nu suport indulcitorii si nici aromele artificiale. Le pun in blender cu banana,miere, cacao, scirtisoara.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsmoke, on 29 iulie 2022 - 09:23, said:

best in class la proteine curate fara chimicale: vita, gaina, ou, curcan, peste
vegetale: brocoli, spanac, cartofi dulci,fasole verde, avocado

Din pacate, chiar daca toti le mancam pe majoritatea celor enumerate,  realitatea e ca majoritatea nu sunt exemple bune.

Proteinele se distrug in 40 sec la prepararea termica, si procesul e mult mai lung de atat...
Ca sa fie clar, se distrug si aminoacizii esentiali din care sunt facute proteinele. Oamenii nu asimileaza direct proteinele, mai intai sunt descompuse in timpul digestiei, in aminoacizi esentiali, si apoi organismul construieste proteinele de care are nevoie. Dar si invers, proteinele din tesuturile musculare pot fi si descompuse de organism in lipsa de hrana, prin neoglicogeneza, ajung glicogen - zahar in sange si apoi consumat. Invers nu, din glicogen nu se formeaza proteine. Din glicogenul neconsumat se pot forma insa trigliceride - grasime...

Deci daca nu mananci biftec tartar, proteinele animale nu prea ajung unde trebuie, si in general nu se mananca si din cauza gustului si din cauza riscului de a ingera diverse nasoale, chiar daca toci marunt tenia si trichinella...
Oul se poate consuma crud, batut, insa e cam greu de suportat fara zahar, dar poti pune eritriol cu sau fara steviol ( nu altceva...)

La vegetale la fel, brocolii nu-l mananci crud, si proteina e distrusa in 40 sec de fierbere.
La fel si pt spanac, fasole verde, cartofi - care nici nu sunt sanatosi pt ca au mult amidon deci continut foarte mare de carbohidrati naspa.
Avocado se poate consuma crud. Are continut mare de grasimi daca mananci keto si low carb - e exceptie la fructe care uzual sunt bomba de glucide cu fructoza.
Fasolea boabe e extrem de toxica cruda, doua boabe pot ucide un om, iar preparata termic are proteina distrusa. Suplimentele de proteina sunt de fapt praf de fulgi de fasole. Pe langa faptul ca proteina e distrusa, fermenteaza si produce gaze, iar daca nu produce e triplu fiarta deci sunt diatruse si urmele de proteina ramase...
Proteine bune sunt in banane, dar acestea sunt si bomba de carbohidrati net carb cu fructuoza multa. Daca bagi carbo trebuie sa eviti grasimile maxim pt ca net carb sunt trigger de insulina care blocheaza consumul de grasimi, si care se depun... La keto e invers, nu mananci carbo ci grasimi dar de preferinta cat mai curate si nu din seminte.

Edited by loock, 29 July 2022 - 11:33.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In special pt. keto - pt. ca au continut mare de grasimi bune la keto, dar nu bune la alimentatie carbo, gasesti proteine bune in nuci crude si blansate - despielitate - pt ca pielita nu e buna deoarece continute si toxine puternice si substante care blocheaza absorbtia de nutrienti atat din nuci cat si din celelalte lucruri pe care le mananci.
Aici intra nuci pecan crude - dar nu prea le gasesti crude si fara pielita, se poate indeparta dupa hidratare, nuci Brazilia crude - se gasesc si blansate crude, nuci macadamia crude, nuci pili - astea nu prea se gasesc in RO chit ca in Asia sunt foarte comune, alune de padure blansate crude, migdale blansate crude ( nu amare), nuci normale crude - se poate indeparta pielita dupa hidratare in apa.
Astea au in jur de 29% proteine. Unele 25%.
Dar au si 40-75% grasimi, bune pt. keto dar ne-bune pt. alimentatie carbo.
Si o limita serioasa e si ca balobeaza puternic, deci sunt doar un supliment moderat.

Fisticul crud are continut f. mare de carbohidrati deci nu intra la keto, insa e OK pt alimentatie carbo, insa e scump.

Edited by loock, 29 July 2022 - 11:59.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
nu cred ca denaturarea proteinelor la caldura e atat de drastica, e clar ca exista schimbari, unele negative dar si unele pozitive, prin cresterea digestibilitatii. daca s-ar fi distrus total si nu am fi putut folosi nimic dupa ce gatim  la caldura un aliment - cred ca s-ar fi vazut imediat, ca doar cam toata lumea se hraneste cu alimente preparate la cald, si asimileaza proteine...

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In 40 de secunde la 100C le-ai terminat in mare parte, inclusiv aminoacizii esentiali din care se construiesc proteinele.
Si prepararea termica uzual dureaza mai mult, uneori ore la cuptor, iar la cuptor si tigaie la temperatura mult mai mare, 180C-210C, 250C, chiar si 280-300C, si la cuptor de pizza chiar si 450C si peste.
Deci crezi gresit.

Edited by loock, 29 July 2022 - 12:19.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Hai mai da-o dracului de treaba. Daca era cum spuneai tu mureau oamenii de insuficienta de proteine, ca dupa tine nimic nu se asimilieaza, totul e distrus sau toxic.

View Postloock, on 29 iulie 2022 - 12:17, said:


Deci crezi gresit.

Deci bati campii.

Edited by vinciun, 29 July 2022 - 12:52.


#14
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postloock, on 29 iulie 2022 - 12:17, said:

In 40 de secunde la 100C le-ai terminat in mare parte, inclusiv aminoacizii esentiali din care se construiesc proteinele.
Si prepararea termica uzual dureaza mai mult, uneori ore la cuptor, iar la cuptor si tigaie la temperatura mult mai mare, 180C-210C, 250C, chiar si 280-300C, si la cuptor de pizza chiar si 450C si peste.
Deci crezi gresit.

Si atunci cum iti explici ca aia care merg la sala si mananca doar orez si piept de pui de asta preparat termic o ora, cresc in masa musculara? Daca proteina aia e distrusa cum zici tu? Poate ne poti prezenta si un link cu un studiu ceva.

Din lista ta de alimente, nu stiu cati s-ar apuca de la zero de sala(deci nu vorbesc de exemple ca Marius Mitrache care a fost carnivor toata viata, a abuzat de doping si apoi a devenit vegan) sa consume doar ce ai zis tu si sa faca si muschi mari. E mai potrivit pentru cei care vor sa fie vegani sanatosi.

Edited by sandu222, 29 July 2022 - 12:58.


#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
am gasit o chestie interesanta:

https://www.acsedu.c...utrition II.pdf

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012

View Postvinciun, on 29 iulie 2022 - 11:05, said:

Vezi la myprotein Impact Whey Protein fara arome adaugate. Eu de astea folosesc ca nu suport indulcitorii si nici aromele artificiale. Le pun in blender cu banana,miere, cacao, scirtisoara.

Mersi se poate inchide

#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postjustice22, on 29 iulie 2022 - 14:36, said:

Mersi se poate inchide

Daca vrei cel mai bun produs trebuie sa cauti asa ceva: https://gymbeam.ro/b...e-purasana.html

Whey bio fara lactoza.
Aromă de ciocolată: Izolat proteic din zer fără lactoză (<0,1%) *, zahăr din flori de nucă de cocos *, cacao pulbere *, aromă naturală (ciocolată), agent de îngroșare (gumă de guar) *, sare de Himalaya.
din agricultura ecologică

Doar ca e f. scump.

Cauti sa fie izolat, bio, natur(de preferat). Firma nu conteaza foarte foarte mult cat timp alegi ceva produs de o firma mare :ON, MUscletech, Scitec, BSN etc

Sau concentrat: https://gymbeam.ro/o...-diet-food.html

Edited by sandu222, 29 July 2022 - 19:45.


#18
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Pai am gasit asta, fara arome, fara zahar etc:) https://www.myprotei...n/10530943.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate