Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Asigurare trotineta, scooter electric

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Circul cu asa ceva, asigurarea ar fi un lucru bun in caz ca sifonezi conserva cuiva, altfel e la mica intelegere.

Chinezariile astea sunt ciudate, frana anuleaza acceleratia, dar daca lasi frana si esti pe acceleratie se va accelera din nou si busitura.

Mai nou iau mana de pe acceleratie de tot sa nu cumva sa ramana accelerat, dar cu o mana cu rotile alea mici e riscul sa cazi.

am inteles ca se doreste sa se faca , n-am habar cat o fi prima de asigurare si in baza carui document se face, unele au CIV, ce am luat nou are, dar a fost tzapa privitor la caliate, sunt convins sa iau ceva sh de dincolo si sa scap de asta sa nu mai bag bani, dar alea vin de obicei fara documente.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hotaraste ce vrei sa dezbati de fapt, ca ai facut topic pt 3 arii si nimic concret

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Dany_Darke, on 28 iulie 2022 - 20:55, said:

hotaraste ce vrei sa dezbati de fapt, ca ai facut topic pt 3 arii si nimic concret
E ok, iti explic eu.

Omul are o trotineta electrica facuta in China(banui ca 95% de acolo vin oricum) care se comporta ciudat cand apasa frana/acceleratia.

Ii este frica sa nu cumva sa zgarie/loveasca masina altuia cand trotineta lui se comporta mai ciudat cu franarea.

Vrea sa o asigure, un fel de RCA, daca loveste pe cineva, sa ii dea asigurarea.

Nu stie cum se face, in baza carui document, daca se poate sau nu, daca altcineva mai are experienta cu asta.

Am desenat si in paint, poate intelegi mai usor vizual.

Attached File  rca.png   21.5K   36 downloads

Si eu sunt curios daca se poate sau nu.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
sunt incadrate la vehicule cacaturile astea?

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Asigurare familiala. Cand s-o inventa si in Romania.

Eu am asa ceva, platesc 8 euro pe luna, imi acopera orice risc pentru toata familia. Adica daca copilul zgarie masina cuiva, asigurarea plateste. Daca ranesc vreun om cu drona, la fel, daca cainele musca pe vreunul, la fel, etc.

Parca sa zic ca primii 50 de euro ii platesc eu la orice dauna. Trebuie sa mai dau un refresh una din zilele astea.

Edited by abac, 28 July 2022 - 22:49.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 victor29cr, on 28 iulie 2022 - 21:26, said:

E ok, iti explic eu.
E nevoie de traducere si de desen, ca sa explici de ce @Dany_Darke are dreptate.

Pana cand RO nu voteaza o lege care sa transpuna legislatia europeana corespunzatoare, nu este obligatorie existenta RCA pentru trotinete.
Acum se pare ca unele societati de asigurare pot emite un fel de polite RCA, dar care nu acopera prea multe daune.

#7
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007

 abac, on 28 iulie 2022 - 22:48, said:

Asigurare familiala. Cand s-o inventa si in Romania.

Despre așa ceva vorbești? https://www.allianzt...a-de-terti.html

Edited by 0v1d1u, 29 July 2022 - 09:17.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Posibil. Cat costa?

#9
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 19.11.2017
Apai si cu astea mai faci accident?eu as propune si un minipermis cum e in afara...s-au inmultit ca ciupercile si-ti sar efectiv in fata.nu au casca,nimic.si asta as propune,la capitolul triciclete mai rau stam cu toate babetele si unchesii...semnalizeaza in directia gresita ...deci mini-permisul macar o proba teoretica acolo de cunoastere a regulilor de circulatie ar fi binevenita!i-ar mai scoate de pe drumuri....o adevarata spaima prin aglomerarile urbane astia!

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Personal circul si cu masina si cu trotineta, am o masina veche fara sisteme de siguranta pasiva, doar centura si airbag la sofer, din pacate cu astea noi cu stalpi lati nu  vad bine, afara, prefer sa mor eu decat sa lovesc pe altii si sa am dureri de cap.

Tocmai mi-am pus anvelope noi, astea fiind pentru mine importante, cu ESP-ul am prins o balta doar cu dreapta, probabil a acvplanat, ca m-a rasucit si m-am trezit cu fundul spre directia de mers, noroc ca ere gol, din clipa aia am zis no ESP.

La fel si in cazul trotinetei, in caz ca casca obstructioneaza vizibilitatea nu sunt de acord cu ea, dar asigurare trebuie, sau macar o reglemntare cu privire la plata daunei.
Adevarat daca iei o musca in ochi la 50 -60 trebuie sa fii tare de inger sa nu cazi, din fericire fata mea are o aerodinamica care nu permite asta, dar sunt unii care le aduna.

Din pacate se vand trotinete neconforme, nu toate au semnalizari si  stop frana, a mea are dar nu complet, din fericire lampile de semnalizare fata au fost simplu de instalat.

Cat priveste semnalizarea gresita o parte din problema este butonul,  nici pe display nu se vede bine cand e soare.

Edited by stdalionutpwr, 29 July 2022 - 16:56.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Deci are cineva asigurarea aia Allianz family? Cat a platit?

#12
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,083
  • Înscris: 19.03.2007

 stdalionutpwr, on 29 iulie 2022 - 16:49, said:

Personal circul si cu masina si cu trotineta, am o masina veche fara sisteme de siguranta pasiva, doar centura si airbag la sofer, din pacate cu astea noi cu stalpi lati nu  vad bine, afara, prefer sa mor eu decat sa lovesc pe altii si sa am dureri de cap.

Tocmai mi-am pus anvelope noi, astea fiind pentru mine importante, cu ESP-ul am prins o balta doar cu dreapta, probabil a acvplanat, ca m-a rasucit si m-am trezit cu fundul spre directia de mers, noroc ca ere gol, din clipa aia am zis no ESP.

La fel si in cazul trotinetei, in caz ca casca obstructioneaza vizibilitatea nu sunt de acord cu ea, dar asigurare trebuie, sau macar o reglemntare cu privire la plata daunei.
Adevarat daca iei o musca in ochi la 50 -60 trebuie sa fii tare de inger sa nu cazi, din fericire fata mea are o aerodinamica care nu permite asta, dar sunt unii care le aduna.

Din pacate se vand trotinete neconforme, nu toate au semnalizari si  stop frana, a mea are dar nu complet, din fericire lampile de semnalizare fata au fost simplu de instalat.

Cat priveste semnalizarea gresita o parte din problema este butonul,  nici pe display nu se vede bine cand e soare.

Deci ESP-ul e de vina ca te-ai rasucit ? Ai schimbat amortizoarele la conserva, sau ai impresia ca daca ai schimbat cauciucurile ai transformat conserva intr-o masina noua ? Dupa ce ai scris mai sus e de preferat sa circuli doar cu trotineta...cu sau fara asigurare.
Ai fata de avion ? :)))

Edited by titoo, 31 July 2022 - 09:13.


#13
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
Am cautat si eu sa fac ceva de genul (asigurare de raspundere fata de terti), pe unde am intrebat anul trecut nu prea au stiut sa-mi dea oferte. S-or mai fi schimbat lucrurile intre timp.

In alta ordine de idei, daca iti faci griji de genul asta in privinta trotinetei, poate n-ar trebui sa mai mergi pe ea, nu pare foarte safe. Zic si io.

#14
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
La Allianz gasesti produsul My Apologies care prin  Pachetul EXTRA – include acoperirile din pachetul Confort, plus: ✓ Prejudiciile provocate terţilor în timpul în care utilizezi mijloace de transport electrice (bicicletă/trotinetă electrică, etc.)

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cat costa?

Adica are cineva asigurare personala in Romania sau asiguratorii ofera dar romanii le ignora?

Mi se pare de porc ca pretul nu este afisat pe site. Adica nu cred ca difera functie de capacitatea cilindrica a plamanilor.

Edited by abac, 03 August 2022 - 08:50.


#16
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Am gasit. e buna
https://www.allianzt...SAAEgJ7_fD_BwE.

Poate lua o masina noua cu banii aia.

Intre timp m-am mai obisnuit cu chinezaria, se conduce mai greu ca o masina.

Edited by stdalionutpwr, 03 August 2022 - 17:03.


#17
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
MyApologies pachete si preturi. Despagubirea maxima este de 50.000 sau 250.000 de lei, in functie de pachetul ales, iar costul asigurarii variaza intre 75 de lei si 500 de lei pe an.

Attached Files


Edited by cata31lin, 05 August 2022 - 08:32.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am pentru asigurare familiala de 8,5 euro pe luna, despagubire maxima pentru daune materiale 1 milion de euro si despagubiri pentru persoane 10 milioane de euro.
Sunt asigurate absout toate persoanele din aceeasi famile de la aceeasi adresa, in plus copiii (cu sensul de odrasle) de pana la 25 de ani care locuiesc la alta adresa si sunt studenti.

Ca sa avem o comparatie cu ce servicii se pot contracta in vest.

Edited by abac, 05 August 2022 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate