Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce gravitatia atrage masa si energia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020
Poate ca nu ma duce pe mine capul sa imi dau seama... insa , de ce gravitatia atrage masa si energia in loc sa o respinga? sau sa nu aiba nici un efect asupra masei si energiei?

inteleg ca suntem destul de evoluati ca si specie sa observam mediul inconjurator prin tehnologie sau observatii barbarice (ochi , atingere , etc...)... insa eu incerc sa caut o cauza sau un motiv stiintific in spatele acestor observatii.

e o intrebare banala , insa la care nu am reusit sa mi dau seama de un raspuns pana acum.


gravitatia pt mine inseamna o forta prin care planetele sau obiectele mai mari atrag pe unele mai mici spre centrul lor. insa de ce? de ce nu le resping? de ce exista aceasta gravitatie?

inteleg scopul gravitatiei , inteleg cum merge in viata reala , insa de ce e asa si nu e altfel? in orice alt fel , indiferent care e.????

#2
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
O sa intelegeti mult mai bine gravitatia daca o vedeti cum a descris-o Einstein prin teoria relativitatii, un efect al curbarii tesaturii spatiu-timp. Orice obiect cu masa curbeaza aceasta tesatura, obiectele invecinate urmand astfel in mod natural o traiectorie determinata de acea curbura.

Edited by alexupit, 28 July 2022 - 23:38.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
e complicata intrebarea ta si nu cred ca a fost raspunsa de cineva, pana acum. Nu e deloc banala si ma gandesc ca daca ar raspunde cineva la ea ar lua premiul Nobel. Din cate stiu eu, noi nu am inteles ce e gravitatia, stim doar sa o descriem. probabil e o chestie de fizica cuantica la nivel de particule subatomice, quarchi si chestii de genul.

citeste aici mai multe: https://www.research...ht for example.

Edited by bobitad, 28 July 2022 - 23:54.


#4
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Foarte frumos, dar DE CE se întâmplă asta ?

Adică exact ce a întrebat și inițiator...

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Masa produce gravitatie asa cum o bila masiva asezata pe o trambulina face ca celelalte bile mai usoare sa fie atrasa de ea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MTY1Kje0yLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostShcherbina, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:

Attached Files

  • Attached File  g1.png   451.06K   15 downloads
  • Attached File  g2.png   511.33K   15 downloads

Edited by MembruAnonim, 28 July 2022 - 23:46.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostShcherbina, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:

...
1. forta cu care un obiect mare atrage un obiect mic este egala cu cea cu care obiectul mic atrage obiectul mare.
doar ca inertia lor s proportionala cu masa... asa obiectul mai mic se va deplasa mai mult decat obiectul mare spre cel mic. si de miscat se vor misca ambele.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLeo2006, on 28 iulie 2022 - 23:43, said:

Masa produce gravitatie asa cum o bila masiva asezata pe o trambulina face ca celelalte bile mai usoare sa fie atrasa de ea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MTY1Kje0yLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi se pare o prostie acest video.

Probabil ca  forta gravitationala are legatura cu Forta tare si cu Forta slaba.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Fizicienii lumii cauta sfantul Graal de zeci de ani si inca nu l-au gasit. Einstein a gasit o particica din ecuatia de unificare a fortelor din univers E=mc2 .
Au fost propuse mai multe teorii unificatoare. Marea unificare presupune existența unei forțe electronucleare. Ultimul pas în unificare ar necesita o teorie care să includă atât mecanica cuantică cât și gravitația prin relativitatea generală (”teoria finală”). După 1990, unii fizicieni consideră că teoria M 11-dimensională, identificată adesea cu una dintre cele cinci teorii ale supercorzilor perturbative, sau uneori cu supergravitația maximal-supersimetrică 11-dimensională, este teoria finală.

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostShcherbina, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:


inteleg scopul gravitatiei , inteleg cum merge in viata reala , insa de ce e asa si nu e altfel? in orice alt fel , indiferent care e.????
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View Postpasilla, on 29 iulie 2022 - 00:02, said:

Probabil ca  forta gravitationala are legatura cu Forta tare si cu Forta slaba.
Nu, n-are.
Sau cel puțin nu s-a făcut vreo legătură între ele în ciuda eforturilor.

View PostAdmiral_Thrawn, on 28 iulie 2022 - 23:42, said:

Foarte frumos, dar DE CE se întâmplă asta ?
pentru că se întâmplă.

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Forta gravitationala nu e o forta. Efectul este rezultatul diferentei trecerii timpului dintre doua puncte in spatiu relativ la un corp ce are masa. Adica luand o persoana, timpul la nivelul capului trece mai repede decat la nivelul picioarelor ceea ce face ca persoana de-a lungul timpului sa se "incline" inspre obiectul cu masa.

Altfel spus, capul imbatraneste cu o secunda mai mult decat picioarele (daca ai 2 metri si traiesti o suta de ani si daca sta in picioare; daca sta in cap toata viata atunci picioarele ii vor fi mai batrane).

Edited by RedDev, 29 July 2022 - 06:55.


#12
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Gravitatia este forta findca actioneaza continuu . Intai trebuie sa intelegem ce e gravitatia, si ne vom da seama de efectele ei.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostShcherbina, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:

gravitatia pt mine inseamna o forta prin care planetele sau obiectele mai mari atrag pe unele mai mici spre centrul lor.

Fals
Si cele mai mici atrag pe cele mai mari proportional cu masa lor

#14
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Nu cred ca acest topic va deslusi misterele atractie gravitationale, poate doar atitudinea oamenilor fata de cei care isi pun intrebari si nu se multumesc cu raspunsuri de genul: asa a vrut Dumnezeu sau pentru ca asa se intampla (un astfel de raspuns deja a aparut mai sus). Si pentru ca nu mai suntem pe vremurile Inchizitiei, initiatorul traind fara frica de a arde pe rug, isi pune intrebari.

Toata lumea ar trebui sa se intrebe: ce sunt legile fizicii, cum de toate entitatile din natura le cunosc si, mai ales, aleg sa le respecte? De exemplu, de ce electronii sunt atrasi de protoni? De ce un electron nu decide sa astepte ca un proton sa vina la el de data asta? : )

Totusi, cu o mica unda (negravitationala) de regret, observ ca @Shcherbina se plafoneaza partial in incercarea lui de a descoperi misterele stiintei si afirma ca intelege scopul gravitatiei. Acest lucru ma determina sa cred ca inca ne credem ca traim in mijlocul universului si ca toate se intampla in favorul nostru.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostShcherbina, on 28 iulie 2022 - 23:17, said:

Poate ca nu ma duce pe mine capul sa imi dau seama... insa , de ce gravitatia atrage masa si energia in loc sa o respinga? sau sa nu aiba nici un efect asupra masei si energiei?
...
Exista o postare pe 9Gag care explica asta ca pentru copii de 2 ani -> https://9gag.com/gag/a81xO3Z

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpasilla, on 29 iulie 2022 - 00:02, said:

Mi se pare o prostie acest video.
Una din cele mai clare explicatii: de ce planetele se rotesc in acelasi sens, de ce luna se invarte in jurul Pamantului.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
„...De ce gravitatia atrage masa...”

dovedit este că masa creează gravitație
abia apoi, creată, aceasta atrage masa

deci trebuie rezolvată întâi prima parte, abia apoi cea de-a 2-a
ba nu, mă-nșel!
punctul 2 ce trebe rezolvat este: care este particula/unda (?) care compune forța gravitațională
(desenele alea animate cu bila-n căușul spațiului sunt hilare :P )
(are spațiul căuș? dacă da, atunci când îl traversăm - o luăm prin adâncitură sau de-a dreptul? :o )

#18
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Gravitatia a fost explicata, am scris si eu aici si voi tot o tineti cu informatiile voastre din 1990 - 2000 - vechi si suprascrise.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate